Skocz do zawartości

DAC - przetworniki w cenie od 1 do 2 tysięcy złotych.


RoRo

Recommended Posts

Witam.

Przejrzalem forum wzdlurz i wszerz. Wybralem trzy modele dac. Xiang Sheng 05b, Hyperon od Nostromo oraz IrDac. Wszystkie sa mniej lub bardziej polecane. Zakup w ciemno bez mozliwosci odsluchu, dlatego prosze o sugestie. 

Dac ma byc podlaczony pod laptopa przez usb. Odtwarzane beda pliki flac oraz Tidal w najwyzej jakosci. Chcialbym z ciekawosci posluchac "gestych" plikow. Ktory z ww najlepiej sie nadaje do odtwarzania po usb?

Czego oczekuje. Bas raczej krotki, rytmiczny i dokladny. Srednica otwarta, grajaca blisko i zywo. Gora moze byc ostra, ale zroznicowana. Stereofonia z maksymalna glebia. 

Nie lubie plaskiego grania, licze sie z tym, ze wiele plyt jest kiepsko nagranych. Ktory dac wniesie jak najwiecej dobrego od siebie? Tam cos podbije, tu cos podkoloruje?

 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 194
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

32 minuty temu, soberowy napisał:

Witam.

Przejrzalem forum wzdlurz i wszerz. Wybralem trzy modele dac. Xiang Sheng 05b, Hyperon od Nostromo oraz IrDac. Wszystkie sa mniej lub bardziej polecane. Zakup w ciemno bez mozliwosci odsluchu, dlatego prosze o sugestie. 

Dac ma byc podlaczony pod laptopa przez usb. Odtwarzane beda pliki flac oraz Tidal w najwyzej jakosci. Chcialbym z ciekawosci posluchac "gestych" plikow. Ktory z ww najlepiej sie nadaje do odtwarzania po usb?

Czego oczekuje. Bas raczej krotki, rytmiczny i dokladny. Srednica otwarta, grajaca blisko i zywo. Gora moze byc ostra, ale zroznicowana. Stereofonia z maksymalna glebia. 

Nie lubie plaskiego grania, licze sie z tym, ze wiele plyt jest kiepsko nagranych. Ktory dac wniesie jak najwiecej dobrego od siebie? Tam cos podbije, tu cos podkoloruje?

 

Pozdrawiam

A sprawdzałeś czy te DACi dekodują MQA i DSD? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, soberowy napisał:

Dac ma byc podlaczony pod laptopa przez usb.

Jeżeli nie planujesz rozbudowy to Topping D10. Korekcję EQ załatwisz APO Equalizerem, DSD bez problemu, MQA lapek rozbierze na drobne. 

Moim zdaniem inwestycja w droższe DACi i używanie USB z laptopa to przerost formy nad treścią. Lepszy DAC i owszem ale do odpowiedniej jakości wyjścia USB. 

Sam używam Allo Sparky i USBridge jako alternatywę laptopa. Porównywałem Topping D10 i Sabaja D5 i poza funkcjonalnością w takiej konfiguracji odtwarzana muzyka jest nie do odróżnienia. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, slaw0001 napisał:

Polecam DAC ProJect Pre Box S2 digital. U mnie w zestawie z Audio Technica ATH-990Z.   

Hej. Do sluchawek akg 712 pro mam juz o2 odac. Interesuje mnie dac bez wzmacniacza sluchawkowego. 

1 godzinę temu, MariuszZ napisał:

Jeżeli nie planujesz rozbudowy to Topping D10. Korekcję EQ załatwisz APO Equalizerem, DSD bez problemu, MQA lapek rozbierze na drobne. 

Moim zdaniem inwestycja w droższe DACi i używanie USB z laptopa to przerost formy nad treścią. Lepszy DAC i owszem ale do odpowiedniej jakości wyjścia USB. 

Sam używam Allo Sparky i USBridge jako alternatywę laptopa. Porównywałem Topping D10 i Sabaja D5 i poza funkcjonalnością w takiej konfiguracji odtwarzana muzyka jest nie do odróżnienia. 

Czyli z laptopa nie ma szans na w miare jakosciowe granie? Obecnie gram na starym cd technics pg490 i jesli takowy dac mialby zagrac na gorszym lub podobnym poziomie to moze odtwarzacz sieciowy z wbudowanym dac?

Najprosciej byloby mi odtwarzac muzyke z laptopa. Ewentualnie malinka, ale ja musze miec ekran i mysz. Chce nie siedziec na telefonie i z niego obslugiwac urzadzenia.

Edytowano przez soberowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, ze kiedys uzytkowalem dap colorfly c10 na CS4398 i brzmienie tej kosci bardzo mi odpowiadalo. Tylu szczegolow z o2 odac nie udalo mi sie osiagnac, oraz kopa w muzyce. Wszystkie kawalki brzmialy jakby zywiej i szybciej. Sa na rynku jakies dac na kosci CS4398 lub podobnej?

Pozdrawiam raz jeszcze 

Edytowano przez soberowy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, soberowy napisał:

Czyli z laptopa nie ma szans na w miare jakosciowe granie?

Zależy czego oczekujesz i jaką masz resztę sprzętu audio. Laptop umożliwi dobre granie ale czy dasz wspomnienego Nostromo czy taniego Toppinga zagra to równie dobrze. Może się różnić barwą czy sygnaturą dźwięk odrobinę ale to już trzeba by posłuchać. Nie planujesz słuchać więc pozostaje sucha analiza danych technicznych i subiektywnych opinii oraz opłacalność czy stosunek cena/jakość. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, soberowy napisał:

Dziekuje wszystkim za wskazowki. Najrozsadniej chyba jednak bedzie kupic tanszy dac typu D10, zeby nie pchac sie w koszty bo niewiadomo co z tego wyniknie. Jak poslucham i okaze sie, ze z plikow mozna wyciagnac dobra jakosc to wtedy bede nadal gonil kroliczka. 

Zawsze możesz kupić dwa, porównać i jeden zwrócic do 14dni. (lub oba 😜)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli potrzebne jest tylko wejście USB w DAC-u to omijał bym starsze konstrukcje w których to wejście było zawsze gorsze. D10 ma nowej generacji chip odpowiedzialny za nie i może służyć jako konwerter do SPDIF. Również nie bał bym się przy nim używania komputera. Chyba że faktyczne jest tak skonfigurowany ze procesor nie wyrabia. Warto zrobić tak aby dźwięk nie szedł przez mikser systemowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze wyjscie optyczne w tv, fajnie byloby z niego skorzystac i obejrzec np jakis koncert na duzym ekranie. Choc to dodatkowa opcja, glownie odtwarzalbym pliki i Tidal na laptopie. Troche poszperalem i Topping d30 jest na CS4398. 

W przyszlosci jak skoncza sie wydatki w nowym domu, a ciagle jest cos jeszcze do zrobienia, zainwestuje w nowy wzmacniacz. 

7 godzin temu, MobyDick napisał:

Jeśli potrzebne jest tylko wejście USB w DAC-u to omijał bym starsze konstrukcje w których to wejście było zawsze gorsze. D10 ma nowej generacji chip odpowiedzialny za nie i może służyć jako konwerter do SPDIF. Również nie bał bym się przy nim używania komputera. Chyba że faktyczne jest tak skonfigurowany ze procesor nie wyrabia. Warto zrobić tak aby dźwięk nie szedł przez mikser systemowy.

Jak ominac mikser windowsa? Gdy uzywam sluchawek, system wykrywa o2 odac jako zewnetrzna karte muzyczna, ale glosnosc w windows nadal mozna zmieniac. Ustawione mam na 100 caly czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem w niektórych programach do odtwarzania są do tego odpowiednie funkcje. VLC czasem miał taką opcję, a w innych wersjach było jej brak. Fubar ma do tego wtyczki. AIMP od jakiegoś czasu ma dość zaawansowane opcje ustawień. Możesz z pod niego wysyłać dźwięk na konkretne urządzenie  dźwiękowe ( np. podłączony DAC ) i wybrać czy ma być ono używane na wyłączność przez ten program. W tym czasie pozostałe dźwięki z komputera mogą być przesyłane na inny układ dźwiękowy ( np. układ dźwiękowy płyty głównej komputera ) i te będą standardowo traktowane przez mikser systemowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jakis czas temu znacznie poprawiono jakość transmisji dźwięku przez bt z wprowadzeniem standardu 3.0. Wtedy pojawił się kodek aptX . Jabłka również wprowadziły w miarę niezłe kodeki o dobrej jakości. Są one od tamtej pory rozwijane i faktycznie dają dobry dźwięk. Jest to nadal kompresja stratna, której towarzyszy konwertowanie strumieni audio do postaci możliwej do transportu przy ciągle ograniczonej szybkości. W dziedzinie USB szybkości transmisji danych są większe. Dawne układy zajmujące się dźwiękiem tą drogą były mocno ograniczone. Z czasem to się zmieniło i ta droga ostatnimi laty aspiruje do najlepszej jakości. Sporo można jednak tu jeszcze popsuć po drodze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Topping D50S i o ile Bluetooth jest na prawdę dobry i wygodny ( jest nawet kodek LDAC ) ale USB to zdecydowanie najlepsze wejście w tym DAC. 2 rzeczy na ,które ja bym zwrócił uwagę to aby USB było asynchroniczne i zgodne ze standardem USB audio 2.0 ( najlepiej XMOS 208 lub customizowane jak np robi to iFi w swoim zen DAC ) Mnie to np bardzo nie obchodzi ale iFi Zen Dac dekoduje też MQA.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, soberowy napisał:

Dziekuje, ze mi namieszales, ale masz racje. Nowszy produkt moze byc lepszy. Znalazlem na sasiednim forum opinie ze lepiej grac przez BT jak po kablu usb. Taka opcje posiada Topping d50. 

 

Opisałem moje odczucia w ostatnim poście wątku "Jaki sens używać DAC-a", jeśli chodzi o transport laptop po USB.

Być może najnowsze konstrukcje lepiej sobie radzą z USB. Koledzy raczej wiedzą lepiej.

W twoim przypadku poważnie bym się zastanowił nad malinką.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...