Skocz do zawartości

DAC – przetworniki dla zaawansowanych, w cenie powyżej 2 tysięcy zł


RoRo

Recommended Posts

Ja nie mam żadnego problemu z bit perfect. Byłem tylko ciekawy jak ludzie to sprawdzają na różnych urządzeniach u siebie.

Pliki bit test mam ze strony producenta RME  (z instrukcji obsługi strona "35.15 Bit Test" https://www.rme-audio.de/downloads/adi2dac_e.pdf

Link do tych plików tutaj - http://www.rme-audio.de/download/bit_test_wavs.zip

796447374_Screenshot(51).thumb.png.d108b533c6890475802c00b7a3080aa1.png

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze jedno zdjęcie DAC'a w trakcie testu, kiedy wyswietla informację, że "bit test passed".      Nadal nie wiem skąd macie pewność, że test przeszedł z sukcesem jeśli takiej wasz DAC nie sygnalizuje? Na ucho?

OK Janusz, u Ciebie jakieś diody coś mówią. 

 

91143385_3062168537184418_5738159367828537344_n.thumb.jpg.1988f7cca0f012db4ee589ca0cc400ff.jpg

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że coś gra i nawet słyszymy, nie musi oznaczać "bit perfect". Chyba. 

Taki test ma za zadanie wykryć ewentualne błędy lub potwierdzić bity 1:1

Jeśli kilka bitów było błędnych to czy ktokolwiek to usłyszy? Bo wtedy przecież też "coś zagra".  Nie chcę się tu wymądrzać bo sam nie wiem jak taki test bada/zlicza błędy.   Przez to, że nie wiem, jestem ciekawy jak inni rozpoznają u siebie "bit perfect"

 Chodzi mi o wskazanie testu (zdał lub nie) a nie poprawność instalacji sterowników i konfiguracji urządzenia, czy też oceny "na ucho" czy gra dobrze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak byś powiedział, odepnij kable od kolumn i powiedz czy będą grać ;)

Ewentualne błędy mogą się pojawiać nawet z WASAPI (wadliwy kabel, czy cokolwiek)  i tu jest zadanie wykrycia takowych lub potwierdzenia 1:1 w bit teście. 

No, chyba, że ja nie rozumiem idei takiego testu. Ale już nie truję bo u mnie bit test problem nie występuje 😁

Jestem za to ciekawy jak sprawuje się nowy Mytek @karolkos

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek i Janusz, nic mi nie wytłumaczyliście. Nikt mi nie odpowiedział na pytanie na czym polega bit test. Czuję się jak zapędzony w kozi róg i mam wrażenie, że każdy z nas pisze o czymś innym.

Myślę, że sam fakt korzystania z WASAPI nie jest gwarantem "bit perfect" - bo po co wtedy robić test skoro ktoś ma przełączone w komputerze na WASAPI i już wie bez słuchania czegokolwiek, że jest OK. Po cholerę w takim razie ten cały test?

 

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Jeśli nie ma bit perfect to bez względu na to co słuchamy jest taka sama jakość wykrywana. Jeśli jest to 192 khz a 768 to po prostu pokaże różnice.

- Nie bardzo rozumiem co masz na myśli. Częstotliwość próbkowania chyba nie ma nic wspólnego z bit perfect. 

 

Ja jeszcze nigdy nie miałem u siebie przypadku niezaliczenia bit testu i nawet nie wiem czym to się objawia. 

Domyślam się, że jeśli choć jeden bit będzie zmieniony to może usłyszę jakiś "pop , click" ale odtwarzana muzyka będzie grać bez zmiany jakości w innych miejscach. Czy tak?   Czy może jednak nawet jeden zmieniony bit uniemożliwi mi odtworzenie całości i nie będzie grać nic?

No i w końcu, niektórzy po prostu odtwarzają muzykę i wiedzą, że mają "bit perfect" (?), ja zaś mam jakieś specjalne pliki do tego celu.

Jak to z tym jest?

Ponawiam więc pytanie, skąd Wy ludzie wiecie, że macie bit perfect? Bo przecież chyba nie każdy DAC ma taką opcję tesu. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na macu nie chciało mi to jakos zadziałać ale moje doświadczenie w obsłudze maczka jest średnie

Test może odbyć się tylko na zasadzie porównania.

I albo DAC ma zaszyty wzorzec w pamięci który porównuje z plikiem przesłanym - jak sie zgadza jest bit prefect

Albo ma zaszyte jakieś sumy kontrolne które są przesłane wraz plikami które biora udział w teście a które  ściągnałeś na komputer

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu jest pies podgrzewany! Wreszcie ktoś gada z sensem 🙂 

10 minut temu, Fafniak napisał:

DAC ma zaszyty wzorzec w pamięci który porównuje z plikiem przesłanym - jak sie zgadza jest bit prefect

W takim razie rozumiem celowość plików testowych zamieszczonych na stronie producenta. Te pliki będą spełniać swoje zadanie tylko w przypadku konkretnego produktu. Na innym DAC takie pliki są bezużyteczne. 

Proponowanie komuś "sprawdź czy masz bit perfect"  słuchając muzyki jest zwyczajną ściemą albo nieznajomością zagadnienia. 

Dzięki Fafniak za zrozumienie mojego pytania i naprowadzenie na właściwe myślenie 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Jeśli nie ma bit perfect to bez względu na to co słuchamy jest taka sama jakość wykrywana. Jeśli jest to 192 khz a 768 to po prostu pokaże różnice.

Głowy bym za to nie dał bo już dawno to było jak czytalem o komunikacji usb

Ale wpierw nadawca(komputer) wysyła informację "co będzie wysyłane" /ustalany jest zegar a potem idzie strumień danych

To ze wyświetla lub nie 192/768 to raczej pośrednio może mieć znaczenie czy jest  bitperfect- jak sie sypnie to przestanie wyświtelać ;)

Przed chwilą, JohnDoe napisał:

I tu jest pies podgrzewany! Wreszcie ktoś gada z sensem 🙂 

W takim razie rozumiem celowość plików testowych zamieszczonych na stronie producenta. Te pliki będą spełniać swoje zadanie tylko w przypadku konkretnego produktu. Na innym DAC takie pliki są bezużyteczne. 

Proponowanie komuś "sprawdź czy masz bit perfect"  słuchając muzyki jest zwyczajną ściemą albo nieznajomością zagadnienia. 

Dzięki Fafniak za zrozumienie mojego pytania i naprowadzenie na właściwe myślenie 🙂

Ale może byc też zaszyty w sygnale który ściągnąłeś (plik) kod weryfikacyjny/suma kontrolna którą DAC wie gdzie szukać

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem to z linku i tak średnio się dowiedziałem tego co chciałem. 

 

WASAPI różni się od DS (directsound?) tym, że ten drugi nie jest bit perfect i zawsze używa mixera Win. Jeśli częstotliwość próbkowania dźwięku różni się od tej ustawionej w panelu dźwiękowym, zostanie ponownie próbkowany.   Jeśli się mylę to proszę mnie poprawić ale  DS nie służy do ustawienia komputera w trybie bit perfect (ażeby ominąć mixer Win). Więc nie należy go brać w ogóle pod uwagę. 

WASAPI umożliwia tylko ustawienie urządzenia (Windows) w trybie bit perfect. Ale to jeszcze nie gwarantuje, że do DAC dociera bit perfect. O tym można się przekonać dopiero po odczycie z DAC, lub innymi metodami porównawczymi próbki. Ja to tak pojmuję. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas mówimy o teście "bit perfect".   O transporcie plików z jednego urządzenia na drugie przez kabel USB. 

Test polega na wykryciu błędów lub potwierdzeniu bit perfect. 

Po co więc ten test skoro nic ma nie wykrywać? Test ma sens, tylko chyba nie potrafimy się tu dogadać od wczoraj ;)

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pboczek napisał:

Fajnie że piszecie od wczoraj, przynajmniej się dowiem co to jest ten bit perfect i jak zjeść. Tak że ciekawa lektura.

Gdzieś wyczytałem, że bit jest perfect jak jesteś na imprezie i płeć przeciwna mocno zwraca na ciebie uwagę. Ma to sens 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rega przepraszam Ciebie ale dyskusja jak każda inna a na pewno bardziej realistyczna niż poematy o kabelkach.  W nosie mam ilość postów.  Problemem jest to, że nie każdy rozumie o co w tej dyskusji  chodzi. Może więc Ty wytłumaczysz i zakończymy ten temat. 

Zaczęło się od tego, że kolega "ogarnął sobie" bit perfect ale nie wie (nie potrafi wytłumaczyć) jak. Więc chyba warto to wyjaśnić bo z tego co widzę, wielu ludzi nie wie o co chodzi z tym całym bit perfect z jednego urządzenia na drugie

Jeśli ktoś nie rozumie o czym jest dyskusja to jak rozmawiać?

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie (nie znam się) chodzi o to by nie degradować dźwięku na przykład przez mikser systemu komputera. Obniżenie głośności w systemie suwakiem volume, który nie jest suwakiem analogowym, wiąże się tym, że wraz z obniżeniem poziomu głośności nie obniża się poziom szumów i sumarycznie spada dynamika. Systemowe obniżenie poziomu głośności wiąże się ze zmianą zawartości bitowego słowa (nie ma bit perfect) na wyjściu. Dlatego słowa 32/24/16 bitowe są zmianą głośności degradowane do odpowiednio mniejszej liczby bitowej. W niektórych przypadkach dynamika słyszalnie spadnie. 

Jak sprawdzić czy system (PC) przekazuje ze źródła sygnał bit perfect można na przykład w Jriver Media puszczając DSD plik muzyczny (1 bit). W opcjach jest okienko i wyświetla czy sygnał jest bez zmian. Włączenie w opcjach korektora czy nawet zmiana głośności powoduje, że DAC odczytuje plik w innym formacie (wyświetla błędne info) i przestaje go być słychać bo zmienia się zawartość w bitowym słowie z informacją o sygnale. 

Jeżeli systemowy odtwarzacz poprzez sterowniki wasapi/asio potrafi przekazać sygnał DSD (1bit) do DACa i ten to prawidłowo zdekoduje co będzie w głośnikach/słuchawkach słychać to analogicznie zrobi to z sygnałem innego formatu.

Jak sprawdzić czy na przykład CD dostarczy sygnał bit perfect? Nie wiem ale widziałem dyskusje na temat i tam posługiwano się specjalnie do tego celu nagraną płytą z plikiem .wav zawierającym muzykę zakodowaną w AC3 i jak było ją słychać to test był zdany ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...