Skocz do zawartości

Zestaw stereo 1500-2000


martindy

Recommended Posts

Cześć Wszystkim,
Jestem kolejnym nowicjuszem proszącym uzyskać pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu. Mam nadzieję, że wam się jeszcze nie znudziło profesjonalne doradzanie icon_smile.gif Więc mój plan wygląda tak:
1. Budżet
1500 do maks 2000, ale ponieważ posiadam bezgotówkowy bonus do jednej z sieciówek to przy wyborze np nowego CD ta kwota może iść w całości na wzmacniacz + kolumny

2. Czy sprzęt ma być nowy czy używany ?
Sprzęt używany, ale może być "mieszany"

3. Jaki jest sprzęt towarzyszący ?
Obecnie żaden właściwie. na ten moment planuję kupić wzmacniacz, CD i kolumny. W przyszłości rozszerzenie o gramofon.

4. Powierzchnia pokoju
4x5 m. Przed wakacyjnym generalnym remontem więc jakby co to są opcje zmiany. Ale stawiam na panele (plus dywaniki na 1/3 pokoju dla dzieciaków), spory regał na książki i płyty, narożnik, tv na ścianie. Do tego ciekawostka w postaci dużego starego pianina, które musi niestety zostać. I tu moje pytanie czy to plus czy minus ?

5. Jakiej muzyki słucham ?
Nie powiem, że każdej bo zazwyczaj to oznacza, że się słucha radia Zet icon_smile.gif Więc jak się mam na coś zdecydować to na rockowe gitary, powiedzmy że na odsłuch bym zabrał Pearl Jam i Dylana. Do tego sporo jazzu (bardziej free jazz niż ECM). Zależałoby mi na dynamicznym brzmieniu, które nie atakuje za bardzo basem. Jak słucham jazzu to raczej perkusistów niż basistów. Nie szukam ocieplenia klimatu, raczej ostrości wyrazu

6. Zakup na lata czy do rozszerzenia ?
Chciałbym do rozszerzenia, ale nie decyduję sam więc różnie może być icon_smile.gif

7. Jakich funkcji oczekuję ?
Sprzęt do słuchania muzyki, planuję potem gramofon dokupić i chętnie bez przedwzmacniacza. Jak się da bez problemów podłączyć TV to super, ale jak nie to nic się nie stanie. I wiem, że to drobiazg wizualny, ale chciałbym mieć wskaźniki mocy icon_smile.gif

Niestety nie zaliczyłem żadnych odsłuchów więc ciężko mi ukierunkować moje poszukiwania na konkretne modele. Taki Philips 384 ładnie wygląda, ale z niewielu wpisów w necie wnioskuję, że gra raczej słabo. Może Rotel ? Ra-02 na przykład. Sporo tu czytam dobrego na temat Sansui ale niewiele do kupienia chyba. I nie pojawia się specjalnie nazwa Akai - odpuścić sobie oglądanie tej marki ? Kolumny to całkiem dla mnie czarna magia więc ciężko mi nawet zadać pytanie.
I na koniec jeszcze pytanie o żywotność CDków. W tanich zestawach mam raczej kiepskie doświadczenia w tej kwestii więc czy tych starszych modeli czas się nie czepia, bo są lepiej wykonane czy może warto pomyśleć o nowym nawet jeśli wizualnie się pokłóci ze wzmacniaczem?

Z góry dziękuję za poświęcony czas i podpowiedzi
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.
Co do Rotela to powiem, że słuszny wybór gra rockowo, z delikatnym akcentem na górę i solidnym basem - chodzą opinie, że gra skrajami pasma to zależy od nagrania. Dla mnie bardziej środkiem i dołem, chociaż góry też jest sporo. Średnica bardzo przyzwoita, lekko ocieplona. Jest głębia, przestrzeń, scena szeroka.
Bas w Rocku -szybki dynamiczny sprężysty, w chillout, soft jazz - głęboki mięsisty. Słychać linię melodyczną gitary basowej oraz np. stopę perkusyjną.
Góra - bywa ostra, choć nie zawsze, na pewno szczegółowa i wyraźna. Słychać Żele, szczoteczki perkusyjne itd. Wokal wysunięty nieco do przodu. Całość oceniam jako bardzo uniwersalny sprzęt zarówno do cichego słuchania jak i konkretnego "przyłożenia". Sprawdzi się również w Rapie czy muzyce elektronicznej.
Zamiast wzmacniacza Ra-02 to raczej bardziej Ra-06, ceny Ra-06 1350-1500 zł oraz Ra 1060, 1062 (1200-1500zł)
Starsze modele Ra 970,971 w górę 600-800 zł. Możesz też wziąć pod uwagę Ra-980 (800-1500zł).

Masz jakieś pytania - chętnie pomogę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Rotela mogą być kolumny grające przyjemnie, nie zbyt dynamicznie mogą być nawet ospałe. Ja mam starego Phonara i jest super, kupiony bardzo tanio. Są to niedoceniane kolumny w Polsce, a cenione u naszych zachodnich sąsiadów.
Możesz rozpatrzyć też Dali, Bowers & Wilkins, Usher, Dynaudio Co jeszcze np. Avance Omega

PS.
Rotel 971 jest lepszy od 970, a 972 ma pilota, ale tu są jakieś chore ceny nawet powyżej 1200 zł. Moim zdaniem za pilota nie warto przepłacać.
Przydałby się też rysunek pokoju.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1Ender, że Rotel do rocka i mocniejszych brzmień, to masz rację. Ale do niektórych gatunków jazzu, czy muzyki typu Dylan, to już niekoniecznie.
Co do kolumn, to podałeś bardzo różnie grające. Na jakiej zasadzie je wybrałeś?
Do Dynaudio w takim budżecie raczej bym się nie przymierzał. One potrzebują na ogół dobrego jakościowo i wydajnościowo wzmacniacza.
A to kosztuje.
Avance Omega osobiście nie chcę za darmo. Słuchałem kolumn z tej serii w kilku konfiguracjach. Nie wiem jakim wzmacniaczem można "obudzić" te kolumny. Na pewno nie poranią uszu, ale jeśli nie ożywiły się z Cambridge Audio CA 840A ani z Densenem B-100, to z czym je zestawić?

Martindy, jeśli NAD, to raczej nie 710. Jaki? Zależnie od kolumn. Je najpierw powinieneś wybrać a dopiero do nich dobrać wzmacniacz.
Nowe CD poniżej tysiąca, to raczej nieporozumienie. A powyżej, to także bardziej zapach nowości niż dobra jakość dźwięku.
Ja wolałbym zaryzykować i kupić jakiś używany CD'k. Nawet stosunkowo niedrogi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angel Dynaudio masz rację trochę na wyrost, biorąc pod uwagę ich ceny. Po zakupie niewiele by zostało na resztę.
Avance Omega (chyba 503) słuchałem u kolegi bardzo mi się podobało, z tego co pamiętam napędzał to jakimś zestawem Rotela. Niestety kontakt się urwał. Więc szczegółów nie podam.
Co do gatunków muzyki
- jazzu, jak najbardziej, nie słucham jazzu tradycyjnego, ale już soft jazz brzmi rewelacyjnie- saksofon, perkusja, żele, szczoteczki, kontrabas, wszystko wyraźnie oddzielone nic się nie zlewa. Szczegółowość dżwieku przestrzeń. Idealny do delektowania się muzyką wieczorami przy lampce wina, świeczce. W innych gatunkach typu lounge & chillout - znakomicie.
Bob Dylan - jakoś mi do końca nie leży - trochę skrzeczy i fałszuje. W utworach Things Have Changed, Thunder on moutian, muzyka brzmienie jak dla mnie idealne. Tylko ten wokal... Wolę już Joe Cockera.
W muzyce Trance, Techno, Hause, Oldfild czy innej elektronicznej; Rap - też się sprawdzi.
Zaznaczam to moje i tylko moje zdanie. Oczywiście możesz się nie zgodzić i zapewne będziesz mieć rację że Ci nie pasuje, nie pasuje do Twojego ucha.
Dlatego tak ważne jest by posłuchać przed zakupem bo jak widać na przykładzie nasze zdania są całkiem rozbieżne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie ma co kupować nowego CD to tym bardziej nie ma sensu patrzeć na wzmacniacze czy kolumny. Trudno, najwyżej poszukam tunera co do którego przyszłościowo mam mniejsze wymagania.

Jeśli należy zaczynać od kolumn to niestety niewiele mam tu jeszcze do powiedzenia, bo nie korzystałem z żadnych odsłuchów. Więc nawet jeśli napiszę Bowers & Wilkins601, Mission M71czy Tannoy Mercury V1 to w sumie nie wiem o czym piszę icon_smile.gif

A tak na marginesie - czy to prawda, że w Krakowie nie ma żadnego sklepu z używanym sprzętem ? Widzę, że poza nim są w Małopolsce, ale w samym Krakowie google milczy...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli należy zaczynać od kolumn to niestety niewiele mam tu jeszcze do powiedzenia, bo nie korzystałem z żadnych odsłuchów. Więc nawet jeśli napiszę Bowers & Wilkins601, Mission M71czy Tannoy Mercury V1 to w sumie nie wiem o czym piszę icon_smile.gif


Trudno kolumny kupić po opiniach, dopóki sam nie posłuchasz to nie będziesz wiedział nic, nawet jakiego typu brzmienie preferujesz (a dźwięk opisać można w bardzo wielu płaszczyznach). Żeby był efektywny odsłuch to trzeba by posłuchać w tych samych warunkach kilku par kolumn. W necie nikt Ci nie podpowie szczerze - sklepy będą wciskały to co mają lub to na czym więcej zarobią, w testach prasowych/internetowych wszystko gra świetnie, nic nie gra źle - niczego tu się dowiedzieć nie można, zwyczajni użytkownicy - ich opinie można traktować bardziej wiarygodnie, jest niestety jedno poważne ALE. Najczęściej sprzęt o jakim piszą i porównują - słuchali w różnym odległym czasie, w niekoniecznie tych samych warunkach i niekoniecznie z tą samą elektroniką a to bardzo wypacza sens takich odniesień jednego sprzętu do drugiego.
Z tej listy od razu sobie usuń Tannoy Mercury V1, wyjątkowy gniot, brak basu, przymulone, smutne brzmienie (choć co ciekawe podłogówki z tej serii - Tannoy V4 grają znakomicie).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Avance Omega 503, to mój kolega (dla którego szukaliśmy nowych kolumn - nie dał się przekonać do używanych) i ja słuchaliśmy porównawczo z kilkoma innymi w podobnej cenie, tańszymi i droższymi.
Z tego co pamiętam, to były jakieś KEFy podłogowe (Q5 ?), JBL ES 80, QAD 22L, ESA Ostinato 2, Monitor Audio RS 6. Monitor Audio BR 5, Paradigm Monitor 5 i jeszcze kilka innych, które nie pozostały w mojej pamięci.
W innych miejscach przy okazji też ich słuchałem. Już nawet nie pamiętam z jakimi kolumnami były porównywane. Przypominam sobie tylko małe standowe Mission i Dynaudio Audience 42.
Gorzej grały chyba tylko jakieś nieduże podłogówki BC Acoustique.
Avance na pewno przy braku bezpośredniego porównania mogą się wydawać dobre. Bo grają poprawnie, bez większych wad. Ale w konfrontacji z innymi niestety moim zdaniem przegrywają swoją nijakością, szarością, brakiem życia.

Oczywiście jeśli idzie o kolumny i wzmacniacz, też pomyślałbym o używanych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale inne kolumny też były równie mało wygrzane albo niewygrzane.
Zresztą słuchałem z ciekawości w różnych miejscach, z różnymi wzmacniaczami. Na pewno w niektórych salonach były wygrzane, bo często się wówczas mówiło o tych kolumnach, miały dobre recenzje w HFiM. Więc pewnie nie ja jeden z ciekawości ich słuchałem.
W niektórych salonach były podłączone do demonstracji a co za tym idzie niektóre musiały dużo grać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz do nas nie daleko zapraszam Cie na odsłuch kilku modeli. Co prawda mamy na stanie tylko nówki ale może odnajdziesz swoje dźwięki i możesz tych samych modeli szukać w gamie produktów używanych.

Opcja Dynaudio dobra ale pewnie tylko niższe modele osiągalne w tej cenie.
Można by poszukać Heco Celanow. Lub ostatnio widziałem Quadrale Argentum w okolicach 1300 zł. Uważam że bardzo warto.
Wzmaki widzę że już koledzy doradzają.

Pozostaje do dyspozycji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...