Skocz do zawartości

DAC – przetworniki dla zaawansowanych, w cenie powyżej 2 tysięcy zł


RoRo

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
3 godziny temu, S4Home napisał:

Korci mnie aby zrobić konkurs kto słyszy a=na Tidalu FLAC vs Master. Serio.

Mam wrażenie że częściej to to wymóg który do głowy klientom wprowadzają sprzedawcy i ludzie od marketingu.

Bez regulacji głośności myślę,że tak :) Albo mi się wydaje albo płyty w Master są po prostu głośniejsze.  Ja nie jestem kupiony przez MQA ale jak ktoś lubi to nie mam problemu. Jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki.  Ja nie dopłacam już do MQA

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No poddaje poddaje. O to chodzi.

Zwróćcie uwagę że w kinie ożywienie wprowadził Atmos, DTS X. Była pewien czas mocna stagnacja i spadek sprzedaży czy też zainteresowania. Atmos bardzo ożywił ten segment. Wprowadził świeży oddech.

Tu sytuacja jest podobna. W stereo wiele lat nic sie nie zmieniało.

Aż ktoś stwierdził że może być lepiej niż FLAC w plikach.

No i ożywienie jest. Tylko pytanie czy to napędzania rynku? Wówczas się cieszę :) Czy ludziom to jest naprawdę potrzebne.

Dnia 11.05.2020 o 08:08, MobyDick napisał:

Odbierana jakość dźwięku może być bardzo podobna, jednak zapis HD daje możliwość słuchania z większą wiernością.

No właśnie czy na pewno.

O to mi chodzi. Czy w takim konkursie 10/10 osób wskaże który plik jest wierniejszy?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa zaawansowanych przetworników od dawna koncentrowała się w dużej mierze na możliwości odtwarzania dźwięku który brzmiał by możliwie najbardziej przypominając naturalny z próbek które nie dają pełnej informacji. Wprowadzenie zapisu HD, mamy możliwość bardzo wiernego zapisania dźwięku. I tu powstaje pytanie. Czy potrzebujemy wiernego dźwięku ? Czy takiego który go dobrze przypomina ? Wielu stwierdza nawet ze woli ten obrobiony pod ich gust i że taki jest lepszy. Tyle ze on takim nie jest. Gdy chodzi o to aby kreować dźwięk .... Wtedy nawet położenie magicznych pastylek na butach do odsłuchu może być dużo ważniejsze od wierności rzeczywistości.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, MobyDick napisał:

Budowa zaawansowanych przetworników od dawna koncentrowała się w dużej mierze na możliwości odtwarzania dźwięku który brzmiał by możliwie najbardziej przypominając naturalny z próbek które nie dają pełnej informacji. Wprowadzenie zapisu HD, mamy możliwość bardzo wiernego zapisania dźwięku. I tu powstaje pytanie. Czy potrzebujemy wiernego dźwięku ? Czy takiego który go dobrze przypomina ? Wielu stwierdza nawet ze woli ten obrobiony pod ich gust i że taki jest lepszy. Tyle ze on takim nie jest.

Czasami mam wrażenie że przepisujesz teksty ze świerszczyków audiofilskich...

Wierność dźwięku ? Serio ? Bo jest "HD" ?

Naprawdę pisałbyś się na staniecie w szranki "HD" vs  "CD" ?

Znacznie większe znaczenie ma dobranie i ustawienie mikrofonów i późniejsze manipulacje na nagranym materiale niż to czy jest HD czy nie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Fafniak napisał:

Czasami mam wrażenie że przepisujesz teksty ze świerszczyków audiofilskich...

Wierność dźwięku ? Serio ? Bo jest "HD" ?

Naprawdę pisałbyś się na staniecie w szranki "HD" vs  "CD" ?

Znacznie większe znaczenie ma dobranie i ustawienie mikrofonów i późniejsze manipulacje na nagranym materiale niż to czy jest HD czy nie

Ale z oczywiście ze nie :) . Technikę oszukiwania naszego słuchu dopracowano do tego stopnia że praktycznie nie da się rozpoznać próbek HD od 44kHz/16bit jeśli przeszły przez dobry DAC. Różnica jest taka tylko że w jednym przypadku słyszymy to co zarejestrowano dokładniej a w drugim wynik technologi która przywraca dźwięk takim jakim najprawdopodobniej był. Sęk w tym że obie próbki zwykle różnią się dźwiękiem. Nie zmienia to faktu ze wielu woli te drugie.

Właściwie to źle się wyraziłem . Trudno jest z porównania stwierdzić która próbka jest HD a która nie. Bo rozróżni że są inne często się da.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak ja już nie nabieram się na każdy marketingowy bełkot o nowym produkcie że "stworzyliśmy produkt najbliższy dźwięku naturalnego" . Albo inne tego typu sformułowania.

To ściema. Ludzie tego nie szukają.

Jest dosłownie kilka firm które robią takie w miarę liniowe granie. I uwierzcie przy odsłuchu są komentarze że coś innego coś innego. Ale każdy przychodząc szuka naturalnego dźwięku. Otóż nie. I nie ma w tym nic złego.

Podobnie tutaj. Nie słyszymy HD ale ożywienie rynku było potrzebne.

A co ciekawe to HD w kinie domowym jest słyszalne! :) Kilka filmów porównywałem DVD vs BD no i nie mówie o obrazie jest duża różnica w audio.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, MobyDick napisał:

Tyle że ja nie mówię o sprzęcie, tylko możliwościach zapisu. Zapis z większą częstotliwością próbkowania i dokładniej ( ilość bitów ) daje możliwość dokładniejszego opisania dźwięku.

Ja wiem. Rozumiem istotę. I się z Tobą zgadzam. Tylko to trochę jest jak w TV. Był obraz na kineskopach. Poźniej HD, 4K i teraz 8K. Za każdym razem ludzie mowią jest lepiej a poźniej inni nieco bardziej dystansowani do TV mówią mnie bolą oczy od HD. I plazmy nadal kto ma ten korzysta.

Z Audio jest to samo. Spakowali MP3 było ok, Rewlucja! Naturalnym był FLAC było ok. Teraz co 24 bity 768. DSD 512 a inni słucha na winylu który ma trzaski i powie że lepiej :) O to mi chodzi. Wiecej materiału ok. No musi go być więcej. Tylko czy to nie więcej dla wielkości? Samej wielkości?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam że są pewne granice istotnych zmian. Raczej nikt nie powie że nie ma różnicy pomiędzy jakością TV SD w stosunku HD (768) potem postęp full HD ( 1080) jest niewielki. 4K widać jeśli podejdzie się blisko ekranu, bliżej niż się ogląda TV. To już traci sens, a dalej wydaje się zupełnie nie mieć sensu. W audio również są pewne granice. 44,1kHz/16bit pozwala dobrze opisać dźwięk. Przejście na 96kHz/24bit ma wpływ taki że nie trzeba za bardzo już rekonstruować tego co utracone. Dalej są już głównie mało istotne liczby. Ograniczeniem są głównie ilości przesyłanych danych. Gdy mamy stałe i szybkie łącze, nie ma to znaczenia. Jakość HD Tidala z MQA to ciągle niezbyt pełne HD, ale krok w tym kierunku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...