Skocz do zawartości

Stereo do 30m


kawah

Recommended Posts

Witajcie,

Jest to moja kontynuacja wątku w dziale KINO DOMOWE.

Przeglądam to forum od pewnego czasu. Dało mi wiele cennych informacji, jednak założyłem konto aby uściślić mój wybór konkretnie. Jest nieco inny niż pozostałe

Mianowice ogólne założenia:

1. Pomieszczenie: ok 30m. Jest to salon połączony z kuchnią. Z Czego całe kino i stereo będzie zawarte na obszarze ok. 12m.

2. Budżet: ok. 8000 zł Wzmacniacz, kolumny i źródło. Tu mam problem bo korzystam tylko z plików. CD odpada.

3. Nowe czy używane: Obojętne

4. Sprzęt towarzyszący: No właśnie. Kolumny stereo będą także używane w kinie domowym jako fronty. Jeszcze nie wiem jak połączyć te systemy, jednak ten element chciałbym mieć wspolny przy obydwóch systemach.

5. Preferencje: Muzyka różna. Ja: elektronika, rock, klasyka. Żona: Jazz, Pop. No na prawdę słuchamy wszystkiego

 

Kolumny będę miał w odległości ok. 3m od siebie ich rozstaw 2m. Czytałem o akustyce i mam zamiar nad nią popracować. Jednak chyba dopiero jak będzie sprzęt?

Teraz to czysta teoria czy się mylę? Na co zwrócić uwagę w tym budżecie? Jak połączyć to z systemem kinowym? Aha zapomniałem dopisać w tamtym wątku, czy problemem będzie jeśli stereo-fronty będą innej firmy, brzmienia niż reszta która zostanie wybrana pod kino? Może najpierw powinienem wybrać stereo a później do tego kino?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Biorąc pod uwagę dwa wątki - stereo i kino domowe, miałbym dla Ciebie kilka konkretnych propozycji. Zaczniemy od rozwiązania tematu amplitunera. Rozważ dwie opcje - zakup bardzo dobrego klasowo amplitunera wielokanałowego, który zapewni także odpowiednią jakość dźwięku w trybie stereo. Przykładem takiego urządzenia jest Anthem MRX-520. Bardzo często nasi Klienci wybierają właśnie to urządzenie, jako opcję uniwersalną, sprawdzającą się bardzo dobrze w muzyce i kinie domowym. Drugą opcją jest zakup dobrego amplitunera wielokanałowego z dobrym przedwzmacniaczem oraz koncowki mocy. W takim przypadku odpowiednią opcją będzie np. Denon AVR-X3300W lub Yamaha RX-V781 oraz końcówka mocy Atoll AM100SE czy świetny, bardzo mocny NAD C275 BEE.

Kwestia kolumn - w tym przypadku pozostają odsłuchy i wybór modeli, które najbardziej spodobają się pod względem charakterystyki brzmienia. Warto do stereo rozważyć inne, lepsze kolumny, może coś z polskiej manufaktury Audio Academy, dobrą opcją będzie także Tannoy. Natomiast w przypadku doboru subwoofera zdecydowanie namawiałbym na jeden z modeli REL.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, masz zamiar zbudować naprawdę dobry system, przemyślany, masz na niego pomysł, teraz jest tylko kwestia odpowiedniego doboru poszczególnych komponentów, dlatego zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań w komfortowych warunkach. Wprzypadku pytań oczywiście służę pomocą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym podzielił Twój budżet - kolumny 3500 - 4000 i tu szedłbym w używki oraz wzmacniacz/amplituner stereo z funkcjami plików 4000 - 4500 (nowe/ lub kilkuletnie max 6- 10 lat) - miało by to szansę jeszcze kilka lat pograć bez ingerencji w elektronikę.

Sprzęty powyżej 10 lat bym sobie odpuścił.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1Ender, widzę że tu są dwa wątki tego samego kolegi.

Na stereo ma (chyba) inny budżet niż na kino. Rozumiem że polecasz koledze wrzucić to co miał przewidziane na kino także do stereo?

Przeglądnąłem oba wątki i faktycznie zgodzę się z kolegami Q21, że masz pewien pomysł i jeśli dobrze do tego podejdziesz będzie to miało ręce i nogi.

Anthem faktycznie doskonale sobie radzi w stereo. Nie wiem czy miałeś do czynienia kiedykolwiek z audio, bo może się okazać, że takie rozwiązanie faktycznie spowoduje dobry kompromis.

Jeśli jednak zdecydujesz się na rozdzielenie systemu to masz 3 opcje:

1. Amplituner z pre outem i podłączenie do niego końcówki mocy lub integry.

+wygodne

-stosunkowo drogie

-oba urządzenia muszą chodzić jeśli chcesz posłuchać muzyki (chyba że osobne źródło jeśli będzie integra)

2. Rozgałęźnik wejść. Amplituner i wzmacniacz są podłączone do niewielkiej skrzyneczki która kieruje sygnał do kolumn. W zależności od tego co będziesz używał po prostu przełączasz

+wygodne

+możesz iść w ampli bez pre out

-jakość może być różna

3. Najprostsze rozwiązanie czyli przełączanie kabli np za pomocą wtyków bananowych raz do amplitunera raz do wzmacniacza w zależności od potrzeb

+tanie

+bezkompromisowa jakość

-mniej wygodne

 

Tyle w łączeniu tych systemów. Teraz jeśli chodzi o ściśle stereo. Słuchacie szerokiego zakresu muzyki, ale czy macie jakieś preferencję jak ma to grać? Skąd jesteście? Macie możliwość podjechać na odsłuch?

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ender, raczej szukam i kina i stereo. Oglądamy sporo filmów i efekty kinowe, dynamicznie chcieli byśmy uzyskać.

Dziękuję Q21 oraz S4Home porady. Przyznam że nie brałem pod uwagę tego typu amplitunera. All in one jak się to mówi. Nie wiem czy to jest rozwiązanie dla mnie ale zamierzam to sprawdzić.

Dziękuję S4Home za odpowiedź jak połączyć systemy. Prawdę mówiąc blisko mi teraz do dwóch opcji:

amplituner nadający się do stereo oraz totalne rozgraniczenie dwóch systemów i przepinanie ich na kablach. Druga opcja daje mi swobodny wybór wzmacniacza co jest wielkim plusem.

 

Do Pabianic mam kawałek drogi, ale do Oświęcimia nie wykluczam wycieczki. Zadzwonię w poniedziałek.

Jeśli ktoś jeszcze ma coś to zaproponowania byłbym wdzięczny. Przede wszystkim czego słuchać, wybór jest spory.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udało nam się zawitać do salonu S4Home.

Bardzo dziękuję Panom za miłą obsługę i wyjaśnienie wszelkich kwestii związanych z kinem i stereo. Mimo, że pytania pewnie dla Was wszystkich banalne to uzyskałem szerokie odpowiedzi. Każdego zachęcam do wizyty!

Wiemy, że kino będzie na pewno! Stereo także.

Dzisiaj skupialiśmy się na kinie. Niestety nie było akurat dostępnego modelu Anthem, więc bez możliwości sprawdzenia czy aby taki amplituner zaspokoi także głód stereo.

Prawdopodobnie skończy się trójkątnych Klipschach i dużym potężnym głośniku centralnym. Sub do zastanowienia.

Ale wracając do tematu. Prawdopodobnie systemy będą rozłączone. Widziałem, że przepinanie kabla głośnikowego to nie taka straszna rzecz i nie muszę przez to łączyć systemów.

Dzisiaj słuchane było: Heco 900, Dali Zensor 7, Monitor Audio Bronze z 3 głośnikami :) Klipsche, podobno ta wyższa seria.

Prawdę mówiąc doszedłem do wniosku, że nie wiem jaki dźwięk mi się podoba. Gdyż Heco i Klipsch zagrał na prawdę odmiennie a obie te konstrukcje mi się podobały.

Obsługa zasugerowała aby posłuchać dłużej i wtedy podjąć decyzję.

Wybieramy się do nich jeszcze w sobotę na dłuższy odsłuch. Czy na coś powinniśmy uważać? Jak sprawdzać co gra lepiej? Co jest czynnikiem dokonującym wybór?

 

Bardzo dziękuję wszystkim forumowiczom za dotychczas poświęcony czas. Szkoda, że Q21 mam tak daleko. Zaciekawili mnie tym Anthem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy ktoś zwrócił uwagę na fakt, że to ma zabrzmieć w 12m2 ???? To że w sali odsłuchowej brzmi to przyzwoicie nie oznacza, że tak będzie w 12m2, w co ja śmiem wątpić.  30m2 z czego zestaw zabrzmi w 12m2. Myślę, że koniecznym jest rzut pomieszczenia, bo ja szczerze nie wyobrażam sobie dwóch systemów (stereo i 5.1 ) w pomieszczeniu 12m2. Obawiam się bardzo o jakość brzmienia ( szczególnie o niskie tony i precyzję - szczególnie w systemie wielokanałowym). Zdecydowanie zalecam odsłuch u siebie w pomieszczeniu, nie w sali odsłuchowej. 

Takie duże konstrukcje w 12m2 ??? Przepraszam, że wprowadzam zamieszanie, ale ja tego nie widzę.

Na Twoje pytania na temat jak sprawdzić co gra lepiej, na co zwrócić uwagę, co determinuje wybór odpowiedziałbym tak:

zabierz koniecznie znane Ci utwory jak i filmy i po prostu słuchaj dość długo, aby ominąć efekt pierwszego wrażenia, które to wrażenie czasami źle doradza. Może pokusisz się na ślepy test i tak upewnisz się co do wyboru ? Jest to dość dobry sposób. A jedyne na co trzeba uważać to na te 12m2 ;) ...oj może być różnie.

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega kwah był już u nas i jesteśmy umówieni także na jutro.

Pomieszczenie to 30m2, z tym że kino i stereo zepchane jest do jednego boku i tam łącznie ma to około 12m. Widziałem schemat.

Finalnie system który zostanie wybrany wyląduje oczywiście na testy w docelowym pomieszczeniu aby faktycznie nie było problemu później jakiś niespodzianek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trochę mnie uspokoiłeś S4Home ;) Wiem, że nie należysz do branż wciskających cokolwiek komuś, aby się pozbyć jakiegoś sprzętu. A może w takim rozmieszczeniu, gdzie miejsce odsłuchowe ma 12m (docelowo spowoduje to rozrost do powiedzmy do 18 - 20 m2 ze względu na resztę wolnej przestrzeni, oczywiście w teorii) miałoby sens zaprezentować coś z większych konstrukcji podstawkowych ? Nie żeby je wciskać, zaś temu, żeby przedstawić alternatywę ? Jestem zwolennikiem zakupów jak najbardziej świadomych. Może osoba z takimi nie miała do czynienia ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

 

Wypada zatem zamknąć mój temat. Przyznam przez nawał pracy zapomniałem, a dobrze, że napisał do mnie kolega z forum, który stoi przed podobnym dylematem.

Na wstępie chciałbym bardzo podziękować salonowi S4Home za wyjątkową można powiedzieć opiekę nad nami.

W salonie bylem dwukrotnie, na pierwszym krótkim rekonesansie, oraz drugim dłuższym odsłuchu i porównaniu wielu systemów.

Nie czułem aby mi coś wciskano, ewidentnie proponowano, do tego Pan, który mnie obsługiwał z wielką cierpliwością przepinał raz to kino raz stereo.

Na czym stanęło. Na pewno na Klipsch centralnym Klipscha 440C i tyłach 240s. lamię się natomiast co do suba czy R12SW czy R110SW. ale to inny wątek.

Sprawdziłem wszystkie 3 możliwości spięcia systemów w całość.

Amplituner z pre out i później wzmacniacz. Prawdę mówiąc czułem różnice między RZ810 a TX656 w kinie jednak nie na tyle aby tylko do kina dopłacać do tego modelu aby mieć pre out. Myślę że po prostu TX656 mi wystarczy. Opcja przepinania kabli okazała się być całkiem wygodna. Niestety budżetu rozciągać w nieskończoność nie mogę a wybranie RZ810 wiązało by się z wyborem któregoś elementu kina tańszego a tego nie chce. Więc pewnie stanie na tym.

 

System stereo będzie zatem całkiem osobno. Tutaj delikatnie mówiąc chyba mnie poniesie :)

Jako źródło posłuży laptop. Jest on zawsze włączony, korzystam wyłącznie z plików z czasem myślę o rozbudowie do dysku NAS i wtedy któryś z odtwarzaczy sieciowych. Bardzo podobał mi się detaliczny QDAC i Cambridge Audio CXN, do tego dołożę tylko w przypadku założenia serwera NAS, a to zależy od drugiej połówki.

Co do wzmacniacza stanęło na NAD 356BEE, chodź rewelacyjnie wypadła lampka Cayin, nie pamiętam modelu, w okolicach 4000 zł, jednak raz jest droższa, dwa zabawa w lampy to chyba nie dla mnie.

Kolumny, tu kolego Simson masz rację. Bardzo dobrze zagrały modele podstawkowe! Testowałem Monitor Audio, Magnaty, Polk Audio i właśnie Studio16Hertz. Moje granie :)

Z podłogowych urzekły mnie Tannoy Precision, jednak poza budżetem, smak jest ale zejść na ziemię muszę. Zostają Revolution XT8F.

Więc co do systemu systemu kinowego zapadło. Co do systemu stereo wziąłem go na testy do siebie :)

Ale od poniedziałku przebywam na delegacji, słucha żona. Ja sprawdzę bliżej weekendu.

Musze wybrać tylko między Tannoyem a Studio16, czyli dość spore kontra monitory oraz czy od razu inwestować w dysk NAS. Bo CXN korci.

Piszę z laptopa służbowego a tu nie mam planów. W każdym razie pomieszczenie jest otwarte. Pokój z kuchnią ma jakieś 30 może 35m.

całość kształt prostokąta na ok. 4,5x7m. System zepchnięty na jeden bok, ale dźwięk ucieka.

Mam czas na sprawdzenie.

W każdym razie zachęcam do testowania sprzetu. Dziękuję wszystkim, którzy brali udział w wątku, w szczególności S4Home za dobre, takie ludzkie podejście do klienta. Żałuje, że nie mogłem zaglądnąć do Q21, bo o Panach też słyszałem wiele dobrego, ale kto wie co przyniesie przyszłość :)

Niech muzyka będzie z Wami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...