Skocz do zawartości

Zestaw stereo do 2 tys. zł. - głównie do TV


Gość

Recommended Posts

@Barry Tak, myślę że takie rozwiązanie by spełniło moje oczekiwania. Natomiast czy w cenie 2 tys. zł kupię soundbara, który lepiej zagra niż zestaw stereo, o który tu pytam? Ja stwierdziłem że nie, ale poprawcie mnie jeśli się mylę.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie soundbar to tylko lepszy substytut głośników TV, nic więcej.

Muzyki na soundbarze się nie posłucha, bo jakie to stereo, jaka dynamika ? , a przecież wspominałeś o koncertach i czasem muzyce. Rodzice jak kupili soundbar to następnego dnia szybko oddali, dołożyli parę zł i kupili miniwieże Denona.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@1Ender  Dzięki kolego w takim razie za dyskusję z Twojej strony. Prezentujesz właśnie to niechlubnie osławione "audiofilskie" podejście do tematu zakupu czegokolwiek co wydaje dźwięk. Napisałem w pierwszym poście, że alternatywną jest dla mnie pójście do MediaMarkt i kupienie tam sprzętu, albo np. wydanie tej kasy na Soundbara wytypowanego na podstawie opinii internetowych, jak zasugerował @Barry. Dlatego jestem tu i pytam czy w tym budżecie mogę dokonać lepszego wyboru. I tyle. Nie pytam o to jak ustawić kolumny, czy jaki dywan kupić. Rozumiem że to ma znaczenie, może kiedyś do tego dojdę (chociaż nie sądzę). Jak widać po odpowiedziach innych uczestników tej dyskusji, da się dyskutować merytorycznie i ta dyskusja coś dla mnie wnosi.

@jacek75 @jasny W takim razie rozumiem, że musiałbym posłuchać RN-301 i TX-8020 i na tej podstawie dokonać wyboru. A jeśli miałbym kupować w ciemno to pewnie RN-301 i do tego np. te kolumny Supreme 1002. Pytanie - jak się ma do tych amplitunerów sprzęt używany w podobnej cenie? Rozumiem, że wtedy musiałbym uwzględnić dodatkowo zakup DAC-a, bo nie znajdę raczej sprzętu z wejściem optycznym. Ale co do dźwięku - czy starej daty wzmacniacze w tej kategorii cenowej (np. jakiś Harman Kardon czy NAD) będą grały obiektywnie lepiej niż ten Onkyo i Yamaha, czy jest to też kwestia odsłuchów i indywidualnych preferencji?

@audiowit No dzięki, tak też myślę, że mogę lepiej te pieniądze wydać niż na soundbar.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad, czy Harman (choć są lepsze i gorsze modele) czy inne marki typu Denon, Rotel, CA, Marantz itd, itd, w stosunku do tych najtańszych nowych amplitunerów oferują "lepsze" brzmienie, lepsze dociążenie w basie, plastyczność brzmienia, ( niekoniecznie moc) ale też nie zawsze bo są różne szkoły brzmienia teraz i kiedyś. I oczywiście nie można generalizować, bo są głosy i mody jakoby wszystko co starsze to lepsze, bo solidne itd, a no nie, bo dawniej jak i dziś były produkty tak dobre i złe, drogie i tanie.

Nawet teraz dołożenie nawet kilkuset zł do innego modelu w obrębie tej samej marki może zmienić bardzo dużo w brzmieniu i jakości. Tak więc ocenianie rzeczywistości i klasy sprzętów tego  "teraz i kiedyś" na podstawie najtańszego amplitunera i jakiegoś wzmacniacza z sprzed dwu dekad zwykle nie ma sensu i prowadzi do niekoniecznie trafnych wniosków. Zawsze należy posłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, jakitakija napisał:

Witam Forumowiczów.

Nie jestem audiofilem i nigdy raczej nie będę. Szukam sprzętu grającego, który zastąpi głośniki wbudowane w telewizor ;) Wymyśliłem, że mają to być dwie kolumny podłogowe oraz amplituner lub wzmacniacz (tego jeszcze nie wiem). Zestaw będzie głównie służył do oglądania TV na co dzień. Głównie filmy, seriale, TVN, itp. Czasami jakieś koncerty, czasami może trochę głośniej, jak jest impreza w domu. Najprostszym rozwiązaniem byłoby jechać do MediaMarkt i coś tam wybrać z ich oferty, ale wiem że nie powinienem tego robić tylko zapytać specjalistów ;) Więc pytam! A poniżej moje odpowiedzi na pytania, które powinny ułatwić dobór sprzętu. Załączam też rysunek pokoju.

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

Najlepiej do 2 tys. zł. Absolutny max. to 2,5 tys. zł.

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany?

Może być nowy lub używany.

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)?

Stereo. Dwie kolumny podłogowe + elektronika (wzmacniacz, amplituner?).

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący?

Telewizor Panasonic TX-P46G30E, dekoder NC+.

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

Ok 32 m. Wysokość - 2,6m.

6) Jakiej muzyki słuchamy?

Głównie TV, jeśli muzyka to raczej pop, rock.

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Zdecydowanie to ma być jednorazowy zakup na długie lata, bez myślenia o rozbudowie. Ma dobrze grać i tyle.

uklad-pokoju.png

Kolego jakitakija, koledzy z forum starają się pomóc jak tylko mogą, padają różne propozycje od aranżacji wnętrz po konkretne modele :)

Piszesz "audiofilizm" jak by była to jakaś brzydka choroba :) nikt sie nie urodził audiolubem, żę pozwolę sobie przytoczyć tu określenie kolegi z forum, chociaż życzę ci abyś poczuł - niech moc dźwięku będzie z Tobą :)

Osobiście polecam ci napisanie do Branży która jest obecna na forum i z tego co wiem wysyła na probe po dogadaniu warunków, od siebie dodam abyś wzioł pod uwagę użądzenia typu CA Minix Xi wiem, że ten konkretny jest powyżej twojego budżetu ale inne firmy mają podobne użądzenia

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo wszystko nie skreślałbym soundbara... miałem w domu do sprawdzenia Sony HT-NT3 oraz Bose SoundTouch 130 i jeśli chodzi o filmy czy jako zastępstwo głośników w TV to spokojnie dawały radę na 30m2 - zwłaszcza sub w filmach robił robotę, stereo 2.0 nie ma szans w uzyskaniu takich efektów - przynajmniej nie w tym przedziale cenowym jaki założyłeś... o ile w ogóle. Niemniej ja potrzebowałem sprzętu stereo stricte do słuchania muzyki i tu soundbar faktycznie wypadł słabo - jest po prostu stworzony do czego innego i tego nie przeskoczymy. Musisz Kolego się określić czy filmy i TV czy muzyka bo według mnie z tym budżetem nie pogodzisz obu tematów jednocześnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Barry Określiłem się już kilkukrotnie w tym wątku - sprzęt ma służyć do filmów i TV. Oczywiście czasami do muzyki, ale to może 10% ogólnego przeznaczenia. Więc rozumiem, że Twoim zdaniem w tej sytuacji najlepszym wyborem jest soundbar. I widzę że raczej póki co jesteś w tej opinii odosobniony. Pytanie kto ma racje - nie wiem. Ale na chłopski rozum, to nie wydaje mi się żeby niewielka pierdziawka zwana soundbarem mogła zagrać lepiej niż wzmacniacz + dwie duże kolumny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jakitakija

Najlepiej sprawdzić na własne "ucho" w sklepach  media markt masz możliwość zwrotu do 30 dni. Towar musi być oryginalnie zapakowany i nie nosić śladów użytkowania. Kupowałem kiedyś u nich i ze zwrotem nie było problemu. Też byłbym za tym co @Barry napisał.

Oczywiście zrobisz co uważasz. Ja mam stereo, ale to był mój świadomy wybór i oglądam też filmy.

Jak nie posłuchasz to się nie dowiesz. Tym bardziej że muzyka dla Ciebie ma marginalne znaczenie.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh... oczywiście że nie zagra, ale sam ponownie podkreśliłeś że ma to służyć do filmów i TV a w filmach zestaw stereo bez suba w zaproponowanym przez ciebie budżecie pomimo iż będzie "prezentował" się zacnie to nie odda należycie tych wszystkich efektów. W Sony bez problemu wypożyczą Ci soundbar - ja przynajmniej nie miałem z tym problemu. Jak nie sprawdzisz to się nie przekonasz. Może być tak, że owy wynalazek zupełnie Ci nie podpasuje - niemniej będziesz już tego świadom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Trochę postów już poszło. Więc postaram się nie dublować informacji.

Masz dylemat, albo ryzykować i kupić używany bez odsłuchu albo wybrać nowy po możliwie jakimś odsłuchu. Jeśli masz do nas nie daleko i nie boisz się nowych doznać to zapraszam. Połączysz obie opcje. Możesz posłuchać sprzętów nowych a później szukać ich w używkach, albo podłączymy Ci sprzęt nowy w tej cenie którą przeznaczyłeś.

Magnat 1002 to dobre kolumny na początek. Ich cena jest śmieszna w stosunku co do tego jaki dźwięk prezentują. Nie jest to poziom wyższej klasy audio, ale wielu klientów po ich odsłuchu obstawia że to droższe konstrukcję.

Tak czy siak zapraszam. Jak nie wydasz ani złotówki to wyjdziesz z przekonaniem czego szukać :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jakitakija napisał:

W takim razie rozumiem, że musiałbym posłuchać RN-301 i TX-8020 i na tej podstawie dokonać wyboru. A jeśli miałbym kupować w ciemno to pewnie RN-301 i do tego np. te kolumny Supreme 1002. Pytanie - jak się ma do tych amplitunerów sprzęt używany w podobnej cenie? Rozumiem, że wtedy musiałbym uwzględnić dodatkowo zakup DAC-a, bo nie znajdę raczej sprzętu z wejściem optycznym.

Zaryzykowałbym stwierdzenie, że odsłuch może być zbędny. Jeśli dobrze odczytuję twoje oczekiwania, to porównaj funkcje jakie oba urządzenia oferują ponad wzmocnienie dźwięku dostarczonego kablem optycznym. Może coś okaże się przydatne.

Zakładam, że zależy ci na wygodzie, a starszy wzmacniacz + DAC raczej nie zapewni takiej, jak TX-8020, które prawdopodobnie samo włączy się kiedy uruchomisz telewizor. Takie drobne i użyteczne funkcje jak znalazł odnajdą się w systemie nagłośnienia TV.

Muzyki wydaje się też posłuchasz na podobnym poziomie na obu urządzeniach. Na pewno są do wychwycenia niuanse w brzmieniu, ale najpierw musiałbyś sam je określić, więc może jednak odsłuchy?

Jeśli chodzi o kolumny, to wybrałbym coś choć jedną klasę wyżej od Supreme, może używane, a może jesteś w stanie szarpnąć się jeszcze trochę i mieć naprawdę fajny sprzęt na dłuższy czas. Tu jednak oddam pole bardziej doświadczonym.

Edytowano przez jasny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home Wielkie dzięki. Niestety mam do Was bardzo daleko.

@jasny I to się nazywa konstruktywna porada - dziękuję! :) Takie miałem właśnie dylematy względem używanego, leciwego sprzętu - czy nie będzie sprawiał kłopotów typu właśnie konieczność ręcznego włączania, brak pilota, itd. Ten Onkyo mogę nabyć obecnie w cenie ok. 950 zł. Na kolumny w takim razie pozostaje 1000 - 1500 zł (górna granica cenowa, którą sobie wyznaczyłem). Rozumiem, że w cenie do 1000 zł Supremy będą dobrym wyborem. Czy w górnej granicy budżetu (1500 zł) będę w stanie znaleźć coś lepszego? Może z używanych? Czego szukać?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jakitakija ja myślałem swego czasu o nowych Supremach, ale znalazłem używane Quantum 675. Nie słuchałem Supremów, ale sądzę, że wybrałem dobrze. Ze starym Marantzem PM-66 zagrały dobrze, a nowy ampli się jeszcze wygrzewa. Wygląd też na plus.

Pilot to na pewno podstawa, tak samo jak w przypadku TV, a co do funkcji dodatkowych takich jak wzbudzenie wzmacniacza sygnałem optycznym, przejście w stan uśpienia, sleeper itp. musisz upewnić się, albo zapytać "branżowców" tu na forum, bo mają pewnie o tym największe pojęcie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jacek75 @jasny Znowu się trochę rozejrzałem w temacie i wracam tutaj teraz z kolejnym pytaniem - czy w cenie ok. 1 tys. zł lepiej postawić przy moich potrzebach (budżet łączny 2 tys. zł, nagłośnienie TV i filmy, radio nieistotne) na amplituner czy wzmacniacz? Z amplitunerów to rozważaliśmy w tym wątku Onkyo i Yamahę, natomiast jest też kilka wzmacniaczy stereo w tym zakresie cenowym, np. Denon PMA-520AE, Pioneer A10/A20, Cambridge Audio Topaz AM 5. Rozumiem że do każdego z tych wzmacniaczy musiałbym dokupić DAC-a, natomiast czy któryś z nich (albo każdy...) pobiją dźwiękiem proponowane amplitunery? Załóżmy że mówimy o zestawi z kolumnami Magnat Supreme 1002.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jakitakija napisał:

Rozumiem że do każdego z tych wzmacniaczy musiałbym dokupić DAC-a, natomiast czy któryś z nich (albo każdy...) pobiją dźwiękiem proponowane amplitunery?

Na pewno musisz kupić DAC, więc doliczaj go do ceny wzmacniacza. Propozycje amplitunerów wynikały nie tyle z posiadanych przez nie modułów FM, ale ze względu na wbudowany DAC, czyt. wygodę, a sądzę że na niej ci zależy.

Nie mam doświadczenia aby pomóc ci w wyborze pod kątem dźwięku, ale wrócę jeszcze do kolumn. Na pewno te Supreme? Nie twierdzę, że zagrają źle, ale cały czas polecałbym przeglądnąć allegro / olx w twojej okolicy i "wyhaczyć" w podobnej cenie niewiele używane kolumny z wyższej półki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy wzmacniacz/amplituner stereo posiada wbudowany dac. Zazwyczaj są to sprzęty sporo droższe od tych bez daca. Wygoda owszem. Ale może się tak zdarzyć, że coś Ci z dźwiękiem nie przypasuje i co wtedy? Możliwości jest kilka np. wymiana kolumn, wzmacniacza, zmiana brzmienia kablami. W przypadku gdy np. samo brzmienie wzmacniacza Ci odpowiada, a dźwięk z TV już nie to wzmacniacza z wbudowanym daciem nie rozkręcisz i nie wymontujesz - sprzedasz całość. Natomiast daca masz osobno, to wzmacniacz zostaje, a dac sprzedajesz i kupujesz inny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jakitakija napisał:

@jacek75@jasny Z amplitunerów to rozważaliśmy w tym wątku Onkyo i Yamahę, natomiast jest też kilka wzmacniaczy stereo w tym zakresie cenowym, np. Denon PMA-520AE, Pioneer A10/A20, Cambridge Audio Topaz AM 5. Rozumiem że do każdego z tych wzmacniaczy musiałbym dokupić DAC-a, natomiast czy któryś z nich (albo każdy...) pobiją dźwiękiem proponowane amplitunery?

Co do słowa " pobije  " to tu raczej dyskusyjna kwestia, co najwyżej  zagra ciut inaczej, ale nie powalająco zdeklasuje, bo to wszystko  ta sama klasa. (Co najwyżej pobije mocą, względnie dynamiką np. Yamaha rn 301 (2x119W przy 8 ohm) a nieco eteryczny Cambridge topaz am5 (2x30W przy 8 ohm) ).  Godny uwagi jest Pioneer A20, wystarczająca moc, dość dynamiczny dokładny, równy, bezpieczny brzmieniowo. Bliżej mu nieco do Yamahy rn301, niż np Denona 520 który to nieco podbija wyższy bas, ciut zaokrągla wybrzmienia, brzmienie nieco nabiera tzw masy.   CA topaz 5 gra dość specyficznie, wątło, moc również jest dość ograniczona, raczej dla fana marki z świadomym dopasowaniem do topaza konkretnych kolumn. Reasumując mając do wyboru w zasadzie "tylko" supreme 1002 odpowiednią brzmieniowo i mocą jest Yamaha RN 301(odpowiednie wejścia wiadomo są, plus vtuner), potem Onkyo tx8020. Sugeruję porównać w sklepie, bo największa różnica może być w tzw. barwie brzmienia między najtańszą  Yamahą rn301, a Denonem 520.

Tak, do każdego wzmacniacza (z tych wymienionych) musisz dokupić DAC, np Fiio d3 .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja tylko dodam jaka jest różnica między Quantum 675 a Supreme. Bo to wypadało by wyjaśnić.

Quantum jest kolumną dużo jaśniejsza, bardziej otwartą, w dźwięku lotną. I do tego dużo lepiej wykonaną.

Supreme o dziwo w swojej cenie ma świetny bas. Jak na kolumny w tym przedziale cenowym za nowe. Bas jest większy niż w modelach 675. I są to kolumny mocniejsze dźwiękowo. 675 to jednak klasa wyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...