Skocz do zawartości

Reguła JMLab na ustawienie kolumn w pomieszczeniu


Kraft

Recommended Posts

W materiałach o akustyce natrafiłem na regułę opracowany przez firmę JMLab, mającą pomóc w prawidłowym ustawieniu kolumn względem ściany tylnej, bocznej i podłogi. Wyraża się ona wzorem 

B²=AC

Gdzie: A - odległość centrum głośnika niskotonowego od najbliższej powierzchni, C - odległość centrum głośnika niskotonowego od najdalszej powierzchni, B - odległość centrum głośnika niskotonowego od trzeciej powierzchni (A<B<C)

Odległości należy  mierzyć od centrum głośnika niskotonowego. Jest to proste w przypadku np. układu dwudrożnego z jednym średnio-niskotonowcem. Ale dokąd mierzyć w przypadku układu 2,5-drożnego z średnio-niskotonowcem i niskotonowcem lub w przypadku układu dwudrożnego z dwoma nisko-średniotonowcami?

Czy ktoś ma jakiś pomysł? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem na fajny artykuł - znalazłem na forum link.... (właśnie go czytam) ........ też mnie to czeka .

......" Właściwe ustawienie kolumn od ścian bocznych i tylnych. Tutaj w pierwszej kolejności stosujemy się do zaleceń producentów, jako że różne kolumny produkowane są do różnych zastosowań. Większość kolumn powinna stać oddalona od ścian, ale niektóre (np. Sequence) konstruowane są by pracować przy tylnej ścianie, lub nawet na niej wisieć. Ogólnie - oddalenie od tylnej ściany powinno być większe przy kolumnach z bass-reflexem z tyłu i bipolarnych. Zbytnie zbliżenie do ściany zwiększa ilość basu, jednak z reguły odbywa się to kosztem pogorszenia jego jakości. Zwykle optymalne są odległości: 1 m czoła kolumn od tylnej ściany i nie mniej niż 0.5 m od ścian bocznych. Nie zawsze jest możliwe takie ustawienie, dlatego pozostaje nam jakiś rozsądny kompromis. Jeżeli basy dominują, możemy je zmniejszyć poprzez zatkanie otworu bass-reflexu luźno zwiniętą w rulon tkaniną."......

 

Link do artykułu   https://www.rms.pl/aktualnosci/sprzet/716-akustyka-pomieszcze

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft w temacie akustyki, ale trochę obok głównego wątku.

Jak zapewne zauważyłeś, a może i nie :D Twoje nowe kolumny mają nieco pochyloną przednią ściankę - do tyłu. Zastanawia mnie fakt jakby wpłynęło na odbiór muzyki, gdyby coś takiego zrobić w tradycyjnych kolumnach, podnieść je z przodu na kolcach. Zauważyłem też, że niektóre monitory mają takież właśnie dedykowane podstawki, że "dziób" jest zadarty do góry.

Czy ktoś próbował słuchać w ten sposób muzyki? Jakie są efekty? Osobiście zamierzam to sprawdzić w niedalekiej przyszłości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzić, jak to wpływa na dźwięk zawsze można, ale z pewnością konstruktor wiedział co robi stosując prostą lub pochyloną ściankę i odpowiednio dobrał do tego przetworniki i zwrotnice. Jeśli pochylisz kolumny, to uzyskasz inny dźwięk niż konstruktor sobie założył (w domyśle gorszy). Pewnie jest to jednak jakiś sposób na dostrojenie gotowej konstrukcji do swoich preferencji.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, w pochyleniu kolumn nie chodzi, żeby to sprawdzać ... bo tak zostaly zaprojektowane i mają tak być ustawione. Chyba, że z ciekawości bo lepiej nie zagrają...

Pochylenie o około 5 stopni(przeważnie) powoduje, kompensację opóżnienia w dotarciu fali dzwiękowej między przetwornikami. Część producentow to olewa, część stosuje filtr w zwrotnicy, część umieszcza przetworniki w różnej odległości od ścianki przedniej, a część nie chcąc stosować filtrów i nie chcac ryzykować dyfrakcji na ściankach(w przypadku rożnych odległości) po prostu je pochyla.

Mistrzem w tym jest Rysiek Vandersteen obejżyjcie sobie rozbierane zdjęcia jego kolumn.

A tym opóżnieniu doczytajcie w googlach bo ja tego nie staralem się specjalistycznie wytłumaczyć :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mawiał klasyk " mądrego aż miło posłuchać " 

Jeśli się nie mylę zabieg taki ma celu  eliminacje zjawiska interferencji zjawisko to występuje w kolumnach wielodroznych, jeśli spotkają się dwie fale zgodnie z polozeniem wieżchołków i dolin fale się wzmacniają lub znoszą przy 0° amplitudy się dodają przy 180° znoszą pomiędzy tymi wartościami powstają zniekształcenia dźwięku.

W kolumnach wielodroznych głośniki powinny być umieszczone jak najbliżej siebie. Dlatego jak pisał kolega audiowit niektórzy producenci pochylaja fronty kolumn.

Mam nadzieje że się nie mylę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli uznacie, że się wymądrzam to powiedzcie :).

I jeden i drugi marację...ale nie do konca ;)

Usytuowanie bliskie przetwornikow ma na celu jak najbardziej wierne odwzorowanie polaryzacji źródeł. Z tąd pomysł na przetworniki coaxialne czyli współosiowe (kef, tannoy). Pochylenie trochę ''zmniejsza'' tą odległość ale to tylko taki bonus.

Dlatego w monitorach, które są mniejsze, latwiej uzyskać precyzyjną separację instrumentow.

Jako, że bas jest''bezkierunkowy'' producenci mogą sobie pozwolić na umieszczenie go już w większej odległości.

Jako pracę domową :) zalecam jeszcze raz. Obejżyjcie budowę Vandersteenow. Zwróćcie uwagę jak są rozłożone przetworniki, pod jakimi kątami i zerknijcie czym dookola jest obłożony wysokotonowiec. To dość powszechne i proste rozwiązanie ale olane przez wielkich bo filc nie jest zbyt audiofilskim rozwiązaniem ;)

Rysiek miał hopla na tym punkcie(i słusznie). Więc konstrukcja jego kolumn jest wzorem jak powinna być zbudowany zespół głośnikowy. Jego zwrotnica nie musi być rozbudowana więc nie ma takiego wplywu na dźwięk.

Są oczywiscie inne zjawiska zachodzące w kolumnach i poza nimi ale to o ktorym rozmawiamy było bardzo poważnie przez niego potraktowane.

Np jbl w starszych monitorach budowa''schodkową'' ściankę przednią ale to ma inne minusy.

YB np stosuje tylko pochylenie. To jeden element mniej w zwrotnicy. I robią to tylko na kolcach. Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Macie jeszcze link do wikipedii żeby zrozumieć dlaczego schodkowe umieszczenie przetworników nie jest najlepsxym rozwiązaniem. I dlaczego średniotonowiec w V jest pod kątem i po co filc wokol wysokotonowca.

pl.m.wikipedia.org/wiki/Dyfrakcja

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ło Jezu nie pamietam. Wygoogluj szpilka ss iluminator. Nie znam się na przetwornikach;).

A jak chcesz zobaczyć ciekawe wysokotonowce to wygoogluj wysokotonowca accutona. Ciekawe też są Haile.

Szpilka jest przetwornikiem pierścieniowym. Masz membranę w kształcie koła ze szpilką w środku. Przez to jest większa powierzchnia drgająca niż w największych kopulkach. Pozwala to niżej ciąć pasmo. U mnie jest cięte na 3300Hz choć chyba to zmienię na 3000Hz.

Oczywiście membrana jest inaczej poruszana. 6 magnesow neodymowych zamiast 1.

Jest baardzo wysoka, czytelna rozdzielczość.

 

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Hoo-Lec napisał:

Możliwe :) wieczorem postaram sie opisac dlaczego tak myslalem 

Czytając dawno temu bodajże Podręcznik Budowy Zestawów Głośnikowych autorstwa Friedmana Hausdorfa pamiętam ,że natrafiłem na informację o wpływie średnicy membrany na zakres promieniownia dźwięku I jeśli dobrze pamiętam, to jest wyraźna zleżność średnicy kopółek wysokotonowych do max pasma przenoszenia. Streszczjąc przy średnicy ok 1 cala możemy założyć że głośnik przestaje być kirunkowy i promieniuje w zakresie 180 stopni. jest to związane z długością fali, i dlatego myślałem że pochylenie ściany frontowej jest spowodowane tym o czym pisałem wyżej. To tak w skrócie i troche chaotycznie :D

oczywiście poczytam liniki od audiowita

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...