Skocz do zawartości

Focala Electra 1027s lub 1028be lub 948


Marek99

Recommended Posts

Witam.
Chciałem poprosić Was o rade .
Zamierzam kupic kolumny używane Focala Electra 1027s tansze lub 1028be .Pokój 27m2 ,muzyka poważna i rock .
1.Czy jest duża różnica (wyczytałem taką opinie / zrezygnowano z kopułki berylowej na rzecz aluminiowo-magnezowej, co ma znaczenie może bardziej prestiżowe niż brzmieniowe… , a parametry "Al/Mg" mają być bliskie "Be".
Czy rzeczywiście Be warte jest 7tys różnicy?
2.Mam wzmacniacz PIONEER SX-N30 Amplituner 85W 8om na kanał / słuchać bede max na 70wat.Czy może być ?Czy powinien być zdecydowanie inny wzmacniacz , a jeżeli inny to jaki ?

Chciałbym kupic sprzet fajny na lata.
Może jakieś inne kolumny są lepsze w tej cenie .
Budżet najlepiej 10tys za kolumny lub mniej / max 17tys za 1028be używane,ale bym musiał dozbierać.
Wzmacniacz ????? 2/4tys czy musi być więcej ?
Zastanawiam sie jeszcze nad kolumnami 948 focal hmmmmm.

Pozdrawiam
Marek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pod takie duże i wymagające kolumny to nie lepiej kupić mocniejszy i lepszy wzmacniacz niż ten który masz w tej chwili?

Moim zdaniem podpięcie takich Focali pod niedrogi amplituner będzie kiepskim pomysłem. To nie zagra dobrze. Sens może mieć wtedy gdy na wzmacniacz połowę czy 1/3 tego co na kolumny, a nie 10-15%.
Zresztą wystarczy pojechać z Twoim Pioneerem do salonu gdzie mają takie kolumny i usłyszysz, czy to ma jakikolwiek sens.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych droższych Focali słuchałem parę razy na AS, tańszych w salonach.
Myślę, że jeśli zmiana opierałaby się wyłącznie na zmianie głośnika wysoko tonowego w sumie bardzo podobnego - inny stop metalu, różnica była by marginalna, lub jak sam napisałeś prestiżowa. Uważam, że na brzmienie bardziej wpływa zwrotnica, bo można zrobić ostro grająca jedwabną kopułkę, jak i aksamitnie gładko metalową. Co tam się konkretnie zmieniło , ja Ci nie powiem, a pewnie test już czytałeś.
Natomiast znając brzmienie tego sx30 i poniekąd paru Focali , powiem że będzie ostro i to bardzo. Pewnie inni powiedzą o mezaliansie itd.
Choć z drugiej strony jak coś razem ( czasem z różnych półek cenowych) dobrze gra, współgra i jest się zadowolonym to czemu nie. Przecież ma grać dla przyjemności, a nie prestiżu, czy wyglądu.
Niemniej sx30 gra jak dla mnie ostro i chłodno w całym paśmie, dodatkowo góra focali jest jaka jest, a te kolumny lubią prąd i to bardzo. Co prawda są osoby które łączą focale z dużo mniej wydajnymi niż ten sx30 amplitunerami KD , jednakowoż czuje tu pewne niezgranie elementów.
Ja do Focali widziałbym coś z lepszym wypełnieniem dołu, cieplejszego, może nawet łagodniejsza górą niż ten pioneer (czy nawet nowe pioneery) , ale każdy ma inny gust .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się ukryć, że niektóre połączenia sprzętu z bardzo różnych półek wychodzą bardzo fajnie.
Jacek wspomniał o ostrości - podobny problem wychodzi np. z połączeniami kolumn Triangle z niektórym sprzętem.

Były testowane w AUDIO te Focale 1027s - warto poczytać (lub sobie przypomnieć).
http://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-g...l-electra-1027s

Pozdrawiam
PS. Zaś to, że dla niektórych mezalians w doborze sprzętu jest niedopuszczalny, to fakt.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tych droższych Focali słuchałem parę razy na AS, tańszych w salonach.
Myślę, że jeśli zmiana opierałaby się wyłącznie na zmianie głośnika wysoko tonowego w sumie bardzo podobnego - inny stop metalu, różnica była by marginalna, lub jak sam napisałeś prestiżowa. Uważam, że na brzmienie bardziej wpływa zwrotnica, bo można zrobić ostro grająca jedwabną kopułkę, jak i aksamitnie gładko metalową. Co tam się konkretnie zmieniło , ja Ci nie powiem, a pewnie test już czytałeś.
Natomiast znając brzmienie tego sx30 i poniekąd paru Focali , powiem że będzie ostro i to bardzo. Pewnie inni powiedzą o mezaliansie itd.
Choć z drugiej strony jak coś razem ( czasem z różnych półek cenowych) dobrze gra, współgra i jest się zadowolonym to czemu nie. Przecież ma grać dla przyjemności, a nie prestiżu, czy wyglądu.
Niemniej sx30 gra jak dla mnie ostro i chłodno w całym paśmie, dodatkowo góra focali jest jaka jest, a te kolumny lubią prąd i to bardzo. Co prawda są osoby które łączą focale z dużo mniej wydajnymi niż ten sx30 amplitunerami KD , jednakowoż czuje tu pewne niezgranie elementów.
Ja do Focali widziałbym coś z lepszym wypełnieniem dołu, cieplejszego, może nawet łagodniejsza górą niż ten pioneer (czy nawet nowe pioneery) , ale każdy ma inny gust .


Wychodzi na to ,że trzeba jechać i wysłuchać kilku wzmacniaczy na tych samych kolumnach i brać to co się będzie podobało.Myślałem,że wzmacniacz nie zmienia barwy dzwięku .....a to niespodzianka.....hmmm
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie da się ukryć, że niektóre połączenia sprzętu z bardzo różnych półek wychodzą bardzo fajnie.
Jacek wspomniał o ostrości - podobny problem wychodzi np. z połączeniami kolumn Triangle z niektórym sprzętem.

Były testowane w AUDIO te Focale 1027s - warto poczytać (lub sobie przypomnieć).
http://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-g...l-electra-1027s

Pozdrawiam
PS. Zaś to, że dla niektórych mezalians w doborze sprzętu jest niedopuszczalny, to fakt.


Czytalem ten test i zastanowiło mnie zdanie w nim / zrezygnowano z kopułki berylowej na rzecz aluminiowo-magnezowej, co ma znaczenie może bardziej prestiżowe niż brzmieniowe… , a parametry "Al/Mg" mają być bliskie "Be".
Prestiż za 12 tys różnicy ..... troche dużo / jak dla mnie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Tych droższych Focali słuchałem parę razy na AS, tańszych w salonach.
Myślę, że jeśli zmiana opierałaby się wyłącznie na zmianie głośnika wysoko tonowego w sumie bardzo podobnego - inny stop metalu, różnica była by marginalna, lub jak sam napisałeś prestiżowa. Uważam, że na brzmienie bardziej wpływa zwrotnica, bo można zrobić ostro grająca jedwabną kopułkę, jak i aksamitnie gładko metalową. Co tam się konkretnie zmieniło , ja Ci nie powiem, a pewnie test już czytałeś.
Natomiast znając brzmienie tego sx30 i poniekąd paru Focali , powiem że będzie ostro i to bardzo. Pewnie inni powiedzą o mezaliansie itd.
Choć z drugiej strony jak coś razem ( czasem z różnych półek cenowych) dobrze gra, współgra i jest się zadowolonym to czemu nie. Przecież ma grać dla przyjemności, a nie prestiżu, czy wyglądu.
Niemniej sx30 gra jak dla mnie ostro i chłodno w całym paśmie, dodatkowo góra focali jest jaka jest, a te kolumny lubią prąd i to bardzo. Co prawda są osoby które łączą focale z dużo mniej wydajnymi niż ten sx30 amplitunerami KD , jednakowoż czuje tu pewne niezgranie elementów.
Ja do Focali widziałbym coś z lepszym wypełnieniem dołu, cieplejszego, może nawet łagodniejsza górą niż ten pioneer (czy nawet nowe pioneery) , ale każdy ma inny gust .


Wychodzi na to ,że trzeba jechać i wysłuchać kilku wzmacniaczy na tych samych kolumnach i brać to co się będzie podobało.Myślałem,że wzmacniacz nie zmienia barwy dzwięku .....a to niespodzianka.....hmmm


Napisałeś , że słuchałes Focali tych droższych , według Ciebie jest na tyle duża różnica , że warto dopłacić 7/10 tys i kupic Focal Electra 1028Be ,czy po prostu 15% lepiej grają i od pozostałych np 926 .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szans żebyś ich naglosnil tym pioneerem. To wogole zapomnij. Musisz się liczyć z wydatkiem rzędu 5 tys za nowy wzmacniacz lub coś proporcjonalnego z gamy sprzętu używanego.
Electra gra wyraźnie lepiej.
Ale uważaj te kokumny są na prawdę drogie. Jak na polska produkcję. Więc nie zaslepiaj oczu tylko nimi. Sprawdź inne konstrukcje także w tym budżecie. Możesz być zaskoczony.
Posłuchaj nowych, będziesz miał większą game do weryfikacji.
Do Wszystkich kolumn z takiego budżetu potrzebujesz lepszy, nie koniecznie mocniejszy wzmacniacz.

Pozostaje do dyspozycji
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Napisałeś , że słuchałes Focali tych droższych , według Ciebie jest na tyle duża różnica , że warto dopłacić 7/10 tys i kupic Focal Electra 1028Be ,czy po prostu 15% lepiej grają i od pozostałych np 926 .


Słuchałem Focal utopia ( małe , duże) oraz Focal sopra. Różnica w cenie jest ogromna, natomiast jako osobie nieobdarzonej słuchem absolutnym "wystarczały sopry" na temat ich brzmienia nie będę wchodził w dyskusje, mimo że lubię precyzyjny dźwięk i utopia i sopra były chwilami za chirurgiczne i za ostre, choć wrażenie precyzji, lokalizacji, dynamiki było ogromne, czapki z głów.
Co do "tańszych " w sklepie słuchałem jakiś dużych Chorusów i właśnie Aria, Aria były w relacji cena/ jakosć bardziej atrakcyjne, optymalne, mimo że droższe, Ty pytasz o Focal Electra 1028Be , tej nie słyszałem, ale stawiam że chyba bliżej im wyczynowością do tych z kręgu Sopra, ale może się mylę.
Mając kupić tak bezkompromisowo grające kolumny musiałbym długo dopasowywać wzmacniacz do nich, bo z jednej strony szkoda coś zaprzepaścić co one oferują z siebie, a z drugiej brzmienie ma być dla mnie więc czemu miałbym się męczyć i słuchać takiej Focalowej bezkompromisowości , a więc może tańsze, mniej wyczynowe ?, ot i odwieczny problem melomana icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Electry grają dużo lepiej, ale to wciąż brzmienie focala. Każdy wyższy model jest rozwinięciem, w jakiś sposób poprawa niższego.
Trzeba pamiętać że to kolumny drogie. Chyba że ktoś kupił z dobrym rabatem.
Przez to używane także stoją dość wysoko.
Nie mówię nie bierz focali, tylko sprawdź coś innego z innej stajni.
Wtedy dokonuj wyboru.
Pozostaje do dyspozycji
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...