Skocz do zawartości

DAC – przetworniki dla zaawansowanych, w cenie powyżej 2 tysięcy zł


RoRo

Recommended Posts

3 godziny temu, HQ150 napisał:

Moim zdaniem szukaj DAC-a r2r

jestem za , jeżeli koniecznie chcesz wydać więcej kasy.

2 godziny temu, slawas2001 napisał:

audio gd

od momentu gdy nie mogłem doczekać sie pomocy co do wersji DACa jaka posiadam a strona producenta jest pod tym względem koszmarnie amatorska

nie polecam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Fafniak napisał:

jestem za , jeżeli koniecznie chcesz wydać więcej kasy.

 

A jeżeli nie chce 😉 co masz na myśli? 

 

Dobra juz chyba widzę... hm nie potrzebny mi dodatkowy zasilacz ani konwerter ,tak ogólnie będę się rozglądał... problem z kupowaniem od prywatnej osoby jest trochę taki ze kupujesz w ciemno,bez odsluchu

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, slawas2001 napisał:

A jeżeli nie chce 😉 co masz na myśli? 

 

Dobra juz chyba widzę... hm nie potrzebny mi dodatkowy zasilacz ani konwerter ,tak ogólnie będę się rozglądał... problem z kupowaniem od prywatnej osoby jest trochę taki ze kupujesz w ciemno,bez odsluchu

A skąd kolega jest jak mogę zapytać?

Bo widzę,  że moje województwo.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, slawas2001 napisał:

Dobra juz chyba widzę... hm nie potrzebny mi dodatkowy zasilacz ani konwerter ,tak ogólnie będę się rozglądał... problem z kupowaniem od prywatnej osoby jest trochę taki ze kupujesz w ciemno,bez odsluchu

nie... nie chcę ci wciskać sprzetu

chciałem zaproponowac abyś wypożyczył  r2r i wolfa i porównał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Co miałeś dotąd ? Jakie DAC-i?

ja zawsze słuchałem prosto ze streamerów, arcam rplay, bluesound node 2i, teraz to wszystko idzie przez daca w mini dsp ddrc24hd ale jest podwójne przetwarzanie bo idzie z rplaya do ddrc po analogu robi a>d potem dirac live robi korekcję i potem znowu d>a i dopiero wychodzi przez rca, jest to o tyle fajne że ma dwie osobne pary RCA na wyjściu i z tego względu mam wpięte dwa różne interconnecty jeden szybki drugi wolny ale z fajnymi wybrzmieniami i barwą, tyle że zastanawiam się nad przejściem na mini dsp ddrc 22d który pracuje w pełni w domenie cyfrowej i do tego byłby potrzebny mi dodatkowy dac, niestety nie jestem w stanie przewidzieć czy ta operacja będzie współmierna do wydatków koniecznych na ten cel, teraz nie jest źle, ale zastanawiam się czy mogłoby być dużo lepiej, słucham wszystkiego dlatego nie może być bezwględny dla słabszych realizacji, cała operacja będzie wymagała wypożyczenia w jednym czasie mini dsp, conajmniej jednego daca, i jakiś przyzwoitych kabli cyfrowych, na samą myśl kręci mi się w głowie, i aż się boję co z tego wyniknie ;))

oprócz tego wpinałem kiedyś w tor arcama rdaca ale w porównaniu do rplaya wydawał mi się deczko w stronę sterylności

 

 

1 godzinę temu, HQ150 napisał:

A skąd kolega jest jak mogę zapytać?

z tego samego miasta co -pewnie znane na forum - s4home :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, slawas2001 napisał:

I teraz dac w przedziale 2-3k pln.. muzykalny, i raczej wesołe, barwne granie (nie sterylne czy beznamietne!),  z miarę wyrównanymi pasmami i będący w stanie w dobrych jazzowych realizacjach przekazać bogactwo wybrzmien i przejśc tonalnych ....bas raczej pulsujący niz rozlazły kolumny to dynaidio...muzyka to rock, jazz, pop.. czy jest coś co by pasowało pod te wymagania? Albo chociaż się zbliżało?

Hej, jest 2021 rok.
DAC'i nie "grają", tylko wiernie przetwarzają sygnał cyfrowy na analogowy.
Nawet wzmacniacze (dobre) już nie "grają" - transparentnie wzmacniają to co dostaną na wejściu.
Nie grają również kable. Kable też nie mają preferencji co do muzyki - jest im wszystko jedno czy to rock, jazz, pop, metal, czy kino domowe.

Moim zdaniem "grają" de facto tylko głośniki i pomieszczenie (akustyka). No i oczywiście gra muzyka, a konkretnie jakość nagrania.
A dopasowanie brzmienia do preferencji można zrobić programowo, za pomocą systemów DSP / REQ.

Nadal są i będą osoby, które dopasowanie brzmienia wolą robić w "klasycznym" stylu (wymieniając klocki, zwłaszcza wzmacniacze na kolejne). Że niby ten gra bardziej ciepło i "muzykalnie", a ten bardziej zimno i "sterylnie" (tu możesz wstawić dowolne epitety z bogatego audiofilskiego słownika). W klasie A i A/B to nawet całkiem możliwe, że wzmacniacze grają inaczej (bo mogą np. zniekształcać dźwięk). Jak w torze audio nie ma EQ, to nie ma innej opcji na tuning brzmienia. A sprzedawcy tylko cieszą się, bo mogą Ci coś wypożyczyć żebyś posłuchał i może kupisz.
Tak samo są jeszcze pasjonaci wzmacniaczy lampowych. Moim zdaniem z High Fidelity to nie ma wiele wspólnego, ale rozumiem pasję do biżuterii ;) Też mam parę mechanicznych zegarków, choć na co dzień używam smart watcha.

Przepraszam, jeśli uraziłem czyjeś uczucia religijne! 🤭👼

 

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, S4Home napisał:

Dziwne bo co podłącze wzmacniacz to jednak gra inaczej. A kolumny, źródło i akustyka ta sama .....

Jak to wyjaśnić?

Piotr

U mnie gra wszystko kable b wzmacniacze itd, aaa jeszcze jeden dac kiedyś miałem nuprime ,i mam wrażenie że źródło dawało zawsze większy charakter niż sam dac-to jedno miało jakiś stosunkowo nie największy wpływ ale mogło być wina samej konfiguracji albo braku cierpliwośći

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TomekN napisał:

Pisałem "dobre" ;) Tj. transparentne

Jakieś przykłady możesz podać... pewnie i tak obecnie poza moim portfelem ale kto wie może kiedyś trafie 6 w totolotka ..😉 

Dnia 22.02.2021 o 10:40, HQ150 napisał:

No to jakbyś jechał na narty to po drodze zapraszam. Usłyszysz r2r:-)

Dzięki jak będzie okazja to na pewno skorzystam z zaproszenia, jak byś był kiedyś w okolicy to tez zapraszam tylko koniecznie zabierz ze sobą daca ..🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, slawas2001 napisał:

Jakieś przykłady możesz podać... pewnie i tak obecnie poza moim portfelem ale kto wie może kiedyś trafie 6 w totolotka ..😉 

W klasie A/B to rzeczywiście są nietanie urządzenia, np. Benchmark AHB2.
W klasie D jest tego więcej, dobre jest praktycznie wszystko co jest układach Purifi 1ET400A i Hype Ncore (np. NAD C298, M22, M33, produkty VTV, Nord Acoustitcs, Apollon Audio, Audophonics), a także dobre urządzenia na innych układach, np. (surprise!) Sonos Amp.

W każdym da się kupić transparentną końcówkę stereo w cenie ok. 2000 zł, np. Audiophonics MPA-S250NC XLR, a nawet za ok 1600 zł jeśli wystarczy Ci 2x75W @ 8 Ohm (MPA-S125NC).

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, TomekN napisał:

Wszystkie te urządzenia zostały spomiarowane, więc wystarczy rozumieć pomiary, aby nie być sceptycznym. Ja nie znam kabli, które wpływają na rytmikę czy barwę, ale co ja tam wiem.

No właśnie, czyli ze pomiary tych wzmacniaczy są identyczne, dokładnie takie same wszystkie parametry przy różnej konstrukcji??? No nie możliwe... to faktycznie chyba muszą grać identycznie tak samo😉 dobra,już nic nie mówię bo chyba zaczynam być coraz bardziej ciekawski... a jeszcze zapytam- dźwięk jest identyczny jak odtwarzany na sprzęcie wzorcowym idealnie neutralnym którym w tym przypadku jest - ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, slawas2001 napisał:

No właśnie, czyli ze pomiary tych wzmacniaczy są identyczne, dokładnie takie same wszystkie parametry przy różnej konstrukcji??? No nie możliwe...

Pomiary tych wzmacniaczy oczywiście nie są identyczne, każdy ma nieco inną charakterystykę zniekształceń harmonicznych czy poziomu szumu. Ale wszystkie one wprowadzają do wzmacnianego sygnału zniekształcenia oraz szum (THD+N) na poziomie niższym, niż możliwości ludzkiego słuchu (ok. -115dB). O takich wzmacniaczach mówi się, że są "transparentne", tj. wiernie przekazują na wyjściu to, co dostają na wejściu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TomekN napisał:

Pomiary tych wzmacniaczy oczywiście nie są identyczne, każdy ma nieco inną charakterystykę zniekształceń harmonicznych czy poziomu szumu. Ale wszystkie one wprowadzają do wzmacnianego sygnału zniekształcenia oraz szum (THD+N) na poziomie niższym, niż możliwości ludzkiego słuchu (ok. -115dB). O takich wzmacniaczach mówi się, że są "transparentne", tj. wiernie przekazują na wyjściu to, co dostają na wejściu.

Czyli kupujac sprzet najlepiej wybrać najtańszy spośród tych które mają zniekształcenia i szum poniżej progu słyszalności? To w jakim celu producenci się prześcigają płacąc pewnie spore kwoty projektantom takich urządzeń albo sami robią kilka różnych czy tez wprowadzają poprawki w każdym z nich skoro różnice są poza progiem słyszalności?  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TomekN napisał:

Ale wszystkie one wprowadzają do wzmacnianego sygnału zniekształcenia oraz szum (THD+N) na poziomie niższym, niż możliwości ludzkiego słuchu (ok. -115dB)

Trochę chyba się minąłeś z prawdą ;) Ile takich wzmacniaczy jest, które THD+N mają poniżej -115dB? Chętnie zobaczę pomiary ;) Dla przykładu ze strony ostatnio popularnego Amirma:

Accuphase E-270 THD+N = 0,0023% tj. - 93dB

Lyngdorf TDAI-3400 THD+N = 0,0018% tj. - 95dB

Musical Fidelity M2si THD+N = 0.001% tj. -100dB

NAD M10 THD+N = 0,0009% tj. - 101dB

popularny SMSL Q5 PRO THD+N = 0,32% tj. -50dB

Linn Majik DS-1 THD+N = 0,0016% tj. -96dB

Dnia 22.02.2021 o 08:46, TomekN napisał:

Hej, jest 2021 rok.
DAC'i nie "grają", tylko wiernie przetwarzają sygnał cyfrowy na analogowy.

To prawda ale połowiczna. Sygnał elektryczny audio po wyjściu z przetwornika D/A ma do gniazd wyjściowych jeszcze sporo elektroniki tzw. analogowy tor i tam już nie jest tak kolorowo, a właściwie jest bo ta część odpowiada za wszelkiej maści zniekształcenia, które mogą być słyszane jak zmiana barwy dźwięku. Poza tym rozpiętość SINAD daków jest ogromna, od 50dB do 125dB. To też słychać, a właściwie nie słychać pewnych rzeczy jak SINAD jest za niski ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MariuszZ napisał:

Trochę chyba się minąłeś z prawdą ;) Ile takich wzmacniaczy jest, które THD+N mają poniżej -115dB? Chętnie zobaczę pomiary ;) Dla przykładu ze strony ostatnio popularnego Amirma:

Accuphase E-270 THD+N = 0,0023% tj. - 93dB

Lyngdorf TDAI-3400 THD+N = 0,0018% tj. - 95dB

Musical Fidelity M2si THD+N = 0.001% tj. -100dB

NAD M10 THD+N = 0,0009% tj. - 101dB

popularny SMSL Q5 PRO THD+N = 0,32% tj. -50dB

Linn Majik DS-1 THD+N = 0,0016% tj. -96dB

To prawda ale połowiczna. Sygnał elektryczny audio po wyjściu z przetwornika D/A ma do gniazd wyjściowych jeszcze sporo elektroniki tzw. analogowy tor i tam już nie jest tak kolorowo, a właściwie jest bo ta część odpowiada za wszelkiej maści zniekształcenia, które mogą być słyszane jak zmiana barwy dźwięku. Poza tym rozpiętość SINAD daków jest ogromna, od 50dB do 125dB. To też słychać, a właściwie nie słychać pewnych rzeczy jak SINAD jest za niski ;) 

 

No tak, masz rację, -115dB to dla kogoś o absolutnym słuchu. -90db, czyli sprzęt który ma SINAD > 90 dla znakomitej większości ludzi jest transparentny :)

W każdym razie moje końcówki (o parametrach SINAD na poziomie od ~100 do ~95dB) uważam za zupełnie transparentne. Bo nie mam absolutnego słuchu a i lata już nie te :( ;)

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, TomekN napisał:

-115dB to dla kogoś o absolutnym słuchu

Jak żyć z takim słuchem? To strasznie męczące musi być. Bzyczenie komara jest pewnie niczym ryk bawoła ;) 

Widziałem na portalu Audio Science jakiś wątek i tam odnoszono się do tematu sugerując, że granica -80dB jest OK jeżeli chodzi o próg słyszalności uwzględniając przekrój populacji i nasze ucha.

Edytowano przez MariuszZ
dopis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tym że DAC'i "nie grają" chodziło mi o to, że obecnie (2021r) można bez problemu i nawet całkiem niedrogo kupić DACi, które mają SINADy grubo ponad 100dB. Ich wybór jest przeogromny. Wszystkie one będą dla człowieka transparentne i dlatego właśnie napisałem, że "nie grają". Pewnie można kupić też i gówniane przetworniki D/A z SINAD 60, ale po co? :)

 

DACs.thumb.png.c97e36c27f8fb35e870bfbc652215fdc.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, TomekN napisał:

A z tym że DAC'i "nie grają" chodziło mi o to, że obecnie (2021r) można bez problemu i nawet całkiem niedrogo kupić DACi, które mają SINADy grubo ponad 100dB. Ich wybór jest przeogromny. Wszystkie one będą dla człowieka transparentne i dlatego właśnie napisałem, że "nie grają". Pewnie można kupić też i gówniane przetworniki D/A z SINAD 60, ale po co? :)

 

 

To po co sa odsluchy i taka mnogość sprzetu? Czyli ze place dodatkowe miliony tylko po to żeby mieć mniejszy szum ktorego i tak nie słychać...a co z innymi parametrami np elektrycznymi ? Skąd się biorą rozne poziomy dynamiki, o co chodzi z współczynnikiem tłumienia? Czemu daci roznych firm o bardzo niskim sinad grają inaczej? 

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...