Skocz do zawartości

Yamaha R-N301 + Polk Audio M20 do salonu z aneksem 51m2


Whiteman83

Recommended Posts

Witam tym razem w dziale stereo ;)

 

Mój brat przymierza się do zakupu budżetowego stereo. Salon połączony z kuchnią, prawie 53m2, na podłodze kafle, bardzo mało mebli, tylko kanapa, stół no i na samym końcu wyspa z meblami w kuchni.

Zestaw do słuchania muzyki głównie rock, blues, czasem jakiś film i PS4.

Źródło: Spotify, PS4, Netflix 

Wymagania: funkcje sieciowe, wyjście na sub (przyszłościowo), kolumny białe ;)

Budżet: 2000-2500zł - dopuszcza zakup używanego sprzętu.

Czy taki zestaw Yamaha R-N301 + Polk Audio M20 jest sensownym rozwiązaniem ?

 

Poniżej rzut pomieszczenia.

 

 

Salon13.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma szans. Jedyna korzyść to że do sprzetu będzie miał niedaleko.

Ze wstępnego schematu wnioskuje 200-250 cm.

w Tej cenie tylko sprzęt używany i to pokaźnych rozmiarów.

Jeśli funkcje sieciowe są niezbędne (taka jest RN301) to polecam używany RN500, Onkyo 8130, 8050 itp. A resztę wrzucić na kolumny pokroju Tannoy M5, Klipsch RF62. Myślę że nawet wyższe T50 miały by problem z taką powierzchnią.

Przy takiej powierzchni i ułożenia soprany i średnie mogą być dobrze odbierane w miejscu odsłuchowym, ale basy mogą być bardzo ubogie.

Do tego jak sam zauważyłeś słaba akustyka.

 

Bez testowania w domu się nie obędzie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jest szansa, że to jednak zadziała. Moi znajomi ma podobną powierzchnię salonu i da się tam muzyki posłuchać. Problem w tym, że nie wszędzie. Siedząc blisko kolumn dźwięk jest akceptowalny, ale dalej od nich pojawia się już tyle odbić, taki pogłos, że jest nieprzyjemnie. Pomieszczenie jest nowocześnie urządzone: panele, brak zasłon, mało mebli. Sprzęt jakiego używają to Harman Kardon HK 3380 (lub 3390, nie pamiętam) i JBL ES90 (lub 80). Te amerykańskie sprzęty mają dużo basu, więc w takich przestrzeniach mogą się sprawdzić.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rock i blues lubią lepiej dociążony dół (teoretycznie), , akustyka pokoju też, niewielkie Polk również.

Jeśli budżet jest sztywny ciężko będzie kupić dobry sprzęt z takimi funkcjami tzn np. sieciowy. Może nawet w ogóle, bo jeśli nawet weźmie podstawową yamaha rn301(mocy ma sporo) to na kolumny zostaje 1300zł, a to nieco za mało.

Faktycznie lepiej poszukać używany model RN500(niby ciut słabszy od 301) bo i lepsza jakość, pełniejsze brzmienie ( to wyższa seria urządzeń) i wyposażenie. Ewentualnie coś z tych sugerowanych Onkyo.

Z "niedrogich" kolumn np. Wharfedale Diamond 230, mają dobrze dociążony dół pasma, ciepłe brzmienie i nawet z nieco jasno grającymi amplitunerami 301, 8130 dadzą masywny dźwięk.

Z tańszych propozycji i o klasę niższe np. Magnat supreme 1002.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy dostaniesz lepszy mocniejszy wzmak.

Odbiór dzwiekow będzie ale jak napisałem w pierwszym poście basu będą się gubić. Kolumny muszą być spore. Tego nie przeskoczysz.

Moja koncepcje co do kolumn zostawiam a jeśli nie kusi być amplituner sieciowy to wzmak.

Yamaha ax900, harman hk 680 Denon 1060, z nowszych nad 326. 

Moim zdaniem system docelowo powinien wylądować w takim pomieszczeniu na odsluch przed zakupem. Jak chcesz to mogę ci wypozyczyc wiem że nie kupisz ale sprawdzisz go sobie. Taka przyjacielska pomoc dla kolrgo z forum. Doslal bym duże kolumny i wzmak i zobaczycie jak to gra. Bo jeśli jest za surowo akustycznie to może wogole nie ma się w co bawić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...