Skocz do zawartości

Zestaw i do muzyki i do konsoli


Dominik

Recommended Posts

Na wstępie witam wszystkich forumowiczów. :) Mam nadzieję, że post w dobrym dziale, bo chyba troszeczkę bardziej przemawia na moje warunki zestaw stereo.

Może trochę się rozpiszę ale jeszcze chyba sam do końca nie wiem co chcę i co mnie zadowoli.
Od czego by tutaj zacząć… może od warunków. Pokój 12m2 (3x4m), będą pewne zmiany i docelowo układ jak na obrazku (być może sytuacja za jakiś czas się zmieni i będzie to 15…20m2 – tego nie wiem). Szare kwadraty to umiejscowienie kolumn. 

pokoj.thumb.png.35a76ca7c583e2aaf5ff5b29e1360ec9.png

Obecnie telewizor jest powieszony na krótszej ścianie obok okna i mam zestaw 5.1 skompletowany z amplitunera Sony STR-KSL5 z subwooferem Sony ale z satelitkami z zestawu Creative G500, albo G550, nie pamiętam teraz. Nie ukrywam, że nie jestem do końca zadowolony z takiego połączenia. Bardziej podobało mi się brzmienie pierwszych logitechów X-540. Sentyment pozostał hehe ;) 
Ale później dostałem te creativy i chyba trochę za duży sprzęt jak na mój pokój bo basu trochę za dużo. Aczkolwiek lubię jak jest. Niestety się zepsuły, więc podmieniłem serce układu, wyjąłem z szafy stary amplituner. Ogólnie podobało mi się rozwiązanie tego ampli bo sobie optycznym kablem podłączyłem PS3 i miałem 5.1 w grach. Teraz niestety PS4 slim nie posiada wyjścia optycznego, a nie udało mi się zmusić telewizora do wysłania dźwięku 5.1 do amplitunera po optyku, więc albo mam stereo albo symulacje, czyli DTS Neo 2.5.

Zastanawiam się cały czas czy stereo czy KD. Filmów co prawda nie oglądam zbyt często, choć ostatnio więcej gram. Lubię efekty dźwięku przestrzennego, jak i różne gadgety ;)

Początkowo myślałem o Onkyo TX-NR656 i do tego na front Monitor Audio Bronze 5, na tył Bronze 1 i Centralny z tej serii. Sub może kiedyś w przyszłości o ile potrzebny. Aczkolwiek możliwe, że początkowo były by tylko fronty.

Tylko czy w takim układzie będzie to sensowne?

58f3b60aa1c8b_pokoj2.thumb.png.9df30a9fd4c929f0e071b84bfb4aaa74.png

Ze stereo doczytałem, że polecane amplitunery to Onkyo TX-8150 bądź Yamaya N602 i do tego myślałem MA Bronze 5. Początkowo zastanawiałem się nad Bronze 2, ale słyszałem, że jak ma to stać na podstawkach to można kupić mniejsze podłogówki.

Kiedyś bym na pewno powiedział, że muzyka jest pierwszoplanowa. Z reguły jak jestem w pokoju to coś musi grać, bo nie lubię siedzieć w ciszy, może teraz przez sprzęt jaki posiadam nie przywiązuje już takiej wagi do niej, ale jak kupię lepszy zestaw stereo to się znowu zmieni? :) 

Może w skrócie co oczekuje. Głównie muzyka i konsola, film od czasu do czasu, a nawet koncert. Muzyka jakiej słucham naprawdę przeróżna. Głównie przodują takie gatunki jak pop, czyli co często na listach przebojów naszych stacji radiowych (RMF Maxxx, Eska), muzyka klubowa, eurodance. Często też rock pokroju AC/DC, a nawet zdarzy się Metallica, poprzez Depeche Mode, kończąc na naszym polskim Disco :P Nie zdarza mi się klasyka, jazz czy blues. Może jednak warto skłonić się bardziej w stronę zestawu stereo i poświęcić efekty przestrzenne a zyskać na jakości? Jak już pisałem lubię gadgety, więc chciałbym aby amplituner posiadał funkcje sieciowe, radia internetowe, spotify, USB, dobre by było wejście optyczne (TV) i coaxial (PC). Amplitunery w podobnych cenach, z tym, że jeden kina domowego, drugi stereo (choć chyba oba mają możliwość podłączenia suba). Czy w tych gatunkach muzycznych co słucham będzie duża różnica między np. tym NR656 a np.TX-8150? W KD dobrym udogodnieniem jest HDMI, mogę podłączyć konsolę, tuner satelitarny, chociaż w stereo jeden optyk z TV i też wszystko gra ale bez takich efektów ;). 

Tak więc, czy stereo, czy 2.1, a może nie zamykać drogi i ostatecznie skompletować zestaw 5.1? Chociaż z czasem też różnie bywa i później może być go mniej na gry, czy filmy a muzyki częściej się posłucha... Być może zwrócić uwagę na jakieś inne amplitunery? Inny zestaw kolumn, może inne połączenie? Dobrze jakby był dobry bas ale nie za bardzo "mulący" :) 

 

Z góry dzięki za porady!

Edytowano przez Dominik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Zacznę od najbardziej podstawowej spraw, czyli ustawienia kolumn. Zdecydowanie dla poprawy jakości dźwięku lepszą opcją będzie ustawienie kolumn przednich bliżej siebie, ewentualnie ostatecznie postaw te kolumny trochę bardziej oddalone od rogów. 

Wracając natomiast do wyboru konfiguracji - w aktualnym pokoju odradzam zestaw wielokanałowy. Zdecydowanie lepiej skup się na wyborze możliwie najlepszego systemu dwukanałowego. Ewentualnie jesli w przyszłości pokój będzie większy i rozważasz możliwość stworzenia zestawu wielokanałowego, można teraz wybrać amplituner wielokanałowy i na razie skonfigurować go w trybie 2-kanałowym. 

Szczegóły - jeśli możliwości rozbudowy w przyszłości do systemu wielokanałowego, zdecydowanie polecam bardzo dobry amplituner Onkyo TX-NR656. Natomiast jeśli pozostajemy przy dwóch kanałach, spójrz proszę na najnowszy amplituner Onkyo TX-8270. Poza praktycznie pełnym wyposażeniem sieciowym, bardzo dobrą jakością dźwięku, wyrozniającą się wśród wszystkich dostępnych amplitunerów sieciowych na rynku, amplituner ma pełen komplet wejść HDMI. Daje to możliwości podłączenia wszystkich źródeł audio-video (tak jak przy amplitunerze wielokanałowym). 

Kwestia kolumn - w tym przypadku wybór zależy od Twoich preferencji. Monitor Audio Bronze 5 to swobodne, dynamiczne, analityczne granie, bardzo dobre połączenie z amplitunerem Onkyo. Jako alternatywa spójrz proszę na Dali Zensor 5. To bezpośrednia konkurencja Monitor Audio, charakter trochę spokojniejszy, cieplejszy, miękki. Warto jeszcze rozważyć Indiana Line Tesi 542 oraz obiektywnie najbardziej spójną, dopracowaną konstrukcję polskiej manufaktury Audio Academy Phoebe III.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz specjalnej oferty cenowej dla forumowicza, oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań w komfortowych warunkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Hmm czyli nawet w zestaw stereo w takim ustawieniu jak na pierwszym obrazku też nie ma za bardzo sensu?
Jeżeli chodzi o kino domowe to faktycznie więcej głośników, więcej trzeba się namęczyć w dobrym ustawieniu, dlatego bardziej skłaniam się do stereo. 
Może wydawanie takiej kwoty to trochę przesada jak na takie pomieszczenie? Choć z drugiej strony chcę aby ten sprzęt był na dłużej ;) 

Chciałbym mieć funkcjonalność amplitunera jak ma np ten TX-8150, a może jest jakiś tańszy z takimi funkcjami? I może jakiś tańszy zestaw kolumn? Ale jak to mówią, kupujesz taniej, kupujesz dwa razy, więc tego też chciałbym uniknąć :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie. Nie ma mowy o stereofonii, dźwięk będzie dobiegał po prostu z dwóch punktów.

Jeśli położenie zostawisz to proponuję lepszej klasy monitory. Np silver 2 czy elac b6 i do tego amplituner 8270 do którego bez problemu podlaczysz po HDMI konsole. 

Jeśli się uporasz z innym podłączeniem to do wyboru dochodzi Yamaha rn602 i Pioneer sxn30.

Absokutnie nie kombinuj też z umiejscowieniem kokumn stojących na szafce, takie przypadki już widziałem :)

Podjedz do nas na odsluch później wypożyczymy ci sprzęt do domu i sprawdzisz czy akustyka i rozmieszczenie sprzętu pozwala na zabawę z droższym sprzętem czy też monitory aktywne bliskiego pola okażą się być idealnym rozwiązaniem.

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...