Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw audio ~1500 zł


sahajdak

Recommended Posts

Witam,

od pewnego czasu noszę się z zamiarem kupna jakiegoś fajnego sprzętu grającego. Poczytałem już trochę wątków na forum i co nieco wiem. Jednak wciąż mam kilka pytań i potrzebuję pomocy icon_smile.gif
W chwili obecnej można powiedzieć, że funkcję mojego „systemu audio” pełnią wysłużone Creativy P5800. Podpięte są do TV Philips 5008h przez wyjście słuchawkowe. Czas najwyższy wymienić je na coś co faktycznie będzie można nazwać systemem audio, chociaż od razu zaznaczę, że audiofilem nie jestem, dlatego mój budżet jest skromny (nie mam ściśle określonej kwoty, jednak fajnie byłoby się zmieścić w 1500 zł). Zdecydowanie nastawiam się na sprzęt używany.

Jeśli chodzi o brzmienie to preferuję cieplejsze. Muzyki słucham każdej z naciskiem na rap i deep/chill house. Ale dobrym klasycznym rockiem też nie pogardzę icon_smile.gif
Poszukuję kolumn podstawkowych oraz wzmacniacza. Pokój ma 15 m2 i TV niestety ustawiony jest w rogu pokoju (dołączam grafikę z rzutem pokoju). Miejscem odsłuchowym raczej będzie fotel. Na ścianie nad fotelem i nad TV po lewej stronie są obrazy. Niestety nie bardzo mam możliwość zmiany wystroju bo raz, że mieszkanie wynajmowane a dwa – narzeczona nie bardzo chce się zgodzić icon_smile.gif

Jeśli chodzi o kolumny to najbardziej jestem nastawiony na Tonnye M1 lub M2. Kiedyś kilka lat temu dane mi było usłyszeć jak grają M1 i stwierdziłem, że jak kiedyś będę chciał zainwestować w jakieś kolumny to będą to właśnie Tannoye M1. Poczytałem również opinie o M2. Niestety nie mam możliwości odsłuchu. Czy różnica jest znaczna?

Drugie pytanie – jaki wzmacniacz? Niestety nie pamiętam do jakiego wzmacniacza były podpięte M1, których słuchałem. Ktoś tu na forum bodajże polecał Yamahę AX-500. Czy to będzie dobre połączenie?

Do tego wszystkiego przydałby się również odtwarzacz CD i w tym temacie nie mam kompletnie żadnego pomysłu, dlatego proszę o jakieś propozycje.

Docelowo chciałbym również móc podłączyć laptopa do kolumn i rozumiem, że w tym przypadku przydałby się DAC ( np. dac fiio d03k ?).
Posiadam również PS4 oraz dekoder z Vectry. Pytanie – jak to wszystko podłączyć do kolumn, żeby miało ręce i nogi i grało? Dodam, że TV posiada wyjście z napisem DIGITAL AUDIO OUT (przy okazji może ktoś mi wytłumaczy do czego służy) ?
Czy będzie też możliwość ewentualnego podłącznia Google Chromecast Audio i przesłanie muzyki z aplikacji Spotify ze smartfona?

Mam nadzieję, że ktoś wytrwał do końca mojego wypracowania i koniec końców:
- jakie głośniki (M2 czy M1, ewentualnie inne propozycje)
- jaki wzmacniacz
- jaki odtwarzacz CD
- jak podłączyć laptopa, PS4 i dekoder

Pozdrawiam i proszę o pomoc

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Moim zdaniem Tannoy mógłby być. Z Yamaha AX 500 albo z jakimś Rotelem. Bo dobrze współpracują.
Owszem można poszukać M 2.5. Są mniej przyjemne a bardziej wyrównane, jaśniejsze.
Albo rozejrzeć się za Mission M32 (i).
DAC z pewnością trzeba by kupić. A na jaki starczy? To się zobaczy. Na pewno FiiO to minimum, na początek.
Co do podłączenia pozostałych elementów, to trzeba popatrzeć jakie mają wyjścia audio. Jeśli cyfrowe, każde należy podłączyć do DACa.
Przy kilku takich wyjściach trzeba by mieć DAC z kilkoma odpowiednimi wejściami. Albo przełączać źródła za każdym razem jak się z czegoś chce posłuchać.
Oczywiście jak wyjście ze źródła jest typu optycznego, to wejście w DACu też powinno być optyczne. A jak wyjście jest USB, to wejście też USB.
Jeśli któreś z tych źródeł ma wyjście analogowe, to można podłączyć bezpośrednio (albo przez odpowiedni kabel czy przejściówkę) do wzmacniacza.
Digital audio out, to wyjście audio cyfrowe i służy do wyprowadzenia sygnału audio (dźwięku) z danego urządzenia.
Jakiego typu wyjście cyfrowe (USB, optyczne "Toslink", coaxial itp.) ma Twój telewizor nie wiem. Napisz albo zrób zdjęcie i pokaż.

Ustawienie kolumn tyłem do rogu pokoju, jak najbardziej może być. To ustawienie diagonalne. Na rysunku poniżej pokazałem jak to powinno wówczas wyglądać. Kolumny to czerwone romby a fotel niebieski romb.
Poczytaj o akustyce i ustawianiu kolumn. Bo to absolutna podstawa by uzyskać dobrej jakości dźwięk. Pamiętaj, że pokój, to także część systemu audio i to bardzo ważny element. A zasady poprawnego ustawienia kolumn są w Polsce częściej gwałcone niż kobiety.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
Pomyśl, co mógłbyś zrobić by poprawić jakość dźwięku. Z narzeczoną pogadaj, przekonaj. Znasz na pewno sposoby. A jak nie, to pogoń. Po co Ci taka? icon_mrgreen.gif Żarcik oczywiście.

I na koniec.
Cytat

chociaż od razu zaznaczę, że audiofilem nie jestem, dlatego mój budżet jest skromny

A wytłumacz mi co to znaczy być audiofilem?
No widzę, że nie wiesz. Poczytaj proszę wątek o tym. Link do niego jest w podpisie pod moim postem.
Ty jak wiele osób widzę masz mylne pojęcie o tym.
Czyli co, nie chcesz dobrego dźwięku, wystarczy Ci byle jak grający zestaw? No właśnie.
Jak poczytasz i się zastanowisz, to możesz napisać, czy właściwie rozumiałeś to słowo.
Audiolubem (bo ja wolę tak siebie nazywać - po lekturze wątku będziesz wiedział dlaczego) może być każdy niezależnie od budżetu.
Bo dysponując nawet niewielka sumą można złożyć dobrze i przyjemnie grający zestaw.
I odwrotnie. Wiele osób kupujących systemy w cenie dobrego samochodu albo nawet domu nie jest audiolubami. I prawdopodobnie nigdy nimi nie będzie.
Ponieważ audiolubienie jest stanem umysłu, wrażliwości a nie jest zależne od zasobności konta, które nie zapewnia automatycznie przynależności do tego grona.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Moim zdaniem Tannoy mógłby być. Z Yamaha AX 500 albo z jakimś Rotelem. Bo dobrze współpracują.
Owszem można poszukać M 2.5. Są mniej przyjemne a bardziej wyrównane, jaśniejsze.
Albo rozejrzeć się za Mission M32 (i).


M2.5 ciut jaśniejsze od M2 ale oba modele są ogólnie "ciemne" icon_wink.gif
Porównywałem je bezpośrednio. M2.5 wydały mi się na początku odczuwalnie lepsze, bas bardziej wyważony i dźwięk się nieco otworzył, zniknęło pewne nadmierne zlepianie się dźwięków na średnicy, które czasem miało miejsce w M2. Po dłuższym słuchaniu jednak stwierdziłem, że różnica może jest, ale na tyle mała, że to prawie te same kolumny. Bez przełączania raczej nie byłbym w stanie rozpoznać, które aktualnie grają.
Mission ma też dobrą starszą serie M72 (i). Bas twardszy, z mocniejszym uderzeniem od Tannoy, dźwięk bardziej neutralny, szczegółowy i przestrzenny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

M2 grają tak samo jak M1, z głębszym, trochę mniej precyzyjnym basem. M1 bym nie kupił do muzyki jakiej słuchasz.
Są jeszcze podobne Tannoy M2.5 - inaczej zestrojone na basie (równiejsze) i trochę czytelniejsze w średnicy.



Nie prawda. M2 to całkiem inna konstrukcja. M1 oparty jest o piankowe zawieszenie a M2 o gumowe. Przetwornik także jest inny. To że z wyglądu są podobne to tyle.
W model MX czy też 2,5 bym nie szedł.

Jeśli M2 Ci się spodobają to idź w wspomniane przez Anioła Missiony. Jeśli te także będą za ciemne to szukaj monitorów serii Quantum od Magnata.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

M2 grają tak samo jak M1, z głębszym, trochę mniej precyzyjnym basem. M1 bym nie kupił do muzyki jakiej słuchasz.
Są jeszcze podobne Tannoy M2.5 - inaczej zestrojone na basie (równiejsze) i trochę czytelniejsze w średnicy.



Nie prawda. M2 to całkiem inna konstrukcja. M1 oparty jest o piankowe zawieszenie a M2 o gumowe. Przetwornik także jest inny. To że z wyglądu są podobne to tyle.
W model MX czy też 2,5 bym nie szedł.

Jeśli M2 Ci się spodobają to idź w wspomniane przez Anioła Missiony. Jeśli te także będą za ciemne to szukaj monitorów serii Quantum od Magnata.

Pozdrawiam


Szkoda, że do tego doszło, bo to kiedyś było jedyne fajne forum audio, bez tego komercyjnego syfu. Niestety jak widać syndrom branży tu też zawitał i głupoty sieją już na potęgę na każdym kroku, byle cokolwiek pisać a nuż się przy okazji uda coś wcisnąć. Nieważne, że się nie wie o czym pisze, ważne żeby pokazać się, udawać pomocnego i nabijać kolejne posty. Szkoda klawiatury nawet na prostowanie tych głupot z Tannoyami ... Gościu - pisz sobie co chcesz ale dla mnie jesteś zwyczajnie nieuczciwy. Nie wszyscy to może wyłapują, ale widać jak na dłoni, że uprawiasz tu szemrany marketing na szeroką skalę. Oszukujesz ludzi choćby w ogóle zaczynając pisać o czymś, czego zupełnie nie znasz. Zapewne dla siebie nie chciałbyś tego typu porad w innej branży, na innym forum...



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

chociaż od razu zaznaczę, że audiofilem nie jestem, dlatego mój budżet jest skromny

A wytłumacz mi co to znaczy być audiofilem?
No widzę, że nie wiesz. Poczytaj proszę wątek o tym. Link do niego jest w podpisie pod moim postem.
Ty jak wiele osób widzę masz mylne pojęcie o tym.
Czyli co, nie chcesz dobrego dźwięku, wystarczy Ci byle jak grający zestaw? No właśnie.
Jak poczytasz i się zastanowisz, to możesz napisać, czy właściwie rozumiałeś to słowo.
Audiolubem (bo ja wolę tak siebie nazywać - po lekturze wątku będziesz wiedział dlaczego) może być każdy niezależnie od budżetu.
Bo dysponując nawet niewielka sumą można złożyć dobrze i przyjemnie grający zestaw.
I odwrotnie. Wiele osób kupujących systemy w cenie dobrego samochodu albo nawet domu nie jest audiolubami. I prawdopodobnie nigdy nimi nie będzie.
Ponieważ audiolubienie jest stanem umysłu, wrażliwości a nie jest zależne od zasobności konta, które nie zapewnia automatycznie przynależności do tego grona.


Hmm no może faktycznie jest trochę racji w tym co piszesz. Nie rozpatrywałem tego w ten sposób. Dla mnie określenie "audiofil" to osoba, która już trochę, kolokwialnie mówiąc w tym siedzi i potrafi opisać dźwięk(o ile dźwięk można w ogóle opisać) np. tak;
Cytat

M2.5 ciut jaśniejsze od M2 ale oba modele są ogólnie "ciemne" icon_wink.gi:
Porównywałem je bezpośrednio. M2.5 wydały mi się na początku odczuwalnie lepsze, bas bardziej wyważony i dźwięk się nieco otworzył, zniknęło pewne nadmierne zlepianie się dźwięków na średnicy, które czasem miało miejsce w M2



Pisząc, że audiofilem nie jestem chodziło mi bardziej o to, że prawdopodobnie nie usłyszę dużej różnicy w różnie skompletowanych zestawach stereo, aczkolwiek mogę się mylić, bo nasuwa się na myśl pewne zdanie przeczytane tu lub na innym forum, że skoro potrafię rozpoznać głos domowników to również rozpoznam które kolumny jak grają icon_smile.gif

Wracając do tematu, bo widzę ze rozgorzała dyskusja odnośnie Tannoy'ów - jak trafi się jakaś dobra oferta na olx lub alledrogo na M2 lub M1 to chyba się skuszę. Do tego dobiorę wzmacniacz.
Wspominałeś o Rotelach. Jakiś konkrety model możesz zaproponować?
I przede wszystkim w poście pisałem też o odtwarzaczu CD, gdzie nikt nie podrzucił żadnych propozycji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sahajdak , to może usystematyzujmy.
Dobrze, że przeczytałeś o audiofilach, audiolubach itp. Będziesz od dzisiaj wiedział, że Wikipedia podaje bzdury na ten temat a autor, to kompletny ignorant i pisze w dodatku tendencyjnie.
I nie pisz mi, że mam trochę racji. Mam bardzo dużo racji. icon_wink.gif Bo jak czytałeś (o ile czytałeś) w wątku koledzy, bardzo doświadczeni i osłuchani ogólnie zgadzają się ze mną.
Wiem, że wiele osób początkowo nie docenia wrażliwości swojego słuchu i smaku muzycznego. Gdy jednak pozna lepszy dźwięk, już nie chce wracać do starego.
Ale do rzeczy.

Rozumiem, że te 1500 zł, to ma być na kolumny (czyli zestawy albo zespoły głośnikowe - jak kto woli), wzmacniacz, odtwarzacz CD i DAC oraz okablowanie?
Trochę mały ten budżet jeśli tak.
Dlaczego nikt Ci jeszcze nie polecił odtwarzacza CD? Bo on stosunkowo mniej (w porównaniu do akustyki, kolumn, wzmacniacza) wnosi do dźwięku. I jego należałoby kupić w następnej kolejności, wraz z DACem. Gdy już wiadomo będzie ile pieniędzy na to zostało.
Czyli najpierw wybrałbym kolumny a raczej je kupił, później do nich dobrał wzmacniacz a dopiero zastanawiał się nad źródłem.
Kable też muszą być. Choćby podstawowe, ale przyzwoite. Z miedzi beztlenowej OFC, najlepiej o większym stopniu czystości (np. 5 albo 6N).
Chyba, że masz jakieś kable?

Co do Mission'ów z serii 7x, to się zgadzam. Grają chłodniej, twardziej, jaśniej i bardziej przestrzennie. Ale wówczas dobrałbym do nich inny wzmacniacz niż Yamaha czy Rotel.

Jak Ty to wszystko widzisz?
Szkoda, że nie możesz posłuchać, bo tak, to musisz wybierać niemal "w ciemno".
Tannoy M1, mimo, że trochę inaczej zbudowane i mniejsze, grają podobnie jak M2. Te drugie mają więcej niskich tonów. A Mission M32 jeszcze więcej.
Ciekawe i ogólnie lepsze byłyby Tannoy Revolution R1, ale zazwyczaj są sporo droższe od tych z serii M. Lecz jakby się trafiły w dobrym stanie?
Grają bardziej rozdzielczo, mniej ciepło a niskie tony są delikatniejsze a szybsze. Im lepszy wzmacniacz dostaną tym lepiej potrafią zagrać nie pokazując większych wad.
Co nie udaje się wielu innym kolumnom w podobnej cenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dobrze, że przeczytałeś o audiofilach, audiolubach itp. Będziesz od dzisiaj wiedział, że Wikipedia podaje bzdury na ten temat a autor, to kompletny ignorant i pisze w dodatku tendencyjnie.


Całego wątku o audiofilach jeszcze nie przeczytałem, zdążyłem kilka pierwszych postów i muszę przyznać, że jest tam kilka ciekawych spojrzeń odnośnie audiofilii icon_smile.gif na pewno wrócę do lektury w wolnej chwili.

Trochę mnie zaniepokoiłeś, że w zakładanym budżecie ciężko będzie mi skompletować zestaw, ale tak jak piszecie - najpierw skupię się na kolumnach i wzmacniaczu. Reszta przyjdzie z czasem icon_smile.gif
Zainteresował mnie temat Tannoy R1 - grają lepiej od M1 ? Znalazłem komplet w zdaje się całkiem dobrym stanie za 550 - dobra cena?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra cena. Jak nie chcesz podawać linku tu, to daj na PW. Bo trzeba je zobaczyć choć, czy nie widać jakichś mankamentów, które je zdyskwalifikują. W tej cenie, to całkiem możliwe.
Nadmienię, że nie są to kolumny efekciarskie, ani przymilne. Ale mają jedną podstawową zaletę jak pisałem. Możesz zmieniać wzmacniacze na coraz lepsze a one wciąż będą pokazywały jak dobrze grają. Oczywiście wzmacniacz do nich musi być dość szybki i mieć niezły wykop.
Ja tych kolumn słuchałem nawet z zestawem Marantza (nie pamiętam modelu) po 7 kzł za element. I grało wyśmienicie.
Na pewno Tannoy M, czy Mission M zagrają o wiele "bezpieczniej". Choć mniej finezyjnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Don, bardzo dziwne co piszesz bo jakbyś zobaczył nie mam sprzętu używanego więc nikomu nic nie wciskam. icon_smile.gif
A prywatnie mam i m1 i m2 więc tak się składa że je znam. icon_smile.gif
Aha nie na sprzedaż.

Do autora wątku, z racji że będziesz miał pewnie trudności z przesłuchanie przed zakupem polecam jednak tannoya. To model który jest bardzo często wybierany jako pierwsze kolumny z rynku wtórnego, przez co ich obrót jest cały czas. Więc jak ci nie spasuja to sprzedaż.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.03.2017 o 07:57, S4Home napisał:

Don, bardzo dziwne co piszesz bo jakbyś zobaczył nie mam sprzętu używanego więc nikomu nic nie wciskam. icon_smile.gif
A prywatnie mam i m1 i m2 więc tak się składa że je znam. icon_smile.gif
Aha nie na sprzedaż.

To może pora zajrzeć co jest pod maskownicami, bo głośnik w M1 jest identyczny jak w M2 poza średnicą. Nie ma żadnej pianki tylko guma. Tweeter ten sam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się przesłuchać u znajomego znajomego Yamahę AX-396, pytałem czy nie chce sprzedać ale krzyknął 400 zł więc chyba trochę za dużo. A kiedyś słuchałem jeszcze Denona, niestety modelu nie pamiętam. 

Pamiętam też ze za dzieciaka jak chodziłem do wujka to słuchałem jakiejś Yamahy, niestety modelu sobie nie przypomnę. Wtedy to był dla mnie kosmos, cała podłoga aż drżała..   Może stąd jakieś takie wspomnienie i sentyment do Yamahy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.03.2017 o 20:58, sahajdak napisał:

Zainteresował mnie temat Tannoy R1 - grają lepiej od M1 ? Znalazłem komplet w zdaje się całkiem dobrym stanie za 550 - dobra cena?

Podłączałem R1 i M1 razem żeby sprawdzić różnice, dźwięk prawie ten sam, na lekki plus dla R1. Podejrzewam że wpływ na to ma dużo solidniejsza, cięższa obudowa bo głośniki te same (chyba że jeszcze coś pokombinowane na zwrotnicy, kablach). Na plus ciut bardziej uporządkowana scena/przejrzystość i bas, który jest nieco precyzyjniejszy i ma o jakieś 10-15% mocniejsze uderzenie mid-basu. Nadal ten bas nie jest jednak wystarczający do odtwarzania pełnego pasma z zadowalającym efektem (przynajmniej jak dla mnie). Wolałbym M2, M2.5 lub Mission M72 / M72i, B&W 610, z takich popularnych modeli. Jest jeszcze masa innych kolumn, różnych marek które grają w podobnym stylu i znacznie lepiej, ale tu już trochę wchodzimy w tematy kolumn z początku lat 90 i starszych, nie każdemu to pasuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

don, decyzja już zapadła i kolumny będą Tannoy R1. Jeśli dźwięk prawie ten sam to myślę, że będę zadowolony skoro M1 mi się podobały. 

Oczywiście wszystko zależy od tego jaki wzmacniacz dobiorę, a nie spodziewałem się że będę miał z tym taki kłopot. 

Pisaliście o Rotel'ach lub NAD'ach. Obojętnie jaki model będzie dobry ?

Co do odsłuchu Yamahy AX 396 to dźwięk mi się podobał, jednak nie mam porównania z innymi wzmacniaczami.. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie sprawę, że jest spory rozstrzał jeśli chodzi o ceny ale w pierwszym poście jak i w tytule wątku pisałem o budżecie ok 1500 zł, więc raczej bym się w nim nie zmieścił gdybym rozglądał się również za wzmakami po 5 tyś... 

Pisałem też, że na początek szukam budżetowego wzmacniacza i z tym "obojętnie jaki modelem" miałem na myśli właśnie modele spośród tych budżetowych, w okolicach 300-500 zł ;) 
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę się z tym, że wiekowy używany wzmacniacz będzie "zużyty", ale na początek jako zestaw startowy musi wystarczyć. W przyszłości oczywiście będę chciał wymienić na coś nowszego :)

W chwili obecnej jestem na etapie poszukiwań wzmacniacza i myślę, że w przeciągu tygodnia uda mi się coś kupić. Mam na oku trzy licytacje. Czy ewentualnie Cambridge Audio A1 V3 jako pierwszy wzmacniacz do Tannoy R1 spełniałby swoją rolę? 

Ale mam kolejne pytanie - na czym umieścić kolumny? Z tego co widzę na allegro czy innych stronach za dobre standy trzeba troszkę zapłacić. Może jest ktoś z forumowiczów, kto wykonuje standy pod kolumny? Ewentualnie może macie jakiś namiar na kogoś? Myślałem nad stworzeniem czegoś samemu, ale moje zdolności majsterkowania pozostawiają wiele do życzenia...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...