Skocz do zawartości

Monitor Audio B6 ????


keram

Recommended Posts

@S4Home Może po kolei. Kolumny dojadą, kolega posłucha jak to gra razem i się wypowie co mu odpowiada w dźwięku, a co nie. Wtedy możemy ewentualnie się wypowiedzieć w kwestii wzmacniacza i kabli. Chyba, że kolega stwierdzi, że jest tak dobrze iż wzmacniacz zostawia. Można wtedy myśleć nad poprawą dżwięku i wymianą jakiegoś kabelka. Wiadome jest przecież, że to kolumny wnoszą najwięcej. Dlatego przy zakupie audio większy nacisk kładzie się na KOLUMNY GŁOŚNIKOWE.

A kable zostawia się na sam koniec? Czyż nie tak?

Na tym etapie ta dyskusja jest trochę bezzasadna.

P.S. Dziękuję moderacji za usunięcie bezsensownych wpisów - jednego z użytkowników - nie wnoszących nic do powyższego tematu.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że najlepiej jak założyciel wątku posłucha a później się wypowie. Kolumny i akustyka pomieszczenia/ustawienie kolumn najbardziej wpływają na dźwięk. Wzmacniacz trochę na ogół mniej, dalej reszta elektroniki i rzeczywiście kable oraz wszelkie polepszacze, standy, podkładki i inne często ważne "diwajsy". Choć czasem jakiś element niby mniej wpływający na dźwięk, może go bardziej zmienić niż ten teoretycznie ważniejszy. Ale to dyskusja już na innym poziomie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 9.04.2017 o 21:08, keram napisał:

Tak zgadza się co do ceny to sprzedający trzyma ją na tym poziomie ale bardzo zachwala walory. Z tego co się orientowałem to chyba rok produkcji tej serii około 2006-2008 rok.... ale nie wiem.

Zastanawiam sie nad nowymi BR6 ale zawsze problem w kasie. Możekupie na raty nowe ale na razie szukam używek Jak myslisz jaka jest realna kwota za takie kolumny?

Seria Bronze (nowe kolumny) są bardzo drogie cena sięga ponad 2k za sztuke - ale to seria nowa i nie wiem co ma wspolnego z B 6?

Zachwalać można walory niemal wszystkiego i niema w tym nawet nic złego, jeśli kupujący na to się godzi, jednak warto zachować zdrowy rozsądek. Oczywiście kwota 1400zł nie jest jakoś mocno przesadzoną, jak są zadbane to nie ma co kruszyć kopii o np 200zł.

Nowe bronze , bo o nich piszesz nie mają wiele wspólnego z brzmieniem starszych i absolutnie nie chce zdyskredytować tu tych starszych wersji. Nowe bronze wymagają staranniejszego doboru wzmacniacza, bo ich brzmienie nie jest tak "uniwersalne" jak starszego modelu. To że nowe bronze są obiektywnie precyzyjniejsze, twardsze, nieco chłodne itd nie musi się przekładać na większą frajdę z słuchania, zwłaszcza jak ma się nie dopasowany piecyk, czy lubi się po prostu inny przekaz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów w "gorącym temacie",

widzę, ze dyskusja "aż wre".... szkoda tylko że czasami odbiega od meritum tematu. Przecież to tylko kolumny nie pierwsze i nie ostatnie. Kupiłem zestaw MA BX6 - prawie w ciemno - bez odsłuchu - polegajac przede wszystkim na opinii sprzętu, rozmowie z kolega Kraftem i mojej ciekawości. Teraz czekam na kuriera. Nie mam pojecia jak to zagra - ale z pewnością wiem, że  zagra bo każda kolumna + wzm zawsze zagra. Kwestia gustu, odsłuchu i moje wrażenia będą tu czynnikiem najważniejszym w ocenie zakupu i kolumn.

Tak jak pisałem mam Yamahe RX397 i posłucham.

Pozdr, keram 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

kolumny głośnikowe BX6 dotarły do mnie i są po pierwszych odsłuchach.

Pozwolicie, ze nie będę wyrażał opinii z odsłuchu, ponieważ w zestawie , w którym obecnie pracują nie wnoszą nic szczególnego. Kolumny są w swojej klasie super i potrzebują solidnego napędu oraz źródła. Niestety nie mogę im tego zagwarantować na chwilę obecną.

Mam Yamahę RX397 oraz jako odtwarzacz (do odtwarzania CD) Yamahę DVD S550. Tak na marginesie - zestaw ten będę sprzedawał za małe pieniądze - info na PW.

Sprzęt Yamahy jest z pewnością w swojej klasie dobrym zestawem ale nie w połączeniu z MA BX6. Owszem gra to przyzwoicie jednak wzmacniacz wymaga prawie max dostrojenia barwy dźwięku aby uzyskać przysłowiowe efekty w tonach wysokich i niskich. Słuchanie w "pure direct" - to nie to czego oczekuje po tych kolumnach. Kolumny z Yamahą grają .... ale są gdzieś "w lesie" bardzo przytłumione. Owszem są szczegóły rozpoznawalne w utworach, średnica jest słyszalna ale są także słabe wysokie tony oraz bardzo umiarkowany dół

Jestem na etapie zakupu  nowego zestawu i szukam właściwego wyboru - no właśnie co polecacie do moich kolumn.

Oczekuję aby te kolumny zagrały na skrajnych pasmach dośc wyraźnie - tak jak są do tego zrobione. Szukam wzmacniacza, który podkreśli w nich dół a zarazem nie zniekształci średnicy... no i góra musi być szczegółowa ale nie metaliczna.

Rozważam zakup  zestawu wzmacniacz , odtwarzacz sieciowy i ewentualnie CD. Przyglądam się NAD C326, C546 i C446 oraz Marantz PM6006, 6005, NA6005. Jeśli chodzi o zestaw NAD nie bardzo wpada mi w oko design sprzętu - wolę Marantza .  Tak naprawdę to jestem bardziej w stronę Marantza ale być może są jeszcze inne zestawy które również spiszą się dobrze z MA BX6.

Dobre rady są zawsze mile widziane

Keram

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MA BX6, to są dobre kolumny. Jeśli ktoś lubi takie brzmienie. Ale wymagają naprawdę mocnego i dobrej klasy napędu. Moim zdaniem NAD ani Marantz, czy chyba żaden nowy wzmacniacz w cenie tych, które wymieniłeś, nie da Ci tego wszystkiego o czym pisałeś.

To są moim zdaniem również bardzo wymagające kolumny. Byle czym ich dobrze nie napędzisz. Mało tego, nawet dość dobrym wzmacniaczem. On musi być naprawdę dobry. W takim budżecie chyba tylko tylko używany. Druga sprawa, to konturowość, którą chcesz uzyskać. I tu się zastanawiam, czy naprawdę tego chcesz, czy elektronika którą dotychczas używałeś jest tak słaba, że poprzez swoją niską rozdzielczość i mulistość każe Ci myśleć, iż potrzebujesz tak wykonturowanego napędu i źródła. Moim zdaniem prawdopodobnie się mylisz i kupując do MA coś w ten sposób grającego, w niedługim czasie będziesz tak zmęczony tym dźwiękiem, że znów zapragniesz zmian.

Z używanych wzmacniaczy ja bym tu widział Exposure 2010, Baltlab Epoca (różne modele), Primare I22, Primare A 30.1, Roksan Caspian mk2. I jeszcze parę innych, bo te podałem tak na szybko.

Oczywiście źródło dźwięku też nie może być od macochy. A kable co najmniej przyzwoite. Na tyle dobre, by właśnie nie tłumiły nie tylko skrajów pasma, ale całości prezentacji.

Nie wspomniałem o akustyce i ustawieniu kolumn. Ale wydaje mi się to oczywiste. Mam nadzieję, że znasz ten temat. Bez tego nie masz co myśleć o przyzwoitym dźwięku swojego zestawu. Jeśli nie znasz, daj znać wiadomością na PW, podając adres mailowy, bym mógł Ci przysłać stosowne materiały na ten temat. Naprawdę warto poczytać, zastanowić się.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Angel (i inni)

dziękuję za odpowiedź.

Tak jak piszesz BX to dobry sprzęt i należy go odpowiednio napędzić - zgadzam się. 

Przyznam się, ze decydując się na zakup tych kolumn nie spodziewałem sie takiego obrotu sytuacji, gdzie będę zmuszony aż tak dogłębnie studiować wybór wzmacniacza. Wydawało mi sie to bardziej prostsze. Tym bardziej,ze równolegle z zakupem kolumn konsultowałem sie w sklepie  odnośnie zakupu -nowego -  przyszłego sprzętu i zaproponowano mi Marantza, który ładnie skomponuje się w nowym zestawie...... Również, jak pisałem - sprzedawca zaproponował mi także NADA , o którym pisałem. No ale nic zobaczymy co dalej. 

Oczywiście zapoznam się z Twoimi propozycjami i przestudiuje temat.

Z pewnością nie uniknę wizyty w sklepie HiFi razem ze swoimi kolumnami na próbie odsłuchu - na żywo - z doborem sprzętu. Mam czas nie pali się.

Sprawa akustyki i rozstawy kolumn to temat rzeka ale napisze Ci na PW i poproszę o przesłanie kilka materiałów do poczytania - wiedzy nigdy za dużo.

Na chwilę obecną rozstaw kolumn jest w szerokości około 230 cm od siebie. Kolumny stoją prawie równolegle bokami do siebie, lekko skierowanymi przodami do centrum odsłuchu (około 15-20 st). Ja z reguły siedzę w wierzchołku trójkąta równoramiennego na wysokości około 350-370 cm od podstawy i lini kolumn. Głębia stereo jest odczuwalna. Bardzo zależy to jednak od źródła tzn. różne płyty CD są różnie nagrane. Kolumny mam podłączone kablem 2 x 2.5 XLO.

Może zawsze być lepiej:D

Keram

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie - zasadnicze pytanie. Mój budżet na sprzęt był zaplanowany na kotę około 6 tys. zł. Wcześniej przed zakupem kolumn uzgodniłem ceny za Marantza i NADA na około 6 k. W chwili obecnej i w tej sytuacji moja gospodarka finansowa jest bardzo zachwiana. Sprzęt, który poleca mi kolega Angel jest OK ale przeglądam ceny i sam wzm. to koszt około4-5 k., a nawet wyżej. Przyznam się że to nie moja liga... Chyba że trafię na okazję w używkach.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz trójkąt równoramienny, ale też może być. Jak masz chęć to zrób mały eksperyment skręć trochę bardziej do środka kolumny i około metr za miejscem odsłuchowym (w kierunku kolumn głośnikowych) usiądź na krześle, pufie itd. Sprawdź na ile zmienił się dźwięk. Czy źródło pozorne występuję dokładnie między kolumnami. Czy poprawiła się stereofonia, czy elementy źródeł pozornych są bardziej wyraziste, szczegółowe, dokładne? Później zdecydujesz czy coś zmienić w ustawieniu pokoju, czy chcesz słuchać jak do tej pory. Moim zdaniem powinno być lepiej, o ile nie dużo lepiej. Zbliżysz się wtedy do trójkąta równobocznego.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, keram napisał:

No własnie - zasadnicze pytanie. Mój budżet na sprzęt był zaplanowany na kotę około 6 tys. zł. Wcześniej przed zakupem kolumn uzgodniłem ceny za Marantza i NADA na około 6 k. W chwili obecnej i w tej sytuacji moja gospodarka finansowa jest bardzo zachwiana. Sprzęt, który poleca mi kolega Angel jest OK ale przeglądam ceny i sam wzm. to koszt około4-5 k., a nawet wyżej. Przyznam się że to nie moja liga... Chyba że trafię na okazję w używkach.

 

I w tych 4-5 tyś co ma być - dokładnie napisz o ile to możliwe :)

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, keram napisał:

Sprzęt, który poleca mi kolega Angel jest OK ale przeglądam ceny i sam wzm. to koszt około4-5 k., a nawet wyżej. Przyznam się że to nie moja liga... Chyba że trafię na okazję w używkach.

Przecież Angel od razu pisał o sprzęcie używanym (a więc na wzmacniacz może wyjść 2-3 tys, jak np. Baltlab Epoca v1.3 lub v.2). Epoca v.3 to już ok.3,5 tys.

pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem BX6 i to są dość równo grające kolumny, jak oczekujesz fajerwerków w zakresie basu i góry to wzmacniaczem aż tak wiele nie zmienisz, tak jakbyś tego oczekiwał. Ale tak czy inaczej ten zestaw Yamahy warto zmienić bo to ograniczenie nawet dla tych kolumn. Możesz spróbować coś z Nad'a a jak nie boisz się starszych sprzętów to Sansui, Nakamichi i znowu Nad (te naprawdę stare modele grają przyjemniej od nowszych) ;)

Odnośnie starszej serii Monitor Audio B6 to nie znam jej, choć kolumny wyglądają jak BR6 (model po B6), BR6 z kolei były przed BX6 i uważam że jednak BR6 były lepsze w dłuższej perspektywie. Kupiłem BX6, fajne kolumny i byłem z nich zadowolony jednak nie były w 100% równie muzykalnie, tak jak zapadły mi w pamięci właśnie BR6 (to były kolumny mojego brata, miałem je u siebie przez 2 tyg.). Stare grały cieplej, bardziej nasyconym dźwiękiem, BX6 są nieco bardziej przejrzyste i neutralne, w takim też kierunku wydaje się że ewoluuje nadal seria Bronze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie jak napisał RoRo, pisałem wyłącznie o wzmacniaczach używanych. Jeśli kupiłbyś nowy to nawet po odsłuchu za jakiś czas jego granie nie do końca może Ci odpowiadać, może zacząć Cię drażnić. I zapragniesz sprzedać, by kupić inny wzmacniacz. Ale wówczas stracisz na sprzedaży 25 - 50 % sumy jaką dałeś za nowy wzmacniacz. A na używanym stracisz bardzo niewiele albo nic.

Co do materiałów o akustyce, to koniecznie trzeba poczytać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie sprawdź sprzęt że swoimi kolumnami przed zakupem. Gdyż ja także obstawiam, że te wzmacniacze zmienia owszem dźwięk, jednak poprawa w stosunku do wydanej kwoty może cię nie do końca zadowolić. 

W przypadku używanych może być to problematyczne, chyba że sprzedający daje taką możliwość. W przeciwnym razie słuchaj nowych a później ich szukaj na rynku wtórnym. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...