Skocz do zawartości

wybór pokoju i okablowania


kulavi

Recommended Posts

Na wstępie chciałem się przywitać, bo jestem nowy na forum, więc - cześć wszystkim icon_smile.gif.

Mam cztery pytania.
1. Zastanawiam się, jak zaaranżować mieszkanie. Pojawia się pytanie: który pokój bardziej będzie się nadawać z akustycznego punktu widzenia na miejsce do umieszczenia zestawu audio. Poniżej schemat zdjęcia:

DSC01446.jpg



Zestaw, który mam to: amplituner Sony STR-DH510, a głośniki Quadral Quintas 500F. Ściany są zbudowane z cegieł i pokryte tynkiem, żadnego karton gipsu. Podłogi są drewniane. Proszę o zasugerowanie czy lepszy będzie mniejszy pokój czy większy oraz w których miejscach w stosunku do okien ustawić zestaw. Na przeciwko jego znajdować się będzie sofa, fotel i stół, oraz 9 kwiatków, więc pokój nie będzie pusty.

2. Nie wiem z jakich metali zrobione są wejścia w amplitunerze i głośnikach, więc jakie kable wybrać? Z jakiego metalu, a najlepiej proszę o konkretne propozycje modeli. Wiadomo, że z jednej strony będzie trzeba kable zakonfekcjonować, bo w głośnikach są wejścia typu banan. I także proszę o sugestie jakie banany wybrać do konfekcjonowania.

Z drugiej strony, w amplitunerze gniazda wyglądają tak:

DSC01446.jpg



Zastanawiam się, co zrobić aby uzyskać jak najlepszą jakość? Czy zakonfekcjonować kable w szpilki? A może dwa głośniki w banany, tak jak są wejścia, a trzy w szpilki? Czy może po prostu tylko oskubać kable i nie używać dodatkowych wtyków i tak je po prostu połączyć z amplitunerem?

3. W jakich odległościach rozmiescić głośniki? (Poniżej schemat, o którym myślę).

DSC01446.jpg



Czy surroundy mogą być ustawione szerzej niż fronty czy powinny być wpisane w plan prostokąta? Fronty mają wysokość 85 cm, a surroundy 26 cm. Planuję więc zamówić podstawki na wymiar u stolarza. Czy powinny mieć wysokość równą różnicy między głośnikami (59 cm) czy być wyższe/niższe dla uzyskania lepszego efektu? I w jakim miejscu umieścić subwoofer w tym układzie?

4. Ostatnie pytanie: czy zainstalowanie w kolumnach podstawek kolcowych wpłynie na lepszą jakość dźwięku i czy przez to osoby mieszkające nade mną będą w mniejszym stopniu słyszały dźwięki? Jeżeli bym ich użył, wiadomo we frontach od spodu, to czy w przypadku surroundów użyć ich lepiej w tych podstawkach od stolarza, czy w głośnikach?

Wiem, dużo treści, ale lubię dobrze zaplanować sobie coś, zanim zacznę działać. Lubię dobrą jakość dźwięku. To nie jest sprzęt hi-endowy czy audiofilski, ale i tak chcę jak najlepiej go spożytkować. Pozdrawiam, Adrian icon_smile.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem akustycznym na pewno lepszym od kwadratu jest pokój prostokątny. Ponadto kolumny nie są najmniejsze, więc pomieszczenie większe powinno być tu najlepszym rozwiązaniem.

Co do rozmieszczenia kolumn na którejś ze ścian dobrze jest poeksperymentować, bo różnie z tym bywa, ja jednak nastawiałbym się na rozstaw na ścianie dłuższej.

Nie sądzę, że z tyłu kolumn nie ma możliwości kabli głośnikowych mieścić w otworach i ich przykręcić. Kable bym do takiego zestawu wybrał jakieś oparte na miedzi beztlenowej OFC (żadne miedziowane, tylko z miedzi), w miarę możliwości z miedzi jak najczystrzej, ale też nie ma co przesadzać. Nie muszą to być nie wiadomo jak dobre kable, gdyż zestaw powiedzmy budżetowy.

Kolumny efektowe nawet wskazane jest, zeżeby były rozstawione szerzej niż fronty,pod kino domowe powinny być rozmieszczone na wysokości ok 40-60 nad głową. Jeśli podstawa to koncerty 5.1 - wówczas wysokość głowy.
kolumny frontowe na kształt trójkąta równobocznego (tworząc go z słuchaczem).

Kable umieściłbym w zaciskach bez żadnychszpilek czy babanów (centralnego i efektowych w związku z rodzajem wejść tak nie zamontujesz). Poza tym każdy wtyk wg mnie wpływa niekorzystnie na brzmienie, ale jest to kino domowe, nie stereo, więc nie ma co wariować.
Kolumny trzeba odsunąć kilkadziesiąt cm od ścian tylnych i bocznych, ile dokładnie to najlepiej sprawdzić w odsłuchu.

Czy tałeś o akustyce?
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Pod frontowe kolumny kolce można dać, ale przy takich konstrukcjach nie ma co oczekiwać cudów i jakiegoś zauważalnego wpływu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AD1 Teoretycznie pokój większy, ale teoria, a praktyka to czasem dwie rzeczy. W 5 minut przeniesiesz kolumny i sam ocenisz nausznie.

AD2.
To z jakiego metalu masz wyjścia w amplitunerze i wejścia w kolumnach nie ma w przypadku Twego pytania znaczenia. Bo chyba nie chciałbyś by były z tego samego icon_wink.gif ? Bo to zapewne jakiś brąz, nikiel, lub inny stop, a w przypadku tych zacisków sprężynowych na kolumny efektowe w amplitunerze, zapewne to żelazo.
Tak więc jak w większości wypadków, wybierz normalny kabel głośnikowy miedziany ( czyta miedź Cu) 2x2,5mm.
Wszelkie "banany i szpilki " tak od strony kolumn jak i amplitunera ( tu nawet w efektach nie ma szans) absolutnie darowałbym sobie.
Nie sądzę abyś przepinał wciąż kolumny, by banany były konieczne, a tanie i byle jakie wniosą więcej szkody, niż pożytku.
Mając wydać nawet 100-150 zł na 16, czy 20 sztuk tanich bananów, czy szpilek , wolałbym kupić przemyślany, lepszy kabel .

AD4
To zależy na czym stoją kolumny.
W zamyśle kolce miały przeciwdziałać małej stabilności kolumn na dywanach i tu długie kolce były ok.
Mając np parkiet pod kolce musiałbyś podłożyć płytkę granitową podlepioną kółeczkami z filcu - to najpopularniejsze rozwiązanie, dające pozytywny efekt utwardzenia basu.
Choć wielu zacnych producentów umieszcza kolumny na np. cienkich kauczukowych podkładkach.
Ja miałem korkowe 2mm, a teraz plastikowo- filcowe wkręcane 3mm, kolce mnie nie przekonały.
Jeśli chodzi o tył to jeśli kolumny efektowe będą stać na standach to też kwestia eksperymentów pod co dać kolce , a może pod obie rzeczy.
Tylne monitory są dość lekkie( bo to niedrogie kolumny) i tu raczej między nie, a stand dałbym coś co je połączy np. " blu tac"

Co do pytania : "czy zainstalowanie w kolumnach podstawek kolcowych wpłynie na lepszą jakość dźwięku i czy przez to osoby mieszkające nade mną będą w mniejszym stopniu słyszały "
Ta zmiana wysokości kolumn o 2 cm nie sprawi że piętro wyżej zrobi się głośniej, to na pewno nie. Zaś piętro niżej jak pod kolce włożysz płytę granitową, może być nawet ciut ciszej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Jacek, zmyliło mnie nieprecyzyjne stwierdzenie w aukcji: "wykorzystana czysta miedź dla uzyskania jak najlepszych parametrów przesyłu sygnału". Wiem, że chodzi tylko o powłoczkę nad aluminium lub innym metalem.

http://allegro.pl/przewod-kabel-glosnikowy...5709176217.html

Teraz już chyba nie walnąłem byka?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...