Skocz do zawartości

DAC – przetworniki dla zaawansowanych, w cenie powyżej 2 tysięcy zł


RoRo

Recommended Posts

7 minut temu, TomekN napisał:

Przeczytaj jeszcze raz moją wypowiedź. 

Szczerze mówiąc jakos mnie nie przekonałeś bo osobiście jeszcze nie słyszałem żadnego wzmacniacza,daca,odtwarzacza który by nic nie dodawal od siebie w przypadku kabli np rca szukałem bardzo długo ale widze ze nie znajdę takiego,niestety..

 

2 sprawa chociaż jestem zagorzałym fanem dsp to jest wiele rzeczy którymi  za ich pomocą niestety nie osiągniesz...

Edytowano przez slawas2001
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, TomekN napisał:

No cóż, to musisz niestety wydać sporą kasę na kable RCA, głośnikowe, DACi i wzmacniacze w poszukiwaniu - jak sam piszesz - "muzykalnego i raczej wesołego, barwnego grania z bogactwem wybrzmień i przejść tonalnych". Takie kable i sprzęt - rzecz jasna - muszą swoje kosztować :)

nie muszę, ale jak mi się coś podoba to po prostu chcę, a czy sporą to już bardzo indywidualna kwestia, np nadal słucham na głośnikowym za 10pln i jakoś do tej pory nie trafiłem na fajniej grający kabelek, ma w sobie jakiś czar, i na pewno nie jest transparentny ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

nie powiedział bym aby Nady były transparentne.

Zależy które. Te klasyczne A/B (BEE, itd) na pewno nie. Te nowsze na Hypex UcD (C328, C338, C368, C388), być może też nie.
Ale te droższe na Hypex Ncore (M22, M27) albo na Purifi (C298, M28, M33) - jak potwierdzają niezależne pomiary - są transparentne.

Z tym czego szukają klienci nie będę dyskutował - na pewno wiesz lepiej. Wierzę, że wielu z nich nie ogarnia zaawansowanych metod EQ, DSP, itd i mogą woleć sprzęt, który out-of-the-box "koloruje" im muzykę do preferencji (przy czym na ogół "koloruje" tylko w jeden sposób i stąd chyba powszechna praktyka wymiany sprzętu na inny co jakiś czas, dopasowywania wzmacniaczy do głośników, itd).

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.02.2021 o 09:57, TomekN napisał:

Zależy które. Te klasyczne A/B (BEE, itd) na pewno nie. Te nowsze na Hypex UcD (C328, C338, C368, C388), być może też nie.
Ale te droższe na Hypex Ncore (M22, M27) albo na Purifi (C298, M28, M33) - jak potwierdzają niezależne pomiary - są transparentne.

Z tym czego szukają klienci nie będę dyskutował - na pewno wiesz lepiej. Wierzę, że wielu z nich nie ogarnia zaawansowanych metod EQ, DSP, itd i mogą woleć sprzęt, który out-of-the-box "koloruje" im muzykę do preferencji (przy czym na ogół "koloruje" tylko w jeden sposób i stąd chyba powszechna praktyka wymiany sprzętu na inny co jakiś czas, dopasowywania wzmacniaczy do głośników, itd).

Popieram.

Z teoretycznego punktu widzenia nawet pozostały sprzęt wyprodukowany w ostatnich larach, czy to w klasie AB czy innej tez jest prawie transparentny w trybie direct/pure, jeśli charakterystyka cześtotliwosciowa jest plaska a w wiekszosci przypadków pomiary pokazują że jest, a thd jest w okolicach 0.1% to swiadczy to ze napięcie chwilowe na wyjsciu wzmacniacza jest prawie idealnie poroporcjonaone do napięcia na wejsciu. Moze nieco nizszy damping factor bedzie powodowac ze nieliniowa charakterystyka impedancji kolunm bedzie bardziej zauwazalna na jednym sprzecie niz na drugim ale mimo wszystko wydaje mi się ze cięzko wylapac te 2 do 4% w mocy czyli 0.2 db w okolicach jakiejs częstotliwosci. Piszę wydaje mi się bo ci ktorzy slysza róznice po wygrzaniu kabla to wszystko usłyszą. Wydaje mi sie że dzisiejszych czasach chyba jedynymi elementami nadal istotnie wplywajacymi na parametry muzyki to kolumny oraz akustyka pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Kenobi napisał:

cięzko wylapac te 2 do 4% w mocy czyli 0.2 db w okolicach jakiejs częstotliwosci.

W mocy procenty na decybele to chyba z takiego wzoru się biorą MOC [dB] = 10 x log ( MOC [%] / 100) czyli 2% to ok -17dB, a 4% to ok. - 14dB. Chyba, że coś przeoczyłem w tych prostych rachunkach ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MariuszZ napisał:

Każdy audio hobbysta wie że - 3dB to 50 % mocy. Teraz to przemyśl ;) 

Zgadza sie

2x wiecej mocy to +3db

0.5 mocy to -3db

Podstaw 1.02 lub 0.98

Ja podstawilem 4% czyli 1.04 więcej mocy czyli +0.17db, zaokragliłem do 0.2 😉

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MariuszZ napisał:

Chyba 102%  lub 98%  a to nie to samo co 2%  lub 4%, a tak napisałeś  ;) 

Zmiany w mocy z powodu impedancji sa na poziomie 2%.. 4%, nikt nie wykryje 2% 4%

Myslę ze kazdy wykryje zmianę w mocy o 100%, szczegolnie w dół 🤣

 

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Kenobi napisał:

Zmiany w mocy z powodu impedancji sa na poziomie 2%.. 4%, nikt nie wykryje 2% 4%

Wyrażasz się nieprecyzyjnie. Starasz się utrzymać ton naukowy, a lecisz po bandzie. Ciężko Cię zrozumieć czasami. Jeszcze raz. 4% rozpatrując moc to nie ułamki dB tylko kilkanaście dB z odpowiednim znakiem ;) 

40 minut temu, Kenobi napisał:

Ja podstawilem 4% czyli 1.04

Jeżeli posługujemy się procentami to konsekwentnie. 1.04 to 104%.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tia,

Dla kazdej osoby bardziej intuicyjne jest to że 2% to mało, 100% to dużo. Rozmawiamy o zmianach, o róznicach w dźwięku, a nie o wartosciach bezwzglednych. Podobnie THD+N , nie pisze sie ze sygnał ma 99.9% zgodności lecz pisz sie że THD+N wynosi 0.1%, i też niektorzy przeliczają na dB.

Ale ty wolisz po swojemu. Palnąleś byka i szukasz dziury w calym aby sie obronić.

Już to ze przyjąleś ze wahania w impedancji kolumny wplyna na spadki mocy ze 100% do 2% czyli spadek o 98% czyli -17dB świadczy ze nie czujesz tematu. 🤣

Edytowano przez Kenobi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kenobi napisał:

Już to ze przyjąleś ze wahania w impedancji kolumny wplyna na spadki mocy ze 100% do 2% czyli spadek o 98% czyli -17dB świadczy ze nie czujesz tematu. 🤣

Ja nic nie przyjąłem. Wypraszam sobie pomówienia 😉

Podoba mi się za to jak o tym wszystkim popisujesz. 

2 godziny temu, Kenobi napisał:

Moze nieco nizszy damping factor bedzie powodowac ze nieliniowa charakterystyka impedancji kolunm bedzie bardziej zauwazalna na jednym sprzecie niz na drugim ale mimo wszystko wydaje mi się ze

Skoro te zmiany mocy są nieistotne to jak tą zmianę impedancji bardziej lub mniej zauważysz? Zakładam, że nie pisałeś o wzmacniaczu, bo niby jakby miał zauważyć? A nawet gdyby, to każdy zauważy tak samo tylko inaczej "odpracuje" 😉

Może ten DF wcale nie jest taki ważny z punktu widzenia wzmacniacza, a bardziej z punktu widzenia głośnika? 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć.

Jesli już był ten temat poruszany to wybaczcie. Ale zastanawia mnie jedna rzecz. Na ile postęp technologii wplywa na jakość/muzykalność przetwarzania sygnału cyfrowego. 

Zastanawia mnie to dlatego że miałem okazję używać przez kilka miesięcy zestawu składającego się z malinki, smsl M8a oraz jako źródło CD starego odtwarzacza Denona ( seria MIDI model 9.5.) I po pewnym czasie zauważyłem że największą przyjemność daje słuchanie płyt po prostu przez CD i wewnętrzny dac a nie  CD plus smsl (zasilacz Tomanek). Nie tak że przez smsl było gorzej. Ale denon gra  muzykalnej.

Czy to jest kwestia tego że nowe budżetowe przetworniki po prostu są nie najwyższych lotów czy może postęp technologiczny nie przekłada się na jakość przetwarzania (a przynajmniej jeśli źródłem jest CD)?

Reszta toru to Sansui 907mr, bw 803 S2, kable nordost/tellurium.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, braap napisał:

Na ile postęp technologii wplywa na jakość/muzykalność przetwarzania sygnału cyfrowego. 

Chyba na tyle, że dzisiaj w cenie 500-600 zł można kupić przetwornik, który ma parametry high-endowego przetwornika z lat 90.

A co do brzmienia DACków, to toczy się tutaj spór o to, czy przetwornik, który osiąga pewien poziom sygnału do szumu w ogóle ma prawo mieć jakieś brzmienie, bo wg wielu powinien być niewidoczny dla ucha (czyt. jedynie konwertować sygnał i nic od siebie nie dodawać).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film "matrix" zna?

Jak zna to kojarzy scenę z pigułkami :)

Musisz cos wybrać ;)

A realnie to wrażenie :

54 minuty temu, braap napisał:

Na ile postęp technologii wplywa na jakość/muzykalność przetwarzania sygnału cyfrowego. 

Zastanawia mnie to dlatego że miałem okazję używać przez kilka miesięcy zestawu składającego się z malinki, smsl M8a oraz jako źródło CD starego odtwarzacza Denona ( seria MIDI model 9.5.) I po pewnym czasie zauważyłem że największą przyjemność daje słuchanie płyt po prostu przez CD i wewnętrzny dac a nie  CD plus smsl (zasilacz Tomanek). Nie tak że przez smsl było gorzej. Ale denon gra  muzykalnej.

Może być konsekwencją wpływu na twój mózg wielu czynników, tworząc w nim obraz nieco odmienny od prawdziwego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już sam nie wiem szczerze mówiąc. Ostatnio porównywałem 3 DACki:

DragonFly RED

Topping D50s

Nostromo Wolf 2 Limited

... i każdy z tych przetworników brzmiał inaczej.  Pewne rzeczy musiałbym sprawdzić na ślepo, aby mieć pewność (jak np. czy dany przetwornik brzmi inaczej przez coaxial czy optyczne), ale różnice w prezentacji dźwięku były dość oczywiste.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, braap napisał:

A prawdziwy obraz to?

Prawdziwy obraz to nie zniekształcony przez podświadomość, w której czają się różne uprzedzenia, wynikające np. z preferowania sprzętu droższego, ładniejszego wizualnie, ulubionej marki, o którym ktoś pisał w superlatywach itd. Jedyny obiektywny test to podwójnie ślepa próba, ale do tego nikt się nie kwapi, zwłaszcza że czasem wymaga to trochę zachodu logistycznego. Prawda jest taka, że każdy lubi żyć w świecie iluzji i nie chce się wyprowadzać z potencjalnego błędu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...