Skocz do zawartości

DAC – przetworniki dla zaawansowanych, w cenie powyżej 2 tysięcy zł


RoRo

Recommended Posts

28 minut temu, JohnDoe napisał:

Widzieliście ten wykres pomiarów SINAD na 2019?   DAC w Node 2i daleko w tyle, zaraz koło HP laptop. Nie spodziewałem się tego 🙄

Nie widziałem, ale słuchałem. W sieci można znaleźć sporo pozytywnych opinii o tym urządzeniu więc zrodził się u mnie taki zamysł, coby w miejsce laptopa (Win 10) + DAC pokusić się o Node 2i. Zamówiłem, zaktualizowałem i... po jednym dniu odesłałem skąd przyszedł. Mój "maluch" tzn. KORG 100m (600,00 zł) wyraźnie obronił swoją pozycję. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Kubakk napisał:

Jak pamiętam to jest wg jakiegoś tam sygnału dB , a nie który dac jest da best :P 

Równie dobrze kolumny estradowe ziejące 140dB są da best a jakieś 100tysi monitory z max spl 100db padaka :D

Niczego nie napisałem że to jest wykres DACów the best 😉

 

Natomiast mam teraz taką zagadkę. W ustawieniach Node 2i jest możliwość przełączenia na "zewnętrzny DAC dla MQA". Podkreślę że nie zależy mi na tym całym MQA. I pytanie jest, czy jeśli to przełączę, czy wtedy cały nietknięty (nieważne czy MQA czy inny hires) sygnał S/PDIF podany coax, będzie dekodowany, renderowany przez mój zewnętrzny DAC  zamiast przez Node?                Mam nadzieję że wyrażam się jasno?

Właśnie to przełączyłem w Node i słucham z serwisu Qobuz albumu Come Away With Me (24bit/192kHz) Norah Jones (to nie jest MQA bo Qobuz tego nie robi) i na wyświetlaczu mojego DACa pokazuje 192kHz. 

Pytanie nie dotyczy tego który DAC lepiej brzmi bo mogę posłuchać, ale czy po przełączeniu ww opcji  całą robotę zrobi mój zewnętrzny DAC a nie Node?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi Ci o MQA z Tidal to mój DAC nie wspiera. Ale ja tego nie potrzebuję. Po przełączeniu w Node na zewnętrzny DAC - mój ADI-2 pliki MQA pokazuje 44.1 albo 48.  Przed zmianą opcji to były wyższe wartosci x2, ale dotyczy to wyłącznie MQA.   Czy o to chodzi? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.05.2019 o 10:09, JohnDoe napisał:

Widzieliście ten wykres pomiarów SINAD na 2019?   DAC w Node 2i daleko w tyle, zaraz koło HP laptop. Nie spodziewałem się tego 🙄

te pomiary to trochę tak jak porównywanie prędkości maksymalnej w aucie - niby 240km/h to więcej niż 230km/h, tylko gdzie tyle pojedziemy?

W przypadku wartości SINAD tych DACów, to żeby usłyszeć różnice między takim, który ma 80dB a innym z 90dB, to trzeba podkręcić wzmacniacz prawie na maksimum mocy wyjściowej. Że nie wspomnę o 100dB i wyżej.
Poza tym przecież audiofile nie mierzą, tylko słuchają ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często szum szumowi nie jest równy. W urządzeniach cyfrowych często sumy są przesuwane do częstotliwości ponadakustycznych i wtedy nie są słyszalne w przeciwieństwie do tych słyszalnych które mogą przeszkadzać. Generalnie taki wskaźnik mówi o jakimś poziomie zakłóceń które towarzyszą słuchaniu muzyki. 

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo lepiej jest na Qobuz i bez żadnego MQA. Ale znów biblioteka inna. 

Nie mówię że Tidal jest slaby, bo tak nie jest. Tylko to MQA takie naciągane. Ale już nie będę o tym gadać bo nie ma co. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , pytanie trochę " z czapy' ,ale nie znalazłem odpowiedniego wątku ,a nie chcę zakładać nowego. Czytając wasze wypowiedzi , widzę że się znacie i powinniście pomóc :) Sprawa jest taka , nabyłem drugi w życiu dysk zewnętrzny / Toshiba Canvio Advance/ , bo ten pierwszy mający już 8 latek nie wiem czemu przestaje być widoczny dla komputerów i innych urządzeń w moim domu. Ponieważ dysk jest w kolorze niezbyt lubianym przez żonę, a więc niebieskim , musiałem go ukryć w czeluściach szafki audio , dysk jest podłączony ukrytym w listwie maskującej kablem i podłączony do TV. Po włączeniu TV dysk dostaje zasilanie i się uaktywnia, ale nie zawsze , a raczej rzadko go potrzebuje ,ponieważ są na nim obecnie wyłącznie zdjęcia , których codziennie raczej nie przeglądam. Ale do meritum , czy taka praca dysku / bez potrzeby/ skraca jego żywot i go odłączyć ,czy może być tak jak jest? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy dysk niezależnie od konstrukcji ma bardzo ważny wskaźnik MTBF (Mean Time Between Failures) wskaźnik ten różni się pomiędzy dyskami. Dla dysku talerzowego będzie on mniejszy od dysków SSD, dyski domowe będą miały niższy od dysków serwerowych itd... Generalnie jest to wielkość pracy liczona w godzinach bez awarii. Standardowy dysk, taki najzwyklejszy talerzowy kręci się 5400 ob/ min i jak 6 godzin oglądasz TV to nie jest wykluczone ( choć powinien się zatrzymywać w czasie bezczynności  ale wszystko zależy jak telewizor z niego korzysta) że dysk się kręci te 6 godzin. Łożysko się zużywa i jesteś coraz to bliżej granicy MTBF. Pytanie jeszcze jakie warunki ma ta bidulka wciśnięta za szafkę, czy go choć trochę wentylujesz?

Wielokrotnie miałem podobne sytuacje z dyskami nawet tymi superwydajnymi do serwerów gdzie padały na skutek nagłej zmiany temperatury, nagłego wyłączenia zasilania itd... Kiedyś nawet grzałem delikatnie farelką (podłączoną pod przenośny generator) podejrzany serwer żeby podczas długotrwałego wyłączenia zasilania gwarantowanego dużej maszyny nie wychłodzić zbytnio dysków 😁

@tomek4446 i 8 lat to już może być czas na niego 😕

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Inferno , @MobyDick , dzięki za wyjaśnienie , o czymś takim jak MTBF pierwszy raz słyszę , no po prostu kiepski jestem w te klocki . Dysk wentylację ma doskonałą , w drzwiczkach jest metaloplastyka, a więc ażur a tyłu nie ma w ogóle :) . To podłączenie na stałe było głównie dla wygody żony , ale biorę pod uwagę Wasze rady i go odłączę. A jeszcze tak z ciekawości , jak już nastąpi punkt krytyczny pracy dysku, a mamy na nim wszystkie nasze zdjęcia rodzinne to da się je jakoś odzyskać ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

da się je jakoś odzysk ?

W znakomitej większości przypadków się daje, chyba ze głowice rozwaliły talerz kompletnie. Tak czy inaczej jest to kosmicznie drogie i w grę wchodzi rozbieranie dysku, wymiana z tym samym modelem sprawnym itd...

Zdecydowanie taniej kupić drugi dysk teraz i zgrać zawartość dopóki jeszcze działa.

Edytowano przez Inferno
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że nie padło to co najważniejsze. Jeśli dysk przekroczy przewidziany czas dla niego do pracy przez producenta, to nie ulega samodestrukcji :) . W systemie operacyjnym mogą się wtedy pojawiać komunikaty ostrzegawcze lecz on może nadal pracować bez zarzutu. Dysk może paść dużo wcześniej zanim osiągnie ten czas. To temat pokrewny z DAC-ami, bo dyski służą do przechowywania plików, a w tym audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Jeśli chodzi o 

DAC powyżej 2k a dokładniej 2 razy powyżej ;) to chyba nie ma bardziej funkcjonalnego DAC w żadnym przedziale cenowym niż RME ADI-2 DAC ?
Oprogramowanie jest prężnie rozwijane i wspierane przez użytkowników: https://www.forum.rme-audio.de/viewforum.php?id=21

Ja poczekam czy na jesień nie pojawi się srebrna wersja - ale funkcjonalnie w sumie jest to dla mnie produkt finalny jako DAC. Może nie ma audiofilskiej magii, elektronika nie była lutowana magią w podziemiach zamku przez elfy na udach młodych księżniczek... ale to po prostu solidna robota niemieckich inżynierów.
Niezbyt lubiany chyba produkt bo za tani, producent twierdzi że nie trzeba lepszego zasilacza niż jest itd. Ale czy producent sprzętu dla muzyków może być złym rozwiązaniem skoro potem na końcu tego łańcucha pokarmowego to my i tak korzystamy z produktów muzyków korzystających z takiego sprzętu?
P.S. też mi brakuje tej magii... trochę zbyt nowocześnie wygląda ten sprzęt na mnie starego purystę ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...