Skocz do zawartości

Pierwszy poważniejszy sprzęt audio do mieszkania


Papek

Recommended Posts

Cześć !

Po kupnie mieszkania, przyszedł wreszcie czas na sprawienie sobie jakiegoś poważniejszego sprzętu niż zwykłe głośniki komputerowe.
Z uwagi na to że jego przeznaczeniem będzie głównie słuchanie muzyki, chciałbym pójść w Stereo a nie kino domowe, filmy jak i gry też będą na nim odtwarzane ale głównie zależy mi na jakości muzyki cyfrowej i analogowej.



1. Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

- Na cały zestaw chciałbym przeznaczyć maksymalnie do 10 tys, przy czym najchętniej chciałbym się zamknąć w 6-8 tys.

2. Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

- Najchętniej nowy, jest to zakup na lata. Jednak z tego co patrzyłem często opłaca się bardziej kupić coś lepszego używanego niż nówki, także w ostateczności to też wchodzi w grę.
Kupno najlepiej z jednego sklepu albo na allegro, tak aby była możliwość wzięcia na raty.

3. Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)

- Zestaw jaki mnie interesuje to Amplituner/Wzmacniacz cyfrowy, kolumny (najchętniej podłogowe ale mogą być też podstawkowe z tym że miałbym problem z dobrym umiejscowieniem ich), oraz gramofon.
Przeznaczenie to głównie słuchanie muzyki, wieczorami jakiś film/serial + konsola, ale chciałbym żeby zestaw był głównie ustawiony pod muzykę.
Muzyka grana przede wszystkim z komputera, jakieś 80%, 20% muzyki z winyli.
Ze względu na przeznaczenie kieruję się bardziej w stronę zestawu stereo, jednak jeżeli okaże się że lepszą drogą jest wybranie kina domowego to też chętnie się przyjrzę różnym zestawom.

4. Jaki jest sprzęt towarzyszący

- Nic nie mam

5. Jaka jest powierzchnia pokoju?
.
- 19,8 m2

Wymiary +- : 5,20 dł x 3,75 szer x 2,95 wys

6. Jakiej muzyki słuchamy

- Głównie hiphop, soul i r&b, spokojna elektronika oraz trochę jazzu zarówno klasycznego jak i tego aktualnego.

7. Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

- Zakup na lata

8. Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

- Przede wszystkim oczekuje od wzmacniacza wejścia PHONO aby można było podłączyć gramofon, możliwości podłączenia poprzez wi-fi innych urządzeń takich jak dysk sieciowy czy telefon, odtwarzania muzyki z serwisów streamingowych oraz połączenia z innymi urządzeniami audio w różnych pokojach. Do tego do wzmacniacza będzie podłączone PS4 złączem optycznym.
Gramofon bez (przed)wzmacniacza, półautomatyczny najchętniej z napędem bezpośrednim.

Moje typy:

Z tego co zdążyłem poprzeglądać różne wątki i strony, wyłonił mi się jedynie konkretny wzmacniacz który wygląda bardzo interesująco, jest to YAMAHA RX-V779. Ma fajne funkcje sieciowe i wejście PHONO, pytanie tylko czy ktoś miał z nim styczność i może przybliżyć trochę jego brzmienie ?
Widziałem też kolumny podłogowe z w miarę dobrymi recenzjami i w całkiem dobrej cenie :
- MAGNAT Quantum 555
- MAGNAT Quantum 675
- MONITOR AUDIO MR 4

Nie mam niestety żadnego gramofonu na oku na razie.

Mieszkam w Warszawie także na pewno jest tu parę sklepów z możliwym odsłuchem, jeżeli macie jakiś godny polecenie to chętnie się przejdę wypróbować różne propozycje na miejscu. Zdążyłem znaleźć dwa, Media-Centrum i Nautilus, ale widzę że nie mają w ofercie np tego wzmacniacza który wyszukałem.

Wrzucam też zdjęcia pokoju w którym miałby stać cały zestaw.
Zamysł jest taki że wzmacniacz z gramofonem będą stały z lewej strony kanapy na jakimś małym meblu. Kolumny myślałem żeby ustawić na przeciwko kanapy, jedną przy samej ścianie, tam gdzie domek dla kotów którego tam docelowo ma nie być, a druga kolumnę na tej samej ścianie po lewej stronie, przy framudze.

Czy takie ustawienie sprzętu będzie dobre ?
Prosiłbym o ocenę typów które wstępnie wybrałem albo polecenie czegoś ciekawego co warto odsłuchać i gdzie to zrobić w Warszawie?

Z góry dzięki za pomoc :)

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcesz kina w wybrałeś amplituner kinowy.
Masz budżet 10000 zł a idziesz w kolumny za 2000 zł.

Więc po kolei. Co do miejsca odsłuchowego. Wstępnie tak, ale tylko wstępnie. Finalnie pewnie będzie sie prosił dywan gdyż jak klaskasz zapewne masz echo. Chodzi o jego wyeliminowanie.
Do twojego budżetu polecał bym
Marantz pm6006 z na6005 oraz tannoy xt8f
Cayin mt35s z studio 16 hz minas anor
Nad 356 w wersji z daciem i jako źródło pc lub nowy 368 z rozszerzeniem bluos i heco celan gt 702.

Wybór jest dość szeroki. Dajemy także możliwość zakupu ratalnego.
Jednak to nie mój wybór ani innych forumowiczów tylko twój. Dlatego zapraszam cię na odsluch na spokojnie sprawdzisz sobie kilka systemów, tańszych droższych.
Sprawdzisz czy różnica jest godna do doplaty czy też tym bardziej iść w tańsze.
Pokażę ci różnice w źródłach dźwięku i sposobie komunikacji i podłączania.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda icon_wink.gif
Najlepszym wyjściem jak się nic z "poważniejszego" sprzętu nie słuchało to dokonać odsłuchu nawet kilku kolumn oraz wzmacniaczy, aby mieć jakieś odniesienie ... Takie doświadczenie jest bezcenne.
Dlatego pomysł S4Home z odsłuchem mocno wskazany ...
Nigdy nie kupować w ciemno !!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home :

Podałem akurat wzmacniacz kinowy bo zobaczyłem że ma wszystkie interesujące mnie funkcje w jednym pudle, dlatego go zapisałem.
Budżet jest do 10 tys, ale tak jak pisałem, najchętniej chciałbym się zamknąć w 6-8, stąd takie kolumny, bo przy założeniu że wzmacniacz będzie kosztował +- 2 + gramofon też około tyle to już wychodzi 6 icon_smile.gif natomiast bardzo chętnie przyjrzę się wszystkiemu co łącznie nie będzie przekraczało granicy 10.
Chętnie bym się do was wybrał na odsłuch ale niestety to trochę daleko z Warszawy.

@Note : Jasne, żadnego kupowania przed przesłuchaniem icon_wink.gif
Czy masz może jakiś godny do polecenia sklep na terenie Warszawy do odsłuchów ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podział nie powinien być sztywny.
Do kwoty 2 tys jest sporo wzmacniaczy, ale w zasadzie do kwoty 1500zł, a bez sensu mając 10k kupować wzmacniacz do 1500zł.
Wzmacniacze za 2 tys, raczej powyżej 2 tys bo jest parę ciekawych wzmacniaczy właśnie 2,3 tys -3,5tys.
Niezbyt trafny jest też podział kwoty 2tys na wzmacniacz i 2tys na kolumny, 2 na źródło, lepszy efekt uzyskasz dzieląc budżet tak
40-50% kolumny
20-35 %wzmacniacz
15-20 % odtwarzacz
W kolumnach jest spory potencjał i nieco do nich dopłacając łatwo wskoczyć na poziom lepszego brzmienia. Raczej tego nie uzyskasz inwestując w np.sam odtwarzacz/gramofon, kiedy będą przeciętne kolumny.
Ważny jest oczywiście mądry dobór poszczególnych elementów zestawu, odsłuch ,bo można mądrze złożyć coś za 5-6 tys, a można za 10tys bezsensu i bez powodzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na terenie Warszawy z mojej strony polecam:

1. AUDIO ŚWIAT - ul.Jórskiego 56
http://www.audioswiat.pl/sklep.html

2. TOP-HIFI - ul. Andersa 12
http://www.tophifi.pl/

3. SOUND POWER - ul. Pawińskiego 2 (tutaj trochę mały asortyment)
http://sklep.soundpower.pl/

4. MINISTERSTWO DŹWIĘKU - aleja Krakowska 223
http://ministerstwodzwieku.pl/

Nie polecam:

1. MEDIA CENTRUM - ul. Al. Krakowska 244
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jacek75 : Podział oczywiście nie jest sztywny, to tylko moje luźne założenia ale zupełnie się do nich nie przywiązuję tym bardziej, że się nie znam. Dzięki za rozpisanie budżetu na poszczególne elementy, teraz będę w stanie sobie coś lepiej rozplanować

@Note : Dzięki, wybiorę się do któregoś z polecanych, pewnie na Andersa. I dzięki za napisanie do którego nie jechać, bo właśnie przeglądałem ich stronę i zastanawiałem się czy by się nie wybrać właśnie tam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o NADa, to zdecydowanie lepsze od najnowszych cyfrowych 388 i 368 są modele klasyczne 375 lub 356. Ewentualnie coś z Rotela (bo również jest w TopHiFi).

Ze sklepów to masz kolejny salon Top HiFi na Nowogrodzkiej (swoją drogą to 300m dalej jest też salon DENONa - na Poznańskiej).
Bardzo dobry jest salon AudioForte na Reytana (mają też sprzęt używany i poekspozycyjny) oraz Planeta Dźwięku na ul. Tarczyńskiej (jakieś 400 metrów od Placu Zawiszy w stronę Okęcia).

Jak będziesz w topHiFi to wśród kolumn warto posłuchać np. produktów Indiana Line (od niedawna w ofercie - nieźle grają i są w dobrej cenie).

W stolicy jest bardzo dużo dobrych sklepów...
A poza granicami miasta warto polecić np. Polpak w Regułach (przed Pruszkowem), dystrybutor paru firm (choćby Xindak, Roksan, Koda i Taga, Paradigm i Mistral...).

Spokojnie można się zastanowić nad używanym sprzętem (choćby preampem gramofonowym - i wtedy również wzmacniacze bez wbudowanego pre wchodzą w grę).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jednostki kombo stereofoniczne typu Onkyo 8150 czy nawet Yamahe RN602. Ale przy tym budżecie absolutnie rozdzielił bym te urządzenia.
Wzmacniacz czysty, ewentualnie z budowanym DACiem i odtwarzacz sieciowy albo źródło w postaci PC.

Wybór kolumn jest także tak szeroki że jedynie co możemy teraz zrobić to założyć w dowolnym sklepie on line fitr cenowy i wysyłać propozycje. A nie o to chodzi.
Najlepiej było by gdybyś odsłuchach kolumny skrajnie różne. Wtedy będziesz w stanie wyciągnąć z każdej zalety i wady pod swój styl.
Polecam odsłuchać produkty ELACa, Klipscha serie RP, Magnat serie Quantum 7, Monitor audio Silver i właśnie Polki jednak model RTi.

Wówczas będziesz mógł wrócić i opisać które, może juz finalnie któreś w pełni Cie usatysfakcjonowały. Lub połączymy zalety eliminując wady doradzając kolejne modele.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...