Skocz do zawartości

Gramofon DYNAMIC SPEAKER DP 5100


Recommended Posts

Cześć

Razem z moją żoną jesteśmy posiadaczami gramofonu polskiej produkcji DYNAMIC SPEAKER DP 5100. Jest to w sumie prezent otrzymany od ojca mojej żony. Gramofon nigdy nie był naprawiany i wszystkie części (poza wtykami chinch) są oryginalne. Jednakże ostatnio gramofon dostał jakiejś przypadłości w tzn. nie słychać dźwięku w jednym kanale. Z tego co mi wiadomo, to wkładka nie była wymieniana od nowości (być może to z tego powodu). Poza tym gramofon nie trzyma obrotów i trzeba często je regulować (być może, to kwestia paska napędowego). Więcej wad nie posiada.

Mam również nowy gramofon, tj. Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB z którego jestem zadowolony. Jednak chodzi mi po głowie pewna myśl, aby zreperować stary gramofon lub zainwestować w niego trochę pieniędzy i uzyskać być może lepszy efekt niż z Pro-Jecta.

W związku z powyższym mam prośbę o rozwianie moich wątpliwości i fachową poradę. Zastanawiam się nad następującymi kwestiami:

1.       Czy warto naprawiać lub inwestować w ten gramofon, czy tkwi w nim jakiś potencjał?

2.       Czy modernizacja może wpłynąć na uzyskanie lepszego dźwięku niż z Pro-Ject Debut Carbon Esprit SB?

PS

Kwota którą mógłbym ewentualnie przeznaczyć na modernizację to jakieś 1000 – 1500 zł.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin napiszę krótko. Odpuść sobie. Nie jest on konkurencją dla Twojego Pro-Jecta.

DYNAMIC SPEAKER DP 5100 to wersja eksportowa gramofonu produkowanego przez Fonikę G-8010. Miałem ten gramofon. W mojej ocenie gramofon, oczywiście sprawny, nie jest wart więcej niż 150 - 200 zł. Oczywiście handlarze będą go oferować za 2-3 razy więcej, bo to przecież polski vintage.

Gdybym miał 1500 zł poszukałbym jakiś dobry gramofon na eBayu, np. firmy Thorens.

Natomiast powodów dla, których nie słychać jednego z kanałów może być wiele. Może to być wina wkładki, może powodem być przerwa w kabelku łączącym wkładkę z okablowaniem ramienia itd.

Co do problemu z trzymaniem obrotów, może on leżeć po stronie paska napędowego. Pamiętam jednak, że ten, zresztą nie tylko ten, gramofon (nowy) zdarzało się, że miał problem z trzymaniem obrotów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, 200-300zł to max za taki gramofon (dla miłośników polskiego audio) choć i ja nie inwestowałbym w to. Brak kanału to patrz Belfer, a zacząłbym od połączeń po zmianę wkładki. Obroty to pasek, choć w tym modelu bardziej przyjrzałbym się potencjometrowi obrotów, zazwyczaj pomaga kontakt pr.

Ad1, tak, potencjał sentymentalny ;)

Ad2, nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

Bardzo dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź. Pójdę za Waszą radą i odpuszczę sobie modernizację tego gramofonu. Mam zamiar zainwestować w przyszłości kwotę o której pisałem we wkładkę gramofonową, ale najpierw muszę zakupić dobry przedwzmacniacz, którego aktualnie poszukuję...

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...