Skocz do zawartości

Kino domowe czy stereo?


jankow

Recommended Posts

Witam serdecznie Forumowiczów.

Mam prośbę o pradę. Sprawa jest trochę skomplikowana, dotyczy dwóch zestawów. W pokoju gościnnym (a) i sypialni (b).
Zestaw (a), to wzmacniacz Akai AM-49, cd Sony CDP-997 oraz stojące na podłodze Altusy 110. Używam go do słuchania muzyki oraz efektów podczas oglądania filmów.
Zestaw (b), to wzmacniacz Sony TA-FE300R i stojące wysoko na szafie kolumny Tonsil ZgP-25-8-585, używany głównie do słuchania radia lub cd przed snem.

W obydwu przypadkach dźwięk który słyszę przypomina dudnienie w studni.

Pokrętło głośności wzmacniacza (a) mam ustawione na 1/4 i po kilku minutach grania tego zestawu boli mnie głowa. Dlatego przede wszystkim chcę wymienić kolumny ale nie wiem czy zmienić na kino domowe (1) czy pozostać przy stereo (2).

Słucham różnej muzyki (np. Lady Pank, Kombi, Pet Shop Boys, Sandra, U2, Metallica, Iron Maiden, Scorpions, J. M. Jarre, Vangelis, Marek Grechuta, rzadziej Bach, Beethoven, Vivaldi).

Propozycje:
Ad 1. Pylon Audio Topaz 20, do tego amplituner Marantz NR1506 lub NR1607 i jako satelity zostawić ZgP lub kupić Wharfedale Diamond 220.
Ad 2. Zostawić Akai i kupić Topaz 20.
Ad b. Bezwzględnie zostawiam wzmacniacz Sony i do niego ... stawiam na szafie Wharfedale, które w razie potrzeby będą używane jako satelity.

Nie umiem, tak jak w czytanych recenzjach, fachowo określić czego oczekuję dlatego podałem to czego słucham.

Mam takie sobie doświadczenia z kupnem sprzętu używanego dlatego wolę nowy.
Budżet: Topaz 20 (~1800), Diamond 220 (~1000), NR1506 (~2200) lub NR1607 (~2700).
Pokój (a) 4,7m x 4,7m.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie jesteś swierzakiem.
To czy chcesz stereo czy kino to jest pytanie do Ciebie a nie do nas. Wiesz czym jest jedni czym drugie, jakie mają ograniczenia?

Jeśli stereo to idź w bardziej dynamiczne kolumny. Po aktusach pylony wydadzą ci się być nijakie.
Albo quantum 677, albo melodika bl40 albo heco 900.
Co do elektroniki Pioneer sx 30, Yamaha rn692 czy świetny stereofoniczny wzmak magnat ma 600.

Jeśli kino to onkyo 656 lub Pioneer 1131 z setem quadral quintas 6500 i subem klipsch r10sw.

Który system to pytanie tylko do Ciebie.
Jeśli masz jakieś pytania zapraszam. Jeśli chcesz posłuchać i stereo i kina zapraszam, jeśli chcesz niższe ceny zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To miłe słowa ale chyba na wyrost. Odkrycie, po długim czasie posiadania Altusów, że może jednak słoń nie całkiem nadepnął mi na ucho i to kolumny są problemem, raczej świadczy o tym, że jestem w tej materii zielony jak trawka na wiosnę. Cóż, nie znam nikogo kto mógłby podczas wspólnych odsłuchów przekazać mi podstawy a na lekcjach muzyki nie uczyli tego.

Wiem, że wybór stereo/kino domowe nalezy do mnie. Bardzo dziękuję za przedstawione propozycje.

Stereo.
Tuner posiadam jako osobny segment a z funkcji sieciowych (przynajmniej na razie) nie będę korzystał dlatego zamiast amplitunera Pioneer SX-N30 proszę o propozycje tranzystorowego wzmacniacza zintegrowanego, z pilotem.

W miarę możliwości chciałbym wykorzystać posiadane urządzenia. Jednak jeśli ani mój wzmacniacz ani cd nie nadają się, proszę o podanie odtwarzacza. Czy kolumny które wcześniej podałeś nadadzą się do zmodyfikowanego zestawu?

Czy do wcześniej wymienionego wzmacniacza Sony nie da się dobrać żadnych głośników?

Kino domowe.
Pioneer i Onkyo, to strasznie wysokie kloce i po prostu żaden z nich nie zmieści mi się w szafce rtv. M. in. ze względu na dobre recenzje i gabaryty proponowałem Marantz'a ale nie masz go w swoim sklepie. Co zamiast P i O?

Akai ma 2x140W 4 omy; 2x80W przy 8 omach. Podczas oglądania filmów pokrętło głośności ustawiam na 1/4 bo więcej jest za głośno. Jaki jest sens kupowania amplitunera (np. P lub O) o tak wielkiej mocy (po 160W/kanał przy 6 omach)? To pytanie również dotyczy wzmacniacza stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko po kolei bo się nieco zgubilem.
Czyli kino czy stereo?
Wszystko możemy wykorzystać że starego systemu, pytanie ile chcesz zmienić. Zakup nowych kolumn do starszego nie,byt wysokiego soniaka też jest średnim pomysłem

Rozumiem kwestie sieciowe i jeśli nie będziesz jej wykorzystywał to absolutnie się zgadzam.
Tu zostają w grze czyte wzmacniacze.
Ma600, Yamaha ad501, marantz pm6006, onkyo 9050. Na przykład.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wyjaśniam. Robię rozeznanie. Jeszcze nie wiem czy kupić kino czy pozostać przy stereo i tak jak dotychczas, dźwięk z tv podłączyć do wzmacniacza.
Priorytetem jest wymiana kolumn. Na które, to zależy od odsłuchów. Jeśli nie zachwyci mnie kino domowe, spróbuję dobrać kolumny do wzm. Akai, ewentualnie Akai+cd Sony. Jeśli z mojej starej elektroniki nic nie będzie to będą nowe kolumny+nowy wzmak+nowy cd.

Dobrze rozumiem, że wcześniej podane kolumny będą dobrze grały z ostatnio proponowanymi wzmacniaczami stereo?

Co sądzisz o Denonie PMA-720?

W takim razie masz jakieś propozycje używanych głośników do tego wzmaka Sony?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko znaleźć teraz wzmacniacz który dobrze grałby z kolumnami pokroju które masz. Polskie wzmacniacze które jakoś zgrywały się z tymi kolumnami brzmiały specyficznie, podpięcie nowych konstrukcji, grających bardziej liniowo sprawi że będzie kiepsko, choć Altusy same z siebie nawet kiedyś były kiepskie.
Denon, Nad nieco ocieplił i złagodziłby pudełkowe granie i natarczywość Altusa, nadałby ociupinę ciepła, dymamiki( 720 jest dość mocna) ale nic ponadto( zgadzam się z S4Home), z wzmacniaczami twardziej grającymi pokroju Yamaha, Onkyo byłoby jeszcze gorzej i męcząco dla uszu.
Zaznaczę też od razu, że aby mieć lepszy bas, dynamikę od Altusów nie trzeba jakiś dużych kolumn, wiele konstrukcji sporo mniejszych zagoni Altusy do kąta. To że od Altusów boli głowa nic dziwnego, nie wiem czy słyszałeś ale, katują nimi więźniów politycznych w Korei icon_lol.gif
Kupowanie do takich kolumn które masz, czegoś lepszego niż wzmacniacz za kilka stówek nie ma sensu. Tym bardziej czegoś za 1200-2500zł
Cytat

Propozycje:
Ad 1. Pylon Audio Topaz 20, do tego amplituner Marantz NR1506 lub NR1607 i jako satelity zostawić ZgP lub kupić Wharfedale Diamond 220.
Ad 2. Zostawić Akai i kupić Topaz 20.
Ad b. Bezwzględnie zostawiam wzmacniacz Sony i do niego ... stawiam na szafie Wharfedale, które w razie potrzeby będą używane jako satelity.

Nie umiem, tak jak w czytanych recenzjach, fachowo określić czego oczekuję dlatego podałem to czego słucham.

Mam takie sobie doświadczenia z kupnem sprzętu używanego dlatego wolę nowy.
Budżet: Topaz 20 (~1800), Diamond 220 (~1000), NR1506 (~2200) lub NR1607 (~2700).
Pokój (a) 4,7m x 4,7m.


Marantz slim są mało wydajne prądowo, to typowa kinówka do małego pokoju i fajnie zagrają film z efektywnymi ciepło grającymi kolumnami .Żadne z nimi stereo do rocka czy popu z Topaz20 czy diamond 220. Mieszanie dodatkowo w zestawie KD jakiś Tonsili i innych kolumn to porażka icon_confused.gif??: ( chyba ze masz w tym dużą wiedzę praktyczną).
Jak chcesz koniecznie kinowy amplituner co da się posłuchać jakoś muzyki to coś pokroju od poziomu Yamaha 681, Denon 1300, Onkyo 656. i do tego cały zestaw kolumn 5.1 a takie maluchy jak diamond 220 to na tył, a nie jako główne.
Jak słuchasz więcej muzyki, a film czasami, kup normalne stereo, wzmacniacz stereo, lub amplituner stereo i dobre, pasujące brzmieniem i gabarytami kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że nie ma opcji, żebyś łączył kolumny od różnych producentów w jednym kinie domowym. Efekt będzie bardzo zły. Każda kolumna ma inne brzmienie, inny balans tonalny i składanie frankensztajna z 5 różnych kolumn to nieporozumienie.

Jeśli masz ograniczony budżet, lepiej idź w stereo z funkcjami sieciowymi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home
Tannoy, wharfedale, mission poleciłeś do mojego wzmacniacza Sony, dobrze zrozumiałem?

@jacek75
Jest dokładnie odwrotnie. Chcę pozbyć się Altusów, patrz post #5 i chętnie dowiem się co proponujesz do urządzeń w nim wymienionych. Jeśli jest chętny, choćby Koreańczyk icon_smile.gif, sprzedaję od ręki.

@S4Home, @jacek75, @rms.pl
Myślałem o zakupie Pylonów ze wzgl. na dobre opinie i chęć wsparcia rodzimego wytwórcy. Jednak jeśli twierdzicie, że to nie to i nie mieszać firm, to może uda się coś skompletować ze strony (nie pytajcie dlaczego icon_smile.gif ) http://www.empik.com/elektronika/glosniki-...qtype=facetForm , np.
- front Diamond 230 a tył Diamond 220, które na codzień będą grały w drugim pokoju ze wzmakiem Sony i w razie potrzeby będę je dołączał do kina
-front Boston Acoustic A250 lub A360, tył A23 lub A26 (i patent jw.)
lub Canton, Jamo, itd.
Czy koniecznie muszę dokupić głośnik centralny?

Jeśli z takiego łączenia w ramach jednego wytwórcy nic nie będzie, to skupię się na zestawach firmowych.

Za bardzo nie rozumiem tego co napisał jacek75 o wydajności prądowej,
Cytat

Marantz slim są mało wydajne prądowo, to typowa kinówka do małego pokoju i fajnie zagrają film z efektywnymi ciepło grającymi kolumnami .Żadne z nimi stereo do rocka czy popu z Topaz20 czy diamond 220. Mieszanie dodatkowo w zestawie KD jakiś Tonsili i innych kolumn to porażka icon_confused.gif??: ( chyba ze masz w tym dużą wiedzę praktyczną).
Jak chcesz koniecznie kinowy amplituner co da się posłuchać jakoś muzyki to coś pokroju od poziomu Yamaha 681, Denon 1300, Onkyo 656. i do tego cały zestaw kolumn 5.1 a takie maluchy jak diamond 220 to na tył, a nie jako główne..

Mój wzmak Akai ma 80W/kanał przy 8 omach i przy filmach potencjometr głośności mam ustawiony 10/40 a przy muzyce 8/40 (więcej dla mnie jest za głośno). Skoro nie gram zbyt głośno czyli w niewielkim stopniu wykorzystuję jego moc, to dlaczego zakup Marantza slim (50W/kanał przy 8 omach) jest złym pomysłem? Najwyżej bardziej podkręcę pokrętło głośności (pewnie o 1-2 kreski) a i tak nie wykorzystam jego mocy. Chyba, że błędnie rozumuję. Proszę o wyjaśnienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest taka zależność, że jeśli w tym sklepie internetowym kupię kolumny (mogę przeznaczyć ok. 2k), to wtedy na elektronikę w zwykłym mam ww. 5k. Jeśli tam nie kupię kolumn wtedy wszystko muszę nabyć w stacjonarnym.
Dlatego tak zależy mi na propozycjach kolumn z ww. sklepu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mój wzmak Akai ma 80W/kanał przy 8 omach i przy filmach potencjometr głośności mam ustawiony 10/40 a przy muzyce 8/40 (więcej dla mnie jest za głośno). Skoro nie gram zbyt głośno czyli w niewielkim stopniu wykorzystuję jego moc, to dlaczego zakup Marantza slim (50W/kanał przy 8 omach) jest złym pomysłem? Najwyżej bardziej podkręcę pokrętło głośności (pewnie o 1-2 kreski) a i tak nie wykorzystam jego mocy. Chyba, że błędnie rozumuję. Proszę o wyjaśnienie.


Trochę błędnie i upraszczasz, icon_wink.gif powiedzmy że masz dobry samochód i dobry w nim silnik 1.8T 180KM. Dochodzisz do wniosku że jeździsz w kraju max do 110km, czasem nawet wolniej, a nie żyłujesz ile fabryka dała np. 220km/h bo autobanach, więc myślisz włożę sobie silnik 3 cylindry 65KM będzie tak samo, bo gnać powyżej granicy 110Km nie musisz. Tylko że z mniejszym silnikiem do tej prędkości 110km/h już też nie będzie tak samo jak było do tej pory.
Ponoć w RolsRoysie silnik wskazuje przy spokojnej jeździe 10-15% wykorzystanie mocy, myślisz że dobrym pomysłem byłoby włożenie tam silnika 1.0 55-70KM? Firma miała by dobre wskaźniki emisji CO2 itd.pytanie jakby przyspieszał nawet do tych 60km/h.
Nie jestem fanem mocy, ale rozróżnić trzeba tzw przyzwoity wzmacniacz stereo z w miarę wydajnym zasilaniem, od słabego (producent tego nawet nie kryje) w dodatku wielokanałowego amplitunera KD z zasilaniem w klasie D.
Inna rzecz, że każdy wzmacniacz nieco inaczej oddaje moc, może się okazać że tu słuchasz na 8/40, a tam podobnie głośno byłoby dopiero na 35/40 co oznaczałoby już spore zniekształcenia, dodatkowo amplitunerowi ( jego zasilaczowi) brakowałoby mocy kiedy kolumna ma odtworzyć bas i spada impedancja do 4 ohm, więc bas były płytki i mało dynamiczny.
Znam te Marantze są dopracowane od strony kinowej jeśli ktoś ma mały pokoik, mają miły dźwięk,ale jak słucha się cicho, bo grając głośniej w muzyce brakuje niestety dynamiki.

Cytat

Myślałem o zakupie Pylonów ze wzgl. na dobre opinie i chęć wsparcia rodzimego wytwórcy. Jednak jeśli twierdzicie, że to nie to i nie mieszać firm, to może uda się coś skompletować ze strony (nie pytajcie dlaczego icon_smile.gif ) http://www.empik.com/elektronika/glosniki-...qtype=facetForm , np.
- front Diamond 230 a tył Diamond 220, które na codzień będą grały w drugim pokoju ze wzmakiem Sony i w razie potrzeby będę je dołączał do kina
-front Boston Acoustic A250 lub A360, tył A23 lub A26 (i patent jw.)
lub Canton, Jamo, itd.
Czy koniecznie muszę dokupić głośnik centralny?


W kinie domowy centralny musi być, bo bez, dialogi były by gorzej słyszalne, wszak amplituner kd rozdziela sygnał na odpowiednie kolumny. Subwoofer też w kinie dobrze mieć, wszak filmy są w 5.1.
Skoro chcesz wesprzeć rodzimą firę Twoja sprawa, ale producent ma się dobrze, dla spokojności sumienia przekaż darowiznę 10zł a rozszerz sobie ilość marek icon_wink.gif . Możesz w zamian kupić przewody głośnikowe Melodika są krajowe i spełnisz patriotyczny obowiązek.
Tak już na poważnie to nie mieszałbym różnych marek. Dwa Boston Acoustic gra lekko ocieplonym brzmieniem, podobnie te nowe Wharfadele diamond przyjemnie, dynamicznie, ale nie męcząco. Wspomniany Topaz 20 to mniejsza kolumna i grająca nieco bardziej liniowo, mniej dynamicznie, już bardziej jak Pylon to Opal 23? Natomiast Canton, te tańsze modele, grają raczej chłodno, precyzyjnie, choć dynamicznie. Jamo serii S np. 626 to typowe kinówki z bocznym głośnikiem, ciężko je czasem dobrze w pokoju ustawić
Lubiłem starsze Missiony, nowe już nie mają tego czegoś. Ja z tych sugerowanych oddaje głos na Wafle diamond 230, z propozycji rozważyłbym jeszcze Indiana line nota550, na tył jakieś jej maluchy, grają nieco twardziej (od W.diamond), ale muzykalnie, może te Opale 23, posłuchał nowych Tannoy tyle że np tańsze V4i grają nieco twardo, szorstko, a najnowsze 7.4 przyjemniej, dynamiczniej, tannoye mają ładną przestrzeń.
Jednak jak amplituner kinowy to bardziej Yamaha 481, Denon avr1300 , nie slimy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszych odsłuchach.
Ponieważ nie mieli zestawu głośników KD, tylko zestawy stereo !!!, tymczasowo musiałem odpuścić testy kina.

Na wzmacniaczu Marantz PM6006 przetestwałem
Wilson Raptor 7
MA MR6
MA Bronze 2
Dynaudio Emit M20
KEF R300

Najbardziej spodobał mi się dźwięk z Dynaudio. Jak one wypadną w porównaniu z Wharfedale Diamond 230 lub 240 a może nie ma sensu ich porównywać? Chcąc z podłogówek uzyskać dźwięk porównywalny do M20 muszę iść w kierunku np.Emit M30 (wtedy nie ten budżet)?

Co proponujecie zamiast M20 do PM6006, zamiast Marantza do Dynaudio lub dowolne inne zestawy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Najbardziej spodobał mi się dźwięk z Dynaudio. Jak one wypadną w porównaniu z Wharfedale Diamond 230 lub 240 a może nie ma sensu ich porównywać?


Sens porównania taki sam jak porównanie Forda Focusa do Forda Mustanga GT icon_biggrin.gif
Jak Ci się podobają Dynaudio to bardzo zawęża wybór i to niestety do tych wyższej klasy - droższych marek.
Po cieplejszej stronie, możesz sprawdzić modele Spendor, Vienna, z tańszych ewentualnie Castle, Pylon Diamond.

Pytanie wątku - kino domowe czy stereo ? Nic nie stoi na przeszkodzie aby połączyć jedno i drugie. Zamiast podłogowych kolumn (droższych) możesz wziąć podstawkowe i subwoofer, bas może być lepszy niż z podłogówek i będzie od razu do kina - warunek to dobrej klasy subwoofer oczywiście.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogowe zagrają skrajnie inaczej.
Nawet takie M30.
Sprawdź sobie Canto Grand od Studia 16 HZ jesli interesują Cie te EMITY.
Zbudowane na przetwornikach Dynaudio ale łatwiej je napędzić. Uwierz z 6006 grało to tak sobie. Te Emity potrafią zagrać lepiej.
A jeśli koniecznie chcesz Dynaudio to masz tańsze te same DM2/7 icon_smile.gif

Ale to zdecyduj się czy chcesz kino czy stereo oraz podłogowe czy podstawkowe. Bo odsłuchiwałeś nie to co trzeba albo łaśnie trzeba.
Dynaudio nie zagrają z żadnym amplitunerem kina domowego.

Słuchaj tego co chcesz kupić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home
Jeszcze nigdy nie słuchałem kd, więc nie mam punktu odniesienia. Może mnie zachwyci a może rozczaruje. W czasie odsłuchów mieli tylko stereo dlatego nadal nie wiem w którym kierunku iść.

Ponieważ pojawiają się rózne propozycje, uściślam budżet - to 8000 zł
- dla stereo w tej cenie musi zmieścić się wzmacniacz+cd+kolumny+podstawki jeśli mają być monitory, chyba, że podstawki mogą być np. stąd: http://allegro.pl/podstawki-stojaki-standy...6721350313.html
- dla kina wzmacniacz+zestaw kolumn+standy

stereo
Czy jest różnica w dźwięku pomiędzy PM6006 i PM5005 oraz CD6006 i CD5005, może nie warto przepłacać?

Pytam dlatego, że można jeszcze dostać osobno serię 5005 lub w kompletach (Wasze opinie o dołączonych kolumnach):
http://www.salonydenon.pl/pl/MM/Produkty/S...5005___ZENSOR_3
http://www.salonydenon.pl/pl/MM/Produkty/S...___CD5005___A25

Jak seria 5005 zagra z M20?

Gdybym chciał słuchać mp3 z CD6006, zagra z PM5005?

Jeśli seria 6006, to może zamiast Emit M20:
http://www.salonydenon.pl/pl/MM/Produkty/S...6___PRINCIPIA_5

KD
http://www.salonydenon.pl/pl/MM/Produkty/K...00W___CINEMATIC
http://www.salonydenon.pl/pl/MM/Produkty/K...ENSOR_5_1_VOKAL
http://www.salonydenon.pl/pl/MM/Produkty/K..._496_426_CENTER
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj to teraz namieszales mocno.
Mając taki budżet nie idziesz w ten sprzęt gdyż możesz mieć swobodnie lepszy.
Jest duża różnica w dźwięku między pm5005 i 6006. Oba modele nie pasują do dynaudio. Spróbuj do nich lepszy wzmacniacz to zobaczysz jak grają.

A pierwsza kolejność to odsluch w podobnym budżecie kina i stereo.
Bo tak to nie wybierzesz nic.
Nie zamykaj się na salony Denon bo nie będą ci proponować raczej nic innego icon_smile.gif jasne ....
Odsłuchaj sobie w którymś z salonów nie zależnych.

Wybór masz spory. I zarówno możesz zbudować dobre kino jak i świetne stereo. Ale sam musisz wybrać.
Dlatego podjedz do nas i podłączenie ci w tej samej cenie kino i stereo. Obejzyny film i posłuchamy muzyki. Zobaczysz gdzie jest granica, gdzie ci gra lepiej i czemu. I podejmiesz wybór świadomy bo swój.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...