Skocz do zawartości

DAC – przetworniki dla zaawansowanych, w cenie powyżej 2 tysięcy zł


RoRo

Recommended Posts

Dnia 27.02.2018 o 09:49, S4Home napisał:

RoRo ale pamiętaj. To nie cena generuje jakość produktu. Kolega wspomniał że jest dużo tańszy odpowiednik tych modeli które wyslales. Grający na ich poziomie. Więc dlaczego nie może się tu znaleźć?

S4Home
Z bardzo prostego powodu: w początkowych założeniach wszystkich 3 wątków poświęconych przetwornikom DAC podałem zakresy cenowe za nowe urządzenia, by nie wkładać wszystkiego do jednego koszyka i łatwiej było znaleźć DAC w zakładanym budżecie:
"W tym wątku proszę pisać o urządzeniach które jako nowe kosztowały co najmniej 2 tysiące złotych, zarówno aktualnie sprzedawanymi jak i wycofanymi z produkcji."

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RoRo wiem o co ci chodzi i się z tym zgadzam. Tylko teraz tak, ktoś wchodzi do tego wątku szuka daca do 2500 zł. Czyta, czyta, i nie przeczytał bym o xiangshen gdyby kolega o nim nie wspomniał. A gra tak samo, lub lepiej. Ja wiem że sprzęt audio grupujemy na ceny, bo inaczej się nie da. Wielokrotnie już sprawdziłem że takie grupowanie audio jest złe, ale ok podporządkujemy się. 

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

A czy ktoś może mi odpowiedzieć czemu Atoll w dacu 100 postawił na lepsze parametry sygnału przez wejście optyczne a nie usb? To wygląda na samobójstwo bo przecież złącze usb jest praktycznie w każdej elektronice a optyczne nawet w laptopie nie jest oczywiste. Zastanawia mnie też jak to wpływa na subiektywne odczucia podczas odsłuchu. Czy ograniczenie do 96kHz jest słyszalne? 

Jestem właśnie w trakcie zakupu daca i rozważam już tylko Atolla i Arcama irdac II. Wybór daca będzie też determinował wybór wzmacniacza. Jeśli Atoll to do tego in200 a jeżeli Arcam to w zestawie z a39. Przy podobnej cenie Arcam możliwościami wręcz deklasuje Atolla: konwersja PCM do 24/384 oraz DSD128, odbiornik Bluetooth, gniazdo słuchawek. Dokładamy zasilacz Tomanka za kilka stówek i mamy na kilka lat spokój.

A może się mylę? :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne doświadczenie z kartami mam tylko przy okazji Nada 356 i tam w stosunku do zewnętrznego przetwornika różnica była ogromna na plus dodatkowego urządzenia. W Atollu na plus jest na pewno dużo lepsze zasilanie niż a irdacu. In300 zaspokoił by moje pragnienia i potrzeby w 100% ale to 13000 mnie przeraża. IN200 z Dac100 to połowa tych pieniędzy a drugi klocek mi nie straszny :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektronika w dziedzinie DAC-ów rozwija się bardzo mocno i do niedawna uzyskanie wysokich parametrów dźwięku po USB była dość ograniczona. Jeszcze parę lat temu wejścia SPDiF i Toslink dawały lepszy dźwięk nawet przy tych samych parametrach. Ostatnimi laty pojawiły się nawet dość tanie układy obsługujące kiedyś zupełnie kosmiczne parametry. Jednak musisz wiedzieć że nie wszystko co ma USB będzie działać z każdym DAC-iem. W przypadku komputerów często wymagane są odpowiednie sterowniki, a te nie zawsze są dostępne pod wszystkie systemy operacyjne. Bywa ze można podłączyć DAP-a do DAC-a, jednak nie każdy DAC wtedy będzie potrafił współpracować z takim urządzeniem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominałem o okazyjnym zakupie IN300-więc o kwocie rzędu 10tys za urządzenie na gwarancji. A wersja Signature IN200 jest lepsza od zwykłego IN200,tylko niestety bardzo świeża i trudno o dobrą cenę.

Ale faktycznie kupując używanego /poekspozycyjnego IN200 i DAC100 mieścisz się w 6 tysiącach (albo mniej-gdy kupisz/dokupisz wewnętrzny DAC).

Zastanawiam się jeszcze skąd się biorą duże różnice w cenach używanych DAC'ów- na przykładzie Audiolab M-DAC (bywały poniżej 2tysięcy, a teraz brak używek lub ceny pod 3 tysiące). I taka zmienność była już pare razy. W przypadku DAC100 różnica w cenie używek była mniejsza.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, 2pac01 napisał:

A czy ktoś może mi odpowiedzieć czemu Atoll w dacu 100 postawił na lepsze parametry sygnału przez wejście optyczne a nie usb?

Bo USB audio nadal nie jest uważane przez audiofilów jako prawidłowe podłączenie. Taka prawda.

Masz dwa DACi. Oba bierzesz do siebie, testujesz i to ty jesteś specjalistą w decyzji.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
5 godzin temu, S-Works napisał:

Witam

Czy jest sens kupowania DAC-a zewnętrzego,jeżeli zamierzam kupić NA6006 ,który posiada "Audiofilski konwerter cyfrowo analogowy 192 kHz / 24 bit (ESS9016) oraz dwa kryształy zegara dla zapewnienia wyjątkowej wydajności muzycznej"?

 

Hej. To zależy od ciebie. 

Przetwornik może być nieziemsko audiofilski ale jednak nie do końca pasować ci gustem. Dlatego nie wiadomo czy to gra tak jakbyś chciał. Sens jest ale taki dac będzie kosztował. 

Pytanie zasadnicze czy nie lepiej było brać dac i tani streamer.

Piotrek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o sterowanie streamerem a mając cały sprzęt apple-a wiem,że najnowszy marantz obsługuje AirPlay2 i super działa z apple-m.

Do niego(NA6006) chcę podłączyć hdd z flac-ami i sterować  macbookiem bezprzewodowo, dalej wzmacniacz i słuchawki stąd pytanie czy z dac-em czy bez.

Swoją drogą skoro sygnał (obojętnie jak wysłany wifi,kabel) jest cyfrowy to ewentualna korekta następuje dopiero na wzmacniaczu,więc bawiąc się korektorem w VLC nic mi to nie daję? Czy jednak sygnał "skorygowany" przesyłam do wzmacniacza? Obecnie poprzez słuchawkowe gniazdko na wzmacniacz wysyłam dzwięk skorygowany.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Do sprzętu Apple możesz użyć jakiegoś streamer’a który będzie spełniał role DAC i jednocześnie ogarnie strumieniowanie. Ja osobiście używam Cyrus Stram X on jest transportem ale miałem Stream XA z DAC wbudowanym z tym ze do produktów Apple lepiej wybrać coś z AirPlay. Jezeli słuchasz TIDAL, Spotify to jest już sporo produktów w sensownych cenach które obsługują serwisy streamingowe. Ja osobiście nie zawiodłem się (oczywiście w mojej konfiguracji) na przetwornikach D/A Burr Brown, Wolfson, Analog Devices. Pomysłem jeszcze może być CD który zawiera dobry przetwornik i możesz do niego podłączyć rzeczonego Mac’a jak np.Cambridge Audio Azur 851C są też CD które jednocześnie są streamer’ami. Dzisiaj to już bardzo rozbudowana cześć sprzętu audio. Moje osobiste zdanie jest takie ze kupując sam przetwornik D/A ograniczysz się do konkretnego typu źródła a kupując jakieś kombo możesz mieć więcej nie tracąc jakości.  I jeszcze jedno mając streamer możesz odpalić na Mac’u server DLNA ( np. Serviio) i wrzucić tam wszystkie flac’i czy inne pliki z Reference Recordings a streamer przy pomocy telefonu czy pilota poda sygnał na wzmacniacz.

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Widzę, ze niewiele wpisów w związku z bardziej zaawansowanymi dac wiec napiszę coś o Pioneerze N70A-k.

Kombain z praktycznie wszystkimi obecnie dostępnymi funkcjami oprócz wbudowanej bezprzewodowosci. Trzeba dokupic moduł lub podpiać router.

Obsluguje wszystkie formaty lacznie z dsd do 32/ ilestam. Ma wszystkie mozliwe wejscia i wyjscia oprócz BNC. Tak ze za funkcjonalnośc w tym zakresie dostaje odemnie 5 na 6.

Najwyższy odtwarzacz Pionieera ma na pokladzie sabre kość sabre 1016 czyli przetwornik juz nie najmlodszy. Juz są na rynku 1018 i 1032. Oczywiscie po jednym przetworniku na stronę.

Jakosć dźwieku sklasyfikowalbym jako niezłe hifi. Przetwornik posiada 3 filtry. Ja slucham w trybie sharp. Tryb slow jest nienaturalnie ulagodzony w trybie short brakuje mi wypelnienia. Jesli bedziecie czytać recki pionka to mozecie pozdrowic recenzentow i pogratulowac wprowadzanie w bład użytkowników.  Pionek nie jest ulagodzony. Panowie recenzenci nie zadali sobie trudu ustawienia użądzenia. Pionek posiada tez 7 stopniową bramke zegara? Echa? Dajacą się ustawić do kazdego wejscia osobno. Zmiana bramki skutkuje tez zmiana precyzji odtwarzania.

Użadzenie nalezy tez do tych z gatunku, ktore potrzebują czasu na wygrzanie. Dluzszego czasu....

Dźwięk jest dla mnie w miarę neutralny z dającą się wyczuć nutką cyfrowosci. Wysokie tony są za mało gladkie. Trochę brakuje wybrzmień. Dobrze sprawdzi sie w neutralnym lub nieco ocieplonym systemie. Za dźwiek dostanie 4 na 6 tylko trzeba pamietać, ze tylko 4 bo ( w moim torze i moje preferencje brzmieniowe).

W/g mnie najlepsze użadzenie tego typu na rynku. Sa jeszcze Oppo i Kambodża ale to nie ta klasa funkcjonalnosci i dźwieku ;).

W bezposredniej konfrontacji dźwiekowej jako dac polegl z moim x-sabre. Tylko trzeba pamietac, ze x-sabre to typowy dac. No i dla mnie jest absolutnym bestbuyem. Absolutnie wybitny dźwiek w swojej klasie cenowej i bardzo wysoki w kazdej innej.

Cale użądzenie dostaje odemnie 5.5 na 6 biorac pod uwagę jego funkcjonalność. Namawiam :)

oczywiście ja jako malkontent wymienię wszystkie jego wady.

-za mały wyswietlacz

-malo intuicyjny pilot bez podświetlenia. W ciemnosci nie ma szans nawigować

-nie dajace się wylaczyś, silnie świecace diody na panelu czolowym.

-po co komu port usb z przodu użądzenia! Nie rozumiem tego trendu. Acha, dla tych co stawiaja klocki w zabudowanych szafkach...

-wolno się włącza.

-zupelnie niepotrzebne upsamplingi, podbicia jakosci. Za duzo tego. I tak najlepszy jest direct. Dla gluchych polecam te wszystkie regulacje. W zamian mogliby zainwestowac w dodatkowe 2 cale wyswietlacza.

-

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...