Skocz do zawartości

Pomoc w doborze stereo do salonu


rudation

Recommended Posts

Dzień dobry,
to mój pierwszy post na tym forum więc chciałbym się ze wszystkimi przywitać :-) No, to przechodząc do konkretów... 

Poszukuję dwóch kolumn podstawkowych oraz amplitunera stereo do salonu, w przyszłości może dokupię subwoofer jeśli okazałby się konieczny. Amplituner planuję podłączyć do telewizora przez złącze optyczne lub HDMI, nie chciałbym się bawić w dodatkowe DAC-i. Muzyka 70%, filmy i TV 30% więc możemy przyjąć, że głównym zastosowaniem jest muzyka. Zależy mi oczywiście na możliwie najlepiej jakości dźwięku (w tym budżecie). Niemniej zaznaczam, że istotne są dla mnie również takie udogodnienia jak chociażby wspomniane przeze mnie złącze optyczne, zależy mi też na Spotify Connect (chociaż od biedy mogę zakupić Chromecast audio i podłączyć go przez złącze optyczne :-D). 

Mój całkowity budżet to około 4000 zł, w porywach do 5000 zł, najlepiej zakup nowego sprzętu, ewentualnie używane głośniki ale 2-3 letnie najwyżej. Planuję wydać pół na pół na amplituner i kolumny chyba że lepiej byłoby np. dołożyć do lepszych kolumn albo lepszego amplitunera czy wzmacniacza, proszę o poradę?

Co do moich ograniczeń to ze względu na układ mojego salonu (około 18 m2, załączam szkic, kolumny na czerwono) i raczej brak możliwości przemeblowania celuję w kolumny podstawkowe, max. 20 cm szerokości, które planuję ustawić po bokach telewizora. Tył kolumny będzie ustawiony około 20 - 30 cm od ściany. Między kolumnami będzie około 120 cm, miejsce odsłuchu to kanapa oddalona od telewizora o około 180 - 200 cm.

Odnośnie słuchanej muzyki to ciężko mi określić konkretnie. Czasem Led Zeppelin (najczęściej pierwsze 4 płyty), Red Hot Chilli Peppers, Kings of Leon, Ed Sheeran, czasem typowa muzyka rozrywkowa, również reggae, ogólnie mix. Raczej nie słucham muzyki elektronicznej, heavy metalu, sporadycznie muzyka klasyczna. Ogólnie jeśli będę słuchał to nie musi być głośno czy z super mocnym basem, ważne żeby było czysto i miło dla ucha (bardziej precyzyjnie nie jestem na razie w stanie określić swoich oczekiwań).

Po wstępnych poszukiwaniach, jeśli chodzi o amplituner wpadł mi w oko Onkyo TX-8150. Spełnia wszystkie moje wymogi pod względem "bajerów", tj. chociażby złącze optyczne (chociaż doceniam również możliwość podłączenia subwoofera i Spotify Connect). Co jednak najważniejsze posiadając wymienione udogodnienia oferuje podobno bardzo dobry stosunek jakości dźwięku do ceny. Co o nim sądzicie, czy przychodzi Wam do głowy jeszcze inny podobny sprzęt o podobnych możliwościach (widziałem np. jeszcze Yamaha R-N602)? A może jakiś wzmacniacz tyle że jak sensownie rozwiązać wtedy kwestię podłączenia do TV (jakiś DAC)?

Odnośnie kolumn. Jak wspomniałem ograniczeniem jest dostępne miejsce, szerokość kolumny to max 20 cm ale lepiej mniej :-/ Po przekopaniu Internetów wpadły mi w oko następujące kolumny, czy moglibyście się wypowiedzieć jak będą one współpracowały z powyższym amplitunerem Onkyo TX-8150?
1. Dali Zensor 1 (chciałbym 3 ale są za duże :-/)
2. Dynaudio Emit M10
3. Q Acoustics 3020 
4. Monitor Audio Bronze 1
5. Monitor Audio Bronze 2 - te są już dość duże ale jeśli powiecie że warto to rozważę ich zakup.
6. Jakie macie inne ciekawe propozycje dla kolumn o tej wielkości? 
Jak z niskimi tonami z powyższych głośników? Co sądzicie o ewentualnym kupieniu mniejszych monitorów (Dali Zensor 1 lub Monitor Audio BR1) i kupieniu do nich subwooferam czy takie rozwiązanie ma w ogóle sens z punktu widzenia jakości dźwięku? 

Mieszkam w Warszawie, planuję w najbliższym czasie zrobić odsłuch potencjalnych zestawów, więc dodatkowo prosiłbym o ewentualne sugestie godnych do polecenia miejsc, np. również z możliwością wypożyczenia(za kaucją oczywiście) sprzętu do domu aby sprawdzić go w warunkach docelowych. Niestety nie jestem jeszcze w stanie powiedzieć jak wyglądają moje preferencje odnośnie dźwięki, to właśnie planuję sprawdzić ale chciałbym chociaż ograniczyć wybór do 2-3 amplitunerów i 2-3 zestawów kolumn, i tak to już dużo możliwych kombinacji ;-)

Serdecznie dziękuję za wszelkie porady i mam nadzieję że się za bardzo nie rozpisałem :-)

Bez tytułu.jpg

Edytowano przez rudation
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, rudation napisał:

Amplituner planuję podłączyć do telewizora przez złącze optyczne lub HDMI, nie chciałbym się bawić w dodatkowe DAC-i. Muzyka 70%, filmy i TV 30% więc możemy przyjąć, że głównym zastosowaniem jest muzyka. Zależy mi oczywiście na możliwie najlepiej jakości dźwięku (w tym budżecie). Niemniej zaznaczam, że istotne są dla mnie również takie udogodnienia jak chociażby wspomniane przeze mnie złącze optyczne, zależy mi też na Spotify ConneA może jakiś wzmacniacz tyle że jak sensownie rozwiązać wtedy kwestię podłączenia do TV (jakiś DAC)?

Witaj, postaram skupić się na kilku najważniejszych rzeczach, które rzuciły mi się w oczy w twym poście.

Dźwięk wypuścisz z TV kablem optycznym do amplitunera stereo, lub wzmacniacza. Gdybyś chciał po Hdmi musiałbyś celować w sprzęt kinowy, a to bez zupełnie sensu jeśli słuchasz muzyki.

Co prawda ma wejść już nowy amplituner stereo onkyo z wejściami hdmi, ale to nieco przerost formy nad treścią.

Czyste wzmacniacze z wejściem optycznym jak najbardziej są np . Marantz pm6005, Yamaha as501/as301, Onkyo A9050. W przypadku gdyby przypadł Ci do gustu inny wzmacniacz bez "optyka" wystarczy kupić DAC typu Fiio D3, bo do Tv jest więcej niż dobry.

Amplitunery stereo typu Onkyo 8150, Yamaha rn 602 to też dobry kierunek, przewyższają brzmieniem niedrogie wzmacniacze, a funkcjonalność jest dużo większa, żeby nie powiedzieć niemal pełna.

 

Chyba najważniejsze KOLUMNY, bo tu odpuściłeś mocno, modele które podałeś np MA bronze1, Dali zensor 1 nie tylko są duużo za małe na ten pokój, ale są też duużo gorzej grające, spektakularnie gorzej...To coś na symboliczne biurko do pokoju góra 10m, a w ich  wypadku to i tak ze sporym jakościowym kompromisem.

Pytasz czy będą współpracować z 8150, będą pracować, ale szkoda kasy na taki lepszy model amplitunera jak 8150, czy 602... i pieniędzy na takie kolumny, bo te kolumienki mogą zabłysnąć co najwyżej jakbyś kupił do sypialni miniwieżę za 600zł od Sony, czy Pioneerka i zamienił firmowe głośniki właśnie na nie.

Lubiłem modele MA bx2, bx5 ale już bronze 2 gra bardzo jasno i twardo, mało romantycznie i nie pod każdy wzmacniacz. Jak monitory to tutaj zdecydowanie na 16tce, najlepszym wydaje się (według mnie jest ) Dali zensor 3  i sporo mniejszy Dynaudio emit10. Do listy dopisałbym Magnat quantum 673, Taga platinum B40, Indiana line nota 260.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Co do kolumn podstawkowych myślę, że będzie bardzo dobrze w 18m2. Sam w takim metrażu mam takie i nie wyobrażam sobie zmiany na podłogowe. Tym bardziej, że podłogowe w tym samym budżecie przeważnie odstają na jakości brzmienia.

Kolumny na pewno chcesz ustawić za blisko siebie. 120 cm a do kolumn 2 metry to zdecydowanie złe proporcje co odbije się m.in. na szerokości sceny.

Pomyśl o podstawkach pod nie, co umożliwi ich rozstaw (kolumny i miejsce odsłuchowe muszą tworzyć trójkąt równoboczny, wówczas jest idealnie, zaś inne rozstawy są zawsze kompromisem odbijającym się na jakości brzmienia (uwierz mi, to słychać). Podstawki pod kolumny na allegro (15kg) można już kupić za około 400 zł.

Nie wiem czemu np. Dali Zensor 3 są za duże ? Powiem inaczej, Dali Zensor 1 są stanowczo na ten metraż za małe. Do 18m2 potrzebujesz konstrukcji podstawkowych jednakże z tych większych.

Czemu nie chcesz wykorzystać DAC'a ??? Wzmacniacz + DAC zagwarantuje lepsze brzmienie niż amplituner stereo. Sprzęt kilkuletni niezbyt zejdzie z ceny. Sprzęty kilkunastoletnie to znacząca obniżka ceny, zaś jakość brzmienia często masz zachowaną na dobrym poziomie. W sprzęcie używanym trzeba bardzo zwrócić uwagę na zużycie, zaś dobrze wybrany pozwala zaoszczędzić duże pieniądze i w budżecie, który posiadasz można znaleźć perełki, ale trzeba być cierpliwym.

Co do rozłożenia budżetu to różnie z tym bywa. Ja jestem zwolennikiem „klasycznego modelu”, który w tym przypadku kształtowałby się ok 1600 zł- 1800zł wzmacniacz, 3200 zł – 3400 zł kolumny. Oczywiście często pojawiają się odstępstwa od tej zasady, jednakże uważam, że kolumny powinny być raczej droższe niż wzmacniacz. I z pełną stanowczością polecam rozważenie zakupu wzmacniacza nie amplitunera. Subwoofer na pewno w muzyce Ci się nie przyda, to „klocek” tylko do kina domowego, w muzyce to grzech go używać i wprowadzać zamęt w paśmie.

Może w okolicy masz jakieś salony audio? Nie ma to jak samemu posłuchać danych kolumn z wybranymi wzmacniaczami, czy też amplitunerem stereo (którego nie polecam).

Masz wiedzę na temat akustyki? To często zaniedbywana dziedzina wiedzy skorelowana niesamowicie ze sprzętem, który ma wybrzmiewać w danym pomieszczeniu.

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jacek75, @Simson Dziękuję Wam bardzo za odpowiedzi. Co do DACa to może faktycznie jeszcze rozważę kwestię jego zakupu, rozumiem że w ten sposób mam otwartą drogę do lepszych (nawet jeśli używanych) wzmacniaczy. 

Z wiedzą na temat akustyki jest u mnie krucho i spróbuję choć trochę nadrobić zaległości, natomiast za tydzień mam zamiar pogadać na ten temat z wujkiem który jest akustykiem. Do tego czasu chciałem zrobić wstępne rozeznanie i dowiedzieć się czegoś od kogoś bardziej doświadczonego, stąd mój post :-)

Co do kwestii najważniejszej czyli kolumn chodzi o to, że jak wspomniałem bez przestawiania mebli mam bardzo ograniczoną przestrzeń na głośniki :-/ Plan był taki aby postawić je obok TV na półce RTV na której jest na tyle miejsca że zmieszczą się max. kolumny o szerokości 20 cm, ale to już tak na styk z TV. Dlatego chciałem się dowiedzieć jak w Waszej opinii zagrają w takim pomieszczeniu troszkę mniejsze kolumny, czyli o wymiarach około 18 cm szerokości. Przyznam że potwierdziliście chyba moje obawy, że może się to nie udać i nie będą grały wystarczająco dobrze. Nie mówiąc już o tym, że 120 cm to może być za mały rozstaw... Będę musiał gdzieś chyba indziej postawić witrynkę i po prostu znaleźć to miejsce :-D

Ze względu na sugestię, żeby inaczej rozłożyć stosunek ceny kolumny - wzmacniacz, to czy przychodzą Wam do głowy takie głośniki które są trochę droższe niż wcześniej wymienione, ale ich wymiary mieszczą się w określonych przeze mnie max. wymiarach? Czy nie ma co liczyć na takie cuda i szkoda wydawać pieniądze i tak kombinować?

Zakładając że zmienię plan i znajdę miejsce na większe kolumny, np. Dali zensor 3, jakie sensowne modele wzmacniaczy (nawet używanych) możecie do nich polecić? Wiem że to oczywiście zależy również od moich preferencji dźwiękowych, ale nad tym popracuję odwiedzając jakieś sklepy audio w Warszawie. Tak aby za wzmacniacz wyszło góra 1600 - 1800 zł, tak żebym jeszcze miał na DAC i Chromecast Audio (inaczej nie będę miał sprzętu z którego puszczę sygnał :-D)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do akustyki, może dało by się zamienić w miejsce kanapy postawić sprzęt rtv i odwrotnie? Nie wiem czy technicznie jest to do zrobienia. W pomieszczeniu widzę jakieś skosy i nie regularne kształty i dość mało miejsca na ustawienie jakichkolwiek kolumn. Minimalne rozstawieni, moim zdaniem do małych kolumn to ok 1,8 -2 m.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem możesz śmiało iść w multi funkcyjny amplituner pokroju tego Onkyo lub Pioneera SXN30 czy Yamaha RN602. A to co zostanie wrzucić w fajne monitory. Nawet lepsze od wspomnianych.

Mianowicie chodziły by mi po głowie Dynaudio Emit 20, chodź te wymagały by mocniejszego wzmacniacza.

Lepiej Studio 16 hz Canto Grand lub Monitor Audio Silver 2.

Jeśli masz możliwość to zapraszam Cie na niezobowiązujący odsłuch. Jeśli masz też problemy akustyczne mogę Ci wypożyczyć sprzęt do domu, który według mnie sprosta Twoim oczekiwaniom. Nie spodoba się odeślesz. Nic nie tracisz.

 

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Witajcie ponownie. Chciałbym wrócić do założonego przeze mnie tematu. Trochę się przez ostatni miesiąc rozeznałem, posłuchałem kilku kolumn. Dziękuje bardzo za wcześniejsze sugestie, bardzo mi to pomogło.

Tak jak sugerowaliście w odpowiedziach muszę jednak zrobić więcej miejsca dla kolumn i tak zrobię (pozbędę się witrynki stojącej koło szafki RTV), kolumny rozsunę szerzej, na mniej więcej 160-170 cm. Dzięki temu jestem w stanie zakupić większe kolumny, jak na razie nadal wolałbym pozostać przy podstawkowe. Nie jestem natomiast w stanie odsunąć zbyt daleko kolumn od ściany tylnej, max. jakieś 15-20 cm. W ostatnim czasie miałem okazję przesłuchać bowers & wilkins 685 s2 oraz Indiana Line Diva 262 na amplitunerze Yamaha RN-601, a potem na NAD C356BEE (źródłem były płytki CD pożyczone w salonie oraz pliki FLAC z pendrive które sobie przygotowałem na odsłuch). Najbardziej z tego zestawu podobały mi się Indiana Line z NADem, B&W nie były w stanie zagrać niższych częstotliwości.

Prosiłbym o porady w następujących kwestiach. Po pierwsze, wybrałem do odsłuchu te dwa modele kolumn ze względu na bass reflex umieszczony z przodu (nie mogę za daleko odsunąć kolumn od ściany). Na podstawie Waszej wiedzy i doświadczenia, czy bass reflex z przodu będzie miał w moim przypadku istotne znaczenie i poprawi akustykę? Czy nie warto się tym może przejmować i zainteresować się np. Dali Zensor 3 albo innymi kolumnami? 

Po drugie, NAD C356BEE spodobał mi się, ale wymagałby dodatkowych inwestycji z mojej strony aby podpiąć jakieś źródło (zainteresował mnie np. yamaha wxc-50, ale to kolejne 1800 zł, trochę już dużo :-/ Zobaczyłem natomiast, że NAD wypuścił nowy model C338, który ma wszystko to co byłoby mi potrzebne od strony użytkowej. Jest Spotify Connect/Tidal, radia internetowe, jest dostęp do muzyki z NAS, są dwa wejścia optyczne, jest Bluetooth z aptx, jest wbudowany Chromecast, jest nawet możliwość aby nauczyć urządzenie innych pilotów (mógłbym sterować głośnością z pilota do TV, niby głupota ale przydatna). Pytanie czy ktoś z Was miał okazję słuchać tego wzmacniacza, może Panowie z branży są w stanie coś na jego temat powiedzieć? Np. jak z jakością dźwięku, np. w porównaniu do podobnego "kombajnu" Onkyo TX-8150?

Będę wdzięczny za dalszą pomoc i sugestie :-)

Edytowano przez rudation
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie specjalnie ma to znaczenie.

Chodź jeśli bas reflex jest źle zaprojektowany to faktycznie zbytnia bliskość ściany może powodować niechane rezonanse.

NAD 356 to bardzo dobry wzmacniacz, masz kilka opcji. Sam wzmak + Yamah WXAD10 ktory daje Ci całą sieć i streamowanie z dysku.

NAD 356 z DAC i podłączenie kompa, DAC jest na prawdę dobry! Czy nawet mega tani i prosty Rasberry czy ChromeCast Audio. WXC50 w Twoim przypadku jest totalnie nie uzasadniony.

338 gra deczko lepiej od 8150. Chodź jego funkcjonalności jeszcze nie sprawdziłem. NAD do tej pory z siecią miał spore problemy.

Co ciekawe model wyższy 368 nie ma już tych funkcji. Dopiero po rozszerzeniu modułu. Obawiam się że 338 może być"aktualny" tylko na chwile.

 

Pytaj, jeśli umiem pomogę.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...