Skocz do zawartości

DAC – przetworniki dla zaawansowanych, w cenie powyżej 2 tysięcy zł


RoRo

Recommended Posts

Kiedyś przeprowadzałem (specjalnymi plikami testowymi) test Bit-Perfect z telewizora do DAC. Sygnał szedł z pamięci USB wpiętej do TV i optykiem z TV do DAC. Test zaliczony był pozytywnie, jednak z ograniczeniem jedynie do 16/44.1.       

Test dotyczył jedynie takiej ścieżki:  pamięć USB w tv > kabel optyczny > DAC = Bit-Perfect

Jeśli chodzi o inną ścieżkę cyfrową pobieraną z tv do DAC (kanały tv, serwisy streamingowe, youtube)  -  tego nie sposób przetestować w/w metodą i nie ma jak potwierdzić bit-perfect. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Fafniak napisał:

Zawsze zastanawiało mnie to takie bardzo...autorytatywne stwierdzenie że z telewizora sygnał cyfrowy jest słabej jakości.

To ja musze powiedzieć że testowałem takie polaczenie i na telewizorze jaki mam w salonie jest zdecydowana różnica. Apple TV podpięte jednocześnie pod TV przez HDMI i jednocześnie optykiem ze wzmacniaczem. Po wyrównaniu poziomu wejść  (TV było ciszej na początku ) z TV zauważalnie słabsza jakość - basik i rozdzielczość. TV żadnych wielkich lotów Samsung - może to jest powód. Wszystkim się bawiłem ostatnio przy okazji podłączania MiBoxS który dostałem w prezencie 🙂 Także u mnie przez TV znaczy słabsza jakość. U syna w pokoju mam wysoki model TV niby z super audio jeszcze tam sprawdzę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Nie wiem czemu 44,1 jak TV i playery Blu-ray, DVD i dźwięk na nich zawsze pracują na 48k.

Zgadza się, kiedy korzystam normalnie z tv to zewnętrzny DAC pokazuje 48.0 

Ale test dotyczył ścieżki z pamięci USB wpiętej do tv. 

Inked133450314_726539221618802_6247228724249654749_n_LI.thumb.jpg.4b3b8105d1906d954d9c1777bfc9aa76.jpg

Jedynie zaznaczony na czerwono plik działa na tv - pozostałe pliki "file not supported".  Niestety nie mam takiej próbki testowej "48.0k"

 

I teraz drobna edycja tego co napisałem wcześniej, właśnie przeprowadziłem ponownie test i nawet 44.1 nie idzie bit-perfect. Słychać podczas odtwarzania charakterystyczny dźwięk - pykanie, ale DAC nie pokazuje informacji "test bit-perfect passed".   Możliwe, że coś źle zapamiętałem z testu który robiłem kiedyś. Lub popełniam jakiś błąd teraz. Sprawdzę jeszcze. 

 

Edit 2, 

Zajrzałem na forum RME i ktoś tam pytał o pliki testowe "48k"    >>>     https://forum.rme-audio.de/viewtopic.php?id=30262

 

Trzeba nieco przerobić w edytorze te które mam. Jak kiedyś znajdę czas to zrobię taki plik żeby przetestować czy tv chociaż 48k podaje sygnał bit-perfect do DAC.  Póki co, wiadomo, że inne niż 48 nie idą bit-perfect.

Przepraszam za podanie wcześniej błędnych wyników co do testu bit-perfect 44.1 na tv. Widocznie zasugerowałem się, że w ogóle było coś słychać ale nie pamiętałem, że DAC nie wyświetlił info "bit test passed". 

 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, JohnDoe napisał:

Ale test dotyczył ścieżki z pamięci USB wpiętej do tv. 

Rozumiem.

A tak po prawdzie ... czy to do re rozwiązanie z tym graniem przez TV? 

O ile rozumiem sygnał audio z płyty DVD czy Blu, wypuszczony z Playera prosto  na DAC, to nie spodziewał bym się super jakości z YouTube brane z toslinka z TV. To dość mocno skompresowany sygnał,  tylko czy to mp3 czy flac? Nie wiem, nie znam się na tym. Toslinka ma ograniczenie, albo 5.1 w wersji 48k, albo stereo max 96k. Dopiero od nie dawna jest wersja rozszerzona do 192k dla optyka, ale to tyłku u wybranych producentów i sprzętów audio, pamiętam,  że testowany przeze mnie mct 80 to potrafił. 

Nawiąże jeszcze do sygnału audio w pakietach, idą asynchronicznie czyli raczej nie będzie bitprefect.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

 Toslinka ma ograniczenie, albo 5.1 w wersji 48k, albo stereo max 96k. Dopiero od nie dawna jest wersja rozszerzona do 192k dla optyka, ale to tyłku u wybranych producentów i sprzętów audio, pamiętam,  że testowany przeze mnie mct 80 to potrafił. 

Nawiąże jeszcze do sygnału audio w pakietach, idą asynchronicznie czyli raczej nie będzie bitprefect.

Toslink to te same dane co w elektrycznym coaxial. Ograniczenia wynikają tylko z możliwości użytych interfejsów o określonej jakości i ewentualnie jakości przewodów. Czasem optykiem da się przesłać zupełnie sporo danych, a czasem przy takich próbach wychodzą mocne zniekształcenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bogusław Kożyczkowski napisał:

Dopiero od nie dawna jest wersja rozszerzona do 192k dla optyka, ale to tyłku u wybranych producentów i sprzętów audio, pamiętam,  że testowany przeze mnie mct 80 to potrafił.

U mnie w RME po optyku idzie 192 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.12.2020 o 11:16, 1Ender napisał:

Chromecast audio, ale ciężko już kupić nowy. Alternatywa Chromecast 3 lub 4k ultra. W obu przypadkach dźwięk bardzo dobry. Jedynie przy Chromecast 3 oraz ultra 4k musi być włączony TV.

Więcej o chromecastach znajdziesz w dziale audiofile dyskutują.

Pozdrawiam

Da się to obejść, szczegóły w klubie chromecast. A skrocie, albo splitter hdmi w wyjsciem optycznym, albo chromecast with android tv i hub usb i dac:) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam AppleTV i mogę słuchać muzyki z Apple przez TV i opt do DAC i cinch do wzmacniacza. Ale to słabe rozwiązanie. Mam do streamingu Yamahę WXC-50 połączoną do DAC przez coaxialne i dalej cinch do wzmacniacza. Opt służy mi tylko do dźwięku telewizora ale nie do słuchania dobrej HiFi muzyki. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...

Panowie a co polecicie ? Mam streamer arcam rplay z wyjściem chyba spdif ( takie niby rca) chce pod niego wpiac dsp ddrc22d z dirac  live z częstotliwością wyjściowa 24bity/96 MHz a z niego wyjść na daca.. w tym dacu będzie mi potrzebne w  zasadzie jedno wejście spdif ,toslink, albo aes ebu i jedno jak by się dało dwa wyjścia rca (nie wiem czy takie coś robią wiec nie jest to warunek konieczny ;))

 

I teraz dac w przedziale 2-3k pln.. muzykalny, i raczej wesołe, barwne granie (nie sterylne czy beznamietne!),  z miarę wyrównanymi pasmami i będący w stanie w dobrych jazzowych realizacjach przekazać bogactwo wybrzmien i przejśc tonalnych ....bas raczej pulsujący niz rozlazły kolumny to dynaidio...muzyka to rock, jazz, pop.. czy jest coś co by pasowało pod te wymagania? Albo chociaż się zbliżało?

Najważniejsze podkreśliłem :)

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, slawas2001 napisał:

I teraz dac w przedziale 2-3k pln.. muzykalny, i raczej wesołe, barwne granie (nie sterylne czy beznamietne!),  z miarę wyrównanymi pasmami i będący w stanie w dobrych jazzowych realizacjach przekazać bogactwo wybrzmien i przejśc tonalnych .... muzyka to rock, jazz, pop.. czy jest coś co by pasowało pod te wymagania? Albo chociaż się zbliżało?

Moim zdaniem szukaj DAC-a r2r. Ja mam jednego na duńskim Soekrisie i to jest to o czym piszesz. Niezwykła kultura przekazu, muzykalność i magia wokalu. To czarodziej dźwięku.

Ideał do systemów które nie mają problemów z jakąś częścią pasma. Ilość detali przeogromna ale podana w najbardziej kulturalny sposób.

Edytowano przez HQ150
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, slawas2001 napisał:

Panowie a co polecicie ? Mam streamer arcam rplay z wyjściem chyba spdif ( takie niby rca) chce pod niego wpiac dsp ddrc22d z dirac  live z częstotliwością wyjściowa 24bity/96 MHz a z niego wyjść na daca.. w tym dacu będzie mi potrzebne w  zasadzie jedno wejście spdif ,toslink, albo aes ebu i jedno jak by się dało dwa wyjścia rca (nie wiem czy takie coś robią wiec nie jest to warunek konieczny ;))

 

I teraz dac w przedziale 2-3k pln.. muzykalny, i raczej wesołe, barwne granie (nie sterylne czy beznamietne!),  z miarę wyrównanymi pasmami i będący w stanie w dobrych jazzowych realizacjach przekazać bogactwo wybrzmien i przejśc tonalnych .... muzyka to rock, jazz, pop.. czy jest coś co by pasowało pod te wymagania? Albo chociaż się zbliżało?

Najważniejsze podkreśliłem :)

Co to jest "muzykalny" i "barwne granie" ? Mają być zakłocenia np. harmoniczne? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tenfilip napisał:

Co to jest "muzykalny" i "barwne granie" ? Mają być zakłocenia np. harmoniczne? 

To np ciepły intymny wokal Whitney Houston a lekko zachrypnięty o.n.a. czy Chrisa rea... ostre metaliczne denciaki nie kłujące jednoczesnie w uszy... fortepian wybrzmiewajacy ale dzwieczny i nie twardy!... perkusja bardzo zróżnicowana gdzie słychać ze uderzenie jest w naciag a nie twarde puste jednostajne łupnięcia ..coś w ten deseń... sluchalem ostatnio przez chwilę node 2i w systemie i trochę mi się to granie wydawało takie trochę szare jednostajne bez zmian rytmiki i akcentów tam gdzie trzeba..

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, slawas2001 napisał:

To np ciepły intymny wokal Whitney Houston a lekko zachrypnięty o.n.a. czy Chrisa rea... ostre metaliczne denciaki nie kłujące jednoczesnie w uszy... fortepian wybrzmiewajacy ale dzwieczny i nie twardy!... perkusja bardzo zróżnicowana gdzie słychać ze uderzenie jest w naciag a nie twarde puste jednostajne łupnięcia ..coś w ten deseń...

mam to wszystko u siebie :)  

billy raffoul - acoustic <-- chrypka , intymny wokal , przywalenie , gitarka , itp. :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, HQ150 napisał:

Dzięki jeszcze widzę że audio gd takie robi ktoś je określił w recenzji jako trochę przekombinowane, aczkolwiek muszę chyba sprawdzić ten trop...

Highfidelity testował tego daca z kablami za 20 000 eur za 1 m, taki szczegół 🥲

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...