Skocz do zawartości

DAC – przetworniki dla zaawansowanych, w cenie powyżej 2 tysięcy zł


RoRo

Recommended Posts

@Pboczek Prędzej już masz cały czas i nawet sobie nie zdajesz sprawy, że masz tak super ;)

 

Bit perfect - cóż to za określenie tajemnicze? Możemy mówić o tym jeśli z urządzenia A (laptopa Win) przesyłamy sygnał cyfrowy po kablu USB do urządzenia B (nasz DAC).  Próbki plików z obu urządzeń A i B muszą się zgadzać co do bit 1:1

 

Bit test jest również stosowany przy rip'owaniu płyty CD lub innej do takiego samego formatu aby określić błędy. - Czyż nie? 

Zawsze chodzi o porównanie plików/próbek lub specjalnych plików testowych dołączanych od producentów DAC (nie tylko RME bo widziałem też od innych firm). Fafniak wyjaśnił wyżej. 

 

Bit perfect = identyczny plik u źródła (laptop) jak i odbiornika USB (DAC) 

Spadam stąd bo zostałem posądzony o sztuczne nabijanie postów 🤔

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Pboczek napisał:

Jak słucham z dac po usb przez apkę Tidal na tablecie, ew. przez googlachroma, to chyba nigdy nie miałem bitperfect?

Jeżeli możesz regulować głośność na tablecie i słychać zmiany to nie masz bit perfect. Chyba, że masz vol 100%, zainstalowane sterowniki odpowiednie do przekazywania bit perfect bez ingerowania systemowego miksera w sygnał audio w dużym uproszczeniu pisząc. Wszelkie ingerencje EQ, głośność itp. to zmiana bitów w informacji o sygnale. Jak regulacja głośności degraduje dźwięk i wpływa na zmianę bitów możesz obejrzeć w prezentacji ESS. Może coś się pojaśni ;) 

digital-vs-analog-volume-control.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Pboczek napisał:

Eeee tam się będziesz przejmował. Rega tak ogólnie podsumował 😉.

@Pboczek - masz całkowitą rację. To ogólne podsumowanie. Jednak jeśli 99% forumowiczów nie wie do czego to potrzebne to kilkudniowe dyskusje na ten temat uważam za bezcelowe.

@JohnDoe jeśli uważasz, że temat który kontynuujesz jest bardziej wciagający od, jak to określiłeś, poematów o kablach to chciałbym Ci uzmysłowić, że sie mylisz. A jeśli nie wierzysz to zrób ankietę 😊. Oczywiście żarty. I faktycznie nie bierz za bardzo do siebie tego co napisałem, ale z drugiej strony temat zrobił się już zbyt nudny. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Rega napisał:

Jednak jeśli 99% forumowiczów nie wie do czego to potrzebne to kilkudniowe dyskusje na ten temat uważam za bezcelowe

Jeśli tak jest, że 99% nie wie do czego jest bit test, to słabo jak na takie forum. Wierzę, że tak nie jest. Ale jeśli jednak jest jak mówisz i nikt prawie tego nie wie, to chyba tym bardziej jest potrzeba wyjaśnienia. 

Myślę też, że nie zaśmiecam tematu o DAC. Ludzie kupują jakiś przetwornik z wyższej półki i chcą być pewni, że mają "bit perfect" ale nie wiedzą o co kaman. 

Ja już nie potrzebuję dyskutować na ten temat bo znam odpowiedź. Dla mnie zagadnienie wyjaśnione. 

 Cieszę się również niezmiernie, że wszyscy już tutaj wiedzą co to jest bit perfect. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np nie wiem co to jest, nie czuję się gorszy z tego powodu i nie uwazam, aby do czegoś było mi to potrzebne. A skoro Ty wiesz to zazdroszczę wiedzy.  Co do tego, że ludzie kupując DACa chcą być pewni, ze maja bit prfect to nie byłbym taki pewny, że to jest priorytetem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Rega napisał:

Co do tego, że ludzie kupując DACa chcą być pewni, ze maja bit prfect to nie byłbym taki pewny, że to jest priorytetem.

Nigdzie nie napisałem, że to priorytet. Poza tym, to zdanie w wyniku niewiedzy nie trzyma się kupy, że tak powiem. DAC'a nigdy nikt nie kupuje pod "bit perfect", no chyba, że chce mieć DSD to wtedy musi zadbać o wyższe parametry. 

Całe zagadnienie podniosłem ponieważ kolega @karolkos dostał radę od @S4Home żeby zadbał o bit perfect przy swoim nowym Mytek'u. 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie.

Rzeczywiście wziąłem udział w tym wątku, ponieważ miałem swego rodzaju zagwozdkę związaną  z opiniami na temat mojego już nabytego Myteka. Zakup się dokonał i okazało się, że nie wystarczy wpiąć przewodu na wejściu do DAC, oraz na wyjściu do wzmacniacza, żeby dźwięk był jak najlepszy.  Nie ukrywałem swojej niewiedzy w tym temacie i wdzięczny jestem kolegom za wszelkiego rodzaju sugestie.

Nie ma się o co spierać. Nikt z Was nie zaprzeczy, że wszystkim nam zależy na najlepszym dźwięku, choć pewnie często wydawane przez nas pieniądze na kable, kondycjonery, przetworniki, sprzęty, tak naprawdę...poprawiają nam nasze ego. Sam mam listwę, której "nie słyszę", ale wiem że ją mam i to w jakiś sposób działa na moją świadomość kojąco, że mam poukładany prąd  ( co za brednie), ale tak niestety jest.

Niestety komputerowiec ze mnie słaby i w związku z ilością używanych przez Was terminów, wydaje mi się mój niedobór w tej kwestii negatywnie wpływa na brzmienie mojego systemu :-) 

Nie spierajcie się, bo nie chciałbym żeby poziom tej dyskusji wyglądał tak, jak na innym forum o tej tematyce. 

W każdym razie dzięki za rady.Pozdrawiam

Edytowano przez karolkos
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, karolkos napisał:

Rzeczywiście wziąłem udział w tym wątku, ponieważ miałem swego rodzaju zagwozdkę związaną  z opiniami na temat mojego już nabytego Myteka. Zakup się dokonał i okazało się, że nie wystarczy wpiąć przewodu na wejściu do DAC, oraz na wyjściu do wzmacniacza, żeby dźwięk był jak najlepszy.  Nie ukrywałem swojej niewiedzy w tym temacie i wdzięczny jestem kolegom za wszelkiego rodzaju sugestie.

...

Nie spierajcie się, bo nie chciałbym żeby poziom tej dyskusji wyglądał tak, jak na innym forum o tej tematyce.

Jak widać - dość szybko wpisy zeszły z tematu wątku "DAC – przetworniki dla zaawansowanych, w cenie powyżej 2 tysięcy zł" na tematy poboczne:-(
To niestety dość częste i tworzą się nawet kilkudziesięciostronowe wątki których 3/4 to powtarzanie się lub OT (podobno - dla ożywienia wątku).

Karolkos - gratuluję fajnego DACa 🙂

 

4 godziny temu, Rega napisał:

@Pboczek - masz całkowitą rację. To ogólne podsumowanie. Jednak jeśli 99% forumowiczów nie wie do czego to potrzebne to kilkudniowe dyskusje na ten temat uważam za bezcelowe.

@JohnDoe jeśli uważasz, że temat który kontynuujesz jest bardziej wciagający od, jak to określiłeś, poematów o kablach to chciałbym Ci uzmysłowić, że sie mylisz. A jeśli nie wierzysz to zrób ankietę 😊. Oczywiście żarty. I faktycznie nie bierz za bardzo do siebie tego co napisałem, ale z drugiej strony temat zrobił się już zbyt nudny. Pozdrawiam.

Rega - w pełni popieram Twoją wypowiedź. Czekałem już trochę czy dyskusja wróci na główne tory (DAC powyżej 2 tysięcy), ale jak widać - nie wróciła 😞

Pozdrawiam
PS. Janusz Duryn - jesteś już kawał czasu na Forum, więc powinieneś pamiętać o tym by nie cytować niepotrzebnie wypowiedzi poprzednika! Mam przez to niepotrzebną pracę z usuwaniem niepotrzebnych cytatów 😞

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, JohnDoe napisał:

- Nie bardzo rozumiem co masz na myśli. Częstotliwość próbkowania chyba nie ma nic wspólnego z bit perfect. 

Ma. Bo jeśli nie masz bit perfect to sygnał przechodzi przez filtr systemowy i jest cały czas taki sam.

Jesli nie przechodzi czyli masz bit perfect to DAC wykrywa zmienne sygnały.

Jestem zwolennikiem PC audio. Troche siedzę w temacie.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@karolkos  pochwal się nowym Mytek'iem jak gra i nie przejmuj się dyskusjami.  Chciałem coś wyjaśnić i pomóc Ci przeprowadzić poprawnie bit test bo wydawało mi się, że Ci na tym zależało. Przy okazji sam lepiej zrozumiałem na czym polega taki test (na porównaniu próbek i tylko tak można się upewnić). Niestety, przyszło paru koszernych audiofili z których ani jeden nie ma pojęcia o teście bit perfect, nie chcą wiedzieć bo im to niepotrzebne i w ogóle to temat nudny. Faktycznie chyba jest jak pisze Rega, że 99% ludzi tutaj nie wie o co kaman z tym testem ani co w ogóle znaczy bit perfect. Dziwi mnie tylko, że ludzie którzy nie wiedzą nie pozwalają się też dowiedzieć innym i strzelają jakieś dziwne fochy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ajn moment moderatorze.

Czyli znowu wracamy do sytuacji, gdzie dyskusja o realnych (to nie pierwszy raz na tym forum)problemach (tutaj akurat dotyczą cyfrowego przesyłu) ŚCIŚLE związanych z DACami jest niepotrzebna? No brawo.

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Jesli nie przechodzi czyli masz bit perfect to DAC wykrywa zmienne sygnały.

I co wtedy? Z 384 spada do 192 czy 44? ? Pytam na serio.

Z mojego podwórka nawet właczenie equalizera w audirvanie nie powoduje zmiany "jakości" nagrania. Jak szło 24/192 tak idzie nadal

A że nie jest to bit perfect w znaczeniu takim że na wyjściu z komputera nie jest "dokładnie to samo co w pliku" to chyba jasne.

Inna sprawa że w przypadku RME sprawdza się cały tor od komputera do DACa w tym i osławione kabelki cyfrowe które podobno wprowadzają słyszalne zmiany ;)

Jeżeli tak przeszkadza taka dyskusja w tym miejscu to moze trzeba by wydzielić temat osobny z tych postów?Wtedy nie zakłócimy świętego "bezwiedzowego" istnienia audiofilskiego ;)

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pboczek, pewnie, że można. Gdybym wiedział, że będzie awanti to od początku bym taki temat utworzył i wtedy niechętni na wiedzę nie byliby poruszeni, że w ogóle się o tym rozmawia. Ale teraz już chyba za późno bo kto chciał się dowiedzieć już wie. Kto nie chciał to już jego sprawa. 

Zawsze myślałem, że każdy audiofil dąży do doskonałego, niczym nie zdegradowanego dźwięku a tu się okazuje, że audiofil ma gdzieś bit perfect. To trochę dziwne. 

 

3 godziny temu, Fafniak napisał:

Inna sprawa że w przypadku RME sprawdza się cały tor od komputera do DACa w tym i osławione kabelki cyfrowe które podobno wprowadzają słyszalne zmiany

Tak, tak. Taki bit test sprawdza cały tor cyfrowy audio z komputera do DAC. A więc kabelek USB też jest poddany testowi. Tyle, że audiofil nie testuje kabelków pod względem bit perfect, na urządzeniach do tego przeznaczonych ale robi to na ucho. 

 

Nie tylko RME oferuje pliki testowe do swoich DAC.    Jako, że to jest wątek o DAC'ach powyżej 2 tyś zł, chciałbym przedstawić amerykańską firmę MSB Technology która produkuje DAC'ki i inne urządzenia audio, nawet modularne. Najtańszy DAC  $9,950.00 - to chyba musi być bardzo audiofilski. Firma chwali się na swojej stronie tak: 

                                   

"The Bit-Perfect Test

Perhaps one of the most useful features of MSB DACs is the bit-perfect test. A series of files can be downloaded here. They are .wav test files that when played, will be identified by the MSB DAC and checked, and will be reported on the display if they are bit perfect. The message will stay on for a few seconds. If there is a problem with the test, the file will play and a loud burst of static like sound will be heard but the display will not indicate any change.

Warning! These files contain 0 db content. Turn your volume down before playing."

 

White-Premier-DAC-Front-with-Powerbase-900px.jpg.3d50db65b5b2acecebe87626a3441756.jpg

 

 MSB Technology - https://www.msbtechnology.com/

Pliki testowe do DAC'ów tej firmy - https://www.msbtechnology.com/faq/bit-perfect-test-files/

 

@RoRo   i   @Rega   ja nie chce bić piany i jeśli Was to nie interesuje, to trudno ale na pewno nie jest to rozmowa o niczym. Z tego co widzę, wiele ludzi nie wie o co chodzi z tym bit perfect.   Jeśli jednak rzeczywiście Wam to przeszkadza to proszę moderację o przeniesienie do wątku gdzie trzeba. Jeśli są jeszcze ciekawi to można taki wątek utworzyć i spokój. Chyba za dużo nerwów przez nieciekawą sytuację z pandemią.

Pozdrawiam wszystkich 🙂

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, JohnDoe napisał:

@RoRo   i   @Rega   ja nie chce bić piany i jeśli Was to nie interesuje, to trudno ale na pewno nie jest to rozmowa o niczym. Z tego co widzę, wiele ludzi nie wie o co chodzi z tym bit perfect.   Jeśli jednak rzeczywiście Wam to przeszkadza to proszę moderację o przeniesienie do wątku gdzie trzeba. Jeśli są jeszcze ciekawi to można taki wątek utworzyć i spokój. Chyba za dużo nerwów przez nieciekawą sytuację z pandemią.

Nie chodzi o Ciebie - tylko głównie o wpisy OT (i to nie tylko w tym wątku) - np.

16 godzin temu, Fafniak napisał:

a w ogóle to zarobiony jestem ;)

Więc wpisy dotyczące np. BitPerfect nie przeszkadzają mi, ani Redze. Tym bardziej że parę osób ciekawie wypowiadał się na ten temat 🙂

Pozdrawiam
PS. Dla jednych to może być "sztywne trzymanie się tematu", a dla innych - troska by nie było sporów które prowadzą do nieciekawych sytuacji i np. ucieczki z naszego Forum osób, którym przestało się chcieć ... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...