Skocz do zawartości

DAC – przetworniki dla zaawansowanych, w cenie powyżej 2 tysięcy zł


RoRo

Recommended Posts

Obecnie korzystam z DAC wbudowanego w Hegel H160, korzystam tylko z LAN (80% Tidal, 20% NAS). Myślę o zmianie na dac zewnętrzny coś ala Topping D90.

Zastanawiam się jaki wpływ ma transport. W sumie nie chciałbym wydawać zbyt dużo na streamer. Czy ktoś testował wpływ transportu? Myślałem np. o  Audio Pro Link 1 za 500 zł, można go połączyć z dac optykiem.

Przy okazji kiedyś słuchałem jakiś bardzo drogi zestaw stereo i pamiętam, że dźwięk był wyjątkowo przestrzenny coś jakby w hali koncertowej. Zastanawiam się czy można uzyskać podobny efekt. Z tego co się orientuje to potrzebny byłby pecet.

Cześć osób używa właśnie mini pc jako transport po usb. Macie może jakieś doświadczenia w tej kwestii? Taki mini pc mógłby robić także za odtwarzacz wideo, a ceny nie są jakieś strasznie duże.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływ transportu moze być różny. Bardzo dużo zależy od DAC-a. Od dość dawna producenci interfejsów wejściowych pracowali nad minimalizowaniem wpływu jakości sygnału cyfrowego. Dlatego przy nowych konstrukcjach będzie on zapewne niewielki. Starsze DAC-i, nawet wysokiej klasy mogą być bardziej na to wrażliwe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, hlary napisał:

Wydaje mi się, że w większości sprzętu lepsze będzie łączenie coaxialne niż optykiem.

W większości przypadków ten optyczny, oczywiście w zależności od standardu jest ograniczony technicznymi możliwościami. Jeżeli jest możliwość wyboru to COAXIAL wydaje się lepszym rozwiązaniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry DAC to podstawa. Potem należy się martwić czy źródło wypuszcza sygnał cyfrowy w takiej formie jak powinno ( idealnie BitPerfect ). Takie  Mini PC może się świetnie nadawać do tego celu tylko trzeba mu poświęcić chwilę na skonfigurowanie a jeszcze wcześniej na pomysł jak z niego będziesz korzystał ( np czy z TV czy bez żadnego ekranu ). Kolejna sprawa, to że chłodzone pasywnie czyli bezgłośnie mini pc można kupić nowe za mniej niż 1000 zł.  Streamer to zwykle łatwiejsza  opcja bo odchodzi konfiguracja. Malina też jest ciekawym rozwiązaniem i daje mnóstwo frajdy jeżeli lubisz bawić się elektroniką. Ja zostałem póki co z mini PC z dedykowanym do muzyki systemem Daphile podłączonym do DACa ale zawsze też mam do tego DACa wpięte Chromecast Audio bo jest dużo bardziej intuicyjne w obsłudze. 

IMG_20201127_091204.jpg

Screenshot_20201127-091239.jpg

Screenshot_20201127-091244.jpg

Screenshot_20201127-091341.jpg

Edytowano przez Tomasz S.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Pewnie wezmę d90 mqa, zatanawiam się nad transportem. Chodzi mi po działanie tidala. Rozumiem, że odtwarzacz musi potrafić obsłużyć natywnego tidala i potrafić przesłać do dac 24bit 96KHz. Z tego co wiem to ten topping aby zdekodować mqa musi mieć przesłany sygnaĺ po usb. Jeżeli tak to co polecacie, raczej nowy.

Rozumiem, że gdy streamer nie ma wbudowanego tidala to nie ma innej opcji? Nie napalam się na mqa ale jak już kupić to coś w miarę nowgo i uniwersalnego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co doczytałem to najlepiej aby player miał wyjście usb audio, zasadniczo chodzi o przesłanie gołego strumienia do przetwornika dac, który później prześle sygnał do wzmacniacza. Z tych popularnych steamerów prawie żaden nie ma takiej funkcjonalności. Za rozsądne pieniądze jest np. SOtM sMS-200, można też mini pc z daphile, ale tu obawiam się o obsługę i samo działanie, czytałem o problemach z softem, upgrade itp. 

Znalazłem też jakieś dwa chińskie playery SMSL, ale tam chyba nie działa natywny tidal. 

A czy za pomocą aplikacji na telefon można strumieniować pliki master w tidalu? Bubbleupnp chyba tego nie potrafi, bynajmniej u mnie nie działa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home jestem z nich bardzo zadowolony. Trafiłem na nie zupełnym przypadkiem bo wcześniej nie znałem nawet tej firmy, ale jak posłuchałem to zrobiły na mnie takie wrażenie,że  wiedziałem,że będą moje. W sklepie były podłączone do dosyć drogiej elektroniki więc wiem ,że to połączenie z Atollem to nie wszystko na co te kolumny stać i ile zostaje w nich potencjału. W połączeniu z in100se grają bardzo środkiem z mocną podstawą basową, góra jest fajna, chociaż nie tak błyszcząca jak w Triangle czy Focalach. Połączenie świetne do muzyki ( i jednocześnie średnie do filmów ) podsumowując grają po prostu jak im Atoll narzucił. W sklepie słuchałem ich godzinę i przeleciałem przez Rock, Electro, muzykę wokalną/ akustyczną, rap i metal i we wszystkim mi pasowały, nie spotkałem się wcześniej z takimi. Sprzedawca bardzo polecał do nich in200 signature, ja bym spróbował do nich jednak coś w klasie D , że względu na ich zapotrzebowanie na prąd.

IMG_20201022_182134.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższym czasie mam zamiar nabyć przetwornik DAC, w cenie od 2 tys do maksymalnie do 4 tys. Zanim coś wybiorę do odsłuchu, chciałbym wiedzieć od jakich przetworników zacząć, może cos doradzicie. Mój wybór to Audiolab M-DAC +, NuPrime DAC 9, Pro-Ject DAC Box DS2 Ultra i może SMSL SU-9. Za transport jest głownie Node 2i i chromcast audio.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Amarok napisał:

W najbliższym czasie mam zamiar nabyć przetwornik DAC, w cenie od 2 tys do maksymalnie do 4 tys. Zanim coś wybiorę do odsłuchu, chciałbym wiedzieć od jakich przetworników zacząć, może cos doradzicie. Mój wybór to Audiolab M-DAC +, NuPrime DAC 9, Pro-Ject DAC Box DS2 Ultra i może SMSL SU-9. Za transport jest głownie Node 2i i chromcast audio.  

Ja mam Audiolaba M-DAC+. Nie jest to może najnowszy przetwornik ESS Sabre, ale otoczony fajną elektroniką. I gra z Deezera via Yamaha WXC-50 bardzo dobrze, dla mnie bardzo muzycznie, plastycznie. Nowsze nie znaczy lepsze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dedal75 napisał:

RME?

Mam go już prawie dwa lata, przez ten czas wymieniałem wzmacniacze i kolumny...    ale RME nie zamierzam póki co wymieniać bo zwyczajnie wygodnie mi z nim  i dla ucha też przyjemnie. 

Ten DAC/Pre/DSP to moje centrum dowodzenia audio i w swojej roli spisuje się wyśmienicie. Ja mam opcję z własnym wypasionym pilotem Harmony Elite i to już jest zupełna swoboda dostępu do potrzebnych ustawień "w locie".  Chociaż w oryginalnym pilocie również można mapować przyciski do czego potrzeba. 

Gdyby ktoś pytał jak RME gra, to on właśnie chyba wcale "nie gra" tylko robi co ma robić czyli prawidłową konwersję D/A  i tyle.  -A może aż tyle, bo nie mogłem na nim odróżnić Node od Chromecast więc Node już nie mam.  

Również polecam brać pod uwagę RME. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...