Skocz do zawartości

Stereo do 5-6 tys. vs kino domowe do 8-9 tys. zł


RafaLex

Recommended Posts

Witam

Po kilku tygodniach spędzonych na forum i przeanalizowaniu kilkuset tematów nadal nie mogę się zdecydować czy to ma być zestaw stereo, czy kino domowe 5.0 (jeśli Subwoofer byłby potrzebny zostałby później dokupiony).

Wiem, że nie dostanę tutaj odpowiedzi, który system będzie dla mnie najlepszy (decyzję muszę podjąć sam na podstawie odsłuchów). Najbardziej interesuje mnie to jak wybór kina domowego za większe pieniądze będzie jakościowo porównywalny ze stereo za mniejsze. W przypadku zestawu dwóch kolumn pod muzykę moje obawy idą w kierunku dobrego odtwarzania dialogów w filmach (za które odpowiada głośnik centralny). A w przypadku zestawu pod filmy czy amplituner będzie miał wystarczająca moc/jakość do dobrego napędzenia przednich głośników pod muzykę.

Koniec wstępu, a więc zaczynajmy:

1. Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

  • Zestaw stereo: wzmacniacz + kolumny 5 - 6 tys. zł
  • Zestaw Kina domowego 5.0 z amplitunerem 8 - 9 tys. zł

W obu przypadkach nie chcę przekroczyć budżetu.

2. Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

W grę wchodzi kupno sprzętu sprzętu nowego lub powystawowego z tym, że z pełną gwarancja. Ma to być zakup na lata.

3. Czy ma to być sprzęt do słuchania muzyki czy filmów.

Jeśli chodzi o proporcję jest to przewaga filmów, seriali w HD 5.1 (75%) w stosunku do muzyki (25%), jednak jej jakość nie pozostaje bez znaczenia.
Z uwagi na wygodę i szybki dostęp większość filmów i muzyki mam przekonwertowane do mkv full HD, flac-a i mp3. W ten sposób chciałbym je odtwarzać.

Oprócz tego oglądanie tv: programy motoryzacyjne i sport: piłka nożna, skoki narciarskie, siatkówka (połowa czasu).

4. Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

Amplituner/wzmacniacz będzie na początku podłączony pod OLED'a 4k 65" i telewizję satelitarną ncplus. W przyszłości odtwarzacz BluRay w postaci konsoli do gier.

Z funkcji to obsługa 4k HDR, funkcje sieciowe, przesyłanie bezprzewodowe muzyki. Możliwość bezpośredniego podłączenia dysku, pendriva (odtwarzanie muzyki).
.
5. Jakiej muzyki słuchamy, jakie filmy oglądamy

Muzyka::
  • Rozrywkowa (POP) - 80%, z przewaga wokali żeńskich z "basowym bitem" np.
  • Clean Bandit feat. Sean Paul Anne-Marie - Rockabye
  • Dua Lipa - Thinking Bout You
    Rock - 20%: Offspring Pink Floyd Aerosmith, Red Hot Chili Peppers

  • Filmy:
    Sci-Fi, akcji, sensacyjne, thrillery


6. Jak maja grać głośniki

Będzie mi to ciężko opisać, ale oczekuje raczej jasnego dźwięku z dynamicznym basem, który będzie się dobrze spisywał przy filmach i muzyce POP.

7. Jaka jest powierzchnia pokoju?

18m2. Plan poziomy pokoju poniżej:




Ze względu na ustawienie mebli w pokoju dobre bedą chyba jedynie kolumny podłogowe z brzednim bas reflexem. Przy długości ok 40cm, będą stały z 30 cm od ściany.
Chociaż wziąłem pod uwagę kilka modeli, nie będę ich na razie wymieniał, czekam na wasze propozycje. Nigdy nie miałem do czynienia ze sprzętem droższym niż 1000 zł za komplet, więc na pewno będzie duży przeskok jakościowy.

8. Odsłuch

Do Warszawy i Lublina mam 100 km, Białegostoku 150 km. Znacie jakieś dobre sklepy gdzie mógłbym posłuchać kilku setupów stereo i Kina domowego.

9. Wzmacniacz/amplituner moje typy.

Stereo:
Onkyo TX-8150
Yamaha R-N602
Na kolumny zostaje 3-4 tys. zł.

Kino domowe:
Onkyo TX-RZ810 (mogę mieć nowy na gwarancji za 3 500zł)
Pozostaje 4,5 - 5,5 tys. zł.

Jak wygląda porównanie TX-RZ810 w porównaniu ze wzmacniaczami za ok 2 k zł, jeśli chodzi o muzykę?


Mam nadzieję, ze niczego nie pominąłem. Za pomoc z góry dziękuję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę szkoda, że nie zdecydowałeś się w jakimś momencie( na początku) , skonfrontować tekst pisany z rzeczywistością i nie posłuchałeś, różnych zestawów kina i stereo, a potem różnych marek.
100Km to nie jest odległość zaporowa poniżej godziny i jesteś i już wiesz co dalej icon_wink.gif
Białą kartą jest jak widać wybór kolumn, bodaj najbardziej istotnego elementu, tyle czytania i nic, a wystarczy posłuchać, aby mieć punkt odniesienia i potem już łatwiej się czyta.

Cytat

W przypadku zestawu dwóch kolumn pod muzykę moje obawy idą w kierunku dobrego odtwarzania dialogów w filmach (za które odpowiada głośnik centralny).


Mylisz pewne rzeczy, równie dobrze można by napisać, że głośnik centralny nie nadaje się do muzyki bo nie ma niskich tonów...w kinie centralny głośnik jest, bo tak jest podawany sygnał z amplitunera, gdybyś go nagle odpiął faktycznie byłoby gorzej, bo "dialogi" są w mniejszym stopniu podane na fronty. Amplituner KD dzieli i miksuje sygnał na 5.1 i pewne pasma na są na głośnikach przednich, inne na centralnym, a inne z tyłu i na subie( w pewnym uproszczeniu).
Wzmacniacz stereo nie dzieli pasma na różne kolumny, ( wzmacnia kanały L i P) więc podaje całe pasmo na kolumnę L i P i ta go odtwarza, odpowiednie ustawienia i materiał muzyczny robią efekt .

Nie chcę forsować na siłę stereo, skoro i tak oglądasz w 75 % filmy, czy seriale, a reszta 25% to muzyka. Wspomniane kinowe OnkyoTX-RZ810 to zapewne godny zawodnik, niemniej w cenie ok.4tys jest jeszcze paru innych, co nie zmienia faktu, że kolumny trzeba wybrać mądrze pod markę amplitunera i co ważne pod swój gust brzmieniowy !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, może zostałem źle zrozumiany lub źle napisałem temat. Myślałem że po podaniu kryteriów jeśli chodzi o rodzaje słuchanej muzyki czy gatunki filmów dostanę propozycję jakich kolumn powinienem odsłuchać. Powiedzmy diametralnie różniących się od siebie reprodukcją dźwięku, żeby wiedzieć jakich zestawów chcieć odsłuchać. Myślę, że nie będę miał szansy więcej niż na kilka więc chce wiedzieć co wybrać.
Jaki wpływ będzie miał RZ810 na charakterystykę dźwięku.
Na jakie kolumny pozwala mi akustyka mojego pokoju, bo na pewno się różni diametralnie od sali odsłuchowej.
No i ostatnie, żeby się wybrać do salonu muszę wiedzieć do którego warto się wybrać, by czasem nie trafić do takiego gdzie mi będą zachwalali to co maja na zbyciu(czekam tu na wasze propozycje z podanych lokalizacji).

Niby jest to 100 km, tylko jak człowiek pracuje od poniedziałku do soboty, to na takie eskapady trzeba brać już wolne i wiedzieć co się chce.
Po odsłuchu mam zamiar kontynuować temat dając więcej szczegółów co do moich wymagań.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do nas masz ile?
Podłącze Ci i kino i stereo w podobnej klasie sprzętu. Bo prawda taka że nikt z nas nie może Ci sugerować co powinieneś wybrać.
Przyjedź włączę Ci film w stereo i kinie. Oraz na odwrót muzykę w kinie i stereo. I sam sobie wybierzesz. Dodatkowo w tym budżecie zachecam Cie do sprawdzenia kilku systemów . A faworyta wzięcie przed zakupem jeszcze do domu na finalne testy.

W razie pytań lub wycen zapraszam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

. Myślałem że po podaniu kryteriów jeśli chodzi o rodzaje słuchanej muzyki czy gatunki filmów dostanę propozycję jakich kolumn powinienem odsłuchać. Powiedzmy diametralnie różniących się od siebie reprodukcją dźwięku, żeby wiedzieć jakich zestawów chcieć odsłuchać.


Kolejny stereotyp, muzyka i jej gatunki, niekoniecznie determinują to jak ma się słuchać i jak brzmiący zestaw kupić.
Są forumowicze, melomani, którzy nie wyobrażają sobie słuchania np. Pink Floyd, czy rocka na czymś innym niż ciepły lampowy wzmacniacz, tudzież posobny w brzmieniu tranzystor, z gęsto i słodko grającymi kolumnami , a inni wolą granie bardziej precyzyjne, szybkie. Nikt z nich nie popełnia faux as i błędu, bo słucha się dla swojej przyjemności, a nie stereotypu.
Inna sprawa, że to co dla kogoś , czy większej grupy, jest dajmy na to neutralne w brzmieniu, dla innych może być zimne i twarde, a dla jeszcze kogoś już ciepłe. Ty nie masz nawet własnego punktu na tę sprawę by napisać odsłuchane np. Kolumny X są za detaliczne, a kolumny Y za miękkie, zaś kolumny Z są jako punkt wyjścia, więc oczekuję pomocy i pomysłów czegoś innego i teraz zaczynamy szukać w jakąś konkretną stronę.
Cytat

No i ostatnie, żeby się wybrać do salonu muszę wiedzieć do którego warto się wybrać, by czasem nie trafić do takiego gdzie mi będą zachwalali to co maja na zbyciu


To musisz zadzwonić zapytać się co mają zawsze , co mogą mieć na twe specjalne życzenie jak przyjedziesz
Tak na marginesie to salony oferują do sprzedaży i zachwalają to co mają, spotkałeś się żeby np. w salonie VW, sugerowali kupno BMW ?
Z drugiej strony skoro bardziej spodoba Ci się brzmienie odsłuchanych kolumn danej marki X z konkretnym już amplitunerem, to dlaczego miałbyś kupić markę Y, tylko bo podoba się sprzedawcy ?

Cytat

Niby jest to 100 km, tylko jak człowiek pracuje od poniedziałku do soboty, to na takie eskapady trzeba brać już wolne i wiedzieć co się chce.
Po odsłuchu mam zamiar kontynuować temat dając więcej szczegółów co do moich wymagań.


Czasem starczy jeden, a czasem kilka i więcej- jak komuś zależy, a dni wolne na ten cel, w końcu po to ma się urlop, na wypoczynek i hobby, aby potem mieć frajdę z zakupu, mądrego zakupu, celnego. Chyba że podchodzisz do sprawy na zasadzie " 6 tys to dla mnie nie pieniądz, dziś to, a jutro najwyżej co innego". Niemniej wierz mi różnice są ogromne, w każdym segmencie i półce cenowej, nawet jak kupujesz kolumny podstawkowe do 1500zł
Zdanie kończysz słowami' i wiedzieć co się chce', no tak racja, ale właśnie nawet w najmniejszym stopniu nie wiesz co chcesz, piszesz coś o nietanim zestawie kinowym do seriali i dla sportu( ?), potem o muzyce.Poświeciłeś miejsce na wymienienie jakie dyscypliny sportu chcesz oglądać i nagłaśniać w wolnym czasie, a o preferowanym brzmieniu w muzyce nic. Jak pisałem brak Ci punktu odniesienia i tu jest pies pogrzebany. Dwie różne sprawy , są osoby które dopieszczają system doborem odtwarzacza, kablami, akustyką , a inne słuchają ubudubu i czy słuchają amplitunera marki Y, czy X, kolumn takich czy innych -byle duże, nie słyszą różnicy między płyta a mp3, jest im wszystko jedno.

PS. Akustyka, ustawienie, tylko wspomnę dla porządku, bo piszesz, że od kilku tygodni i tak czytasz.
Nieco niepokoi umieszczenie kolumn dość w niedużym rozstawie, szkoda że nie z 0,5 m szerzej. Jednak gorsze jest umieszczenie ich jak piszesz w meblowych wnękach, ograniczają je te regały z boku, może to w niektórych wypadkach powodować pogłosy i brumienie, oraz zawężenie sceny muzycznej na szerokość. Dobrze też jeśli ta rtv-ka nie jest za wysoka, bo kolumny powinny się widzieć, wtedy pięknie kreuje się scena stereo kanał lewy i prawy i jej środek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten amplituner Onkyo to bardzo dobre urządzenie. Pamiętaj tylko, że jeśli chcesz oglądać głównie z telewizji, to większość filmów i serialów nie jest domyślnie miksowana do 5 kanałów. Amplituner podzieli to sztucznie. Jakiś tam to efekt będzie, ale bez porywu.

Jeśli lubisz oglądać filmy i chcesz amplituner to to bez dwóch zdań powinieneś postawić na dobrą centralkę i subwoofer. Kolumna centralna odpowiada za dialogi, wokale i wszystko co gra na pierwszym tle, zaś subwoofer z całą dynamikę w filmach akcji.

Ze swojej strony mogę Ci polecić amerykańską szkołę grania, która jest pomyślana przede wszystkim o home cinema, którego sprzedaje się w USA najwięcej. Z Onkyo gra to wyśmienicie

http://sklep.rms.pl/polk-audio-tsx-330hcsu...-tsx110b-psw110

lub
http://sklep.rms.pl/zestaw-kolumn-do-kina-...0hcs-5-0-s-5030

plus subwoofer
http://sklep.rms.pl/polk-audio-psw110-psw-...bwoofer-aktywny
http://sklep.rms.pl/definitive-technology-...er-aktywny-1szt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym oglądać głównie filmy i seriale w telewizji to nie potrzebowałbym kina domowego, wystarczyłoby mi samo stereo (z ncplus to leci tylko sport, programy motoryzacyjne, dokumentalne i kanały muzyczne). Wszystkie seriale (mam kilkanaście pozycji w 720p i 1080p audio 5.1) i filmy będę oglądał przy użyciu dysku twardego podłączonego bezpośrednio do telewizora. Wiec będzie to "pełne" 5.1.

Propozycja którą przedstawiłeś jest jedną z kilku nad którymi myślałem ze względu na umeblowanie pokoju (przedni Bas refleks).
Widzę, że sklep który promujesz posiada salę odsłuchową, za dwa tygodnie biorę urlop więc jest możliwość wpadnięcia do Białegostoku..
Kolumny jakie na razie wpadły mi w oko do połączenia w zestaw kina domowego:

- Polk Audio TSx330T lub TSx440T (nie wiem które lepiej sprawdzi się przy 18m2)
- Dali Zensor 5 lub 7 (jw.)
- Klipsch R-28F
- Monitor Audio Bronze 5 lub 6 (jw.)


Jest możliwość w salonie RMS odsłuchu tych modeli kolumn najlepiej z tym amplitunerem Onkyo i z jakimś wzmacniaczem Stereo kosztującym połowę ceny tego amplitunera. Nie wiem w jakim kierunku chcę dążyć ale pomimo dużej przewagi filmów chcę tez mieć przyjemność ze słuchania muzyki.
Z tego względu oprócz systemu 5.1, co do którego budżet pozwoli mi w tym momencie na zakup ampli + przednie kolumny (reszta klocków za rok), biorę pod uwagę wersję 2.1 ze wzmacniaczem Stereo. Subwoofer byłby odpalany przy oglądaniu filmów (jeśli nie ma tu problemu ze zgraniem suba z kolumnami).




Cytat

PS. Akustyka, ustawienie, tylko wspomnę dla porządku, bo piszesz, że od kilku tygodni i tak czytasz.
Nieco niepokoi umieszczenie kolumn dość w niedużym rozstawie, szkoda że nie z 0,5 m szerzej. Jednak gorsze jest umieszczenie ich jak piszesz w meblowych wnękach, ograniczają je te regały z boku, może to w niektórych wypadkach powodować pogłosy i brumienie, oraz zawężenie sceny muzycznej na szerokość. Dobrze też jeśli ta rtv-ka nie jest za wysoka, bo kolumny powinny się widzieć, wtedy pięknie kreuje się scena stereo kanał lewy i prawy i jej środek.



Niestety ubolewam nad tym, bo zrobienie rozstawu 3 m, powoduje wylądowanie jednej kolumny między szafą a witryną. Ograniczenie regału z boku mogę trochę zniwelować dosuwając meble całkowicie do ściany (nie ruszając przy tym wysuniętego stolika pod TV), wtedy przód kolumny będzie wystawał jakieś 30 cm poza bok mebli i 15 cm poza RTV-kę (wysokość 52cm). Wrzucenie za TV i kolumny materaca piankowego o grubości 6 cm by coś dało?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no i niestety tu może być problem

Gdyż jako źródło odczytywania filmów tv nie jest najlepsze właśnie że względu na dzwiek.
Przy takim kinie kuo sobie dekoder fergusona za 100 zł który będziesz wykorzystywał jako player. Wyjdzie ci pełnym dźwiękiem hd.
Jak będziesz miał pliki z core czy DTS HD to zainwstuj w hd player za 300 zł.
Tv odpada. Raz że może być problem z DTS lub dolby dwa na pewno nie wyjdzie w HD.

Które kino wybierzesz zależy od preferencji dźwiękowych.
Zensory będą najlagodniejsze. Mile w odbiorze.
Bronze będą jasne czytelne. Polki mocne pełne. Klipsch połączeniem bronze z polkami.

Zapraszam cię na odsluch i pokaże ci jak grają poszczególne modele z różnymi ampli.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 15.03.2017 o 19:29, RafaLex napisał:

Jest możliwość w salonie RMS odsłuchu tych modeli kolumn najlepiej z tym amplitunerem Onkyo i z jakimś wzmacniaczem Stereo kosztującym połowę ceny tego amplitunera. Nie wiem w jakim kierunku chcę dążyć ale pomimo dużej przewagi filmów chcę tez mieć przyjemność ze słuchania muzyki.

Jak najbardziej. Przedzwoń umów się z działem handlowym. Kolumn mamy do wyboru na wystawie 200 metrów kwadratowych. Do tego dwa miejsca odsłuchowe. Jak u nas nie wybierzesz to nie wiem gdzie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafalex mnie zastanawia jedno - dlaczego chcesz to dzielić na dwa systemy w sumie? Zamiast jednego półśrodka stosujesz dwa...

stereo - 5- 6 tys

k - d -  8-9 tys.

Jako, że nie interesuje mnie kino domowe w ogóle,  zapytam:

dlaczego nie wydasz  sumy max kwot 6+9, czyli 15 na jeden zestaw? Powinieneś dostać wtedy trochę lepsze stereo i trochę lepsze kd ...chyba:

Bardzo doby amp stereo /  kd  + zestaw kolumn? Powinno być lepiej niż dzielenie tego.. Chyba powinno być. Ponieważ kd mnie nie interesuje, więc mogę się mylić...ale to mam nadzieje wyprostują Koledzy z rms czy S4Home

Bo generalnie od pierwszego Twojego posta nurtuje mnie to pytanie...

Kiedyś myślałem o kd, ale nie jako oddzielny zestaw super , tylko jakieś przyzwoite  kombo (HK np) z małymi głośnikami, które łatwo ukryć itp tylko do filmów.  Dla mnie założenie było, że ma przyzwoicie odtwarzać dźwięk z  filmów, efekty itp. 

Bo stereo to inna kwestia. Ale u mnie akurat waga jest  90%  na stereo, więc może takie myślenie niekoniecznie jest zgodne z tym, co chcesz mieć u siebie.

Edytowano przez PioOss
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny temat założył kolega w wątku obok, gdzie łaczy te oba systemy. Był już u nas i prawdopodobnie skończy się na tych samych frontach jednak innej elektronice do kina i stereo. Nawet potężne jednostki jak anthem czy arcam czy Cambridge mają pewne ograniczenia w stereo. 

Rozgraniczenie tych jednostek przynosi wymierne korzyści. 

 

Czy odpowiedziałem na twoje pytania?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem nie są kolumny, ale elektronika. Amplituner KD po prostu jest słaby w stereo i koniec. Korzystanie z oddzielnego wzmacniacza do stereo wiąże się z przepinaniem kabli ale jest to zdecydowanie najlepsza opcja. 

Pośrednia opcja to amplituner jako pre-amp i oddzielna stereofoniczna końcówka mocy. Opcja dla wygodnych i całkiem dobrze grająca może być też inna: końcówa mocy z podwójnym wejściem: dla amplitunera i dla odtwarzacza strumieniowego z wbudowaną regulacją głośności np Oppo Sonica. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki S4Home i RMS za propozycję odsłuchu (jeśli już się u was pojawię to ewentualnie na finalny odsłuch, znając wasze propozycje cenowe).

Jutro czeka mnie pierwszy odsłuch, mam nadzieję, że będę miał już bliżej nakreślone to czego chcę.

Z zakupem się nie śpieszę, wiec ten temat może się jeszcze długo ciągnąć, a i budżet może ulec zmianie.

Myśląc o sprzęcie zapomniałem o najważniejszej sprawie, a mianowicie o dobrej listwie zabezpieczającej cały sprzęt (minimum 7 gniazd). Mającej zabezpieczenie na kabel od TV SAT i kabel od internetu, nie wchodzącej w interferencję z zestawem kina domowego. 

Co myślicie o tej propozycji:

http://profigold.com.pl/index.php5?theme=pricelist&task=print_product&product_id=4786

Do kupienia za niecałe 300 zł z 10 letnią gwarancją producenta.

http://allegro.pl/listwa-zasilajaca-hi-end-8xac-profigold-prop7893ge-i6711058651.html

Jest coś lepszego w tej kwocie. Bo nie ukrywam, ze podoba mi się dwie funkcje: możliwość podglądu chwilowego zużycia prądu a także automatyczne odłączanie od prądu urządzeń w standby. Są na rynku listwy w tej kwocie z możliwością odłączania zasilania z poszczególnych gniazdek pilotem?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, spełniająca zadanie, czy "bajerna" ? To poziom listwy z poziomu przyzwoitych  99zł,  a "markowych" 199zł ( np Monster) , czyli zabezpieczenie przepięciowe i filtr emi/rfi). Tutaj dopłacasz kilka stów za wyświetlacz ( który nie wiadomo co pokazuje, bo różnie piszą, ale raczej natężenie, a nie zużycie;).

Dodatkowe funkcje jak jakieś niepotrzebne wejścia , czy odbiornik sygnału pilota, liczniki , mogą paradoksalnie psuć i siać zakłóceniami. Opcja pilota może okazać się  przekleństwem,  bo czy masz gwarancję, że zmieniając kanał w TV się nie wyłączy, lub czy sąsiad za ścianą Ci nie wyłączy swoim pilotem ?  Wyłączając Tv , wyłączysz tę listwę, a może będziesz chciał słuchać muzyki i  koniec końców będą tylko " mrugać diody standby" w co rusz podłączanym do sieci sprzęcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierowałem się tym: 

Cytat

Profigold jest uznaną na świecie marką związaną z najwyższej jakości produktami firmy Bandridge - brytyjsko-holenderskiego producenta wysokiej jakości kabli i złącz do sprzętu audio-wideo oraz urządzeń multimedialnych.

Jeśli producent produkuje dla tej branży "części" to powinien mieć listwę nie wpływająca negatywnie na wzmacniacz, a że ma dodatkowe funkcje nie musi jej to skreślać. Dlatego padła ta propozycja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także nie rozumiem dlaczego kolega rozgranicza budżet ? I w sumie czemu fundusz przeznaczony na zestaw determinuje rodzaj systemu ? 

Także jestem zdania, że jeśli się nie posłucha czegokolwiek to ciężko z doborem. Do opinii i recenzji nie podchodziłbym zbyt ufnie. Każdy słyszy inaczej i jak Jacek wspomniał, jednemu spodoba się dane brzmienie, inny określi je jako coś fatalnego.

Osobiście jestem zdania, że w tym samym budżecie zestaw stereo w większości przypadków da więcej przyjemności (w filmie oczywiście, bo o muzyce nie ma co nawet dyskutować). Co do odległości kolumn od siebie oraz umieszczeniu ich we wnękach nie jest dobrym pomysłem, co trafnie zauważył Jacek

W kinie akcji efektów przestrzennych łącznie masz ok 20%, reszta to materiał dźwiękowy przeznaczony do frontów (poniekąd też do centralnego). Pozostałe 80% ścieżki dźwiękowej filmu zabrzmi lepiej ze stereo, zaś te 20% w kinie domowym (czyli zestawie 5.1). Posiadając kino domowe raczej rezygnujesz z słuchania muzyki w przyzwoitym poziomie. Propozycja odsłuchów w kształcie jaki zaprezentował S4Home wydaje się najrozsądniejszym wyjściem. Czyli w zbliżonych budżetach posłuchać stereo i 5.1, oczywiście różnego materiału audio. 

Dodałbym jedynie jedną sprawę od siebie. Zdecydowanie w 18m2 nie skreślałbym konstrukcji podstawkowych. Kolumny podstawkowe w pomieszczeniu do 20m2 często radzą sobie znakomicie, zaś w cenie kolumn podłogowych kupisz przeważnie konstrukcję podstawkową o klasę wyższą. Czemu nikt nie proponuje takowych odsłuchać ??? W mojej opinii jest to konieczność, a może okaże się, że to jest to czego szukasz ? Budżet nie jest mały, więc nie spiesz się kolego. Dokładnie odsłuchaj, przeanalizuj i dokonaj zakupu jak najbardziej świadomego pod względem rodzaju systemu (stereo czy 5.1), jak również co do wielkości kolumn (pamiętaj, że nawet decydując się na zestaw 5.1 na frontach także mogą się znaleźć konstrukcje podstawkowe). Sam posiadam pomieszczenie 18m2 i w mojej ocenie żadne konstrukcje podłogowe nie brzmiały u mnie dobrze w zakresie niskich częstotliwości (bas się dusił, rozłaził, dudnił). Przy konstrukcjach podstawkowych bas brzmi tak jak tego zawsze chciałem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RafaLex, no to czekam na info co już odsłuchałeś i jakie masz wrażenia.

Pamiętaj salka to nie Twoje pomieszczenie. Na pewno będzie inaczej.

Simson jak już ktoś się do nas pofatyguje to ja proponuję. Pamiętam, że zawsze się o to sprzeczaliśmy, oczywiście tak w ramach forumowych dyskusji. Jednak zgadzam się z Tobą. Rafa sprawdzaj ile możesz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4Home, no właśnie, trochę dyskusji na ten temat było ;) i powiedz szczerze, ktoś się do podstawkowych przekonał po odsłuchach? Nie chodzi o procent, zaś o kogokolwiek, bo nawet jeden ucieszony to poniekąd sukces przy profesjonalnych doborach (kolejna alternatywa). Pomijam fakt, że nawet jeśli ktoś obstanie przy wcześniejszym wyborze to zakup na pewno należy do tego bardziej świadomego, wybranego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszych odsłuchach niestety nie było mi dane usłyszeć pełnego zestawu 5.1, tylko same kolumny podłogowe z amplitunerami stereo i do kina domowego.

Nie potrafię też opisać, co mi się w danych kolumnach podobało, ale mogę je uszeregować od najlepszych do najgorszych.

  • Pierwszy odsłuch: sala 18 m2 dobrze wyciszona - wygłuszone boki ścian i tyły, zasłony.

Do porównania była:


Amplituner Stereo Yamaha R-N602 + B&W 684 S2

Amplituner KD Yamaha - A860 + Indiana Line Nota 550 X

To było na tyle, w tym momencie byłem przerażony bo wygrało stereo i myślałem, że pożegnam się z marzeniami o kinie domowym. Sytuacja uległa zmianie przy drugim odsłuchu. B&W zagrało klasę lepiej, chociaż przy braku porównania większej ilości kolumn nadal nie wiem czy to było moje brzmienie.

  • Drugi odsłuch: sala 17m2  słabo wyciszona - luźno położone panele wygłuszajaca w rogach ścian, po bokach i na tyłach (tu podobny efekt będę mógł uzyskać u siebie w domu).

 Na początek poszło porównanie podłogówek Polk Audio Signature S50 z Onkyo 8150 (amplituner stereo), Onkyo TX-RZ810 i Cambridge Audio CXR200 (oba amplitunery kina domowego). W przypadku 8150 i RZ810 nie odczułem różnicy w jakości i brzmieniu, natomiast CXR200 to była już wyższa liga jeśli chodzi o jakość, a czy brzmienie to już nie wiem jaki jest wpływ amplitunera.

NAjlepsze kolumny na początku (wszystkie odsłuchane na Onkyo TX-RZ810).

1. Monitor Audio 5 

2. Polk Audio S50

3. PYLON AUDIO SAPPHIRE 25

4. Dali Zensor 5

5. Klipsch RP-250F.

 

W obu salonach odradzano mi większe kolumny do mojego metrażu takie jak B&W 683 S2, Zensor 7 czy Monitor Audio 6. Też myślicie, ze jednak do mojego pokoju będą, za duże, czy może w salonach się nie znają.

Żeby być zadowolonym z muzyki, posiadając kino domowe zwiększyłem budżet  do 14 000 zł (to już razem z okablowaniem).

Co według mojej listy jest jeszcze do odsłuchania, a może połączenie którychś kolumn już odsłuchanych z onkyo skrzywdziło je (brzmieniowo nie pasują do siebie). Przy kolejnych odsłuchach spróbuje też podstawkowych kolumn jako frontów, chociaż wtedy nie wiem jak to się ma do kina domowego.

Edytowano przez RafaLex
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to czy znają się w salonach czy nie, zaś o to jak samemu się odbiera muzykę. Ja w 18 m2 przerabiałem kilka par kolumn podłogowych i w końcu doszedłem do wniosku, że dla mnie lepsze są kolumny podstawkowe pod wieloma względami niż podłogowe, inny stwierdzi inaczej.

Nie namawiam do kolumn podstawkowych i nie twierdzę, że takie trzeba wybrać w danym metrażu. Przedstawiam jedynie alternatywę, że warto ich posłuchać, bo okazać się może różnie. Sam nie wierzyłem, że podstawkowe mogą dobrze brzmieć (bo wygląd, bo waga), ale dałem się przekonać dla jednego z zaawansowanych użytkowników tego forum, aby ich nie skreślać. W moim przypadku to był strzał w dziesiątkę. A co Ci bardziej będzie odpowiadać to sprawa indywidualna, zaś wyboru dokonasz sam i na pewno będzie to wybór bardziej świadomy co byś nie wybrał. Z ekonomicznego punktu widzenia kolumny podstawkowe w danym budżecie kupisz dużo lepsze, jednakże nie każdemu może pasować ich filozofia brzmienia. Kwota nie mała, więc czemu nie upewnić się w wyborze jeszcze bardziej bez względu jaką konstrukcję kupisz finalnie ?

Zdecydowanie też uważam, że większe kolumny często mogą być już za duże, ale to też nie jest wykluczone, że zagrają dobrze. Każde pomieszczenie to indywidualna akustyka. 

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Powiem Ci porady słabe. Bo budowanie systemu na RP250, Zensor 5 i tych innych małych podłogówkach? No słabo. Nie w tej w kocie. Tu jedynie prezentują się Pylony i dołozył bym do listy na prawdę niwielkie a grające wielkim dźwiękiem Elac FS77.

Ale lepiej iść w podstawkowe.

Rozumiem że to budżet na kino?

To tu polecał bym CRX200 lub Tańszy Onkyo RZ1100 lub nawet jeszcze lepiej RZ810 a zastosowanie końcówki mocy, to wybor bardzo szeroki Audiolab, Atoll itp. Wówczas nie ma kompromisu. Masz jedno i drugie.

Do tego kolumny Studio 16HZ Canto Grand lub Monitor audio Silver 2 na front

A reszta. w 1 wariancie: Heco 200f, Music Style Center i Sub New Phalanx który sprosta także w stereo

W 2 opcji reszta z serii Bonze, tył FX, Bronze Center i sub.

 

Masz systemy które grają w jednym czasie i z obu jesteś zadowolony.

Kolega kawah był u nas długo w sobotę, ma podobne dylematy co Ty napisz do niego powie Ci jak on odebrał łączenie tych systemów.

 

Pozostaje do dyspozycji.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...