Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz do TONSIL ALTUS 300


humbak31

Recommended Posts

Witam
Parę pytań związanych z zakupem zestawu stereo.

Zakupiłem Kolumny Tonsila ALTUSy 300 i pytanie jest następujące czy amplituner stereo HarmanKardon3770 będzie wystarczający aby zasilić te krówki...
Takowy sprzęt ma prawdopodnie 120w na kanał Tonsilki mają 150 nominalnej znawcy tematu wiedzą co i jak...
Pytanie jest takie czy taki amplik będzie wytarczający pod te kolumny czy też kolumny za słabe pod tego amplitunera stereo
następnie TONSILe mają 4gniazdka do podłączenia kabli głośnikowych, jak je podłączyć aby było bezpiecznie i wygodnie 
za wszelkie informacje z góry dziękuję

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

8 godzin temu, humbak31 napisał:

o HarmanKardon3770 będzie wystarczający aby zasilić te krówki...
Takowy sprzęt ma prawdopodnie 120w na kanał Tonsilki mają 150

Harman jest realnie mocniejszy "W ustawieniu dwukanałowym moc wynosi odpowiednio 2 x 140 W8 ohm  i 2 x 207 W przy 4 ohm. Zresztą ,czasy dopasowywania kolumn mocą do wzmacniacza, że coś ma być o połowę mniejsze, a coś większe, już minęły, parametry choć czasami ważne, to  nie grają.

Brzmienie tego HK nawet może dobrze uzupełnić braki tych Altusów, więc kierunek dobry.

Pytanie jest, nie czy ten amplituner starczy, bo starczy, tylko po co te krówki kupiłeś, np.  jaki masz pokój ?

Co do Bi- wiringu w Altusach ( choć nie tylko w nich) to raczej szkoda sensu i kosztów (choć jak chcesz eksperymentować droga wolna). Niemniej  kup lepiej jeden, a porządny kabel.

Co do tego zdania "jak je podłączyć aby było bezpiecznie i wygodnie " to by było bezpiecznie to kabel należy mocno docisnąć zakrętką, a dla wygody poduszka pod kolana;). Możesz sprawdzić też czy usłyszysz różnicę jak podepniesz kabel w jednej kolumnie właśnie pod sekcję górną(high), a drugą pod sekcje dolną(low).

Na poważnie już to jak masz więcej kolumn i często je przepinasz to dla tej wygody, możesz sobie zafundować solidne wtyki BFA, ale jak odpowiedź jest nie,  to nie ma sensu.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 

 

4 godziny temu, Arko55 napisał:

Za mało podałeś informacji na temat akustyki pokoju,  gusta muzyczne nieznane 

Twoje tonsile niestety są słabymi kolumnami 

Pokój około 19mkw gusta muzyczne... no to jest temat rzeka gdyż słucham wszystkiego co w ucho wejdzie ogólnie mialem do czynienia z Tonsilami nie raz i wiem, ze mają moc :)


 

 

3 godziny temu, jacek75 napisał:

 

Co do tego zdania "jak je podłączyć aby było bezpiecznie i wygodnie " to by było bezpiecznie to kabel należy mocno docisnąć zakrętką, a dla wygody poduszka pod kolana;). Możesz sprawdzić też czy usłyszysz różnicę jak podepniesz kabel w jednej kolumnie właśnie pod sekcję górną(high), a drugą pod sekcje dolną(low).

 

Czyli jak są 4 wtyki w kolumnie to w dolne wtyki kabel?

Jaka grubość kabla była by najlepsza? opłaca się kupowac kable  z końcówkami TZW BFA? 

 

""tylko po co te krówki kupiłeś, np.  jaki masz pokój ?"""
Krówki bo lubie głośną muzyke miałem okazję mieć przez około miesiąc Kino Harmana z Głośnikami JBLa nie moge powiedzieć zeby było to jakies słabe bo było konkretne, miałem okazje odsłuchu kin yamahy i teraz jeszcze zmieniłem zestaw kupiony w MediaMarkt 
TORNADO PRIMS ale mi to nie wystarczało :)) 
a co do TONSILI mam do tego sentyment (w rodzinie mieli takowe sprzęty) i szczerze przyznam robią na mnie duzo większe wrażenie niż JBL z ampli Harmana....
Na sąsiadach w sumie też robią wrażenie po 2minutach grania nawalanie w sciane hehe

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, humbak31 napisał:

Jaka grubość kabla była by najlepsza? opłaca się kupowac kable  z końcówkami TZW BFA?

 

W sumie na to już napisałem wcześniej, wtyki nie poprawiają niczego, więc opłacalność...

Owszem czasami wygoda, ale pisałem kiedy.

Grubość cóż miedziany Cu 2x2,5mm, choć to napisać tyle co nic. Grubość nie jest najważniejsza w kwestii wyboru kabla głośnikowego.

Koledze chodziło chyba bardziej o gust brzmieniowy, niż tego czy słuchasz jakiegoś gatunku, czy artysty. W sumie gatunki muzyczne nie muszą determinować  stylu brzmienia zestawu audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkiego ma być dużo :)) nie powiem Altusy nie dadzą basu tyle co kino domowe z duzym subem... 
ale przyznam szczerze przy wiekszej głośności są konkretne i mi wystarczają
Jeszcze pytanie co do efektywności kolumn 91db rozumiem, ze musze rozkrecic glos do 91 db?? 
w Harmanie zaczyna się od -80 i konczy na +10db czyli nie bede mogl pelnej mocy wykorzystać?? dobrze to rozumuje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasny dał Ci dobra odpowiedź, wyjaśnienie o co chodzi z efektywnością.

Gdybyś rozkręcił wzmacniacz na niemal "full"  w małym pokoju i przy efektywnych kolumnach to raczej przez resztę życia słuchałbyś innych  już tylko "z ruchu warg".

Inna sprawa że kolumny mocy nie mają, tylko wytrzymałość na nią, moc ma wzmacniacz/amplituner/końcówka mocy, a jaką ma HK napisałem wcześniej. Skala od jakiej się zaczyna volume jest kwestią umowną (70, czy 100), może zaczynać się od plusa, a może od minusa i kończyć na zero. Od tego jak głośno można grać i ile są realnie przyjąć kolumny masz inny instrument pomiarowy.

W takim pomieszczeniu z tymi kolumnami w zależności od mocy wzmacniacza to raczej poziom od 1/4 do 1/2 głośności skali i nie więcej. Od mniej więcej 3/4 skali głośności  bardzo zaczynają wzrastać zakłócenia (THD) z wzmacniacza i łatwo spalić kolumny, nawet słabym wzmacniaczem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jacek75 napisał:

 

W takim pomieszczeniu z tymi kolumnami w zależności od mocy wzmacniacza to raczej poziom od 1/4 do 1/2 głośności skali i nie więcej. Od mniej więcej 3/4 skali głośności  bardzo zaczynają wzrastać zakłócenia (THD) z wzmacniacza i łatwo spalić kolumny, nawet słabym wzmacniaczem.

czyli nie powinienem przekraczać maximum ;) czyli skala od -80 do +10 to max do 0 słuchać po konkretnym rozgrzaniu kolumn oraz amplika? czy dla spokojności ducha i ciała do      -10 max?      Jestem laikiem w tym temacie patrzę na to troche innymi kategoriami niż osoby, które znają sie na rzeczy.... Aby waliło i grało potężnie :))  
Miałem wiele sprzętów grających w życiu nie raz i nie dwa dawałem na MAX i oprócz harczenie pierdzenia czy syczenia nie usłyszałem nigdy nic nie spaliłem .... moze to i dobrze 

Lecz szczerze przyznam, ze przy -20db to po 2 piosenkach byłem nico przymroczony w uszach syczało itp itd etc;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- 10, - 40 to nic nie mówi. Kolego tak jak pisałem skale-podziałki są różne, zaczynają się od różnego poziomu, także różnie gra sprzęt , czy od jakiego poziomu zaczyna się głośno. Bywa Bywa że bardzo duży przyrost głośności-mocy jest na początku skali, a potem mniej, a czasem jest odwrotnie.

Jak ktoś Ci napisze, że masz słuchać na poziomie dokładnie -40dB i koniec, bo on tak słucha i jest ok,  nie jest to prawdą absolutną,  bo zakładając nawet, że ma przypadkiem identyczny amplituner to mając inne kolumny, z inna efektywnością i inny pokój  i już będzie dużo inaczej w kwestii tematu głośności ( a winnych też).

Mogą być nawet dwa identyczne zestawy wzmacniacz i kolumny, ale z innymi odtwarzaczami Cd i  mogą te cd  mieć minimalnie inny sygnał na wyjściu, finalnie oba zestawy zagrają z różną głośnością.

Pomijam też kwestię, że każdy ma inny próg, co to jest głośno.Choć już dawanie wzmacniacza na max obiektywnie jest średnio roztropne, głośność kosztem jakości, a że miałeś szczęście nie spaliłeś nic, to inna rzecz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym momencie pytanie o akustykę pomieszczenia, preferencję dźwiękowe, źródło itp nie ma zupełnie sensu.

Wybierz wzmacniacz który po prostu nie zepsuje bardziej dźwięku kolumn. Moim zdaniem ten Harman jest tak samo dobrym wyborem jak te Altusy.

 

W cenie 2000 zł dostaniesz Denona PMA2000, który zostanie Ci na lata jak zdecydujesz się na wymianę kolumn.

Jeśli nowy i funkcyjny to weź sobie Pioneera SXN30, dźwiękowo identyczny jak Onkyo 8150.

Zostanie jeszcze budżet na sub :):)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale wzmacniacz stereo nie ma opcji jak amplik wiem, ze wzmak był by lepszy:) 
ale jeżeli miałbym wybierać pomiędzy wzmakiem Denona 60w na kanał a tym Harmanem 120w na kanał?
co do tonsilka to sentyment ;) Tylko zastanawiam się co do tego co człowiek to opinia hehe chciał bym wiecej opinii ;-_-

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko wymieniłem 2 kolumienki bo membrany sie odklejaly w glosnikach basowych
I teraz rodzi się pytanie z jednych z Głośników zauważyłem dziwne wgnioty lub jak kto woli odciski czy cos takiego...
Nie wiem co z tym zrobic czy znowu musze wymieniać kolumne czy to moze jest jakies podczas produkcji odchyly od normy ?

podsyłam fotki napiszcie mi czy mam to ''ZNOWU'' reklamowac?

DSC00772.JPG

DSC00780.JPG

DSC00782.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie membrany straciły nieco swoją sztywność (i tak pewnie średnią- bo spora powierzchnia 30) . Wygląda to tak jak wielokrotnie zaginana tekturka, membrana powinna być sztywna, a pracować tylko zawieszenie, a tutaj widać, że coś się dzieje już na membranie i z membraną. Pewnie przy dużych amplitudach pracy może to się pogłębiać w rezultacie bas tracić na jakości w stosunku do nieuszkodzonego głośnika.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do producenta podesłałem zdjęcia powiedziwli, że to jest normalna sprawa, ze podczas etapu produkcji tak sie dzieje i jak chce to moge podesłać kolumne i wymienią lub oni wyślą głośnik a ja ten moj i sam wymienie ale ja sie nie chce bawic jak myslicie gadka typu, ze to tak siedzieje powinna mnnie uspokoić? Czy raczej wymieniać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u

2 godziny temu, 1Ender napisał:

Zrób zwrot i po sprawie. Te kolumny nigdy nie były dobrej jakości i jak widać dalej fabryka ma z tym problem. Kupisz lepsze używane.  A tak z ciekawości to ile za nie dałeś?

1600zł nówki prosto z Wrześni altusy 300
Jakie byś zaproponował kolumny za tą cene?
nie chce JBLa Dali itp :) cos na podobe do Altusa300?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zajrzeć do mnie i zobaczyć jak ja napisałem posta. Nie musisz tak obszernie, ale szeroko na tyle by zawrzeć odpowiednie informacje, by inni mogli Ci pomóc. Zwróć szczególną uwagę na muzykę jaką słucham i jaki dżwięk lubię. Nie twierdze że jestem the best. Napisz może coś podobnego w punktach, a wszyscy się ucieszą, bo nie będzie miliona niepotrzebnych pytań.

Co do kolumn ja lubię niemieckie konstrukcje.

Jak rozumiem zaczynamy zabawę od początku. Kolumny później wzmacniacz - tak?

Pod spodem masz link zajrzyj.

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno skorzystaj z podpowiedzi kolegi. I napisz post jak należy.

Co do kolumn, to dziwie się, że jeszcze ktoś kupuje takie "cóś" jak Altus. I masz rację, że nie chcesz Dali, bo to kolumny służące do słuchania muzyki. A Ty chcesz czegoś do nap...arzania B| Ja proponowałbym Ci w tej cenie też właśnie niemieckie starsze konstrukcje jak Quadral z serii Phonologue albo tańszy Arcus.

Będzie pierdyknięcie ale i da się tego jakoś słuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę koledze sprzedać swojego rotela - sprzęt bardzo zadbany, nie naprawiany, nie modyfikowany - jeszcze :D . Może nawet kolumny też? Zostawię tylko CD xD Jak nic nie znajdziesz przez 2 miesiące - to możemy pomyśleć. Do napier...ania bardzo dobry, no i ten dźwięk super. Mnie ostatnio trochę drażni, dlatego chce się go pozbyć. Dorzucę jeszcze kabelki głośnikowe Melodika 1,5 mm2 z żyłą basową, ale to jakbyś zdecydował się na zestaw z kolumnami.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to tam ma być. Ja na zdjęciach nie widzę nic dziwnego. Masz sentyment to je zostaw. A wzmacniacz wybierz byle jaki bo różnicy nie będzie. 

Jak chcesz polski produkt to idź w nieco droższe melodika bl40 zrobię ci też rabat na nie i będą bardziej melodyjne

 Na prawdę szkoda wzmacniacza za 2000 zł do nich. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 1Ender napisał:

Ja mogę koledze sprzedać swojego rotela - sprzęt bardzo zadbany, nie naprawiany, nie modyfikowany - jeszcze :D . Może nawet kolumny też? Zostawię tylko CD xD Jak nic nie znajdziesz przez 2 miesiące - to możemy pomyśleć. Do napier...ania bardzo dobry, no i ten dźwięk super. Mnie ostatnio trochę drażni, dlatego chce się go pozbyć. Dorzucę jeszcze kabelki głośnikowe Melodika 1,5 mm2 z żyłą basową.

co za sprzęcicho masz?  Rotel model ?

Edytowano przez humbak31
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rotel Ra-971, wysoki model, napędzi nawet "trudne" kolumny. O tym modelu nie będę sie rozpisywał bo jest bardzo dobry. Poniżej masz kilka opinii o tym wzmacniaczu. Na pewno jakbyś się zdecydował musisz zmienić kolumny. Jak będziesz chciał zdjęcia to wkleję, ale dopiero jak znajdę czas. Może to być wieczorem.

http://www.audiostereo.pl/rotel_ra-971-mkii_wzmacniacze-stereo-5-1976-2.html

 

Power output: 60 watts per channel into 8Ω (stereo) / 90 watts per channel into 4Ω (stereo)

Frequency response: 10Hz to 100kHz

Total harmonic distortion: 0.03%

Signal to noise ratio: 95dB (line)

Dimensions: 440 x 92 x 347mm

Weight: 6.5kg

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...