Skocz do zawartości

Stereo do 5-6 tys. vs kino domowe do 8-9 tys. zł


RafaLex

Recommended Posts

Pierwsza część odsłuchów dobiegła końca wraz z urlopem, kolejne za kilka miesięcy. Czuję, że jestem w 1/3 drogi do celu.

Zanim podsumuję wszystko, ustosunkuję się do ostatniej wypowiedzi S4Home:

Budżet 14 tys. jest niby na KD, chociaż w 6 salonach w Warszawie w których byłem w żadnym nie było możliwości odsłuchu pełnego kina (5.0 czy 5.1), tyko kolumny stereo, czasem do tego Sub. To postaram się określić przy następnej okazji czy 2.1 wystarczy do kina. Bo do muzyki Sub nie jest mi potrzebny.

Masz rację tak jak Sismon co do kolumn podstawkowych nie należy skreślać ich jako fronty. Monitor Audio Silver 2 zagrał lepiej od podłogówek Monitor Audio Bronze 5.

Przejdźmy do podsumowania:

Kolumny:

Najlepsze kolumny: Monitor Audio Silver 6, minimalnie wygrały z Pylon Audio Diamond 25.

Do przesłuchania zostały: Klipsch (RP-250F nie był zbyt reprezentatywny), Polk Audio (S50 w swojej cenie były niezłe), Canton, Kef, Studio 16 Hz, Heco.

Odpadły: Dali (Zensory, Ikony), Indiana Line, B&W (może odrzuciłem, ze względu na sparowanie z Yamahą), Focal Chorus 714, 716, 726, Sonus Faber. 

Amplitunery/Wzmacniacze:

Po odsłuchaniu jakichkolwiek kolumn podłączoncyh do Cambridge Audio CXR200, kolejne próby na urządzeniach Onkyo Amplituner Onkyo TX-RZ810, Onkyo TX-RZ800, Yamaha A860, Yamaha R-N602,  Marantz SR 6009 nie dawały przyjemności ze słuchania muzyki. Cambridge był urządzeniem grającym o dwie klasy lepiej. 

 

Na chwilę obecną brałbym:

Fronty: Monitor Audio Silver 6

Centralny: Monitor Audio Bronze Centre

Surroundy: Monitor Audio Bronze 1 ewentualnie Bronze 2

Sub: Rel T5i - oprócz świetnej dynamiki, potrafi masować plecy (dokupienie w okresie późniejszym)

Amplituner: Cambridge CXR200 (polowałbym na okazyjną cenę, używkę lub coś innego z drugiej ręki).

Końcówki mocy, podłączanie pod pre-outy narazie na ten temat się nie wypowiem.

 

PS: Im dłużej się zejdzie tym większy może być budżet, jak szaleć to szaleć.

Edytowano przez RafaLex
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas masz możliwość odsłuchu pełnego kina. Wszystko jest podłączone. Jest też projektor, można obejrzeć normalnie film. 

Odsłuchaj pełne kino koniecznie na jakimś fajnym filmie. 

Jeśli zdecydujesz się na kompletny zestaw możesz uzyskać u nas dobry rabat na całość. Myślę że nie musisz wtedy polować na cxr200 lub opcja bezpieczniejsza z zewnętrznym wzmacniaczem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RafaLex, zauważ, że Silver 6 to kwota zbliżająca się do 6000 zł. W tej cenie kolumny podstawkowe to także inna półka jakościowa i wg mnie tu pojawia się dość zauważalny skok w brzmieniu w stosunku do konstrukcji tańszych. Tu masz już do wyboru takie konstrukcje jak np Kef R300 (bardzo ciekawa konstrukcja), B&W CM5 S2 (te kolumny pierwsze "zwaliły" mnie z nóg ...i inne), można posłuchać także coś z Definitive Technology SM.

Jeśli poruszasz się w tym budżecie wśród kolumn, według mnie koniecznym jest dorzucenie do odsłuchu litewskiej manufaktury Audio Solutions Overture 202B. Temu je proponuję, gdyż w tym budżecie przy wyborze kolumn dla siebie, po odsłuchu około 7 konstrukcji (podstawkowych) zbliżonych cenowo, co zajęło mi z pół roku, one zostały zwycięzcami, zaś spotkałem je bardzo przypadkowo (tu na forum jeszcze nie natrafiłem na użytkownika tej marki). Moim subiektywnym zdaniem wyprzedziły konkurencyjne konstrukcje dość znacznie. Niektóre porównywane w tym budżecie kolumny znanych firm (wychwalane wielokrotnie w recenzjach) Overtury przewyższyły  tak zdecydowanie, że gdybym nie znał cen, to konkurentów zaliczyłbym, albo do niższej klasy cenowej, lub Overtury przeceniłbym wyżej w stosunku do tego ile kosztują.

Nie reklamuję tego modelu, to moje subiektywne odczucie poparte wieloma odsłuchami, więc tylko proponuję odsłuch, bo może być różnie. Fundusz przeznaczony na sprzęt dość spory, więc myślę że warto upewnić się co do wyboru. Jeśli jesteś zainteresowany konstrukcją Overture to pisz, mogę o nich napisać więcej. Mam je od około roku i zapewne nie prędko je zmienię.

 

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodziłbym się z tobą co do ceny Silverów 6, można je kupić nowe za ok 4800 zł, nie mówimy tu o rabacie na nie przy kupnie kompletnego kina z amplitunerem, gdzie pewnie jeszcze można coś na nich ugrać. Także widziałem ponad roczne używki za 3900 zł (w ponoć perfekcyjnym stanie). Także fronty max do 5 tys. biorę pod uwagę.

Drugą ważną sprawa to centralny i surroundy z tej samej firmy, dopuszczam te z niższej serii. Ich cena ma także znaczenie co do wyboru frontów do odsłuchu (nie chcę każdego głośnika z innej parafii, jedynie Sub jest wyjątkiem).

Jest sporo pozycji do przesłuchania, mam nadzieję, że na gwiazdkę się wyrobię.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kosztują 5 700 zł, czy 5 000 zł ta relacja jaką przedstawiłem wyżej wg mnie jest taka sama. Jeśli masz na myśli sprzęt używany to ceny spadną przy każdej konstrukcji, więc nie wiem co miałeś na myśli pisząc, że dana konstrukcja jest do kupna taniej. 

Ponadto nie wiem czemu chcesz resztę systemu kompletować tej samej firmy na siłę kosztem np lepszych frontów. Fronty to podstawa brzmienia, nie surrond (w kinie domowym). Na pewno bezpiecznie jest kupić kolumny tej samej linii, ale gdy muzyka ma znaczenie na siłę bym w to nie szedł, zaś do frontów dobrałbym resztę kolumn.

Pamiętaj, że kolumny w pomieszczeniach odsłuchowych brzmią inaczej niż zabrzmią Ci w pokoju (ze względu na metraż oraz wiele innych aspektów), nie wiem czy Silver 6 nie są za duże do 18m2. Ja bym obawy miał co do tego i na pewno przed odsłuchem u siebie bym decyzji nie podjął. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Stało się, dzięki uprzejmości firmy Monitor Audio (wprowadzenie nowej generacji głośników), oraz pomocy rodziny z Anglii, w przeliczeniu za ok 5 000 zł zakupiłem fabrycznie nowy zestaw 5.0 Monitor Audio silver 6, silver centere i silver Fx. 

Pozostało mi do wydania 10 000 zł,  z czego za ok 6 000 zł planuję zakupić  Cambridge Audio CXR200, pozostałą kwotę chcę przeznaczyć na subwoofer (ten już będę kupował w Polsce, chce parę sztuk przetestować u siebie w domu) i odtwarzacz do filmów z dysków przenośnych, oraz fajnie jakby miał możliwość obsługi Tidala.

 

Mam do was parę pytań co do amplitunera i rodzaju odtwarzacza.

1. Amplituner posiada wbudowanego DAC-a (Texas Instruments PCM1795 32-bit/192kHz DAC), czy dzięki temu będę mógł podłączyć laptopa za pośrednictwem gniazda USB lub HDMI i przesyłać dźwięk w dużo lepszej jakości niż analogowo przez kartę dźwiękową.

2. Amplituner nie odtwarza formatów  Dolby Atmos i DTS:X. Nie planuję dokupywać głośników sufitowych, jednak spotkałem się z tym, że filmy na płytach BluRay mają oryginalną ścieżkę dźwiękową nagraną tylko w Dolby Atmos, natomiast Polską na razie w formatach obsługiwanych przez urządzenie. Co się stanie jeżeli będę próbował obejrzeć film w tym formacie, pójdzie jakikolwiek dźwięk w 5.1 czy wyświetli się komunikat format nieobsługiwany i nic z oglądania. Jeśli druga opcja, to są na rynku takie odtwarzacze, które przekonwertują sygnał zrozumiały dla amplitunera.

3. Jest możliwość dokupienia adaptera Bloutooth, nie wiem do końca jak się ma tu sprawa z jakością dźwięku z telefonu/laptopa przesyłanych tą drogą i czy w ogóle warto.

4. Jaki odtwarzacz do filmów z wejściem usb na przenośne dyski (bez odtwarzacza płyt Bluray) polecacie w przedziale cenowym 1-2 tys. zł, za resztę planuję zakup suba, 

 

PS: Na kable sygnałowe i przewody głośnikowe mam oddzielny budżet. Głośniki oraz ewentualnie amplituner dojada do mnie dopiero za dwa miesiące, więc mam czas na przemyślenia. 

Zmienił bym tytuł tematu na: Było Stereo za 6 tys. vs Kino za 9 tys. - Skończyło się na kinie za 15 tys. zł, ale jakoś nie mogę edytować tematu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie USB. HDMI tak

2. Pójdzie standardowy dźwięk 5.1 w HD

3. Aptx to format bez stratny. Myślę że tu ograniczeniem jest i tak samo źródło. Nie sposób przekazu.

4. Który kolwiek z odtwarzaczy HD playerow. Za 600-1000 zł :)

 

Za 5000 zł to dobra cena. 

Zakup umiejętnie kable i koniecznie suba do kompletu. Albo tego silvera mamy na promocji albo velodyne lub dali. Będą ci pasować. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie szybka piłka, mam czas do jutra żeby zdecydować się na ewentualny zakup w ciemno (w znaczeniu bez odsłuchu) fabrycznie nowego suba MA Silver W12 , do końca nie jestem przekonany czy nie jest on za duży do 18-19 m2, czy może lepiej poczekać i kupić ewentualnie 200 zł tańszego Velodyne EQ-MAX8 lub REL-a T5i  po odsłuchaniu w domu? Trochę poczytałem na forach i spotkałem się z różnymi opiniami na temat W12 (chociaż każdemu pasuje co innego).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...