Skocz do zawartości

Procesor dźwięku


Kamil Kamil

Recommended Posts

Witam. Mam problem odnośnie bogatości/wrażeń z dźwięku. Posiadam wzmacniacz Onkyo Integra A-8017 +Kolumny Quadral IDX120.  Najczęściej słucham muzyki z laptopa Acer aspire e-371 poprzez Aux(zwykły przewód nieekranowany 5m) i mimo  Całego Dolby home theather dzwięk jest słaby. Chciałbym go polepszyć tylko co ulepszyć?? Powiem ,że Dzwięk lepszy kiedy podłącze Telefon blackberry Z30. Nawet zadowalająco jest kiedy podłącze cd player pioneer PD 5030 ale ciągle nagrywac płyty? Gdzie większosc muzyki puszczam z YT. Kiedyś używałem wzmacniacza piooner sa-970 Miał mocny bass ale nie tylko tego oczekuję bo przy wyższych poziomach głośności nie było takiej barwy jak przy niskim poziomie. Więc czego oczekuję?? Malowniczego Dzwięku z detalami dlatego moje pytanie co zmienić? ONKYO na pewno zostaję,  może jakiś przedwzmacniacz? Korektor? Ewentualnie kolumny ale widzę ,ze największa różnica jest na odtwarzaczu dXwięku więc może jakiś cd player chociaż z wejsciem USB Lub Bluetooth? Czy możecie polecić coś konkretnego z autopsji , nie chcę szukać w ciemno bo szkoda czasu i wydatków bo nikt mi nie wypożyczy tych wszystkich rzeczy.  Będę wdzięczny za porady , opinie. 

P.S. Post pisany na szybko. Pozdrawiam wszystkich 
P.S.2. Gdybym chciał zmienić wszystko to pewnie bym to zrobił i nie pytał się o porady ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem i jak sam zauważyłeś winą obarczyłbym raczej źródło. Choć resztą towarzystwa można by się w następnej kolejności zająć.

Dolby Home Theater, to taki gadżeciarski program dla komputerów. Na pewno nie ma nic wspólnego z dobrą jakością dźwięku. Jak nie można czegoś poprawić, to czasem ktoś stara się to jakoś uatrakcyjnić. Świadomy słuchacz na takie sztuczki na ogół nie daje się nabrać.

Przede wszystkim nie będziesz miał dobrej jakości dźwięku puszczając go bezpośrednio z laptopa. A dodatkowo dźwięk z YT jest na ogół marnej jakości. Przydałby Ci się dobry przetwornik cyfrowo-analogowy czyli DAC. Jaki? To zależy ile mógłbyś na niego wydać. Myślę, że jakiś używany za kilkaset złotych byłby optymalny i stanowił bazę dla ew. przyszłych usprawnień (wymiany elementów) systemu.

Dobrze by było jednak, gdybyś opisał jaki dźwięk, jaką jego barwę i inne aspekty wolisz. Chodzi o to, czy ma być on po ciemniejszej, czy jaśniejszej stronie, czyli ciemniejszy, łagodniejszy, miększy, bardziej soczysty i wypełniony w średnicy, czy odwrotnie jaśniejszy, ostrzejszy, twardszy, suchy i konturowy?

Oczywiście można lepsze pliki (WAVE I FLAC  - nieskompresowane) nagrywać na CDRy i słuchać z odtwarzacza CD. Będzie lepiej. Jak tak nieraz robię.

Jeśli chcesz bardziej wyrafinowanego dźwięku a słuchasz w większości muzyki z sieci, to postaraj się wykupić dostęp do jakiegoś serwisu muzycznego, np. Spotify. Mają tam bardzo dużo zróżnicowanej muzyki.

I na koniec. Mimo, że nieraz tu i ówdzie pisze się bass, to jeśli mamy na myśli niskie tony, tak piszmy. Czasem można użyć określenia bas (przez jedno "s"). Bo bass w języku polskim, to coś innego niż myślisz. https://pl.wikipedia.org/wiki/Bass

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadowalająco w słowniku audio to mało, bardzo mało.

Nie wiem czy ja dobrze rozumiem, może kolega przede mną jednak lepiej, ale o jakim dolby home theatre mówisz?

To typowy zestaw stereo. może właśnie oczekujesz dźwięku dookólnego?

Muzyka z Youtube? Jeszcze przez telewizor? No to nigdy nie uzyskasz dźwięku jaki chcesz. Poprowić go możesz ewentualnie stosując DAC do kompa lub TV.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem na trochę więcej odpowiedzi to trochę również przybliżę do jakiego wniosku doszedłem. Pod uwagę wezmę zmianę kolumn tylko czym je mogę zamienić. Do Onkyo o którym mowa w pierwszym poście mogę podpiąc dwa zestawy i stworzyć swego rodzaju "Quadro". Nie lubię subwoofera wolę kolumny 2.0 ale jeśli dołożyć dodatkowo 2 monitory o dość ciepłym brzmieniu. Więc tak: Szukam dwóch kolumn stereo. Chciałbym znaleźć coś do 1000PLN Chciałbym ,żeby potrafiły zejść tonami naprawdę nisko i przytrzymać tą niską częstotliwość.(  jak pierwszy dźwięk w trailerze ).  Przy średnich tonach lubię kiedy grają ciepło i kojąco ,a wysokie chciałbym żeby było słychać szczegóły ale nie tak, żeby w uszach aż piszczało. Szukam pomocy w dobraniu i opinii. Czy warto Szukać 2stereo +2Monitory o różnych częstotliwościach podziału?Czy monitory są w stanie  coś podciągnąć,a może wręcz przeciwnie? Konstrukcja stereo zamknięta czy otwarta(oraz usytuwanie ewentualnego Bass-reflexu-okrągły,szczelinowy, przód,tył)? Czy ma znaczenie średnica głośnika niskotonowego? Czy dysponuję ktoś wiedzą z autopsji jak te rzeczy wpływają na odsłuch? . Oraz Czy Polecacie cos wartego uwagi? Widziałem na allegro fisher-ste 333 oraz Onkyo SC-560 czy to dobry trop?  Dopiero Następnym krokiem zająłbym się zmianą laptopa na jakiś z lepszą kartą dzwiękową. Lub dokupieniem DAC-a. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil, Kamil, co z Ciebie wyrośnie? ;)

Chcesz stworzyć swego rodzaju Quadro? :o A czytałeś coś o tym standardzie? Ty chcesz jakby połączyć sznurkami dwa motocykle i stworzyć swego rodzaju samochód. Zabawne? No myślę.

Quadro, to zapis dźwięku na czterech ścieżkach. Potrzebny jest do tego specjalny czterokanałowy odtwarzacz z odpowiednim procesorem. I czterokanałowy wzmacniacz. Oraz cztery jednakowe kolumny. 

To, co Ty proponujesz, spowoduje tylko chaos, pogorszenie dźwięku. 

I nie wnikajmy tu w umiejscowienie ani tym bardziej kształt otworów b-r.  Bo to w tym kontekście sprawy marginalne. Prawidłowo ustawione kolumny mają do ścian odległość ok. kilkudziesięciu cm. Gdy jest bliżej, lepiej by otwór b-r był z przodu obudowy. Choć nie zawsze to działa w ten sposób.

Średnica głośnika niskotonowego ma znaczenie. Często kolumny o takich głośnikach schodzą niżej na skali częstotliwości dźwięku. Ale niekoniecznie grają szybciej, np.od pary głośników o mniejszych średnicach. Poza tym do dużych albo wielu głośników niskotonowych potrzebny jest solidny, mocny, wydajny prądowo wzmacniacz.

Przedwzmacniacz Ci niepotrzebny, bo i po co? A korektor, to "psuj dźwięku" . Miałem i stanowczo odradzam.

Kolumny Fisher-ste 333 oraz Onkyo SC-560, osobiście nie polecam. Może raczej coś nowszego i bardziej wyrafinowanego.

I na koniec. W stereo nie używamy nomenklatury rodem z kina domowego. Czyli kolumny 2.0 itp. Dwie kolumny, to po prostu kolumny, kolumny stereo, zestawy stereo, zespoły głośnikowe itp. 

Dnia 4.04.2017 o 01:08, Angel napisał:

 

 

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój pierwszy wpis dawał sygnał i nadzieję, że widzisz/słyszysz słabości swojego systemu.  Zauważyłeś, że laptop i jego wyjście słuchawkowe jest "kiepskie" jako źródło i nawet zgranie (wciąż tej słabej jakościowo) muzyki na CD i odtworzenie przez odtwarzacz CD daje lepszą jakość.

W drugim jednak poście, po przeczytaniu ręce mi opadły, ale pewnie nie tylko mnie. Porównanie Angela jest tu bardzo na miejscu, co do właśnie zespawania dwu motocykli, że to będzie "taki samochód"  i oddaje to co masz w zamyśle z systemem audio. Nic się kupy nie trzyma jest od początku do końca  bez sensu i prowadzi do niczego. Dwa zestawy kolumn pod wzmacniaczem, nie dość że na dzień dobry zepsują Ci istotę muzyki stereo, czyli efekt stereo- smaczki sceny 3D ( a może nie doświadczyłeś dobrego stereo ? nie wiesz co tracisz ? ) Kolejna rzecz różna charakterystyka kolumn, nie tylko barwa brzmienia , ale i dynamika itd zrobi kolejne spustoszenie w odsłuchu...Trzy, chcesz zejścia i dynamiki, kontroli, tylko podpinając kolejną parę kolumn wzmacniacz pracuje w trudnych warunkach, spada sumaryczna impedancja( a w sumie większość kolumn, jako jedna para jest sama w sobie zazwyczaj 4-5 ohmowa), tym samym wzmacniacz traci dobra kontrolę nad niskimi tonami, dynamiką.

Co do pytania wpływu średnicy głośnika nisko tonowego na dźwięk, to wpływ jest, ale...nie można wyciągać wniosków pochopnych. Napisanie, że lepsza jest kolumna z głośnikiem np. 20cm od kolumny z 16cm, jest jak napisanie, że lepszy jet samochód z silnikiem 2.0 niż 1.6...no ale niestety który lepszy zależy od bardzo wielu innych, równie ważnych czynników.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za naprostowanie. Dlatego pytam się ludzi ,którzy zapewne mają spore doświadczenie bo nie chciałbym popełnić bezsensownego błędu i cofnąć się do punktu wyjścia.  https://www.hifiengine.com/manual_library/onkyo/a-8017.shtml Tutaj opis wzmacniacza-Uważam ,że jest dość wydajny gdyż nie zamierzam grać koncertów. Odrzucam w takim razie dopełnienie zestawu monitorami. DAC-a raczej nie podłącze pod laptopa bo nie ma żadnych wyjść audio poza Aux.  Pomyślę nad zewnętrzną kartą dźwiękową stereo.  Oraz sprawdzeniu DVD w roli przedwzmacniacza. W późniejszym czasie przekalkuluję dokupienie korektora lub stworzenie nowego zestawu stereo.  Jeśli ma ktoś jeszcze do przekazania wskazówki to bardzo proszę zanim temat wygaśnie. Pozdrawiam :) Dodam jeszcze utwór od Siebie może nie wpasuję się w gusta ,a może ktoś i podziękuje. Miłego wieczoru.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kamil Kamil napisał:

DAC-a raczej nie podłącze pod laptopa bo nie ma żadnych wyjść audio poza Aux.  Pomyślę nad zewnętrzną kartą dźwiękową stereo. Oraz sprawdzeniu DVD w roli przedwzmacniacza. W późniejszym czasie przekalkuluję dokupienie korektora lub stworzenie nowego zestawu stereo.  Jeśli ma ktoś jeszcze do przekazania wskazówki to bardzo proszę zanim temat wygaśnie.

Co miałeś na myśli pisząc "DVD w roli przedwzmacniacza"? Bo nie widziałem jeszcze takiego...

W laptopie masz przecież porty USB - i możesz kupić odpowiedni DAC i podłączyć go kablem USB.

No i na koniec - po co Ci korektor?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli Wpuszczenie sygnału z Laptopa do DVD a z niego pod Wzmacniacz.
No tak są porty USB dlatego mogę też podpiąć zewnętrzną kartę dźwiękową. Czy nie robi tej samej roboty? 
Korektor chociażby ,żeby dziecko się pobawiło w dj'a suwakami ;) a ja żebym mógł lepiej dobrać częstotliwości jeśli gdzieś odczuwałbym braki lub ich nadmiar. 
Zawsze można spróbować nieschematycznego rozwiązania, przecież nie jesteśmy w średniowieczu ,żeby spalili nas za herezje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę kolego, że lubisz forsować własne teorie, zamiast wziąć pod uwagę rady doświadczonych forumowiczów.

Nie wiem jak wyobrażasz sobie przepuszczenie dźwięku przez DVD? Czasami można podłączyć laptop pod odtwarzacz CD, który ma wejście na wewnętrzny DAC (przetwornik). Ale to są na ogół droższe i bardzo drogie odtwarzacze. Odtwarzacza DVD z taką możliwością nie widziałem. Chyba, że Ty masz taki model?

Zewnętrzny DAC to jednak urządzenie wyspecjalizowane do zastosowań w audio. Ale jeśli się upierasz przy karcie dźwiękowej. Byle była naprawdę dobra.

Średniowiecze, to właśnie korektor. Który pozornie tylko poprawia. A naprawdę psuje dźwięk, wprowadza szumy i zniekształcenia. To jest całe dodatkowe urządzenie w torze audio. A przecież nawet zły, marnej jakości kabel potrafi popsuć dźwięk. Dawniej, gdy był czas kaset magnetofonowych i ogólnie słabego sprzętu hi-fi, korektory były w modzie. Dziś już nikt rozsądny a co ważniejsze z dobrym słuchem nie stosuje tego typu gadżetów. Ale jak chcesz sobie popsuć dźwięk, to Twoja sprawa. Jeśli uważasz, że użycie korektora, to nieschematyczne rozwiązanie, "gratuluję" pomysłu 9_9

Dobrze dobrany zestaw stereo nie potrzebuje korektora. Co do poprawy dźwięku kolumn, to zamiast kupować drugą parę, lepiej sprzedać to co masz i kupić lepsze kolumny. Dokładając pieniądze przeznaczone na monitory.

A dziecku możesz kupić korektor do zabawy. Ale nie włączaj tego urządzenia w tor audio.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, może też nie dokładnie, przepraszam ten temat i kiedy odpisujesz mam wrażenie że nie bardzo wiesz o czym pisze reszta kolegów.

Więc może od początku.

Domowe audio to źródło, wzmacniacz i kolumny. Spięte to wszystko kablami. Pomiędzy tymi elementami nie ma kolejnych, jak korektor czy DVD. 

Źródłem owszem może być TV i laptop bo dzwiek będzie szedł ale to w dziale Hi-Fi nie jest uważane za źródło. Jakiś dac czy odtwarzacz już tak.

Ile masz na cały system. Budowanie od zera. Bo rozumiem nie masz nic. 

1000 zł? Na te 3 elementy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...