Skocz do zawartości

czy DAC-In-The-Box Audio Alchemy poprawi u mnie jakość dźwięku?


Hal9000

Recommended Posts

Cześć,

dostałem "w spadku" przykurzony DAC-In-The-Box Audio Alchemy, jak w temacie, zastanawiam się czy przy moim sprzęcie niskiej klasy może on poprawić jakość dźwięku? :)  Mam niestety kompa z jakąś wbudowaną kartą dźwiękową, którą podłączyłem do mini wieży Philips (sorry za ogólniki, ale jestem poza domem, jutro mogę dopisać modele), czy jeśli między jedno a drugie wepnę tego DACA może to polepszyć dźwięk?

Dzięki wielkie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jeśli dotychczas słuchałeś muzyki z komputera w ten sposób, że podłączałeś jego wyjście słuchawkowe kablem mini jack - 2 x RCA do wejścia miniwieży a teraz podłączysz DACa, to powinno być lepiej. Oczywiście nie zagwarantuję Ci, że usłyszysz poprawę, choć powinieneś. Na pewno warto go użyć i jeśli nie teraz, to po zmianie choćby kolumn (na jakieś monitory lepszej klasy od dobrego producenta) w mini wieży powinno to być jeszcze bardziej słyszalne. Oczywiście musisz mieć w komputerze wyjście cyfrowe takiego samego typu jak wejście cyfrowe w DACu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu mam DACa 400 kilometrow od aktualnego miejsca zamieszkania wiec zastanawialem sie czy w ogole jest sens go taszczyc. Ale w takim razie przytaszcze, sprawdze jutro i dam Wam znac ;) To jest dokladnie cos takiego: audio_alchemy_dacinbox_rear.jpg

W Coaxial jest wpiety piekny blyszczacy ale krotki kabel - mam go podpiac do wyjscia sluchawkowego karty dzwiekowej? I 2xRCA do miniwiezy?

Generalnie planuje za pare miesiecy kupic jakis lepszy sprzet. Dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Hal9000 napisał:

Po prostu mam DACa 400 kilometrow od aktualnego miejsca zamieszkania wiec zastanawialem sie czy w ogole jest sens go taszczyc. Ale w takim razie przytaszcze, sprawdze jutro i dam Wam znac ;) To jest dokladnie cos takiego: audio_alchemy_dacinbox_rear.jpg

W Coaxial jest wpiety piekny blyszczacy ale krotki kabel - mam go podpiac do wyjscia sluchawkowego karty dzwiekowej? I 2xRCA do miniwiezy?

Generalnie planuje za pare miesiecy kupic jakis lepszy sprzet. Dzięki!

Nie podlaczysz do wyjścia słuchawkowego! Chyba że w środku masz też optyczne. 

Wyjście słuchawkowe to wyjście analogowe. Dac nie konwertuje z analoga na analog. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kartę realtek high definition audio, niestety nie jestem w stanie znaleźć informacji jaki to konkretny model. W każdym razie ma digital output S/PDIF, podłączyłem do tego DACa a jego do Philips MC170 i... wydaje mi sie ze jest naprawde duza roznica in plus :) Mam nadzieje ze nie jest to autosugestia (bo nie mam jak "przelaczac" miedzy jedną a drugą opcją zeby na biezaco to sprawdzac), ale mam wrazenie czystszego dzwieku, jakby wczesniej wszystko sie nakladalo na jeden "hałas", a teraz poszczegolne dzwięki byly bardziej odseparowane. Nie wiem na ile to zasluga DACa, a na ile uzycia wyjscia S/PDIF i dobrego kabla, bo czytam ze to moze miec spore znaczenie, w kazdym razie jestem zadowolony.
Nie wiem czy cos powinienem jeszcze poustawiac, np. w tym "menedzerze realtek hd audio"? Tam jest troche opcji, domyslny format, efekt dzwiekowy itd.

I ostatnie pytanie: jak nazywa sie kabel ktory łączy glosniki? Muszę odchylić takie "klipsy" i wpiąć druciki na końcu kabla. Bo w jednym głośniku jest jakiś problem (juz wczesniej byl przed DACiem), zaczęło cos czasami przerywac, szumiec - myslicie, ze powinienem wymienic caly kabel?

DZIĘKI!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel, który łączy głośniki (między sobą), czy kabel który łączy kolumny głośnikowe z...? (wzmacniaczem).

Opisz dokładniej o co Ci chodzi albo wklej zdjęcia.

Następnym krokiem do poprawy jakości dźwięku będzie wymiana kolumn na lepsze. Jakieś dobrej jakości monitory znanego producenta zestawów głośnikowych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, zle sie wyrazilem - kabel, ktory laczy glosnik z miniwieżą, w tym zestawie jest w ogole strasznie długi. A mam Philips MC170, kabel wpina się pod napis Speakers 6 Ohm ;). Nie wiem jakiej klasy jest to miniwieża i głośniki, w każdym razie chyba nie da się do niej podpiąć gramofonu bez przedwzmacniacza (czy się mylę?), a dostałem też ostatnio używany Dual 626, ktory jest chyba fajnym sprzętem.

zJ2W5-TIoZF9.jpg?v=3

Czy jeśli kupię jakiś lepszy amplituner i głośniki ten DAC w ogóle będzie jeszcze potrzebny?

Dzięki za pomoc!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Barry napisał:

dalej źle... B| głośniki to masz w kolumnie zamontowane, a kabel o którym piszesz łączy KOLUMNY z miniwieżą - tak to należy rozumieć. Pozdrawiam. 

Dobrze wiedzieć, ale przede wszystkim chciałbym wiedzieć jak nazywa się taki kabel i czy powinienem go wymienić czy kłopot może polegać na czymś innym

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko i na temat.

Głośniki, to są zamontowane w obudowach tych kolumn przetworniki elektroakustyczne. Samych głośników nie podłączysz, tylko zespoły/zestawy/kolumny głośnikowe. By Twoja mini wieża zagrał lepiej dobrze by było kupić lepsze kolumny. Jak pisałem od dobrego producenta.

Jeśli kupisz nawet lepsze kolumny i do tego lepszy amplituner (choć ja polecam wzmacniacz stereo), to i tak, jeśli źródłem dźwięku będzie komputer, DAC jest niezbędny, by dobrze grało.

Kable pomiędzy jednostką wzmacniającą, czyli elektroniką  a kolumnami można oczywiście wymienić na lepszy. Coś z miedzi beztlenowej OFC, najlepiej o czystości powyżej 5 lub 6N. Taki kabel, to kabel głośnikowy. Najlepiej kupić taki używany. Bo masz lepszą jakość za mniejszą cenę.

Kable są zbyt długie? Rozstaw kolumn powinien być ok. 2 lub 3 metry (nie więcej).

By podpiąć gramofon, potrzebny jest wzmacniacz  z wejściem Phono. Lub najlepiej osobny, przedwzmacniacz gramofonowy. Bo takie są dużo lepsze niż te wbudowane we wzmacniacze i amplitunery.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.04.2017 o 02:19, Angel napisał:

Jeśli kupisz nawet lepsze kolumny i do tego lepszy amplituner (choć ja polecam wzmacniacz stereo), to i tak, jeśli źródłem dźwięku będzie komputer, DAC jest niezbędny, by dobrze grało.

Dzięki za dużo cennych informacji. Odnośnie powyższego, mógłbyś rozwinąć? Dlaczego polecasz wzmacniacz stereo (i jak rozumiem jeszcze przedwzmacniacz specjalnie na użytek gramofonu)? Oraz dlaczego DAC jest niezbędny (czy np. jeśli kupiłbym dużo lepszą kartę dźwiękową nie dawałaby ona tego co DAC)?

Co do kabla głośnikowego, to ja nie chcę poprawiać jakości dźwięku lepszym kablem, tylko o to chodzi, że coś się stało i obecnie co jakiś czas jeden głośnik przerywa, trzeszczy strasznie itd. Jak coś się porusza kablem czasami na jakiś czas jest lepiej i znowu. Może to nie jest kwestia kabla, nie wiem...

Dziękuję

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to gniazda. Albo mocowanie, wpięcie kabli do gniazd. Przeczyść końcówki kabli bardzo drobnym papierem ściernym, by zalśniły, pokazał się metal. Sprawdź też na całej długości kabel głośnikowy jak gra muzyka czy rzeczywiście nie jest gdzieś uszkodzony. Wyginaj go lekko po trochu na całej długości, słuchaj, czy gdzieś nie zatrzeszczy itp. Może to jest łączenie gniazda z kablem już wewnątrz kolumny głośnikowej albo wewnątrz wzmacniacza. Musisz to wybadać, poszukać.

A kable poprawiają jakość dźwięku. Raczej lepsze kable mniej psują, mniej filtrują, "hamują" dźwięk. Dlatego warto byle jakie kabelki fabryczne wymienić na takie z dobrej miedzi beztlenowej OFC. Najlepiej o czystości 5 lub 6 N.

Wzmacniacze są w podobnej cenie najczęściej lepiej grającymi urządzeniami niż amplitunery. I jest ich większy wybór. Jeśli chcesz słuchać muzyki w stereo, to logiczne, ze polecam klasyczny wzmacniacz stereo. Choć dobry amplituner stereo, też może być. Oczywiście osobne przedwzmacniacze gramofonowe są na ogół sporo lepsze od tych wbudowanych w dość niedrogie modele wzmacniaczy i amplitunerów. A DAC, to urządzenie wyspecjalizowane do przetwarzania sygnału stereo. Dobra karta może być. Ale co lepsze, to już musiałby się wypowiedzieć, ktoś, kto porównywał karty i DACi.

W audio stosuje się do tych celów najczęściej DAC i dlatego taki proponuję. I ogólnie chodzi mi  tylko o to, że trzeba sygnał cyfrowy przetworzyć na analogowy, który to dopiero można podać do wzmacniacza.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...