Skocz do zawartości

Dorosłem do Stereo. Tylko co wybrac...


śruba

Recommended Posts

Witam wszystkich

To mój debiut tutaj J i w ogóle nie wiem czy piszę w dobrym miejscu ale trudno najwyżej mi się dostanie. Chciałbym zakupić sprzęt (tu pewnie wywołam dreszcze u wszystkich) który będzie służył mi do słuchania muzyki ale również od czasu do czasu do obejrzenia jakiegoś filmu poprzez TV. Od razu mówię że znalazłem się tutaj bo jestem kompletnie zielony i chcę uzyskać pomocy od was w wyborze sprzętu. Nie jestem również melomanem muzycznym jednak jak już mam coś kupić to niech to będzie przemyślane i nie będzie wyrzuceniem kasy w błoto.

Dostępny budżet:

Bliżej nieokreślony to zależy. Swoje zakupy chciałbym rozpocząć od zakupu amplitunera (nie mam pojęcia jakiego choć może: Yamaha MusicCast RX-V479) i dokupić do niego 2 kolumny (może: Klipsch Reference R-26F) z czasem w zależności od tego czy żona się dowie ile to kosztowało i czy będę jeszcze żył to będę chciał dokupić kolejne głośniki (może: Klipsch Reference R-15M) i kiedyś tam jak się uzbiera trochę kasy (Klipsch Reference R-25C). Ten proces od zakupu zestawu startowego będzie mocno rozciągnięty. O subwooferze nie myślałem w ogóle czy będzie mi potrzebny? I w jakiej kolejności robić zakupy 2 duże głośniki i kiedyś potem centralny i na koniec 2 małe czy może jakoś inaczej?

Umiejscowienie w pokoju:

O w końcu się udało wstawić w załączniku.

Wymiary pomieszczenia jak na rysunku 521cm/371cm

1 – Klipsch Reference R-26F,

2 – Klipsch Reference R-15M

3 – Klipsch Reference R-25C

 

Muzyka której słucham:

Najczęściej rock, metal choć lubię również posłuchać muzyki poważnej, filmowej. Jak będę sam w domu będę słuchał muzy. Czasami wieczorami będzie fajnie obejrzeć coś z żoną przez TV + żona pewnie radio J.

Co jeszcze:

Chciałbym aby amplit. był z WiFi. Sprzęt będzie podłączony do TV. I nie mam pojęcia czy ma to być jak napisałem 5.0 czy może 5.1. Amplituner byłoby dobrze jakby zamknął się do max 2k i 2 pierwsze głośniki głośniki max 2,5k. Wrzuciłem tam te Klipsche choć nie wiem czy to dobry wybór. Najważniejsze dla mnie jest stosunek ceny do jakości bo bez sensu wydawać kasę na coś co jest g.warte, bądź płacimy za markę. Jeśli zestaw będzie tańszy ale ok to dla mnie bomba, ale to już pytanie skierowane do was forumowicze. Acha wolałbym kupić chyba nowy sprzęt nie z 2-giej ręki ponieważ nie będę w stanie stwierdzić czy wszystko z nim jest ok.

To chyba wszystko w temacie. Jeśli o czymś powinienem jeszcze napisać to proszę o ukierunkowanie.  

Pokój.jpg

Edytowano przez śruba
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, śruba napisał:

Chciałbym zakupić sprzęt (tu pewnie wywołam dreszcze u wszystkich) który będzie służył mi do słuchania muzyki ale również od czasu do czasu do obejrzenia jakiegoś filmu poprzez TV.

 

56 minut temu, śruba napisał:

Chciałbym aby amplit. był z WiFi. Sprzęt będzie

Potrzebujesz wobec tego amplitunera STEREO i kolumn STEREO, czyli dwóch.

Jeśli budżet wynosił 2 tys, na amplituner i 2,5 na kolumny frontowe, to polecam zwiększyć go nieco wiedząc, że to ostateczne wydatki (więcej kolumn nie będziesz kupował) i możesz mieć całkiem fajny sprzęt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim stosunku słuchania muzyki i oglądania filmów zdecydowanie polecam zestaw stereo czyli amplituner lub wzmacniacz i 2 kolumny.

Do czego potrzebujesz wifi?

Gdybyś określił jaki dzwięk lubisz to łatwiej by nam było w doborze sprzętu. 

Polecam też sprzęt używany. Podobnie jak z samochodami. Po kupnie już traci 30 procent. Jeśli kupisz używany, będzie on lepszej jakości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@śruba napisz jeszcze co miałoby być żródłem muzyki.

Plan pokoju (umeblowanie) też nie wygląda przyjaźnie dla sprzętu stereo. 

Sprzętu używanego również bym nie skreślał. O ile amplituner możesz kupić nowy to warto rozglądnąć się za używanymi kolumnami. Za 2,5-3 tys. będziesz celował w sprzęt, który niedawno w sklepie kosztował 5 tys. i prawie na pewno będą to "meble", o które właściciel dbał.

Edytowano przez jasny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WiFi w sumie racja nie wiem do czego chyba tylko żeby mieć radio z netu. Czy to ma być sprzęt stereo czy 5.1 sam nie wiem w tym sęk. Dlatego się tutaj pojawiłem żeby zostać ukierunkowanym. Tak jak napisałem wcześniej na początek amplituner + 2 kolumny to wiadomo zestaw obowiązkowy oczywiście. Tylko czy pozostawić sobie furtkę kupując amplituner 5.1 aby w przyszłości móc rozbudować ten zestaw, aby służył również do oglądania filmów i dawał efekty kina domowego? Czy można na co dzień używać takiego zestawu w konfiguracji stereo a w razie potrzeby uruchamiać pełen zestaw.

Jaki dźwięk lubię??? Hmm mogę jedynie określić bliżej czego lubię słuchać: Metallica, Iron Maiden, Megadeth, AC/DC, Kult, Joe Satriani, Ludovico Einaudi, Beethoven, Sungha Jung

Źródło muzyki: płyty CD (mam jakiegoś graja więc mogę podłączyć przez optyka), mp3,

Z rozstawem umeblowania za wiele nie zrobię Żona mówi, że tak ma być :) i koniec.

Używanego sprzętu tak jak mówiłem boję się tylko z tego względu że ciężko będzie mi  ocenić jego stan ale oczywiście nie wykluczam takiego rozwiązania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śruba. Znalazłem wątek, w ktorym nasz kolega napisał jak ma się sprawa z kinem domowym. Przeczytaj nie zajmie Ci to dużo czasu, a będziesz wszystko wiedział i nie będziemy się musieli tu wymadrzać.

Tym bardziej jeśli sluchasz dynamicznej i nie tylko muzyki to raczej polecam klasyczny wzmacniacz. Gdybyś sluchał muzyki z pendriva, komputera czy telefonu to wtedy można się zastanowić nad amplitunerem stereo.

Przeczytaj o tym kinie i podziel się refleksjami.

Ustawienie sprzętu żeczywiście masz kiłowate. Koledzy podrzućcie Śrubie prosze linki do materiałów o akustyce.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, śruba napisał:

WiFi w sumie racja nie wiem do czego chyba tylko żeby mieć radio z netu. Czy to ma być sprzęt stereo czy 5.1 sam nie wiem w tym sęk.

Wifi przyda się do radia internetowego jak najbardziej + np. sterowanie sprzętem za pomocą smartfona. Oczywiście, że nie potrzebujesz 5.1 i do takiego wniosku powinieneś sam dojść w 3 minuty, bo tyle zajmie ci przeczytanie wątku podesłanego przez @audiowit.

10 godzin temu, śruba napisał:

Czy można na co dzień używać takiego zestawu w konfiguracji stereo a w razie potrzeby uruchamiać pełen zestaw.

Teoretycznie można, ale w praktyce amplitunery nie radzą sobie ze stereo, przynajmniej w tym budżecie.

 

Biorąc pod uwagę twoje oczekiwania to myślę, że spełniłby je jeden z amplitunerów stereo jak Onkyo TX-8150 lub Yamaha R-N602. Posiadają one przyzwoite wzmacniacze, gniazda optyczne do których podłączysz "po ludzku" TV czy DVD (bo pewnie tego typu odtwarzacz CD miałeś na myśli) jak również odtworzą MP3 lub FLAC przez USB. Mają też radio internetowe.

Alternatywą jest czysty wzmacniacz, który zazwyczaj zagra lepiej, ale bardzo rzadko posiada wbudowany DAC, czyli będziesz musiał dokupić to jako kolejne urządzenie aby podłączać inne sprzęty cyfrowo, zwykle kablem optycznym. Nie będzie też miał żadnych innych udogodnień.

Co do akustyki, to jest ona bardzo ważna i bez odpowiednich warunków nawet najlepszy sprzęt zagra przeciętnie. Pierwsze lepsze linki:

https://www.rms.pl/aktualnosci/sprzet/716-akustyka-pomieszcze

http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

http://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

Edytowano przez jasny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„AUDIOWIT” Dzięki za podsunięcie tematu. Wchodząc na forum rzuciłem okiem na zamieszczone posty ale nie pokusiłem się na poczytanie poruszanych tematów. Rzeczywiście w pewnym sensie poszukiwałem potwierdzenia swoich „fanaberii” - tak zajebiście wybrałeś kupuj będziesz pan zadowolony. Tytuł zaproponowanego postu „Upragnione marzenie – kino domowe” pokuszę się na stwierdzenie, że temat podjęty przez JACEK75 powinien być obowiązkowy dla żółtodziobów jakich jak ja szukających pomocy. Tak  jak stwierdził BELFER54 „nowi” zadają pytania nie czytając forum :) , chociaż nie miałem podjętej decyzji co do zakupu sprzętu.

Również po tej lekturze mogę jedynie potwierdzić, że zestaw który chciałem sobie sprawić miał być takim marzeniem posiadania „super sprzętu” oczywiście w moim zakresie budżetowym dla jednych wiele dla innych śmiech na sali.

REVO uświadomił mi, że moje niby KD po pierwsze, nie będzie mogło rozwinąć odpowiedniego poziomu z uwagi na brak wystarczających środków na jego zakup jak również brak odpowiedniego miejsca w domu do jego ustawienia (teraz jestem już tego pewien).

Po żadnych sklepach nie chodziłem ponieważ zgadzam się z GORESH nie ma wiele osób które mi pomogą w wyborze. Nie mówię o profesjonalnych miejscach, ale faktem jest, że sprzedający będzie chciał nakłonić do zakupu w perspektywie potencjalnego zysku.

Nie potrafię również określić na tą chwilkę czy lubię tony wysokie czy niskie ponieważ nie mam porównania. Do tej pory słuchałem muzyki na głośnikach z kompa, słuchawkach nausznych co raczej nie pozwoliło na uzmysłowienie sobie czy wole tony niskie czy wysokie.

Bardzo fajnie temat KD a Stereo przedstawił SIMSON wyjaśniając kwestę % ścieżki dźwiękowej filmów.

Na obecną chwilę zdałem sobie sprawę, że nie potrzebuję 5.1 a dobrego STEREO. I bardzo cieszę się, że trafiłem na to forum a nie pobiegłem gdzieś do sklepu żeby kupować w ciemno. Zaraz jeszcze poczytam sobie linki podesłane od „JASNEGO”

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„JASNY” trochę zmartwił mnie materiał podesłany przez Ciebie z uwagi na „Niektórzy doświadczeni audiofile mówią, że jakość dźwięku zależy w 20% od jakości naszego zestawu a pozostałe 80% od akustyki naszego pokoju i ustawienia kolumn” W ogóle zgłębianie tematu ukierunkowało mnie na STREREO ale kolejna refleksja mówi mi i tak będzie kiepsko ze względu na nieciekawy rozkład pomieszczenia. Temat jest tak obszerny że prostują mi się zwoje w mózgu :) i głowa mnie boli. Zresztą o czym ja mówię przecież ja nie jestem nie wiadomo jakim melomanem żeby snuć takie rozważania.  

Jednak tak jak już pisałem wiem, że chcę stereo. Chciałbym aby amplituner miał WiFi. Głównym źródłem odsłuchu będzie USB. Na obecną chwilę innym urządzeniem podłączonym do amplitunera będzie TV (optycznie). Dobrze przynajmniej tak mi się wydaje ze pożądane byłyby złącza HDMI do łatwego podłączenia kompa, DVD.

Proszę o dalsze podpowiedzi co i jak. Od czego powinienem zacząć szukanie od głośników, czy amplitunera. Nie muszę mieć zestawu na już. Przyjmę wszelkie sugestie od osób znających się na rzeczy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, śruba napisał:

 

„JASNY” trochę zmartwił mnie materiał podesłany przez Ciebie z uwagi na „Niektórzy doświadczeni audiofile mówią, że jakość dźwięku zależy w 20% od jakości naszego zestawu a pozostałe 80% od akustyki naszego pokoju i ustawienia kolumn”

 

To nie jest powód do zmartwienia, bo z tego wynika, że 80% jakości możesz uzyskać stosunkowo małymi kosztami zamiast ładować tysiące w hi-end.

2 minuty temu, śruba napisał:

rzynajmniej tak mi się wydaje ze pożądane byłyby złącza HDMI do łatwego podłączenia kompa, DVD.

Raczej nie. DVD podłączysz optycznie lub ewentualnie przez RCA (cinch). Poza tym mając amplituner z USB albo zrezygnujesz z CD, albo zainwestujesz w porządny odtwarzacz.

Jeśli chodzi o filmy z DVD to będziesz podłączał go do TV i też HDMI nie będzie potrzebne.

7 minut temu, śruba napisał:

Proszę o dalsze podpowiedzi co i jak. Od czego powinienem zacząć szukanie od głośników, czy amplitunera

Amplitunery Onkyo i Yamaha ci podałem wcześniej, a jeśli chodzi o kolumny to poczekajmy na bardziej doświadczonych i osłuchanych kolegów.

Dopuszczasz już zestaw kolumn używanych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tak. Skoro można mieć lepszy zestaw za mniejsze pieniądze to mogę szukać używanych. Na obecną chwilę nie mam pojęcia jakie ale np. tak z ciekawości zajrzałem na OLX i znalazłem Zensory 7 o 1k taniej niż nowe. Jednak poczekam tak jak mówisz na bardziej doświadczonych kolegów, żeby podpowiedzieli coś sensownego nt kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śruba,

ponieważ zmieniły się Twoje preferencje - przenoszę ten wątek do działu STEREO.

Proszę edytuj swój pierwszy wpis i uzupełnij o zdanie w stylu "Pierwotnie miało być kino domowe, ale raczej zdecyduję się na stereo" (albo jakoś tak), gdyż będzie to bardziej czytelne dla innych użytkowników Forum.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

 

Faktycznie ustawienie w pomieszczeniu nieco problematyczne. Dlatego zachęcam cię do odwiedzenia nas, odsłuchania kilku systemów a ten który najbardziej posodoba ci się u nas wziąć do domu i sprawdzić u siebie. 

Możesz walkowac tony materiałów odnośnie akustyki, wertować sposoby ustawienia na kilka sposobów, obliczeń itp. A i tak zweryfikuje to docelowe pomieszczenie. 

Jeśli nas lub jaki kolwiek inny salon masz blisko po prostu za kaucja wypozycz sprzęt i sprawdź. 

Raz rozwiązanie zapewni 100 procentowa pewność, dwa na prawdę zaoszczedzisz czas w ten sposób. 

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo mądrych rzeczy zostało już tutaj napisanych, mam na myśli np amplitunery kina domowego kontra sprzęt stereo , aby nie dublować dodam tylko np łatwość , intuicyjność obsługi, w KD bywa z tym hmmm czasami dyskusyjnie.

Co do tego że akustyka to 80% sukcesu ,a 20% sprzęt nieco bym polemizował. Owszem w skrajnych wypadkach tak, jakbyś miał wsadzić do komórki 2x2 metry kolumny Tannoy Westminster Royal i wzmacniacze MCintosh 8000, to lepiej sprzęt zakończyć na np. Pioneer xchm82, a za resztę kasy kupić auto;). Co do tych % powiedziałbym, że oba są ważne i żadnego z tych dwu składowych nie można ani przeceniać, ani negować. Po prostu jak włożysz zestaw audio do pustego pokoju, czy kolumny postawisz na szafie, czy za zasłoną, usiądziesz bokiem- nie symetrycznie to nie zagra zestaw za 50tys, ani za 3tys.czy za 1500zł.

Co do wi-fi, np. tysiące radiowych stacji muzycznych  muzyka i odkrywanie nowych brzmień, fajna rzecz, a przecież chodzi o muzykę;). Efektem dodatkowym jest często sterowanie przez aplikację na smartfonie, wygoda i raz jeszcze wygoda, widzisz zapisane ulubione stacje, widzisz swoje "płyty-pliki" w plikach na serwerze pod "ruterem", czy zwyczajnie i prościej na pendrivie w wejściu usb. Choć jeśli blisko masz kabel od netu nie musi być wifi.

Twoja muzyka wymaga dynamiki, energii, lepszym więc byłby sprzęt stereo, wzmacniacz, lub amplituner stereo sieciowy, a jeśli koniecznie kino(w planach), to amplituner kinowy, ale już spooro droższy. Wspomniane amplitunery stereo jak Yamaha rn602, Onkyo tx8150 to zdecydowanie lepsza klasa i jakość brzmienia od ampli. kinowego za podobne, czy większe pieniądze. Trzeba pamiętać że marki grają jednak ciut inaczej. Mając w domu te amplitunery mogę napisać, że Onkyo chłodniej, analityczniej, nieco twardziej, a Yamaha z nieco lepszą plastyczniejszą średnicą(wokale), bardziej żywym wyższym basem(np gitary). Góra obu jest podobna z tym że w Onkyo bardziej stawia na rytm, a Yamaha na zróżnicowanie. Do Onkyo  wiec wybrałbym kolumny o nieco cieplejszej charakterystyce wspominane np. Dali zensor 7, lub monitory zensor 3(bardzo udane i jako nieliczne z głośnikiem takiej średnicy) , ( ale nie model 5 , bo nie ta muzyka), czy z popularnych  Wharfedale diamond 230 , a do Yamahy może być coś nawet ciut twardszego z popularnych np Magnat quantum 675, Canton chrono 503.2, Focal chorus , lub Klipsche ale raczej wyższej klasy np. RP, jakieś używane Monitor Audio RX6(obecne silver).

Jak widzisz są i kolumny podstawkowe(choć z tych większych na 17tce) i podłogowe, kwestia przetestowania u siebie, bo zdecydowanie warto i należy, przynajmniej w salonie, jeśli nie w domu.

PS . w amplitunerze stereo wejście hdmi jest trochę psu na budę, po co podawać sprzętowi audio sygnał obrazu kablem hdmi?. Nawet jak odtwarzasz z BRay to pewnie ma on wyjście audio optyk, lub coaxial. Jak nie, to kupno odtwarzacza CD , używanego, to mały wydatek, wygodna obsługa, a też można się pobawić podłączając po kablach RCA, lub optyku do DACa amplitunera, namawiam. Jak podłączasz PCta/laptopa z filmem ( bo przy takim amplitunerze laptop z muzyką traci sens jako źródło) to włączasz hdmi do TV, a audio wychodzi z TV optycznie. To samo jak oglądasz film z pendriva włożonego w TV, to audio wychodzi z TV optykiem do amplitunera.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za wyrozumiałość oraz wskazanie kierunków poszukiwań sprzętu. Ogólnie na obecną chwilę szala przechyla się na stronę Onkyo, jednak stateczną decyzję podejmę po zapoznaniu się z miejscami gdzie będę mógł zobaczyć sprzęt i co najważniejsze posłuchać jednej jak i drugiej propozycji.

A powiedzcie mi proszę jak ocenić używane głośniki? Na co zwrócić uwagę, czego na nich posłuchać żeby je ocenić? Czy mogą być na tyle "skatowane" przez używanie aby mieć obawy przed kupnem? To mój pierwszy taki sprzęt więc trochę obawiam się zaliczenia wpadki.

I pytanie z 2 beczki - czy może ktoś jest z Wrocławia i miałby chwilkę czasu żeby zobaczyć i ocenić głośniki? Są tam wystawione Dali Zensor 7. Ponoć jedynym mankamentem jest kilka dziurek na maskownicach głośników. Same głośniki ponoć stan idealny. Prawdopodobnie będę przejazdem we Wrocławiu 28-30.05 (to się jeszcze okaże) wówczas będę chciał sam obejrzeć (o ile będą jeszcze dostępne).

Na chwilę obecną dziękuję wszystkim za pomoc. Tematu nie zamykam a jeśli ktoś jest na etapie poszukiwań sprzętu, bądź stał się szczęśliwym posiadaczem "zestawu marzeń" proszę o opinie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ocena używanych kolumn jest raczej mało problematyczna. Nie ma tu efektu zużycia jak w autach, czy problemu dużego przebiegu. Nawet 10-15 letnie kolumny które były słuchane nawet często, są w zwykle w świetnej kondycji, lepszej od jakiś " wożonych po dyskotekach", jednak te czasy chyba są za nami, tak jak modele które były wożone;) Zresztą mam wrażenie że, katowany jest sprzęt tani, pażdzierzowych marek, kupowany do kina i na jakieś domówki, czy do grania na tarasie do grila.  Pierwsza sprawa to ocena stanu kolumn od strony wizualnej, oczywiście nie chodzi o wyłącznie o obudowę, ale też stan membran i gum zawieszenia. Wszelkie uszkodzenia, dziurki, wyszarpania na zawieszeniu i membranie są niedopuszczalne. Akceptowalne są powiedzmy b.małe wgniecenia kopułki przeciwpyłowej na głośniku, jeśli takowa oczywiście jest. Rysa na skrzynce, czy dziurka na maskownicy, to nie problem. Można popatrzeć na stan mocowań głośników do skrzyni, gniazda na kable, ewentualnie cokołu, ale to od razu rzuca się w oczy.

Potem najważniejsze, odsłuch bo załatwiasz dwie sprawy...Słuchasz czy brzmienie kolumn Ci i twemu wzmacniaczowi odpowiada. Proponuje zabrać ulubiona muzykę, jakieś zróżnicowane nagrania, także te wymagające od kolumn. Przy okazji odsłuchu głównego, można proforma przytknąć ucho do każdego z głośników z osobna by posłuchać, czy coś nie chrobocze i nie obciera się( choć byłoby to słychać nawet normalnie ).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Forumowicze potrzebuję dalszej pomocy. Dziś oglądałem Dali Zensor 7 te o których powyżej pisałem. Wizualnie tak jak we wcześniejszym opisie tylko maskownice mają jakieś znikome mankamenty więc nieistotne. Same głośniki wizualnie są naprawdę w porządku. A teraz najważniejsze głośniki są z 2013 r i nie posiadają już gwarancji ale czy w tym roku konstrukcyjnie różnią się one od tych produkowanych teraz? Udało mi się jeszcze trochę zbić z ceny. Słuchałem ich na pożyczonym kinie domowym (wzmacniacz na którym latały został już sprzedany) i na mój gust grają ok. Nic nie szumi nie piszczy nie trzeszczy. Jeśli ktoś ma wiedzę na temat konstrukcji wtedy i dziś proszę o wypowiedź.

20170430_122414.jpg

20170430_122417.jpg

20170430_122421.jpg

20170430_123240.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...