Skocz do zawartości

Cambridge Audio DacMagic 100 - modyfikacja DACa


Recommended Posts

  • 1 year later...
  • 6 months later...

Witam,

Chciałbym wziąć się za lekką modyfikację dacmagic 100. Zaznaczę, że nie jestem obeznany w kwestii działania elektroniki, dlatego wybaczcie laikowi pytanie. Ale z lutowaniem sobie radzę.

Rozumiem, że Muse ES to kondensatory elektrolityczne, a Mundorf Mcap to kondensatory foliowe? I tak należy je umieszczać w zamian za oryginalne.

Czyli jeżeli chcę wybrać opcję drugą wg opisu, tj kondensatorami wyjściowymi mają być tylko Muse ES 100uF, to w miejsce foliowych należy zamontować zworę, tak?

Czy jest to bezpieczne i żadne napięcie w razie co, nie pójdzie na wyjście daca, jak w przypadku wszystkich 4 zwór?

 

PS. czy ktoś wie, gdzie dostać MUSES 8820 do wymiany w obudowie SOP? Wszędzie są DIP8. A może jest jakaś podstawka DIP8 do montażu smd?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolvix jeśli stosujesz kondensatory na wyjściu to nie możesz dać zwory. Jak dasz zworę i kondensator to elektrycznie zadziała to jak zwora i nie ma znaczenia jakie dodasz tam kondensatory. Są tam po 2 punkty montarze na każdy kanał, co daje możliwości pewnej manipulacji, le nie można łączyć zwory i kondensatora, tzn można wszystko, ale to nie ma żadnego sensu ;)

Zastosowanie podstawek SO8->DIP8 to spore ryzyko urwania ścieżki, a jak to się stanie to już po DACu. Urwane ścieżki można oczywiście jakoś ratować, ale "sztukowana" ścieżka może już mieć negatywny wpływ na brzmienie. Może wyjdę na paranoika, ale nawet słabej jakości lut (jedna sztuka) w torze audio ma słyszalny wpływ na dźwięk. Sam się o tym przekonałem jak testowałem różne opcje rezystorów w filtrze RC i przy tych testach brakowało logiki, bo zwiększanie rezystancji wywoływało różne skutki nie było w tym żadnej logiki, która powinna wynikać ze zwiększania rezystancji. Okazało się później że to była wina lutów. Mam duże doświadczenie i potrafię lutować, moje luty zawsze wyglądają bardzo dobrze, bo się do tego przykładam, ale to i ta było za mało. Dopiero użycie cyny ze srebrem rozwiązało problem. Ja wiem że to nieodrzeczne, bo to tylko jeden punkt lutowniczy, a jest ich wiele w całym torze audio, ale ja to słyszałem i nic na to nie poradzę :P

https://pl.mouser.com/ProductDetail/Cirrus-Logic/WM8741GEDS-V?qs=sGAEpiMZZMtmGYmamoNbnKX8ZkU5Gy2i

https://pl.mouser.com/ProductDetail/NJR/MUSES8820E?qs=sGAEpiMZZMtxdzBvM0rKcdcB8W9ucxBQ8hRkSqFfJ7c%3D

Przy zamówieniu powyżej 200 zł netto jest darmowa wysyłka. Ceny podane na stronie to ceny netto i przy realizacji zamówienia dolicza jeszcze 23%.

DiBatonio modyfikacja to nie tylko wymiana elementów na lepsze, ale możliwość zastosowania elementów, których producent nie użyje choćby ze względów ekonomiczno-logistycznych. Wszyscy uciekają od elementów przewlekanych na rzecz SMD, co jest logiczne na duża skalę, to się opłaca, bo robi się "maszynowo", nawet DACki w przedziale od 2000 zł często nie mają elementów przewlekanych poza tymi koniecznymi, jak np kondensatory elektrolityczne w zasilaniu, pozostałe elektrolity przy scalakach to już SMD (nawet elektrolity).

Niestety elementy SMD często (a nawet praktycznie zawsze) mają gorsze paramenty i po wymianie takich elementów DAC potrafi zagrać dużo lepiej (i to nie tylko DacMagic). Dlatego ja patrzę na modyfikację nie tylko jako na wymianę na lepsze elementy, ale również na dopracowanie urządzenia, które wymaga ludzkiej ręki. Oczywiście nie można wymieniać takich elementów na ślepo i trzeba je odpowiednio dobrać. W sumie mod to taka rzemieślnicza praca dla tych co chcą mieć sprzęt dopracowany i dostrojony do swoich potrzeb i mieć pewność że w urządzeniu nie ma żadnych niepotrzebnych przeszkód dla dźwięku. Np po co komu kondensatory na wyjściu, skoro praktycznie wszystkie wzmacniacze mają takie samo zabezpieczenie na wejściu. Oczywiście to trzeba jeszcze indywidualnie zweryfikować, ale dublowanie takiego zabezpieczenia nie ma sensu i tylko niepotrzebnie pogarsza jakość. Producenci urządzeń muszą stosować takie zabezpieczenia w każdym urządzeniu, bo nie wiedza w czyje ręce trafi sprzęt i z czym będzie grał, więc wolą zrobić więcej zabezpieczeń niż za mało. To jest kolejny przykład na to, czym jest modyfikacja urządzenia ...

DacMagic-ów zmodyfikowałem już sporo i jeszcze nie trafiłem na osobę, która by uznała, że nie jest zadowolona z wprowadzonych zmian, więc coś w tym jednak jest ...

Od pewnego czasu jest dostępna nowa wersja modyfikacji.  W stosunku do poprzedniej wersji udało mi się wprowadzić znaczące zmiany.
Dzięki zmianom w filtrowaniu zasilania, mogłem usunąć filtr dolnoprzepustowy z toru sygnału (to te 4 prostokątne kondensatory w fabrycznym DACu).
DAC dzięki temu jeszcze bardziej się otworzył, zyskał dynamiki i przyjemnej bardziej naturalnej barwy.
Dodatkowo wszystkie rezystory w torze audio zostały wymienione na Vishay DALE i wszystkie połączenia w torze analogowym wykonuję teraz cyną ze srebrem.

 

dac_promo_3.jpg

dac_promo_4.jpg

Edytowano przez nightrunner
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, chyba źle mnie zrozumieliście. Oczywiście że nie daję zwory pod kondensator, to jest dla mnie logiczne. Ale może źle opisałem o co mi chodzi.

Wg opisu:

Cytat

Ze wszystkich testowanych wariantów najlepszymi rozwiązaniami wg mnie są:
1. Zwora
2. Mundorf Mcap 3.9uF 250V
3. Mundorf Mcap 3.9uF 250V + Nichicon MUSE ES 100uF 25V
4. Nichicon MUSE ES 100uF 25V

Czyli jak dobrze rozumiem, to każdy kanał składa się z kondensatora elektrolitycznego i bocznikującego kondensatora foliowego.

I teraz w przypadku opcji 2, Mundorf Mcap montujemy jako kondensator bocznikujący (prostokąt na płytce), a w miejsce elektrolitu (kółko na płytce) montujemy zworę? Tak?

Analogicznie w opcji 4, Muse ES w miejsce elektrolitu, a w miejsce bocznikującego zworę?

Natomiast w przypadku 3, Muse ES idzie jako elektrolit (kółko), a Mundorf Mcap jako bocznikujący (prostokąt)?

Czy zamiast zwory, na którą się uparłem, po prostu zostawić puste miejsce?

Czy dobrze to rozumuję, czy jednak źle, wybaczcie i proszę o wytłumaczenie.

 

DiBatonio na razie nie zabieram się za wymianę opampów lub chipa. Tak z czystej ciekawości, a raczej niewielkim kosztem, chciałem wymienić kondensatory i przekonać się czy chociażby jestem w stanie wyłapać zmiany jakie zajdą.

Mam drugi wzmacniacz Quad Vena z wbudowanym Dackiem, a modyfikację Dacmagic chciałem potraktować jako zabawę. Nie ma jakiejś wielkiej różnicy między nimi, ale ten z Quada gra jak by bardziej przestrzennie. Czy lepiej, ciężko powiedzieć, oba mają coś w sobie, Dacmagic gra moim zdaniem bardziej dynamicznie, ale właśnie brakuje w nim sceny/oddechu. gra blisko głośników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nightrunner

Wierzę,  że wszyscy odbiorcy byli i są zadowoleni, zmiany brzmienia na lepsze nie neguję. 

Wiem w czym rzecz, sam mam zmodyfikowany CA SM6 i np. Cayin HA-3 😁

Chodziło mi o to, że to bardzo tani DAC i czy włożone środki zrobią z niego urządzenie na poziomie daków dajmy na to 3x droższych.

A swoją drogą w dzisieszych czasach trudno o urządzenia z elementami przewlekanymi, zwłaszcza w tym segmencie cenowym.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolvix sam obie zaprzeczasz :) W opcjach 2 i 4 nie ma żadnej zwory, montujesz tylko jeden kondensator, a drugie miejsce pozostaje puste. Nie możesz dać zwory w drugie miejsce ,bo wtedy właśnie "dasz zworę pod kondensator". Kondensatory montujesz jak Ci wygodnie, ale naturalnie i wygodnie jest jak elektrolit dajesz tam gdzie kółko, a foliowy tam gdzie prostokąt. Poza tym radzę Ci przyłożyć się do moda i zrobić to kompleksowo, a nie będziesz żałował. PCB DACa jest dosyć trudne i są tam duże powierzchnie masy, co utrudnia lutowanie i trzeba mieć sporo wyczucia żeby nić nie popsuć. Na start wymień kondensatory wyjściowe i zobaczysz jak wiele "życia" zyska ten mały DAC.

DiBatonio 3x lepiej to gra DAC po modzie bez zasilacza stabilizowanego. Z zasilaczem stabilizowanym jest jeszcze lepiej. Osoby które miały okazje posłuchać u mnie fabryka vs mod + zasilacz stabilizowany zawsze decydowały się na full zestaw z zasilaczem.

Jeden z moich klientów, który też miał okazję porównać fabrykę z modem napisał mi tak:

Cytat

Byłem dzisiaj w sklepie.
DAC po Twojej modyfikacji gra duuużo lepiej od fabrycznego, pracownikom się oczy świeciły.
Jeden z nich też ma "setkę", dałem mu linka do Twojej strony.
Poza tym usłyszałem po raz pierwszy różnicę w przewodach cyfrowych i zasilających. Jestem w lekkim szoku. 🙂

I to jest opinia o jeszcze nie wygrzanym DACu. Więc radzę uważać , bo każdy specjalista od audio wie, że tylko wariaci od audio voodoo słyszą cyfrowe kable :P

 

Edytowano przez nightrunner
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam iż dacmagic po modzie to zupełnie wyższej klasy granie ;)  szczerze powiedziawszy para lamp sterujących w cenie moda nie daje aż takiej zmiany jaką dała modyfikacja. Do tego lepsze kable rca i jest jeszcze czyściej. To taka opinia po około 50h "wygrzewania" dac-a.

Każdy zakres otrzymał więcej barw dzięki czemu przyjemniej słucha się rocka , klasyki , a instrumentalne , akustyczne wykonania są jeszcze dosadniejsze w wybrzmiewaniach , przez co można poczuć się niczym przed grajkiem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
  • 9 months later...

Działam działam :)

Trochę tych daców przeszło już przez moje ręce i nie trafiłem jeszcze na niezadowolonego klienta.

Jeśli jest ktoś zainteresowany modem to proszę o kontakt na priv.

Ostatnio mało zaglądam na forum, więc jak nie dostanę info na maila, że ktoś do mnie napisał to niestety nie odpowiadam.

Zapraszam na moją stronę http://audiopurist.pl/

Nie ma tam nawet ułamka mojej pracy, bo nie mam czasu na prowadzenie strony, cały czas coś modyfikuję :P ale mam nadzieję, że na jesień i zimę znajdę trochę czasu na uzupełnienie strony  ...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...