Skocz do zawartości

DAC – przetworniki dla zaawansowanych, w cenie powyżej 2 tysięcy zł


RoRo

Recommended Posts

A ja się cieszę Witku, że można taką opinię (porady na priv) od zaawansowanych w audio uzyskać. Szczególne podziękowania Tobie Romanowi i Markowi za cenne wskazówki w poszukiwaniu rasowego brzmienia za pośrednictwem DAC. 

Co do moich testów DAC. Nic nie naciągałem, jeśli czegoś nie byłem pewny to się upewniałem (czasami godzinami). DAC Atoll nie zwyciężył ze względu na moje przywiązanie do marki ...więcej, ja nawet nie chciałem go wybrać, gdyż konstrukcyjnie i przyszłościowo to konstrukcja nienapawająca optymizmem, nie ma się co oszukiwać- stara. Jednakże brzmieniowo mnie urzekła i reszcie pokazała jak należy rasowo (nie nowocześnie i technicznie) brzmieć . Myślę, że jeśli ktoś szuka DAC w cenie lekko powyżej 2000 zł musi go odsłuchać koniecznie. Opinia jest subiektywna, ale na pewno bez wpływowa, bez domyśleń, osądów wyczytanych- niesprawdzonych, wzorowaniu się na recenzjach. Każdemu z czystym sumieniem polecam.

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny @Arko55 na szczęście udało się posłuchać obu ;) 300 zł za układ można oceniać różnie, ale wpływ dodatkowego zaburzania toru (pre czy wzmakiem słuchawkowym) myślę, że jest nie do wyceny. Pomijam fakt, że DAC100SE ma starszy układ przetwornika, ale jak osobiście doświadczyłem, w tym przypadku nawet starszy układ w połączeniu z resztą konstrukcji sprawdza się lepiej. Temu mam kolejną podstawę do osądu typu: "odseparowane układy brzmią lepiej". W teorii przekłada się  na to, że łączenie wzmacniacza z DAC w jednej obudowie efekt finalny da (w teorii i poniekąd w praktyce) gorszy. Od dawna jestem zwolennikiem (wcześniej bardziej teoretycznym) odseparowywania układów jakich się tylko da od siebie.

Kolejna sprawa to to, że ładując kilka rzeczy w jedną obudowę (z tym samym zasilaniem i współdzielonych elementów toru) zaoszczędzimy, bo każde zewnętrzne urządzenia wyjdą drożej. Ale jak często praktyka pokazuje, że oszczędzimy na cenie kosztem brzmienia i często znacznej różnicy brzmienia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że w 99% przypadków lepiej sprawdzają się urządzenia separowane (ten 1 % zostawiłem na wybitne perełki- rzadkość). Odseparowanie podzespołów skutkuje tym, że nie promieniują wzajemnie na siebie polem elektromagnetycznym, a żadne ekranowanie nie wyeliminuje tego tak jak oddzielenie fizyczne - z fizyki- potęga 2 w wpływie i mocy promieniowania. Czyli promieniowanie maleje wraz z kwadratem odległości od źródła. Prościej - 2 cm to promieniowanie słabsze 4 krotnie, ale  4 cm to promieniowanie słabsze 16 -to krotnie. ...itd (20 cm - 400 krotnie).

Co lepiej wyjdzie?  Dźwiękowo czy finansowo ? Finansowo na pewno łącznie, dźwiękowo najczęściej różnica będzie przy oddzielnych urządzeniach, na plus oczywiście oddzielenia podzespołów. 

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Simson

Jeżeli to ten sam DAC który miałeś okazję sprawdzić to jestem pod wrażeniem tak niskiej ceny, my tu mamy temat "w cenie powyżej 2 tysięcy zł" a zobaczcie na te okazje

http://allegro.pl/atoll-100-dac-i6798656353.html#thumb/1

Myślę że nic lepszego nie ma szans znaleźć skoro to wyższa liga tych urządzeń :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4Home,

we wpisie z 29.04 mamy informację, że Simson już kupił DAC-100: "Jak zapewne czytający mój test wiedzą, że zdecydowałem się na DAC Atoll, jednakże zakupiłem go trochę "w ciemno" z uwagi, iż testowałem Atoll'a HD 100 nie zaś "gołego" DAC jakim jest Atoll DAC100SE."

Arko55,

dwa dni wcześniej przed Twoim postem wspomniałem o tej starszej wersji Atolla w dobrej cenie. Zresztą celowo już na początku bieżącego wątku napisałem "W tym wątku proszę pisać o urządzeniach które jako nowe kosztowały co najmniej 2 tysiące złotych, zarówno aktualnie sprzedawanymi jak i wycofanymi z produkcji."

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Dla chcących posluchać dźwięku baaardzo wysokiej jakości polecę dac matrix x-sabre.

Urządzenie bardzo wysokiej jakości. Kto nie miał w ręku nie doceni finezji budowy tego dac. Jeden blok aluminium w ktorym obrabiarka cmc wyciela otwory na elektronikę pozostawiając grube ściany działowe. 8xkość sabre 9018.

Czysty dac bez pre, amanero. Brakuje mi i2s i amanero.

Dźwięk gładki i szczegółowy co w dac na 9018 nie jest tak oczywiste. Jest bardzo naturalny, bez sztucznego pompowania, pogrubiania i w drugą stronę wysuszenia i odchudzenia. Generalnie dac raczej dla zaawansowanych, nie szukających korekcji w brzmieniu. W/g mnie przy odpowiedniej klasy sieciówce to objawienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, kość w dac jest ważna ale ważniejsze jest to w jaki sposob została potraktowana.

Jesli chodzi o Sabre jest nowsza kość 9038. Ma już ze 2 lata i teoretycznie jest lepsza od 9018. Mowię teoretycznie bo raz, nie slyszalem jeszcze zadnego dac na niej (lks 004, matriks pro) po drugie nie jestem pewien czy minęło wystarczajaco dużo czasu żeby konstruktorzy się jej ,,nauczyli".

W każdym razie matrix po wyjsciu wersji pro staniał więc jest okazja go kupić taniej. Na rynku wtórnym rzadko się pokazuje.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • RoRo pinned this topic

A może by tak przedmówcy bardziej rozwinęli temat?

Poza tym nowy  XiangSheng DAC 05A jest do kupienia za kwoty trochę przewyższające tysiąc złotych, więc powinien się znaleźć w innym wątku...

DAC od 1 do 2 tysięcy złotych:

https://forum.audio.com.pl/topic/46331-dac-przetworniki-w-cenie-od-1-do-2-tysięcy-złotych/

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie , xiang .... Tak się nim bawię właśnie , i dramatycznych różnic wobec CD73 nie stwierdzam . Znaczy się delikatnie lepiej , ale szału nie ma . Połączone po coax . Co prawda z innymi dacami nie porównywałem, i nie po go kupowałem żeby grać z CD , ale staruszek Arcam się broni całkiem nieźle :)
M

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jako transport . 

Dzisiaj mi dopiero przyszedł kabelek USB , i potestowałem troche. No i zaliczyłem opad szczeny .... Nie spodziewałem się że po wpięciu DACa muzyka może całkowicie inaczej zabrzmiec .... Poprawił się przekaz , nie wiem , muzyka nabrała takiego lampowego polotu ( tłusto , gesto , na bogato :) ) . Jako źródło zwykły laptop z Tidalem , żadne supergęste cuda .

Słyszałem że xiang gra najlepiej po usb , ale nie spodziewałem się takiej różnicy ze zwykłym lapkiem ... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...