Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć

Zastanawiam się nad zakupem płyty testowej do gramofonu. Nurtuje mnie parę pytań, a mianowicie:

1. Czy jest sens zakupu takiej płyty?

2. Jakie są różnice (materiał dźwiękowy/testy) między wydaniami różnych producentów takich płyt?

3. Czy taka płyta jest potrzebna w zasadzie tylko podczas kalibracji wkładki lub ramienia gramofonu?

4. Jeśli rzeczywiście jest niezbędna, to konkretnie jakie warto zakupić (producent/typ)?

5. Czy takie płyty warto co jakiś czas wymieniać, czy to jest bez znaczenia?

I to już chyba wszystkie moje dylematy związane z płytą testową :)

Serdecznie pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin moim zdaniem warto mieć płytę testową, choćby po to, aby zweryfikować dokonane ustawienia. Ja mam płytę wytwórni Opus3. Na płycie tej nagrany jest materiał muzyczny w doskonałej jakości. Do innych płyt testowych można zaliczyć takie, na których nagrany jest materiał pozwalający za ich pomocą skontrolować można m.in. antyskating, siłę dźwięku w kanałach, prędkość obrotów talerza, azymut (tu wymagany oscyloskop), rezonans niskich częstotliwości. Do takich płyt należy choćby płyta testowa Dr. Feickert’a. Można ją nabyć w kwocie ok. 80 zł. Na płycie tej znajduje się 7 sygnałów testowych pozwalających na skontrolowanie ww. Oczywiście płyta testowa nie zastąpi innych przyrządów.

Czyli podchodząc poważnie do tematu, przy założeniu że wchodzimy „głęboko” w sprawę winyla, nie traktujemy słuchania płyt z tego nośnika okazjonalnie  – oprócz koniecznych do dokonania ustawień akcesoriów warto mieć np. wymienione płyty testowe.

Płyta testowa nie jest często używana zatem nie będzie zachodziła konieczność wymieniania jej, pod warunkiem, że będziemy o nią odpowiednio dbali.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • RoRo pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...