Skocz do zawartości

Marantz PM8005 - dobór kolumn


Kraft

Recommended Posts

Co do Tannoy Revolution to zastanawiam się, gdybym już miał brać, to który model do mojego pokoju 6 czy 8 ? Wiem że podczas odsłuchu będę miał porównanie między jednym a drugim modelem ale  pomieszczenie odsłuchwe to nie mój pokój. Może się okazać że 6 na odsłuchu będą miały to czego szukam a w moim salonie klapa... tak samo z 8 ... na odsłuchu super a w moim salonie będą się dusiły...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Trudno powiedzieć. Może to zależeć od akustyki Twojego pokoju (np. materiału z którego są zrobione ściany). 20m2 to jednak sporo i 8-emki nie powinny się raczej dusić. Ja bym spróbował najpierw z 6-ami (bo chyba masz trochę ciasno na tej ścianie), a jeśli by się okazało, że basu jednak brakuje, to je oddał i wziął 8-ki. Odsłuchaj jeśli masz możliwość także te Dali. Są też bardzo ciekawe, a bas mają wyśmienity. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Kraft napisał:

Jeszcze małe uzupełnienie. Moim zdaniem Opticony grają podobnie do BX-ów, ale z lepszym basem. Tannoy-e grają też bardzo efektownie, ale już trochę inaczej niż BX, bardziej przestrzennie, ale z nieco odsuniętym, nie tak bezpośrednim i powiększonym, jak w BX, wokalem.

Dali Opticon 5 lub 6 to bardzo ciekawa propozycja. Jest tylko jeden szkopuł. Bas-reflex'y !!! Oba na tylnej ścianie obudowy, a ja mogę odsunąć kolumny od ściany na MAX... 25-30cm. Czy to nie będzie dla nich za mało??

3 minuty temu, Kraft napisał:

Odsłuchaj jeśli masz możliwość także te Dali. Są też bardzo ciekawe, a bas mają wyśmienity. 

Odsłucham na 100%. Tylko tak jak wyżej napisałem co z tym bas-reflex'em w DALI  ??

7 minut temu, Kraft napisał:

 Może to zależeć od akustyki Twojego pokoju (np. materiału z którego są zrobione ściany). 20m2 to jednak sporo i 8-emki nie powinny się raczej dusić.

Wszystkie 4 ściany z bardzo twardego bloczka ( zbrojony pustak czy coś... ciężko się  cieło nowe wejsie aż iskry leciały :) ) Mniejsza o to.... wiem że akustyka kuleje... wskazuje na to miejsce gdzie dobry i pożądany bas się pojawia i niestety tylko tam...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Tanonyach masz od bass reflexu do najbliższej płaskiej powierzchni (podłogi) kilka centymetrów i się jakoś tym nie martwisz, więc tym bardziej 25 cm do ściany wystarczy, by ciśnienie się rozeszło po pokoju. Z drugiej strony bas w Dali w takim ustawieniu będzie pewnie wzmocniony i może go już być zbyt dużo. Może w takim ustawieniu Opticony 5 będą akurat. Ale to tylko teoretyzowanie. Kup wysyłkowo lub wypożycz i sprawdź u siebie. Listę kandydatów masz ograniczoną, więc nie powinno to być zbyt kłopotliwe.

PS te 25-30 centymetrów to jednak trochę mało. Stracisz na stereofonii. Może jednak da się kolumny odsunąć na 45-50 cm? 
PPS w moich Diamondach 25 mam małe, 15 centymetrowe głośniki basowe, a mimo tego bas ma i potęgę, i niskie zejście. Nie musisz się więc chyba bać Tannoy-ów 6. Teoretycznie (ale, czy praktycznie, to inna sprawa;) mogą sobie dać na tej powierzchni radę. Myślę, że jeśli kupiłbym zamiast 25-tek 28-ki (z 18 centymetrowymi niskotonowcami), to byłaby przesada. Podobnie może być z Tannoy 6 i 8. Jednak potwierdzić to może tylko odsłuch u Ciebie w domu.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dodam tylko coś od siebie. Akustyka będzie miała tu oczywiście kluczowe znaczenie, dlatego zachęcam cię do wypożyczenia kolumn od nas i sprawdzenia u siebie.

Co do revolution 6 i 8.

Są to inne kolumny o innym graniu.

6tki skupiają się na delikatniejszy dokładniejszym przekazie. 8 są mocne, dociazone basowo, co rzadkie u tannoya. Grają dźwiękiem bardziej dolnym.

Obie konstrukcję przentuja na prawdę switna stereofonie.

Co do dali opticon. Model 5 pomiń. Góra jest nad wyraz wysunięta w stosunku do reszty pasma. 2 przetworniki grające górę pasma i jeden odpowiedzialny za średnie i dół. Moim zdaniem nie. 6tki to już inne nasycenie dźwięku. Przejrzyste klarowne bardzo detaliczne, podparte miękkim basem.

Moim zdaniem 3 konstrukcje powinieneś brać pod uwagę a ja prywatnie ograniczył bym do 2:)

Zachęcam do sprawdzenia u siebie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, S4Home napisał:

Dlatego mówię o możliwości wypożyczenia. Bo jak będą grały u kolegi nie wiem. Myślę że sam tego też nie wie. A jednak cena wysoka jak na "próby". 

Bardzo Ci dziekuje za odzew oraz opis i charakterystyke poszczegolnych kolumn. To napewno przydatne informacje. Co do wypozyczenia to zapewne ...ze tak powiem drobne niedopatrzenie z Twojej strony... ale w moim poscie z calym zapytaniem i rysunkiem pokoju wspomniale iz mieszkam w Irlandii.. wiec chyba z wypozyczenia nic nie wyjdzie ;) 

Jesli chodzi o moje preferencje co do basu to powiem tak: wole go miec za duzo i delikatnie odkrecic mala galke w lewo niz szukac go po calym pokoju z marnym skutkiem.

 

Tak się zastanawialem czy te moje BX6 są problemem czy może przypadkiem CD6006. Czy nie popełnilem bledu, że nie kupilem SA8005...
Tak mi teraz przychodzi na mysl... Odtwarzając utwor z cd a następnie ten sam utwór zripowany z tej płyty do FLAC ( i do WAVE tez sprawdzałem )... i odtwarzajac go z usb podpiętego do Amplitunera (przypomnę że fronty są puszczone przez pre-out do PM80005 ) słychać dużą różnicę. Tak samo z muzyką puszczaną z amplikacji TIDAL w jakości (16 / 44,1 kHz)... bas jest zadowalający , nawet bardzo. Ja się domyślam że amplituner ma różne filtry i ustawienia podbarwiające dzwięki ale mimo wszystko te kolumny go oddają... Nie brak im basu... A przed CD go brak. Ale z drugiej strony z amp'a to juz nie to samo jesli chodzi o czystosc, przejzystosc ....itp... tak zle tak nie dobrze  :(

 

P.S Przepraszam za brak PL znakow lecz pisze z pracy a tu brak PL jezyka klawiatury.

Pozdraiwam

Edytowano przez zabiak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że też przesiadałem się niedawno z Monitor Audio BX6. Resztę toru też mam podobną (PM8005 i NA6005) i muszę powiedzieć, że jak w BX-ach mi często basu brakowało, tak w Opticonach 6, Tannoy-ach 8 i Pylonach Diamondach 25 podłączonych pod tę samą elektronikę było go zawsze pod dostatkiem. Wygląda na to, że to jednak cecha BX-ów. Oczywiście bardziej "basowa" elektronika będzie pewnie mogła ten deficyt uzupełnić, ale ja postawiłem jednak na wymianę kolumn. Tym bardziej, że BX-y to jednak niższa klasa niż seria 8000 Marantza, a trzeba się przecież piąć do góry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie... tym bardziej ze dzis w sklepie w UK znalazlem Tannoy 8'ki za 1100 euro z przesylka. To dosc atrakcyjna cena. U mnie w IRL w sklepie sa za 1500. Ale tak jak juz wspominalem ze na pierwszym miejscu bedzie odsluch... 100%. Jeszcze jedno. W weekend sprobuje zmienic ustawienie kolumn i postawic je przy kominku ( po bokach ) i miejsce odsluchu wypadlo by na duzej sofie. Moze akurat....

Edytowano przez zabiak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Może poszukiwaczom kolumn do Marantza PM8005 przyda się mój bardzo subiektywny ranking modeli, które z nim odsłuchiwałem. 

Od najlepszych do mniejlepszych.

1. KEF R500 
2. Pylon Audio Diamond 25 / 28 ex aequo 
3. Dali Opticon 6
4. Tannoy Revolution XT8F
5. Sonus Faber Toy Tower
6. Tannoy Revolution XT6F
7. Focal Aria 926
8. Monitor Audio Silver 8
9. Canton Reference lub Vento (nie pamiętam)
10. Monitor Audio BX6
11. Dali Zensor 5 
12. Mission M34i

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...