Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, jestem na tym forum nowy a więc witam wszystkich forumowiczów. Proszę o pomoc w doborze kabli 2xRCA które połączą sprzęt Denon: wzmacniacz PMA 720, odtwarzacz sieciowy DNP 730, odtwarzacz DCD 720. Kabelki najlepiej w przedziale cenowym do 200PLN max. Czego oczekuję od muzyki: szczegółowości, sceny, wyraźnych wokali i nie dudniącego basu. Sprzęt gra z kolumnami podłogowymi Indiana Line Nota 550.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, a czy jakiekolwiek kabelki już posiadasz? bo samymi kabelkami i owszem można troszkę poprawić to i owo (niektórzy w to w ogóle nie wierzą...) niemniej to czego oczekujesz od muzyki powinieneś przeanalizować na etapie doboru sprzętu właśnie. Domniemam że tak właśnie poczyniłeś choć brzmienia twego zestawu nie znam więc się nie wypowiem. Doradzę tak jak to zapewne poczyniom inni koledzy, aby wypożyczyć kilka par kabelków i poeksperymentować... lepszej drogi chyba niema. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel RCA aż tak tego nie zmieni, prędzej kabel głośnikowy.
Sugeruje posrebrzany np Qed silver aniwersary, Qed reference silver, Monkey cables silver, poza domieszką srebra ma inną budowę.
Bas się utwardzi, instrumenty szybciej wybrzmiewają, będzie lepsza głębia.
Są oczywiście też kable posrebrzane innych mniej popularnych firm z metra ciętych poszukaj na stronach salonów audio.
Możesz też pomyśleć o granitowych podstawach pod kolumny, bo te kolumny mają zwinny bas, więc może to akustyka pokoju, lub ustawienie kolumn bardziej stabilnie.
Znam zestawienie Indiana line noty*(świetne kolumny do 1700zł ) z Denonem, dobrze się zgrywał i bas nie dudnił nie wzbudzał się jakoś niepokojąco.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable głośnikowe! Potwierdzam wymień w 1 kolejności. Napisz też jakie masz obecnie, np. kable CCA - jeżeli masz takie to od razu do kosza lub na sznurek do bielizny. CCA OFC - jak piszą niektórzy producenci to aluminium miedziowane - strasznie "zabrudzają" dźwięk. Na kablu ma być tylko OFC - czyli kable miedziane z miedzi beztlenowej. Najpierw co powinieneś zrobić to sprawdzić oznaczenia na kablach, jeżeli ich brak to też do wymiany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kable głośnikowe naprawdę swoje "potrafią"... aktualnie mam wpięte w system Qed Ruby Anniversary Evolution, wczoraj natomiast w ramach pewnych "testów" podpiąłem Melodika Purple Rain i muszę przyznać że wyraźnie było słychać różnice w brzmieniu... dziś postaram się rodzinę na spacer wysłać aby dokładnie zgłębić i zdefiniować na czym różnica owa polega. Potwierdzić rownież mogę to co napisał jacek75 bo silvery tez sprawdzałem - w porównaniu z Ruby zdecydowanie idą ku "górze" co mi akurat bardzo przeszkadzało. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Potwierdzić rownież mogę to co napisał jacek75 bo silvery tez sprawdzałem - w porównaniu z Ruby zdecydowanie idą ku "górze" co mi akurat bardzo przeszkadzało.



Zależy od systemu, jak góry miałeś za dużo, to zapewne była już dostatecznie oddana przez system, lub zwyczajnie lubisz łagodną górę.
Lub jeszcze inaczej, w detalicznie grającym systemie posrebrzany kabel już nie będzie miał tyle do zrobienia i nie będzie to tak słyszalne co założenie go w systemie grającym łagodnie i ciepło icon_smile.gif .
Co nie zmienia faktu że jeśli w jakimś systemie jest sporo góry , to bas nie może być luźny i posrebrzany kabelek nie ma już nic do zrobienia. Bas może będzie po srebrzance odrobinę szczuplejszy, ale bardziej precyzyjny, nie gumowaty.
Poprawi się timing, głębia, wgląd w nagranie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kable głośnikowe! Potwierdzam wymień w 1 kolejności. Napisz też jakie masz obecnie, np. kable CCA - jeżeli masz takie to od razu do kosza lub na sznurek do bielizny. CCA OFC - jak piszą niektórzy producenci to aluminium miedziowane - strasznie "zabrudzają" dźwięk. Na kablu ma być tylko OFC - czyli kable miedziane z miedzi beztlenowej. Najpierw co powinieneś zrobić to sprawdzić oznaczenia na kablach, jeżeli ich brak to też do wymiany.


Kable głośnikowe mam takie: KLOTZ Twinax LY225 2x2,5mm OFC. Nie są to jakieś extra kable. Kolega mi je polecił. Wielka kasa to nie jest a więc przy zmianie płaczu nie będzie. Ale właśnie na co wymienić przy moim zestawie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

więc może to akustyka pokoju, lub ustawienie kolumn



Ja bym zaczął właśnie od tego. W mojej opinii jacek75 może mieć rację. Akustyka jest tematem niedocenionym, a bardzo istotnym. Może napisz jak wygląda umeblowanie w pomieszczeniu ? W jakich odstępach stoją kolumny, jak z odległością do miejsca odsłuchowego i między nimi oraz ścian? Czy są jakieś półki? A może kolumny stoją upchnięte gdzieś po rogach ?

Często dudniący bas ma związek z typem pomieszczenia oraz złej akustyce. Warto ten element dokładnie przeanalizować, gdyż akustyka ma większy wpływ na brzmienie niż kabelki, nawet głośnikowe. Zaś przy błędach akustycznych żaden kabelek czy nawet lepszy wzmacniacz niewiele wniesie (w sumie nic nie wniesie).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że głośnikowce mają największy wplyw. A Ty jeszcze masz Klotz...raczej ameryki nie odkryję jeśli Ci powiem, że to one są sprawcą luźnego basu. Spróbuj pożyczyć zwykłe kable z miedzi beztlenowej i zobacz co się stanie. Jak już będziesz miał punkt odniesienia to powiesz w jakim kierunku brzmienia chciałbyś pójść.
Jeśli chodzi o rca to mają już mniejszy wpływ. Na początek możesz kupić qed silverspiral. To dobry, tani kabelek.
Kable polecam kupić używane. Nie ma się co zepsuć, a cena jest przynajmniej 50% nowego.

Acha. A jaką masz powierzchnię pokoju? Te kolumny czasem nie są za duże?

Mogę Ci polecić kilka modeli głośnikowców bo ostatnio przesłuchałem ich ze 20. Ale musisz określić budżet.
Spróbuj na początek podpiąć kable inne niż klotz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oczywiście, że głośnikowce mają największy wplyw. A Ty jeszcze masz Klotz...raczej ameryki nie odkryję jeśli Ci powiem, że to one są sprawcą luźnego basu. Spróbuj pożyczyć zwykłe kable z miedzi beztlenowej i zobacz co się stanie. Jak już będziesz miał punkt odniesienia to powiesz w jakim kierunku brzmienia chciałbyś pójść.
Jeśli chodzi o rca to mają już mniejszy wpływ. Na początek możesz kupić qed silverspiral. To dobry, tani kabelek.
Kable polecam kupić używane. Nie ma się co zepsuć, a cena jest przynajmniej 50% nowego.

Acha. A jaką masz powierzchnię pokoju? Te kolumny czasem nie są za duże?

Mogę Ci polecić kilka modeli głośnikowców bo ostatnio przesłuchałem ich ze 20. Ale musisz określić budżet.
Spróbuj na początek podpiąć kable inne niż klotz.


Pokój mam ok 19m2. Kolumny stoją po bokach szafki rtv, odl. miedzy nimi to ok 2m. Stoją ustawione pomiędzy rtv a dwoma komodami odsunięte od ściany o ok. 0,50m. Jeżeli miałbym zmienić kable głośnikowe to myślę że w cenie za metr ok 30-40 zł. Proszę o wskazówki na jakie? Moje preferencje w odsłuchu audio podałem w pierwszym poście.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj wysuąć te kolumny z "wnęk" (nie wiadomo jak one tam siędzą, nie ma rysunku) tak na około 70cm - 90cm (posprawdzaj co 5 cm w podanym zakresie ), aby kolumny całe się widziały i nie miały nic po bokach. Skręć je lekko do centrum. Objętość niskich tonów może się zmniejszyć, ale zaobserwuj czy dudnienie dalej występuje. "Czytelność" sceny powinna się poprawić, jak i wyrazistość dźwięków oraz wokali ...
Nic nie kosztuje , a warto na szybko taki test zrobić
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że rzut pomieszczenia z naniesionym wyposażeniem i umiejscowionymi kolumnami będzie jak najbardziej wskazany. Od tego trzeba zacząć, bo pieniądze na zmianę okablowania, tudzież innych elementów zawsze wydać można. Na rysunku zaznacz także otwory drzwiowe i okienne, obrazy, dywany, zasłony itp.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie jest to winą kabli głośnikowych.
Jeśli akustyka nic nie wniesie, a wniesie na pewno to wymiana wzmaka zostaje lub kolumn.

Na chwilę obecną jest tak:
wzmacniacz który gra dość obficie dołem ale z brakiem jego kontroli.
Kolumny z małymi membranami ale sporym basem także tendencją do ich przeciągania, pod gorszym wzmakiem
Akustyka dodaje swoje dudnienie

No i est jak jest. Albo akustyka do poprawy na tyle aby Ci to nie przeszkadzało albo któryś z elementów trzeba wymienić na grający bardziej sztywno, twardo z kontrolą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku kolumn z jednym bassreflexem może to kompletnie nic nie wnieść, albo pogorszyć dźwięk, ale spróbuj sposobu ze skarpetami frotowymi. Wsadź je w bassreflex i zobacz czy dudnienie ustąpiło, połączenie tego z dobrym ustawieniem kolumn może spoko pomóc zupełnie za darmo. Oczywiście wiele by wniosła wymiana wzmacniacza, ale to już wiadomo wydatki. Temat zatykanie bassreflexu jest kontrowersyjny, ale czasem wnosi on wiele dobrego(a czasem złego) spróbuj.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak akustyka! Odsunąłem głośniki jeszcze bardziej od ściany i troszkę rozsunąłem komody po bokach co dało więcej wolnego miejsca. Kolumny nie są teraz ściśnięte między nimi. Efekt super. Bas jest niski taki jak był ale nie dudni nawet jak gram w miarę głośno. Tak już jest ok. Nie wiem czy wymiana kabli z Klotz na inne poprawiła by słyszalnie brzmienie tj szczegółowość i scenę.
Dzięki wszystkim za wskazówki, które nie ograniczały się jedynie do "kup lepsze-drogie kable i będzie cud-miód".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...