Skocz do zawartości

Jakie kolumny do Audiolab 8000a do 500 zł? (poprzedno „Wzmacniacz Rotel Ra-971 kontra coś nowego w brzmieniu”).


1Ender

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 126
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tak naprawdę tragedii nie ma i teraz to może jest trochę szukanie na siłę. Dźwięk jest bardzo przyzwoity, ale jeszcze nie to co bym chciał. Posłucham tych Dali 104  i podejmę decyzję. Sprzedawca zaprosił mnie na odsłuch i powiedział, że kupować nie muszę :D . A 500 zł za te kolumny to nie majątek. Jak mnie oczarują dźwiękowo nie wykluczone, że kupię.

Za 1000 zł to teraz chyba nie dam rady, budżet się drastycznie skurczył po małym remoncie. Przy ewentualnej sprzedaży obecnych mogę dołożyć ze 200 - 300 zł, ale to dalej za mało na coś konkretnego.
Chyba, że koledzy rzeczywiście coś znajdą jak pisałeś @S4Home - perełki.

Ewentualnie poczekam 3-4 miesiące i kupię coś w okolicach 1,5-2k zł. Większy wybór i konkretne brzmienie.

Dziękuję za wpisy @Arko55 @S4Home.

Edycja: Chodzi mi jeszcze po głowie wymiana kabli we wewnątrz kolumn, tu Phonar zastosował kable 4mm Ofc, mam trochę nadwyżek kabla głośnikowego IN-AKUSTIK Excellenz 2x2.97mm. Kolumny mają ponad 30 lat. Koszt żaden, a takie odświeżenie może przyniesie choć odrobinę poprawy?

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arko55 Phonary są i mają się dobrze, a jednak po wymianie kabli głośnikowych, wzmacniacza, nowej zworki grają dużo lepiej niż z Rotelem, ale czegoś im brak. To ponad 30 letnia konstrukcja, dźwięk super, ale nie do końca mnie zadowala. Tańsza opcja to wymiana kabli w środku kolumny, to mogę zrobić sam. Teoretycznie powinno być lepiej.

Wymiana kondensatorów w zwrotnicy (ewentualna modernizacja), za to się nie biorę, nie mam sprzętu i wiedzy. Mógłbym jeszcze się pokusić o regenerację głośników, ale nie widzę sensu bo są sprawne. Chyba, że ktoś mi powie, że należało by wymienić jakiś element w głośniku. Lepiej zlecić to zakładowi specjalizującym się w takich naprawach. Z grubsza jak liczyłem całość (dwie kolumny) bez wymiany kabli w kolumnie, to lekko 300-500 zł, a może więcej. Więc czy to ma sens?

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @1Ender!

Daj znać jak po odsłuchach tych Dali 104. Jeżeli jednak nie zdecydujesz się na ich zakup, to mogę Ci podpowiedzieć, które elementy w zwrotnicy wymienić, żeby uzyskać poprawę dźwięku i jednocześnie żeby nie wydać majątku. Myślę, że nie ma sensu inwestować w Phonary więcej niż 200zł, ale za tą kwotę można już delikatnie "zaszaleć" :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Audio Autonomy dziś lub jutro jadę na odsłuch jeżeli będą miały to coś w sobie, to kto wie... Ja jednak nie napalam się zbytnio, gość musi sporo zejść z ceny. Jeżeli kupię to na swoich warunkach. Zadzwonię dzisiaj do Ciebie jeżeli można - tak po 15:00 ??. Co do moda zwrotnicy wolałbym jakbyś to mi osobiście zrobił, o ile nie kupię.

Mam też inny może szalony pomysł (może głupi?) dotyczący tych kolumn - puszczenia ich w "obieg" :D za kaucją na forum, by inni mogli zapoznać się z tę starą budżetową konstrukcją Phonara.  Ale zastrzegam sobie, że mogę się z tego wycofać. To tak luźno rzucone :P .

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem też Tannoy F3 w Legnicy - mogę dopisać je do listy odsłuchowej, ale obawiam się, że są trochę za jasne. Co myślicie? M3 są do kupienia za około 400 zł, ale brak możliwości odsłuchu. Z tego co czytałem F3 vs. M3 to dwa przeciwległe bieguny. A może ktoś zaproponuje jakieś fajne monitory?

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mx3 to inna kolumna niż M3, miałem jedne i drugie, zawsze M3 wypadały lepiej. Tannoy F3 kiedyś słuchałem w bi-amp z Onkyo TX-SR606 i byłem pod wrażeniem, świetnie to grało, więc też z F3 możesz spróbować, zwłaszcza że możesz je mieć w świetnej cenie, tylko jeżeli to jest ten sprzedawca co ma na allegro sprzęty z Legnicy to radze daleko idącą ostrożność. Zapytaj o możliwość odbioru i oceń osobiście stan tych kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Edycja: Klasowo - Dali 104 czy Tannoye Mx3, F3, które lepsze? Wychodzi na to, że Tanoye, bo strasznie się podekscytowałeś   dokładnie Tannoy Mx3 - nie wiem czy ten x jest ważny?

Ale Dali 104 to legendarne kolumny czego nie słyszałem o Mx3, a klasowo mogą zagrać równo wcale nie lepiej czy gorzej.

Zależy bardziej od gustu :P

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, 1Ender napisał:

Edycja: Klasowo - Dali 104 czy Tannoye Mx3, F3, które lepsze? Wychodzi na to, że Tanoye, bo strasznie się podekscytowałeś :P:D  dokładnie Tannoy Mx3 - nie wiem czy ten x jest ważny?

"X" jest ważny - np. M1 są bardziej cenione niż nowsze MX1. Podobnie większe modele... Więc nie tylko rozmiar, ale i "x" ma znaczenie :D O ile pamiętam, to McGyver krytykował zwrotnice, które w "X"-ach są słabsze od tych montowanych w "M"kach

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłucham Tannoye i Dali, jednak prawie zdecydowałem się zostać przy starych kolumnach, bo jeżeli można jak pisał nasz kolega @Audio Autonomy poprawić dźwięk przez moda zwrotnic i wymianę kabli (mam nadwyżkę IN-Akustika- parę metrów) - za około 1/2 założonego budżetu to dlaczego nie?

Po wymianie wzmacniacza, kabli głośnikowych na In-Akustik Exelenz 2,97 mm, zworek od p. Marka Brożka model Clear jest naprawdę nieźle. A może będzie jeszcze lepiej?
A za około 3 m-ce dołożyć 1k i  w 3x większym budżecie 1,5k-2k , szukać dużo lepszych kolumn?
Staram się podchodzić pragmatycznie, ale liczę też na Wasze doświadczenie i mądre rady.

Po odsłuchach - pomyślę, co dalej.


Dziękuję @RoRo, @Pumpurek, @Arko55, @S4Home, @Audio Autonomy i innym, których nie wymieniłem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Audio Autonomy - jak się zgodzisz to w poniedziałek wyślę Ci kolumny w całości. Myślę, że tak będzie lepiej niż same zwrotnice. Będziesz miał możliwość posłuchać jak grają przed modem i po. Kable wymienię sobie sam. Lepiej przed modyfikacją czy po?

Nie mam oryginalnych kartonów do nich, może ktoś podpowie jak dobrze spakować kolumny do wysyłki? Mam  styropiany od wysokiej lodówki (narożniki), ale kartonów ogółem brak. Strecz też posiadam.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden problem, z chęcią je przy okazji odsłucham :) Jeśli chcesz sam wymieniać kable, to proponowałbym zrobić to przed poprawkami zwrotnicy.

Jeżeli chodzi o kartony i pakowanie kolumn, to ciężka sprawa bez oryginalnych kartonów. Ktoś tu pisał na forum o patencie z umieszczeniem pustych, zakręconych butelek po wodzie mineralnej (zamiast albo obok styropianu)- to może być sensowny sposób. Duże kartony może znajdziesz w Legnicy na lotnisku w sklepach typu MediaMarkt, Decathlon, Leroy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak wzmacniacze o wadze 20 - 25 kg przesyłałem. Wzmacniacz owinięty folią bąbelkową. Do okoła wzmacniacza był styropian {wcale nie był gruby}. A do około tak przygotowanego urządzenia , czyli od spodu , po bokach, od góry zakręcone plastikowe puste butelki po napojach. Oczywiście wtedy musiał być odpowiedniej wielkości karton. Przy takim pakowaniu nigdy nic się nie stało, a troche takich wzmaków wysyłałem. Puste butelki bardzo dobrze przyjmują na siebie ewentualne siły uderzeń powstałe podczas transportu bądź upadków itp. Jak by nie patrzec przy kolumnach byłoby wiecej pracy, ale jest pewność , że nawet jak upadnie im takie pudlo to jest bardzo wysokie prawdopodobienstwo ze nic sie nie stanie.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie techniczne lepiej spakować razem 2 kolumny? Jedna waży około 10 kg. Więc paczka była by około 20 kg.

@Audio Autonomy - mam problem z wyjęciem wysokotonowca - ktoś ma jakiś patent, by nie uszkodzić okleiny? Kurcze ani drgnie. Średnioniskotonowy bez problemu... Chyba kabelki jednak po modzie. Załączam zdjęcie fragmentu kolumny.

1Scan Akustik pro20.JPG

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Audio Autonomy - zostawie to Tobie :D mam nadzieję, że mi ekstra nie policzysz. W końcu Ty jesteś profi! A tak ogólnie to chciałbym wiedzieć ile to będzie wszystko kosztować. Możesz napisać PW? Jak do 200 zł jak pisałeś wcześniej to ok.

Edycja: Facet od regeneracji głośników, mówił, że firmy wykorzystują jakąś uszczelkę gumową, która pod wpływem czasu bardzo dobrze klei głośnik do obudowy :D .

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...