Skocz do zawartości

Wzmacniacz - konkretne wymagania


tweetypl

Recommended Posts

Witam serdecznie.

W związku z małym przemeblowaniem w mieszkaniu i brakiem możliwości sensownego ustawienia dotychczasowych kolumn podstawkowych przyszedł czas na wymianę sprzętu. Wiąże się to z wymianą wzmacniacza i tu prośba do Was o poradę.

Wymagania:
Cena - najchętniej do 1500zł, jeżeli naprawdę warto dopłacić to mogę max. 2000zł dać.
Impedancja - musi to grać przy 4 Ohm-ach gdyż takie będą kolumny
Wygląd - najchętniej coś w stylu sprzętów z lat 90-tych (podobają mi się sprzęty typu denon pma-860, yamaha ax-900 czy marantz pm82)
Pilot - koniecznie wzmacniacz musi mieć pilota
Phono - dobrze by było, żeby miał dobrą sekcję przedwzmacniacza, ale w razie czego mam budżetowego Behringera P440, więc moge go na chwilę podłączyć aż nie uzbieram na porządny przedwzmacniacz
Stan - najchętniej jakiś używany wzmacniacz z dawniejszych lat

Specyfika toru:
Źródło - głównym źródłem będzie gramofon Dual CS506 z wkładką Dual 45E i zamontowaną igłą Ortofon DN 155 E. Dodatkowymi źródłami będzie tuner radiowy Denon TU-580RD a w przyszłości chciałbym też podłączyć cały zestaw pod telewizor.
Kolumny - ma to zagrać z kolumnami które zamierzam kupić czyli DALI 450. Mają one 4 Ohm-y więc wzmacniacz musi im podołać.
Kable - zwykłe kable głośnikowe Lexton 4mm, RCA jakieś tanie Vitalco

Pomieszczenie i preferencje odsłuchowe:
Pokój - pomieszczenie ok. 30-35m2, salon z otwartą kuchnią, w żaden sposób nie dostosowane do odsłuchów
Muzyka - przede wszystkim rock, rock i jeszcze raz rock. W dalszej kolejności pop, trochę jazz i blues.
Preferencje - preferuję raczej neutralne brzmienia, bez przesadnego basu, z czystą i mocną średnicą i górą. Jestem natomiast uczulony na dudniący i mdły bas. Ma być albo punktowy, mocny i nie dudniący albo niech się schowa na dalszy plan i nie przeszkadza średnicy i górze.

Moje typy:
NAD C370
Sony FA5ES
Marantz PM82
Onkyo 9755


Co z tej listy zagra najlepiej we wspomnianej konfiguracji? A może jeszcze jakiś inny model godny uwagi polecicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Przydałby się rysunek pokoju z propozycją ustawienia w nim kolumn i miejsca odsłuchowego oraz oczywiście z wymiarami/odległościami kolumn od ścian tylnej oraz bocznych (czy ew. mebli w pobliżu). To bardzo ważne, bo akustyka jest niemal połową sukcesu w osiągnięciu dobrego dźwięku. A zlekceważenie tego może się w przykry sposób zemścić. Tym bardziej, że jak piszesz masz pomieszczenie zupełnie nieprzygotowane pod tym względem. Żeby Ci dźwięk w nim nie latał jak Żyd po pustym sklepie B|

Temat akustyki i ustawiania kolumn może znasz. Jeśli nie a chcesz poczytać, to mogę Ci wysłać przystępnie napisane i ilustrowane artykuły na ten temat. Ale musisz napisać na PW wiadomość i podać swój adres mailowy.

Co do wzmacniacza, to na razie nic nie zaproponuję. Trzeba popatrzeć, poszukać. Z Twoich propozycji odrzuciłbym chyba NADa. Może być za dużo, za mocno na niskich tonach.  A ten model Sony, to słabe dźwiękowo, przymulone urządzenie. Też odradzam.

Bardzo dobre Sony to:TA-F870ES i TA-F770ES. Inne dobre to TA-F505ES, 707ES, 808ES. Z nowszych TA-F7ES, już gra w porządku w porównaniu do TA-F5ES, oraz TA -FA50ES i  TA-FA70ES.

Takie wbudowane we wzmacniacze preampy phono, mogą być od biedy. Ale dużo lepiej Ci zagra choćby najtańszy autonomiczny. Może być NAD, Rega, Pro-Ject, Musical Fidelity, Vincent itp. Porównywałem swojego Vincenta (nowy kosztował kiedyś 400 zł) z preampami we wzmacniaczach. Żaden we wzmacniaczu nawet się nie zbliżył do jakości Vicka.

Kable najpewniej będą do wymiany, bo są słabe. Ale to już po złożeniu zestawu i odsłuchaniu na dotychczasowych kablach. Czyli zostawiamy to na sam koniec.

I tak z ciekawości, ale też dla zorientowania się lepiej w Twoich upodobaniach. Na jakim sprzęcie słuchałeś dotychczas (marki, modele). Co Ci się podobało a co nie w tym dźwięku?

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat pokoju w załączeniu. Szafka ze sprzętem może stać w zasadzie tylko w tym jednym miejscu, jest tam miejsce akurat na jej szerokość  i dwie kolumny podłogowe. Niestety aby nie blokować przejścia na balkon kolumny muszą być bardzo blisko przysunięte do ściany (maksymalnie jakieś 10-15 cm mogę je odsunąć). Jedna z kolumn będzie pomiędzy sofą a szafką ze sprzętem (maksymalne odsunięcie to kilka centymetrów), druga z jednej strony będzie również przy szafce (też maks. kilka centymetrów) a z drugie do ściany będzie miała ok. 1,5m.

Jeżeli chodzi o temat ustawiania i akustyki to jestem całkowicie zielony i z chęcią poczytam materiały. Na PM poszedł adres e-mail.

Preamp - ok, skoro żaden zintegrowany nie jest za dobry to to wymaganie odpuszczamy. Może być nawet wzmacniacz bez phono, jakby co to mam jakiś tani preamp gramofonowy to sobie podłączę póki nie uzbieram na coś porządnego.

Kable - zostawmy temat na później bo ja jestem raczej niedowiarkiem w tej kwestii i uważam, że przy sprzęcie tej klasy jakim posiadam kabel za kilka stów nie zrobi absolutnie żadnej różnicy. Ewentualnie po zestawieniu wszystkiego zastanowię się nad wypożyczeniem jakiegoś lepszego okablowania aby samemu się przekonać. Póki co ma to grać na tych kablach co napisałem.

Do tej pory wymieniony przeze mnie gramofon był podłączony preampa Berhinger P440, potem sygnał szedł do Denona PMA-860 a następnie do kolumienek Tannoy M2. Ustawienie było podobne, z tym że zamiast szafki na sprzęt był mały stolik a kolumny stały obok niego na podłodze.

Jak oceniam tą konfigurację? Przede wszystkim to wzmacniacz mi nie pasował. Używałem go w zasadzie tylko i wyłącznie jako końcówkę mocy, czyli non stop grał z włączonym source direct. Po wyłączeniu tej opcji, czyli przepuszczeniu sygnału przez wszystkie regulacje barwy dźwięk stawał się totalnie mdły, bez żadnej przestrzeni, wszystko się rozmywało. Na source direct było zdecydowanie lepiej, ale powyżej połowy głośności bas stawał się już dudniący, nieprzyjemny. Góra i średnica grała czysto i mocno, ale trochę mi brakowało w tym całym brzmieniu pazura i szczegółowości. Preamp w tym denonie też mocno rozczarowywał, rozmydlał bardzo dźwięk i gubił szczegóły. Nawet tak budżetowy preamp jak berhinger p440 grał dużo lepiej i z większym pazurem.

 

plan (1).jpg

plan (2).jpg

plan (3).jpg

plan.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może dodam tylko jeszcze kilka uwarunkowań dot. ustawienia. Kanapy nie ma jak inaczej postawić bo nigdzie inaczej się nie mieści, a meble na środku pokoju i na ścianie z oknami (biurko, szafki, stół i słupki) są w zasadzie jednym połączonym i przytwierdzonym na stałe meblem i nijak nie da się tego zmienić. Wolałbym też uniknąć zbyt dużych zmian w mieszkaniu, gdyż jest ono wynajmowane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafka ma szerokość 100cm, więc rozstaw kolumn będzie nawet mniejszy niż 1,5m.

Co do innych odpowiedzi, bo widzę że idziemy w złym kierunku - Panowie, mam takie mieszkanie a nie inne, wiem że cudów nie mogę oczekiwać przy takim rozstawieniu sprzętu, ale nie będę z tego powodu pruł ścian czy wyrzucał mebli. Mieszkanie jest wynajmowane, nie wiem ile jeszcze tam pomieszkam. W dalszych planach mam przeprowadzkę do domku gdzie będzie zdecydowanie więcej miejsca na sprzęt i wtedy poradzę się Was odnośnie prawidłowego rozmieszczenia sprzętu, zresztą już co nieco liznąłem tematu bo Angel podesłał mi bardzo fajne materiały na ten temat.

A póki co wróćmy proszę do wyboru optymalnego wzmacniacza pod ten konkretny tor audio. Dalej za bardzo nie wiem co by dobrze napędziło wybrane przeze mnie kolumny. Jedni mówią, ze NAD będzie ok, ale pojawiają się też głosy, że za dużo basu a tego bardzo bym nie chciał, więc raczej NAD by odpadał. Propozycje Denona też za bardzo mnie nie przekonują bo z obecnego PMA-860 jestem średnio zadowolony. Pojawiły się jakieś propozycje Sony, były też głosy na Rotel i Yamaha. Co z tego najlepiej brać? Który konkretnie model?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudna sprawa. Chodzi o ten rozstaw kolumn, ich ustawienie. Ja Ci nie będę pisał tu co i jak, bo sam doskonale wiesz jak być powinno. Czytałeś. Jeśli da się jednak jakoś to inaczej ustawić, w inny miejscu, to spróbuj. Czasem tylko trzeba się trochę zastanowić, chcieć.

Tak się teraz wczytałem dokładniej w to, co napisałeś na początku:

Cytat

W związku z małym przemeblowaniem w mieszkaniu i brakiem możliwości sensownego ustawienia dotychczasowych kolumn podstawkowych przyszedł czas na wymianę sprzętu. Wiąże się to z wymianą wzmacniacza i tu prośba do Was o poradę

I nie bardzo rozumiem dlaczego przy możliwości sensownego ustawienia kolumn idziesz w większe i jeszcze trudniejsze do ustawienia (a co za tym idzie do uzyskania poprawnego dźwięku) kolumny? Bo to trochę wygląda jak stwierdzenie, że nie masz miejsca w garażu na Volkswagena Polo i dlatego kupiłeś Passata. Możesz mi to wytłumaczyć?

Jeśli jednak nic się nie da ruszyć, to nie biorę odpowiedzialności za to jak będzie grało. Bo będzie  kiepsko. Zapytam tylko gdzie w tej konfiguracji będzie Twoje miejsce odsłuchowe? Chyba nie z kanapy narożnej będziesz słuchał?

Jedyne światełko w tym tunelu jest takie, że kiedyś przeprowadzisz się do domku, gdzie będą lepsze warunki. Jeśli będzie to jednak za kilka lat, to nie pchaj się w tych warunkach w kolumny podłogowe, jeśli niczego nie możesz zmienić w ustawieniu. Może kup tylko lepszy wzmacniacz do tych Tannoy'ów M2 albo spraw sobie też lepsze kolumny podstawkowe. Choć i je też gdzieś rozsądnie trzeba by umieścić. Może dałoby radę na jakichś wysięgnikach przymocowanych do ściany?

Ciekawi mnie też czy masz już te Dali 450 i czy słuchałeś ich razem z Denonem? Może lepiej się zgrają?

Nada raczej odradzam. Rzeczywiście może dać sporo niskich tonów, może nawet za dużo jak dla Ciebie. Po opisie brzmienia jakiego oczekujesz zobaczyłem w wyobraźni wzmacniacz Audiolab 8000S. Szkoda, że nie ma pilota. Zmieściłbyś się swobodnie w budżecie, starczyłoby jeszcze na dobry preamp phono albo okablowanie.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na chwilę obecną nie ma nawet mowy o stereo.

Przy takim rozstawie to dźwięk z jednego punktu.

Są zatem dwie opcje:

- ryzykujemy teraz, że sprzęt kupiony spełni oczekiwania także w tamtym docelowym pomieszczeniu. Za ile to będzie?

- coś miałem napisać, ale wpadłem na inny pomysł.

 

Te kolumny już masz, Wzmacniacz pokroju Denon PMA2000 czy inne które pewnie koledzy tutaj doradzali, już tak na wartości nie traci.

On i tak jest nad wyraz do tych kolumn, więc jeśli w docelowym pomieszczeniu coś nie będzie grało to pewnie z kolei kolumny.

Powiem tak. Możesz teraz kupić zwykły wzmacniacz za 300 zł, żeby po prostu grało. Albo wspomniane fajne wzmaki a w docelowym pomieszczeniu martwić się o kolumny pewnie. (o ile w ogóle)

 

Pozdrawiam

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...