Skocz do zawartości

Wzmacniacz do I.Q. lady 303


Blaha

Recommended Posts

Witam wszystkich
Posiadam jak w temacie kolumny podstawkowe l.Q. lady 303, kolumny chyba mało znane, u mnie grają już jakieś 19 lat jednak cały czas na amplitunerze Sony str-de485, może by tak na jakims wzmaku stereo lepiej zagrały, jednak budżet lichy max 300 zł, jest sens na taką zmianę ? Jak tak to jakich wzmacniaczy szukac ? Muzyka raczej różna , pokój 20m2

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. To zależy jakiego brzmienia szukasz? Chodzi o jego barwę i inne aspekty. Bo można polecić pewnie kilka dobrych wzmacniaczy ale będą grały znacząco różnie.
Wiesz o co pytam? Tak, albo nie, wypowiedz się albo zapytaj.
A gdzie i jak stoją Twoje kolumny? Chyba nie na podłodze w rogu pokoju?
Mam nadzieję, że znasz podstawowe zasady akustyki i ustawiania kolumn w pomieszczeniu? Wiesz, nie wiesz, napisz.
Jakie masz źródło dźwięku? Czyli na czym odtwarzacz muzykę?
Amplituner do kina domowego, który masz, to dość niski model. W stereo gra niezbyt dobrze.
Później zastanowimy się co dalej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiego brzmienia ciężko mi powiedzieć, pół życia słucham tych kolumn i nie mam porównania, napewno chciałbym poprawić i wydobyć w nich dolny zakres, żeby bardziej miękko grały, ale nie wiem czy to już wszystko co mogą czy właśnie można by coś poprawić zmieniając ten amplituner,
Stoją na podłodze bo mamy końcówkę remontu i już sobie je podłączyłem ,stojaki jeszcze schowane i stać będą w nowym pokoju gdzie jeszcze nigdy nie były, pokój ma 4.30m na 5m, kolumny beda stać na krótszej ścianie
Co do ustawienia to wiem tyle że jak basreflex z tyłu to tak z metr od tylniej ściany , ale czy jeszcze są jakieś ważne ustawienia to nie wiem
Źródło? Narazie wszystko leci z telefonu albo tv ale CD też chciałbym dokupić bo mam sporo płyt.
To chyba wszystko
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największy wpływ na jakość i charakter dźwięku mają właśnie kolumny.
Miękko i ciepło te Twoje nie grają. Choć niskich mają sporo jak na taką konstrukcję. Można to trochę zmienić za pomocą wzmacniacza, odtwarzacza CD i kabli.
Jeśli miałoby być zdecydowanie bardziej, to trzeba zmienić także kolumny.
Źródło dźwięku w postaci telefonu jest kiepskie. Z takich urządzeń można słuchać w drodze do/z pracy albo na spacerze. W domu lepiej używać dobrego źródła jak choćby odtwarzacz CD.
Dobrze, że masz standy. Mam nadzieję są ciężkie, stabilne i wynoszące kolumny na taką wysokość, by głośniki wysokotonowe znalazły się na wysokości uszu siedzącego słuchacza?
Tu masz poradniki dotyczące ustawiania kolumn i akustyki. To ważny temat i lekceważony. Niesłusznie. Ty tego nie rób. Poczytaj, zastanów się.
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
Poszukam czegoś, ale nie wcześniej niż w weekend. Może koledzy coś tymczasem podrzucą?

Jeśli chcesz więcej o akustyce i ustawianiu kolumn, to napisz do mnie na PW podając adres mailowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standy mam na wysokie na 73 cm z kolcami, pod nie przyjdzie jeszcze kamień 3 cm + kolumna, więc powinno coś takiego wyjsc, raczej są stabilne i też ciężkie, pamiętam jak brat czymś zasypywał ruły, chyba pisakiem, nie pamiętam teraz.
Artykuł już przeczytałem , postaram się to tak ustawić jak w nim opisane a co do wzmacniacza to od znajomego kuzyn posiada hk610, podobno jakaś stara konstrukcja ale klasyk , po weekendzie mi go odepnie i na próbę pożyczy, myślisz że to zagra ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że powinno zagrać.
Czy w Twoim guście, to już Ty ocenisz. I to będzie dobra wskazówka jakiego wzmacniacza szukać.
Posłuchaj choć kilku różnie nagranych płyt i spróbuj się zastanowić co Ci w brzmieniu takiego połączenia odpowiada a co nie. A później opisz to na forum.
U kolegi z czym gra ten wzmacniacz (źródło, kolumny)? Jak odbierasz taki dźwięk?

Jeśli kumpel ma też jakieś nie najgorsze kable, to pożycz. W sumie im więcej różnych urządzeń odsłuchasz, tym więcej doświadczenia nabędziesz. Bardziej świadomie możesz wybrać zestaw dla siebie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wzmak trafi do mnie przez drugie rece, to jest kuzyn kumpla z pracy, ja nawet go nie znam, pytałem co ma za kolumny ale on nie wie, tym bardziej kable, ja mam swoje kable Supra ply 2.0,
Myślę że w poniedziałek już coś poslucham także się odezwie pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wzmacniacz dostałem, źródło załatwiłem od sąsiada Yamaha cdx-560 rs (nie mam pojęcia jakiej klasy jest ten CD) no i są efekty, dźwięk od razu zrobił się bardziej wyrazisty i ogólnie całe górne i średnie pasmo mi pasuje, gitara w Pink Floyd jest poprotu dobra jak nigdy(nie potrafię tego tak doskonale opisać językiem audiofila jak to się tu opisuje na forum, chyba nie ta liga jeszcze) bas też się poprawił jednak to dalej nie to co bym wolał, dajmy przykład piosenka Kortez -Bumerang, gdzieś w połowie wchodzi fajny niski przyjemny bas jednak średnio z nim sobie radzą, za to przy Lorde - Royals nie potrzeba mi nic wiecej, napewno gra to wszytko bardziej miękko,
Ciekawa też sprawa że basu jest wystarczająco dużo we wszystkich innych miejscach tylko nie w miejscu gdzie postawiłem krzesło w/g trójkąta równobocznego, jezdziłem już kolumnami w różne miejsca ale na nic to, może musiałbym się rozejrzeć za czymś .... większym ?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś ustawić kolumny przy którejś z bocznych ścian?
Nie wykluczone, że takie masz pomieszczenie. Czy wcześniej też Ci brakowało niskich tonów?
Być może większe kolumny poprawiłyby wolumen niskich tonów. Ale różnie bywa, bo czasem pokój wybitnie je wygasza.
Lecz do większych kolumn pewnie potrzeba by większego, mocniejszego wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiałem je już wszędzie ale efektu brak, może problem.lezy w tym że z prawej strony kolumna tak jakby nie ma ściany bocznej bo stoi przy dwu metrowym przejściu , a z lewej ma ścianę, ale to już tak.musi zostac, po dłuższym słuchaniu mogę stwierdzić że na tym wzmakuu bas jak się pojawi jest ogólnie bardzo delikatny i cieply, nie ma takiego uderzenia, jakiego wzmacniacza poszukać w tej cenie aby całkowicie to zmienić, chciałbym posłuchać i zobaczyć co bardziej by mi pasowało na przyszłość, np przy zmianie kolumn, będę już wiedzieć czym się kierować
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nierówne ustawienie prawo - lewo może działać na symetrię sceny stereo, jej rozmiary w prawo i lewo od kolumn. przesunięcie sceny w jedną stronę (najczęściej w tę, gdzie nie ma ściany).
Faktycznie wzmacniacz za 300 zł nie będzie pewnie szczególnie dobry. Ale można popatrzeć, poszukać.
Jeśli kolumny stoją ok. metra od ściany tylnej, to możesz spróbować je trochę przysunąć do niej. Nie za dużo, stopniowo.
Ilość niskich tonów, ich potęga, powinny się zwiększyć. Ale może pogorszyć się stereofonia wgłąb, wieloplanowość dźwięku.
Chyba, że nie obserwujesz czegoś takiego na swoim zestawie (to możliwe)? Tak samo jak możliwe, że dźwięk nie odrywa się od kolumn, nie wychodzi poza nie, poza bazę kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak daje przy samej ścianie moze z jakieś 30 cm to jest lepiej ale mi nie o to chodzi, to jest właśnie takie podbijanie a niekiedy buczenie, traci na jakości, chyba narazie odpuszczę i przejdę się po jakiś salonach czegoś posluchac, trochę się zorientuje co bym tak naprawdę chciał osiągnąć, być może będę musiał zmienić nawet kolumny, narazie dzięki za zainteresowanie pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...