Skocz do zawartości

Nowe audio (przesiadka z Dali Zensor 7)


kpisarz

Recommended Posts

Przez rok byłem (w zasadzie nadal jestem) szczęśliwym posiadaczem zestawu Dali Zensor 7 + Onkyo Tx 8150. Niestety zmiana mieszkania spowodowała, że kolumny muszą stać w rogu jak na zdjęciu i w połączeniu z amplitunetem zabierają mi kosmicznie dużo miejsca w tym kącie, i przestaje to trochę mieć sens.
Chciałbym przesiąść się na coś innego/mniejszego, docelowo zestaw był używany głównie do słuchania muzyki poprzez Spotify, ale był też cały czas podłączony do TV i używany jako kino domowe (HBO GO, Netflix). Szukam więc jakiejś sensowanej alternatywy do słuchania muzyki, ale i do kina. wszystko musiałoby się znaleźć na tej ściance.
Może ktoś z Was ma doświadczenie z odsłuchu w takich warunkach i coś może zaproponować?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, grać dobrze i być dobrze odbieranymi nie mają te kolumny prawa .
Raz że stoją w rogu, dwa przy ścianie i trzy blisko siebie. Szkoda kolumn i amplitunera. Sprzedaj kolumny, a za kasę kup jakieś średnie wilkością monitory do zamocowania na uchwytach i mały sub dla filmowych doznań.
Jakiej marki monitory i o jakim stylu brzmienia to chyba raczej wiesz skoro słuchasz Dali zensor 7 i Ci pasują z Onkyo.

PS. widzę że z Sanwing się zgraliśmy w czasie, no ale widać wnioski podobne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.
Szkoda wielka że dla tak fajnego sprzętu nie przewidzieliście odpowiednich warunków do grania:/. Niestety musze cie zmartwić,ale tak wąskie rozstawienie kolumny czy to podłogowych czy niewielkich monitorów wpłynie tragicznie na ich scene, dźwięk w tym ilość basu i jego jakość. Obawiam się, że czy kupisz monitory podstawkowe za 5000 zł sztukę czy jakieś komputerowe edifiery za 500 zł nie będzie wielkich różnic bo ustawienie zepsuje to nad czym projektanci pracowali. Sam wiesz że kolumna musi mieć czym oddychać,a tu podejrzewam że szerokość to nie jedyny problem ale i dosunięcie blisko ściany i postawienie kolumn podstawkowych na komodzie rtv pewnie wejdzie w gre?
Nie masz możliwości postawienie szerzej tych kolumn ta po lewiej nie może wystawać za obrys ściany? Na pewno czeka cię zmiana tak czy siak bo 7 są dużymi kolumnami, ale może udało by się telewizor powiesić nie centralnie tylko lekko na lewo i rozstawić kolumny szeroko? Ładne kolumny podstawkowe z pięknymi standami to ozdoba salon zarówno z przodu jak i z tyłu:)
Kurcze szkoda, że tak wciśnięte to będzie:/
Ops Jacek widze już opisał co i jak:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Wnioski ja też mam podobne tylko wiecie szkoda sprzedawać coś, co do tej pory sprawiało tyle frajdy i radości. Niestety, zmian układu tv, kolumn nie mam żadnych, muszę coś wcisnąć w ten kąt. Nie mam doświadczenia w monitorach, ale coś poszukam/odsłucham. Zgadzam się z Tobą Sanwing, ładne kolumny ozdabiają salon, dlatego kiedyś zdecydowałem się na Zensory 7 icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kluczem jest użyte słowo "do tej pory" icon_wink.gif . Tylko teraz pytanie, czy kolumny mają być już jedynie ozdobą ( tutaj dość wątpliwą) czy jakoś to ma grać i być chociaż praktyczne. Jak kolumny mają gwarancję to sprzedaż za dobrą cenę, bo ludzie je lubią, ale z każdym rokiem będzie już szybciej potem tanieć. Możesz sprzedać, może uda się zamienić na coś fajnego ( Dali zensor 3) za dopłatą z czyjeś strony. Choć ja nie widzę tutaj sensu dużego inwestowania w wymyślne kolumny.
Ważne by te nowe pasowały barwą brzmienia do gustu i stylu obecnych.
Według mnie Dali 7 są po ciepłej stronie, jak dotychczasowe zgranie Ci pasowało to kup jakieś ciepłe dynamiczne monitory i sub nieduży.

Monitory zamocuj na uchwytach ściennych są już od 25zł i będziesz miał wolną podłogę. Jak coś ciepłego w przystępnej cenie to Boston Acoustic A26, lub bardziej dynamiczne i większe Taga platinum B40, niedrogie Jbl studio 230, plus sub za ok. 500-700 zł zamykasz się w kwocie ok1700zł Dali sprzedaż za ok 2700zł, a może mniej , a może więcej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam wymienić te zensory na studio 16 hz canto grand, to monitory które zaskoczą cie nawet do dawnego ustawienia sensorów nazwijmy to prawidłowego.

Zapraszam cię na odsluch i porównanie obu modeli w tych samych warunkach. Jesli masz daleko to mige ci podesłać kolumny na testy. Sprawdzisz u siebie w tym specyficznym ustawieniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Sprzęt sprzedany. Pogodziłem się z tym, że tam nic sensownego nie włożę, żadne stereo mi nie zagra, monitory mimo wszystko zajmują niestety za dużo miejsca. Ta ściana ma 140 cm, może wejdą tam jakieś małe głośniki, może coś w połączeniu z belką, nie wiem? Niech chociaż filmy zagrają sensownie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do odsłuchu będziesz miał 2.5-2.7 m rozstaw 140cm wszystko wskazuje na poprawne ustawienie monitorów. W czym problem?

Było by idealnie gdybyś sprawdził któreś u siebie po prostu na stendach

 Nie poddawaj się tak łatwo. Małe a wartościowe ma w ofercie Elac, monitor audio, dynaudio czy studio 16hz. 

 

Sprawdź w domowej konfiguracji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak nie dramatyzował. Mam małe monitorki (Monitor Audio MR1) rozstawione na 150 cm (w tym jeden przyklejony niemal bokiem do ściany) i wcale nie jest tak źle. Scena nie ma wprawdzie głębi, ale ma prawą stronę, środek i lewą stronę i całość brzmi całkiem przyjemnie (z pewnością lepiej niż miniwieża Samsunga mojej córki grająca w podobnych warunkach, więc jednak co się kupi ma znaczenie). Bas ma dzięki bliskości ścian nawet całkiem niezłe zejście i potęgę. Myślę, że dobre kolumny ustawione na jakiejś szafce mogą Ci sprawić jednak sporo radości. Głowa do góry.   

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy mają rację. Lepiej jest słuchać niż nie słuchać. Nawet jak warunki są trudne.

Monitorki najlepiej by miały otwór b-r umieszczony z przodu obudowy albo obudowę typu zamkniętego.

Rzeczywiście czasem można postawić kolumny bliżej ścian i będzie to jakoś grało.
Jeśli nie jesteś szczególnie osłuchany, może Ci to nawet nie przeszkadzać.

Niskie tony z monitorów ustawionych blisko ścian zagrają na pewno potężniej, masywniej. Choć miej świadomość, że nie będą prawidłowe, bo podbite, lub podkolorowane, jak zresztą całe pasmo.

Co do zestawów głośnikowych jakie chcesz kupić, to zapytam, czy mogą być używane?

Na pewno miałbyś większy wybór i przede wszystkim (paradoksalnie) dużo lepszą jakość dźwięku. Zresztą może z czasem znalazłbyś inne rozwiązanie dla ustawienia kolumn?

Można też pomyśleć o wysięgnikach (przymocowanych do ścian) na których stałyby kolumny. To by je trochę odstawiło od ścian. Można takie znaleźć na Allegro albo lepiej gdy się ma fachowca ślusarza, spawacza czy inną złotą rączkę, zrobić na zamówienie.

Bo będą solidniejsze, sztywniejsze, stabilniejsze. A to jest ważne.

I wpadłem na taki pomysł. Nie wiem, czy jest możliwy do realizacji? Telewizor zawiesiłbyś na specjalnym wieszaku, tak, by połowa telewizora wystawała w lewo poza ściankę. Wówczas mógłbyś dość prawidłowo ustawić kolumny. Na przykład monitory na standach (niebieskie prostokąty) a Twoje miejsce odsłuchowe i do oglądania telewizji byłoby prawidłowe (niebieski owal). Za częścią telewizora z tyłu mógłbyś postawić jakiś regał/słupek dla zamaskowania. Mogłoby być ciekawie i miałbyś dobre miejsce do słuchania. Oglądałoby się też chyba lepiej. Pomyśl.

Z prawej strony prawej kolumny, może i róg ściany trzeba by ustroić panelami mocno pochłaniającymi dźwięk (zielone linie). Które same w sobie mogą być ozdobą.

Rysunek poniżej.

 

pok. 1.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł nie głupi. Myślę że możemy go przedyskutować zanim kolega do nas wróci.

1 kwestia Panele pomogły by w kwestii odbić, zgadzam się. Jednak druga kolumna ewidentnie grała by nazwijmy to w skrajnie różnych warunkach. Myślę że mogła by tu byś spora różnica.

2 kwestia może się mylę, było by super, :) ale w jakimś celu ta ścianka jest taak krótka. Prawdopodobnie aby nie zasłaniać drzwi frontowych lub tworzyć efekt otwartego salonu i braku przedpokoju. Zastawiając ją czy dobudowując ingerujemy mocno w tą koncepcję.

 

1 kwestia do przedyskutowania przez nas, druga już zdecydowanie przez autora.

Jak mówię proponuję wypożyczenie, nic zobowiązującego. Na spokojnie sprawdzić w domu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne Panowie za wyczerpujące podpowiedzi, szczególnie Angel za jego pomysły ;-)

Natomiast rozwiązanie nie wchodzi w grę, ściany pomalowane, tv wisi, nie mam możliwości zmiany aranżacji, a i powiem szczerze aż tak mi się nie chcę ingerować w pomieszczenie. Próbowałem z monitorami, ale powiem Wam szczerze, że raczej nie pójdę a tym kierunku. Obszar odsłuchowy jest po prostu za mały, delektować się dźwiękiem można tak naprawdę tylko na kanapie, praktycznie w jednym miejscu, na metrze. W całym salonie muzykę słychać, ale jakości dźwięku tam nie ma. Więc, żeby czegoś posłuchać, musiałbym siedzieć na kanapie w tym jednym miejscu. Muszę pójść na kompromis, nie wiem czy nie zrezygnować w tym miejscu ze stereo, i nie włożyć tu jakiś cantonów czy innych małych głośników, żeby trochę polepszyć odbiór filmów, a  przenieść monitory do sypialni ;-)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł na pewno bezpieczny. Dźwięk z TV będzie nieporównywalnie lepszy a faktycznie odbiór stereo przenieś tam gdzie masz na to możliwości. subwoofer także się zmieści i będzie to miało ręce i nogi przy braku ingerencji w pomieszczenie.

A system nie wyjdzie drogo. 

Możliwe że tędy droga :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soundbar może nie koniecznie, może nie aż taki drogi jak zaproponował rms.pl, ale może coś takiego jak Fidelio e6? Jestem świadomy wad i zalet tego czegoś, ale chyba idealnie wpisuje się ten sprzęt w moje trudne warunki. A czy jakby tam włożyć jakieś malutkie all-in-one 5.1 typu canton czy coś innego, to czy da się skalibrować jakoś tylnie głośniki, żeby nie buczały za mocno w uszy (jeden będzie bardzo blisko głowy). Nie miałem nigdy takiego sprzętu, więc nie wiem.

PS. Miałem kiedyś soundbar Yamaha YSP-2500 z dźwiękiem przestrzennym, i powiem szczerze, że w dobrych warunkach lokalowych, to coś grało w filmach bardzo przyzwoicie. Oczywiście jeżeli chodzi o muzykę  to w tej belce nie ma o czym gadać.

Edytowano przez kpisarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz możliwość przenieść sprzęt muzyczny do sypialni, to nie ma o czym gadać.

Tak zrób. To najlepszy pomysł.

Telewizor rzeczywiście zasil jakimś sounbarem albo małym wzmacniaczem i parą niewielkich monitorów, jak pisałem wyżej.

Na pewno odbiór dźwięku z TV się poprawi. Ewentualnie, gdyby dźwięk mocno odbijał się od ściany, uprzykrzając słuchanie, kupisz jednak jakieś panele mocno pochłaniające dźwięk i umieścisz je mniej więcej tak, jak pokazałem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fidelio to nie najlepszy wybór.

Lepiej jest iść we wspomniane Cantony czy inne tego typu rozwiązania, jest tego trochę.

Tak, chodź kolumienkę miał byś zaraz koło głowy da się to tak skalibrować aby grały równo. Jeśli będzie to amplituner nie 10 letni to 99% szans że będzie miał automatyczną kalibrację i ona to załatwi. W przypadku 1 procenta da się to też zrobić manualnie. 

W razie problemów, służę swoją pomocą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem tych wszystkich pseudo urządzeń soundbarów i innych Fidelio i to jedno wielkie gówno, szkoda wyrzucać pieniędzy w błoto. Zensory były za duże, ale po kiego groma sprzedawałem Onkyo to nie wiem. Wrzucę tu monitory, co do nich to coś sobie wybiorę, tylko mam wątpliwość co do wzmacniacza. Czy znajdę coś podobnego do tx-8150, ale mniejszego, co zagra w podobnej jakości? muzyki słucham poprzez spotify. Ważna kwestia to gabaryty.

 

PS. czy monitory mogą stać na szafce rtv?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na RTV szafkę można spokojnie dokupić ładne podstawki nieraz widuje się takie na allegro niewysoki, ciężkie tak by głośnik nie był zbyt nisko. Do spotyfie dokup poprostu tani chromacast audio i dac oba urządzenia już za 300 zł kupisz i będziesz mógł kupić spokojnie fajny wzmacniacz klasyczny.  

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wykupie przez Onkyo jest to bliźniacza konstrukcja do Onkyo TX-L20

Pierwsze amplitunery stereo z wejściami HDMI.

Plusy, wydajne, nie grzeją się, bardzo funkcyjne.

Grają jednak niżej od adekwatnych 8150 czy SXN30. Prawdopodobnie ze względu na zastosowanie różnych sposobów zasilania końcówek mocy.

Do sprawdzenia. Jak nie ma w mieście to wysyłkowo :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...