Skocz do zawartości

zestaw stereo do ok. 2000


gamcoder

Recommended Posts

Witajcie,

planuję zakup sprzętu grającego do muzyki, a przy okazji TV i playstation. Początkowo myślałem o kolumienkach solo 7c za 650 zł, ale trafiłem na forum i zobaczyłem, że znacznie lepiej wybrać wzmacniacz/amplituner i kolumny. Tak więc zwracam się do Was z prośbą w wyborze - jestem zupełnie zielony w tym temacie.

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
~2000 zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.
używany

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy), bo od tego zależy m.in. dobór działu.
stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący
* TV PANASONIC TH-42PV80PA
* Playstation 4

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?
20m2 (5 x 4); kamienica

6) Jakiej muzyki słuchamy:
różnie, bo różne osoby będą używać...

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?
Raczej jednorazowy zakup na kilka lat

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony
Priorytet to muzyka, ale będzie służył także do filmów oraz gier z playstation. Myślałem, aby muzyka była odtwarzana z pendrive w formacie flac oraz z spotify z TV lub playstation. Byłoby super, gdyby dało się w przypadku pendrive sterować zdalnie z tabletu lub smartfona (nie wiem czy w tym budżecie znajdzie się sieciowy wzmacniacz?).

Załączam rzut pokoju - jak widać ustawienie TV jest niezbyt korzystne i nie uda się zrobić trójkąta równobocznego. Niestety nie ma opcji przemeblowania.

Z góry dziękuję za pomoc.

pokoj-audio.png.3feb7d8011c58c958ad38c7b8c4cc7dc.png

Edytowano przez gamcoder
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Rozumiem, że problem z ustawieniem? Czy w tym przypadku warto kupować coś za 2000 zł czy pójść w "pierdziawki" typu solo 7c?

Może doprecyzuję z tą muzyką. Głównie: jazz, funk, blues, lekki rock (U2).

Jeśli chodzi o rozstaw kolumn to przy ustawieniu po dwóch stronach TV może to być maksymalnie 190 cm (jedna będzie wcisnieta w róg)

 

Edytowano przez gamcoder
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 cm na wciśnięcie kolumn to bardzo mało.

W takim pomieszczeniu poszukam bym sporych ale monitorów. do tego takich które zagrają przy najmniej nie złe postawione do sciany.

Fajny kącik telewizyjny ale podd kątem audio gorzej.

 

Używany amplituner to ok 1000 zl. Podlaczysz do niego różne cyfrowe źródła. Zostaje zatem 1000 na kolumny. I tu wybór będzie.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Zdaję sobie sprawę, że niestety nie będzie to optymalne ustawienie. Jest to małe mieszkanie i nie ma innej opcji ustawienia.

Przez monitory masz na myśli kolumny podstawowe? (wybaczcie banalne pytania, ale upewniam się, bo monitory kojarzą mi się z monitorami odsłuchowymi).

Jeśli tak to na tym meblu po lewej od TV można by jedną kolumnę postawić (jest to regał ok. metra wysokości). Wtedy można trochę szerzej je ustawić.

Jakbyście byli w stanie podać konkretne modele do wyboru to byłbym bardzo wdzięczny (sam jestem zielony). 1Ender podał kilka wzmacniaczy, ale w bardzo dużej rozbieżności cen.

PS. Czy w tej cenie uda się znaleźć wzmacniacz sieciowy (aby sterować z tabletu/smartfona)?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, 1Ender napisał:

Ponieważ słuchasz różnej muzyki to polecą różne wzmacniacze 

Cambridge Audio A1, Cambridge Audio A500, Yamaha ax 396, 496, Rotel Ra-921, 931, 965, 971, Denon PMA 250 SE, NAD C315 BEE.

Kolego 1Ender a który wzmacniacz polecasz do której muzyki? Bardzo mnie to zainteresowało.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii ustawienie kolumn (jak na rysunku), czy to podłogowych, czy podstawkowych jest fatalne i w pierwszej kolejności pomyślałbym o przemeblowaniu. Zawsze da się jakoś ustawić inaczej. Jeśli te szafki z lewej strony tv są niskie wówczas można kolumny podstawkowe umieścić na solidnych uchwytach przytwierdzonych do ściany. Może da się kanapę rogową odwrócić o 90 stopni, aby zapewnić miejsce odsłuchowe ? 20m2 to nie jest tak mało, żeby z ustawieniem kolumn sobie nie poradzić i wszystko jakoś pogodzić. Prawidłowe (lub jak najbardziej zbliżone do prawidłowego) ustawienie jest bardzo istotne (w kształt trójkąta równobocznego - Ty z kolumnami). Może zamieścisz kilka zdjęć ? Taki obraz więcej wniesie przy ewentualnym rozmieszczeniu.

Jaka jest wysokość szafek tych z lewej strony od TV ? Da radę nad nimi powiesić kolumny? Zdecydowanie lepszym wyborem będą podwieszone kolumny podstawkowe wg sztuki audiofilskiej, niż wąsko i we wnękach stojące kolumny podłogowe. Większe kolumny podstawkowe są w stanie odpowiednio nagłośnić pomieszczenie.

Sprzęt warto mieć lepszy, nawet przy gorszym ustawieniu, ale więcej się z niego "wyciągnie" przy lepszym ustawieniu. 

Myślę, że w pierwszej kolejności należy podejść profesjonalnie do rozmieszczenia sprzętu (znaleźć najlepsze możliwe ustawienie) i gdy to będzie już jasne wówczas można polecić coś rozsądnego (co do wielkości kolumn, czy to modeli). Myślę, że nie ma się co spieszyć. Wolniej, ale porządniej, nieprawdaż ?

 

Jan2, stajesz się monotematyczny. Na każdy Twój wpis jaki trafię tyczy się jednego. Prowokacja, czepianie się na siłę, dyskredytacja. Mam nadzieję, że niebawem moderacja, czy administracja w jakiś sposób zareaguje. Masz coś mądrego do napisania to napisz. Jeśli wiesz jaki wzmacniacz do jakiej muzyki to rozwiń wypowiedź kolegi -dodaj coś od siebie, uzupełnij wypowiedź ....eh, szkoda komentować.

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko jedno zastrzeżenie do Jan2.

Jan2 masz wiedzę audio. Dziel się nią. Po to jest forum. Jeśli nie będziesz tego robił to rzeczywiście Twoje wpisy będą odbierane jako czepianie się. Jeśli ktoś się myli to pisz dlaczego.

Zachęcam gorąco.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram wypowiedź audiowit'a, generalnie to miałem na myśli, ale może to źle ująłem. Jan2, jeśli masz inne zdanie zdecydowanie (także) zachęcam do jego wypowiedzenia oraz uzasadnienia, uzupełniania niepełnych wypowiedzi itp. Zwrócić komuś uwagę na to, że może się mylić można na wiele sposobów, zaś Ty obierasz krótką, aczkolwiek bardzo kontrowersyjną drogę. Myślę, że niepotrzebnie. 

Już nie zaśmiecam wątku, poczekajmy na wypowiedź autora.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Simson za odpowiedź. Powtórzę to co już wcześniej napisałem:

Szafka na lewo od TV ma metr wysokości (i 1,5m szerokości), więc można na niej/nad nią zamontować kolumnę.

Przestawienie mebli niestety nie wchodzi w grę, bo przy aktualnych meblach to jest optymalne ustawienie pod względem użytkowym i wizualnym.

Co do diagonalnego ustawienia to rozumiem, że jedna kolumna musiałaby stać na środku pokoju? Niestety to również odpada.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam swoje zdanie na temat wypowiedzi ale zostawie je. 

Co do przemeblowania. Kolega Simson zglebiał ostatnio tajniki akustyki i źle ci nie radzi. Rozumiem także, jako nowicjusz nie chcesz mieć podporządkowanego pomieszczenia tylko pod audio (o tym część z nas zapomina).

Jednak nic to nie da skoro sprzętu mieć nie będziesz w domu. Niestety nie jest to nowy sprzęt który mógł byś po prostu oddać. 

Tutaj poszedł bym w kolumny podstawkowe a ich rotacja zają się po prostu jak będą. 

Może obecne ustawienie będzie dla ciebie akceptowane.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po porzednich postach założyłem że będą to właśnie podstawkowe. Teraz kluczowe pytanie: jakie?

Oczywiście sam też czytam i szukam i napotkałem jeszcze jedno ważne pytanie: wzmacniacz czy amplituner? Muzyka będzie priorytetem, ale podłączony będzie także TV oraz playstation (choć on może być pośrednio na zasadzie PS4 -> TV -> wzmacniacz). Nie zamierzam instalować do tego w przyszłości 5.1 ani nic w tym stylu.

Tak więc wzmacniacz czy amplituner?

Przypominam, że zależy mi jeszcze na 2 funkcjach:

1) możliwość wpięcia USB z muzyką lub ewentualnie odtwarzanie muzyki z chmury

2) sterowanie przez wifi z tabletu/smartfona, czyli musiałby mieć LAN i/lub WiFi (od biedy może tej opcji nie być, jeśli nie zmieści się w budżecie).

 

Tak więc Panowie kluczowe pytanie:

- jaki wzmacniacz/amplituner?

- jakie kolumny?

 

Trafiłem np. na taki amplituner sieciowy: Yamaha R-N301, używane to ok 900 zł. Czy coś takiego byłoby ok, czy są lepsze opcje w podobnej cenie? Do tego np. Boston Acoustics A26 lub Q Acoustics QA 2020i?

Edytowano przez gamcoder
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4Home, masz rację, że nie każdy salon szykuje pod audio i ja jestem tego świadomy. Aczkolwiek ustawienie jest z wielu powodów wysoce niewłaściwe i namawiam mimo wszystko do pomyślenia o tym. Ale widzę, że jest opór, więc tak musi pozostać.

gamcoder. Faktycznie masz rację, że pisałeś o wysokości szafek, nie wiem jak to się stało, że to przeoczyłem (myślę że ostatnio za dużo pracuję ;) ). Metr to zdecydowanie za dużo, aby tam wieszać kolumny. A może jedną z nich (szafek) przesunąć bardziej na środek, zaś nad nią zawiesić TV, wówczas mamy zdecydowanie więcej miejsca na kolumny (również szerzej) ???  Wnęki będą szersze, szafki chyba nie są głębokie, więc przy wysunięciu kolumn ku słuchaczowi możemy uzyskać przyzwoity efekt przy praktycznie żadnej ingerencji. TV możesz przechylić w płaszczyźnie pionowej ku dołowi, źle nie będzie, zaś w muzyce znaczna poprawa. Może warto nad tym pomyśleć ?

Co do pytania odnośnie amplituner czy wzmacniacz. Zdecydowanie wzmacniacz, ale tu aż takiego komfortu użytkowania nie ma. Można tanim DAC (ok 120 zł) podpiąć komputer, a wówczas masz wszystko (np aplikacja na foobar, czy aimp - odtwarzacze muzyki, którymi możesz sterować z poziomu smartfona), bardzo wygodnie, a zachowasz dobre brzmienie (wzmacniacz za ok 1000 zł zabrzmi w muzyce przeważnie jak amplituner w cenie ok 2500zł -3000 zł).

 

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simson:

- przemeblowanie NIE wchodzi w grę. Po zmianach które sugerowałeś, pokój wyglądałby tragiczne.

- ta opcja ze sterowaniem wzmacniaczem po podłączeniu kompa to trochę na siłę: wiadomo, że nie będę rozkładał komputera przy wzmacniaczu za każdym razem, gdy słucham muzyki. Jestem w stanie przeboleć brak tej funkcji, jeśli sprzęt obroni się dźwiękiem, ale nie naciągajmy faktów, aby przekonać do swojej opinii.

- czy to że "Wzmacniacz za ok 1000 zł zabrzmi w muzyce przeważnie jak amplituner w cenie ok 2500zł -3000 zł)" to opinia wzięta z osłuchania sprzętu (np. podanego przeze mnie amplitunera i wzmacniaczy w podobnej cenie) czy tylko powtarzana "mądrość"?

- dziękuję za wszystkie odpowiedzi, ale przyznam że póki co można je sprowadzić do "ustaw dobrze meble i kup dobry sprzęt". Zacznijcie proszę podawać jakieś konkretne modele.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, gamcoder napisał:

Wzmacniacz za ok 1000 zł zabrzmi w muzyce przeważnie jak amplituner w cenie ok 2500zł -3000 zł)" to opinia wzięta z osłuchania sprzętu (np. podanego przeze mnie amplitunera i wzmacniaczy w podobnej cenie) czy tylko powtarzana "mądrość"?

To fakt, ale proporcje cenowe raczej przesadzone. To nie tak, że wzmacniacz klasy X za 1000 zł po dodaniu modułu BT i Wifi nagle będzie kosztował 3000, ale z drugiej strony dwa urządzenia w tej samej cenie, gdzie jeden to typowy wzmacniacz, a drugi ma parę funkcji sieciowych, to one nie są za darmo i na czymś oszczędzono. 

7 godzin temu, gamcoder napisał:

dziękuję za wszystkie odpowiedzi, ale przyznam że póki co można je sprowadzić do "ustaw dobrze meble i kup dobry sprzęt". Zacznijcie proszę podawać jakieś konkretne modele.

Tak poniekąd jest, ale jeśli nie zrobisz jednego kroku związanego z ustawieniem, bo meble są ważniejsze, to nie ma sensu kupować nie wiadomo jakiego audio. Kup może taki zestaw, który będzie pasował do mebli i niech sobie tam brzdąka. Ja tam mimo kiepskiego początkowo sprzętu przestawiłem wszystkie meble.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, gamcoder napisał:

- czy to że "Wzmacniacz za ok 1000 zł zabrzmi w muzyce przeważnie jak amplituner w cenie ok 2500zł -3000 zł)" to opinia wzięta z osłuchania sprzętu (np. podanego przeze mnie amplitunera i wzmacniaczy w podobnej cenie) czy tylko powtarzana "mądrość"?

 

Przytoczony schemat bardziej dotyczy się innej sytuacji, czy relacji : wzmacniacz, względnie amplituner, stereo VS amplituner kina domowego. Faktycznie tak jest że dynamika , czy  brzmienie z tego pułapu cenowego amplitunera kinowego, odpowiada brzmieniu wzmacniacza z  półki cenowej około tysiąca. W uproszczeniu, bo sam spotkałem amplitunery KD te np za 2 tys z w miarę dobra wydajnością/mocą, ale i takie które kosztowały grubo ponad 3 tys a grały ledwo jak pierwszy, lepszy nowy i to słaby wzmacniacz stereo za tysiaka.

W amplitunerze KD gro kosztów tnie się na np. zasilaczu który jest częstokroć za słaby, by realnie obsłużyć deklarowaną mocą 7 kanałów. Mimo 5, czy 7 kanałów w KD to kondensatorów jest zwykle tyle co w tanim dwu kanałowym wzmacniaczu, a mimo to są i tak nieraz słabszej jakości i małej pojemności względem stereo( 2 kanały). To są kosztowne elementy.Tnie się na mało zaawansowanym torze audio itd. bo zakłada się, że większość czasu przepracuje na cyfrowych dekoderach kinowych itd.

Wymieniłeś amplituner stereo sieciowy rn301, tu sytuacja ma się nieco lepiej niż w przypadku amp. kina domowego. Przynajmniej nie ma takiego problemu z wydajnością końcówek mocy, to już coś , najwyżej  w tańszych modelach może być mało fortunne ułożenie elementów cyfrowych względem analogowych, czy niestety średniej jakości podzespoły(cena). Więc nawet w takim tanim sieciowym masz takie coś pomiędzy tymi światami.  Co do Rn301 to poszukaj używanej rn 500, bo to klasyczna seria yamahy, gra lepiej, ma lepszy wew. tor audio, lepszą budowę, wejście usb z odczytem plików, choć jest ciut słabsza mocą od rn301.

W sprzęcie stereo nawet sieciowym, aż tak bardzo to coś(sieciowość) nie jest kosztem czegoś (jakości audio), bo moduł wi-fi, czy wejście usb, odczyt plików to coś co można spotkać nawet w smartfonie za 199zł , odtwarzaczu turystycznym mp3/mp4,  aparacie fotograficznym ze średniej półki, nawigacji gps za grosze. Oczywiście te dodatki też mogą być lepszej, czy gorszej jakości, niemniej te droższe są w sprzęcie wzmacniaczach za kilkanaście i więcej tys zł.więc są zachowane proporcje ceny wzmacniacza i tych dodatków. Choć są też drogie renomowane wzmacniacze  gdzie sekcja cyfrowa( wejścia cyfrowe) są warte realnie parę zł bo to stare i tanie elementy.

Co do kolumn to w tym budżecie raczej używane podłogowe, te monitory co wymieniłeś to nie w ten metraż i nie w te gatunki muzyczne (Choć Bostony A26 przyjemnie grają). Czy kolumny jaśniej grające, czy z mocniejszym dociążeniem itd to już kwestia twego gustu.

Co do Twojego zdania "Czy w tym przypadku warto kupować coś za 2000 zł czy pójść w "pierdziawki" typu solo 7c?" to dla mnie są to trochę nie porównywalne rzeczy, różniące się jakością...nawet jak niezbyt fortunnie wybierzesz amplituner i kolumny ( bo nie wiadomo co kupisz) i pytanie sparafrazowałbym tak, czy lepiej zjeść normalny obiad u mamy ( w dobrej restauracji), czy pójść w zupę z "papierka".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Jacku za rzeczową odpowiedź - z zaciekawieniem czytałem Twoje rady.

Co do r-n301 to mogę kupić używany za 900 zł. R-n500 nie widzę nigdzie używanego, a nowy za 1700 zł. Czy różnica między nimi jest warta 800 zł? Czy może jakiś inny wzmacniacz lub amplituner w tym przedziale cenowym jest zdecydowanie lepszy?

Co do kolumn to założyłem że podstawkowe, ponieważ tak sugerowano mi w poprzednich odpowiedziach z racji niefortunnego ułożenia mebli (które niestety nie zmienię). Czy Jacku możesz polecić jakieś modele w cenie powiedzmy do 1000 zł?

Jeszcze raz dzięki wszystkim za doradzanie. Mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu uda się zakupić sprzęt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawie i rzeczowo Jacek75 Ci to opisał. Nie zgodzę się tylko z jednym. W takim ustawieniu kolumny podłogowe to prawie na pewno będzie porażka. Zapytam Jacka75, dlaczego w taki metraż kolumny podstawkowe się nie nadają? Albo do takich gatunków muzyki?

U Ciebie w pokoju jedna kolumna będzie wciśnięta w róg pomieszczenia a druga pomiędzy meble. Sądzę, że nawet z podstawkowymi może być kłopot i trzeba uważać, dobrze je dobrać. Widziałbym tam monitory z obudową zamkniętą (dość rzadko można je dostać) albo takie z otworem b-r umieszczonym z przodu obudowy kolumn.

Takie monitory mogłyby też wisieć na wysięgnikach, byle bardzo solidnych, sztywnych, mało podatnych na drgania i odsuwających kolumny od  ściany/ścian na co najmniej kilkadziesiąt cm. Powiedzmy od 30 cm w górę. I dlatego takie wysięgniki musiałyby być raczej robione na zamówienie.

Jeśli kolumny musiałyby wisieć wyżej niż tak, by głośniki wysokotonowe znalazły się na wysokości Twoich uszu gdy siedzisz i słuchasz, to dobrze by było aby podstawa na której stoją kolumny była regulowana. Tak by skierować kolumny trochę w dół, na Ciebie. Chodzi m.in. o wyrównanie odległości od głośników, by nie powstawały niekorzystne efekty przesunięcia czasowego czy zmiany równowagi tonalnej kolumn.

Rzeczywiście klasyczny wzmacniacz stereo jest na ogół lepszy nawet od amplitunera stereo z funkcjami sieciowymi. Tym bardziej jeśli rozejrzelibyśmy się za starszym a kiedyś wysokim modelem. A co za tym idzie dużo lepiej grającym. Amplitunery z funkcjami są urządzeniami w miarę nowymi a zatem dość drogimi jeszcze (na razie) w porównaniu do ich jakości. Mam nadzieję, że jasno to przedstawiłem.

Dlatego póki sam sobie nie odpowiesz (a także nam oczywiście) na tych kilka konkretnych pytań co chcesz robić, w jaką stronę pójść, to raczej nikt rozsądny nie będzie Ci tu podawał konkretnych modeli. Bo jak kupisz np. duże kolumny podłogowe i wstawisz a raczej wepchniesz je tam gdzie planujesz, to nawet gdyby ktoś zaproponował Ci wzmacniacz, który z nimi w normalnych warunkach świetnie zagra, u Ciebie będzie prawdopodobnie porażka. I kogo będziesz winił?

Jeśli chcesz szybkiej porady jakie kolumny, wzmacniacz itp, bez wnikania w warunki gdzie to ma zagrać, oraz Twój gust itp, to możesz pytać na jednym z sąsiednich forów, gdzie bez pytania o takie "szczegóły" jak akustyka xD polecą Ci pewnie kilka zestawów. I może nawet przypadkowo trafią na tyle, że Ci się nawet spodoba. Ale niechybnie tylko dlatego, że nie usłyszysz jak mógłby zagrać dobrze dobrany zestaw.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RN301 za 900 zł? Absolutnie nie. Po 1000 chodzi RN500, teraz go nie ma ale bywa często oraz Onkyo 8050. Oba są o klase lepsze od 301ki.

Ale jeśli pytasz o wzmacniacz to jednoznacznie odpowiedź brzmi tak, jest wiele lepszych.

Jeśli nie potrzebujesz, radia, sieci, USB, wygody itp. to idż w czysty wzmacniacz. Ale tu najpierw musieli byśmy wybrać kolumny.

Czy w tym aspekcie coś się rozjaśniło?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angel muszę się usprawiedliwić, pisałem z telefonu, a "nowa" szata forum nie sprzyja odczytom zdjęć, stąd moje niedopatrzenie co do urządzenia pokoju. Co do tego zdania, że gatunki muzyczne to takie czy inne kolumny, też skrót myślowy,wszak sam często pisze że można słuchać metalu na miękkich łagodnych kolumnach, a blusa na jasnych i detalicznych, chodziło mi jednak o fakt, że łatwiej kupić podłogowe kolumny z dobrym dociążeniem dołu pasma(zwłaszcza w takim budżecie) i do sporego pokoju, niż monitory.

gamcoder rozumiem, że zaskakuje Cię fakt że możesz mieć rn301 za 900zł a ja proponuje o 90% droższą rn500 ;)(choć można taniej), no ale tu trzeba patrzeć że jest droższa tylko o 800zł i z czegoś ta rónica wynika. Czy warto dopłacić to kwestia każdego z osobna, bo tu kwestia nie tylko brzmienia, ale też funkcjonalności(usb). Od siebie powiem, zresztą nic odkrywczego, że pewne rzeczy mają lepszy stosunek cena jakość, a i inne gorszy, są udane modele i mniej udane i o tym tu mowa.   Na tym forum raczej nie dyskredytuje się jakiś konkretnych marek, tylko świadomie wyłania i przedstawia, w miarę obiektywnie te ciekawsze i mniej udane.

Dużo już tu padło różnych propozycji, więc muszę być choć trochę oryginalny...zasugeruję np Pioneer A30, Yamaha as501( trafiają się też używane) plus pasujące brzmieniem do nich Magnat supreme 202, lub używane solidne Mission m32i, lub jak bardziej precyzyjne brzmienie Monitor Audio bx2, plus Dac fiio d3 pod TV. Może zostanie Ci  sumka do której potem dołożysz i pozwoli na zakup używanego odtwarzacza sieciowego typu Denon dnp720, czy Pioneer n30 , używane chodzą po 800zł. Plusem powyższych np wzmacniaczy jest to, że masz okazję posłuchać ich przed kupnem i samemu wybrać pasujący Tobie, a nie tylko obiektywnie;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gamcoder.  Jeśli piszę, że wzmacniacz w 1/3 ceny amplitunera zabrzmi przeważnie w muzyce lepiej niż odpowiednio drogi amplituner nie wziąłem z palca tylko ze swoich doświadczeń (słowo "przeważnie" nie jest przypadkowe, bo słyszałem systemy za setki tyś zł, które brzmiały gorzej niż te za kilkadziesiąt). Może nie mam wiele doświadczeń, ale jeśli coś napiszę to biorę odpowiedzialność za swoje słowa i jestem w stanie to twierdzenie obronić. Słyszałem kilka budżetowych wzmacniaczy, używek w cenie także do 500 zł i one potrafiły brzmieniowo przewyższyć modele dwa razy droższe i wcale nie jakieś ostatnie. Ostatni odsłuch (nie jedyny) Creeka 4040 za 500 zł, który rozłożył Denona 1911 za 900 zł. Oczywiście w mojej opinii. A tu masz różnicę dwukrotną. Jacek i Angel bardzo trafnie odpowiedzieli. Oczywiście nie zgodzę się z twierdzeniem, że nawet w tym metrażu kolumny podstawkowe się nie sprawdzą. Jednakże ustawienie jak z rysunku jest wysoce niewskazane, ale jak inaczej nie można to niech tak zostanie.

Dla jednych ustawienie laptopa pod audio to jest problem, dla innych nie. Skoro tak to wygląda to sam czytając wypowiedzi odpowiedz sobie na pytanie jak bardzo chcesz (możesz) ingerować w wygodę użytkowania kosztem jakości brzmienia. A skoro nic ruszyć nie można to później dziwić się nie wypada, że ktoś źle doradził, że to dobrze nie brzmi. Wówczas trzeba pogodzić się z kompromisami. 

 

...tak 1Ender Fiio to dobry zakup w tej cenie. 

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Jak powtarzam: nie ma możliwości przemeblowania. Skoro twierdzicie, że sieciowy amplituner stereo jak np Onkyo TX-8050 jest o wiele gorszy od wzmacniacza w podobnej cenie to wam zaufam i pójdę w wzmacniacze. (mogę wpiąć USB do playstation i z niego zrobić źródło dźwięku)

Pionieera a-30 niestety nie ma nigdzie używanego. Można kupić nowy za 1000 zł. Kolumny które Jacek podał są dość tanie np nowe Magnat supreme 202 za 400 zł. Czy przy takich kolumnach nie będzie marnował się wzmacniacz za 1000 zł?

Znalazłem w używanych na allegro wzmacniacz: Denon PMA-720AE za 800 zł oraz kolumny: B&W DM-601 za 800 zł, do tego nowy Dac fiio d3 za 130 zł. Razem: ~ 1730 zł.

Co myślicie o takim zestawie? Dobre ceny i jakość czy szukać czegoś innego (przypominam, że muzyka to głównie jazz, blues, funk, lekki rock?

I jeszcze 2 pytania:

1) jakie elementy jeszcze będę musiał dokupić: podstawki, kable, ... ?

2) czy do Daca mogę wpiąć smartfona (wyjściem jack) i zrobić z niego źródło dźwięku czy też będzie to totalne dno pod względem jakości?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak gamcoder, supreme 202 są tanie, ale to też przykład niedrogich, a przyjemnie grających sporych monitorów, także, co zaznaczyłem dobrze pasujących do nieco twardo  grającego np.PioneeraA30. Jest to także przykład na to o czym wspomniał Simson i ja wcześniej, cena a jakość, nie zawsze za wysoką cenę kupujesz wysoką jakość, czy tym bardziej satysfakcję...w każdej kategorii cenowej są lepsze i gorsze produkty. Nie można ślepo ufać zasadzie że każdy amplituner jest gorszy od wzmacniacza i chyba to jest jasne.

Co do uwagi, czy nie są za tanie do wzmacniacza, owszem lepiej zazwyczaj zainwestować połowę budżetu, czy więcej w dobre kolumny, lepiej to się odwdzięczy jakością, nienniej poruszamy się nadal w dość ciasnym budżecie i nie ma co grymasić i trzymać się sztywno zasad, bo i tak kilka zostało nagiętych.

Co do Denona 720( można kupić używany za 700-850zł, czy jeszcze taniej model pma710) to wybrałbym tu kolumny precyzyjnie grające, B&W mogą być tu jakimś kierunkiem, tak jak np quantum 673.

AD1. Kable z pewnością musisz kupić np. głośnikowe, a uprzedzając pytanie to na początek najlepiej bez udziwnień markowe miedziane Cu, 2x2,5mm, czy 2x1,5mm w cenie koło 10 zł za metr są już produkty nazwijmy to przyzwoite. Podstawki - standy pod kolumny, no właśnie a słyszałem, że nie masz jak postawić kolumn podłogowych i Angel pisał o uchwytach na ścianę, bo podłogowe kolumny zagrają w takim położeniu źle ( w rogu), ale nawet z monitorami będzie ryzykownie. Mając do wyboru monitory i miejsce na nie to wybrałbym standy, choć to jednak kosztuje, w skrajnej sytuacji uchwyty ścienne, natomiast niedużych podłogówek nie odrzucałbym tak od razu. Przecież można poszukać kolumn które wchodzą w mniejszą reakcje z tylna ścianą, np. mniej dmuchają czy mają przedni BR, a nawet jak tylni można go zatkać. W reakcje ze śćianą mogą wchodzić też monitory...Jednak kolumna podłogowa , nawet taka zbudowana na bazie monitora ma lepiej rozciągnięty bas, mam na myśli przykład Mission m32i VS Mission 33i, czy inne kolumny nieduże podłogowe z 2, czy 3 przetwornikami i z przednim BR, takowych do 1tys jest na allegro spory wybór.

AD2. Są różne Dacki, z różnymi wejściami, zwykle jest to optyczny/coaxial, innym razem USB(dla komputerów) plus coś jeszcze, zaś czy jest DAC przyjmujący sygnał z analogowy z wejściem np mini jack, czy innym analogowym RCA, pewnie jest, pytanie jest inne, czy sygnał wypuszczony z wyjścia słuchawkowego ze smartfona do Daca ma sens, dla mnie nie, ale nie miałem na szczęście takiego "problemu".

Fajnie by było abyś mógł zrobić sobie wycieczkę nawet do jakiegoś elektromarketu i sam ocenił, czy bardzie pasuje Ci np. rn301, czy Denon 720, Pioneer A30, jakieś Onkyo, plus jakieś kolumny z tych cieplejszych, łagodnych, czy bardziej twardych, precyzyjnych. Bo na razie przypomina to, nie obraź się, dywagację wegetarianina nad wyższością wołowiny nad wieprzowiną;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...