Skocz do zawartości

DAC – przetworniki z grupy najtańszych, do 1 tysiąca złotych


RoRo

Recommended Posts

Zapraszam do wątku poświęconego przetwornikom DAC – urządzeniom z grupy najtańszych, do 1 tysiąca złotych

Często pojawiają się pytania o najtańsze przetwornika DAC. Można już taki kupić za kilkadziesiąt złotych i podłączyć TV z wyjściem optycznym do stereofonicznego wzmacniacza, amplitunera a nawet miniwieży.

Osoby początkujące, które potrzebują najtańszego DAC'a powinny się zastanowić m.in. nad tym, jakie gniazda i typu połączeń będą potrzebne i z czym DAC będzie podłączony (np. kablem optycznym z TV albo USB z komputerem). Najtańsze urządzenia nie zawsze mają komplet wejść optyczne+koaksjalne+USB (np. niekiedy złącze USB może być używane jedynie do zasilenia DAC'a i nie przenosić sygnału z komputera).

Zapraszam do zamieszczania własnych doświadczeń z takimi DACami poniżej 1000zł (decyduje cena nowego urządzenia) oraz propozycji ciekawych (czytaj: wartych zakupu w tym zakresie cenowym) urządzeń, zarówno aktualnie sprzedawanymi jak i wycofanymi z produkcji.

Są jeszcze 2 pozostałe wątki o DAC'ach w cenach początkowych od 1 do 2  tysięcy złotych:

https://forum.audio.com.pl/topic/46331-dac-przetworniki-w-cenie-od-1-do-2-tysięcy-złotych/

oraz o jeszcze droższych, powyżej 2 tysięcy złotych:

https://forum.audio.com.pl/topic/46330-dac-–-przetworniki-dla-zaawansowanych-w-cenie-powyżej-2-tysięcy-zł/

Pozdrawiam

PS. Odrębny wątek dotyczący streamerów jest tutaj

https://forum.audio.com.pl/topic/46333-streamer/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo :)

 

wskakuje natychmiast z rodzimą produkcją Nostromo Wolf.

na tyle na ile potrafiłem starałem sie porównać z audio-gd NFB 1.32 za 3 tysiące złotych.

I w dużym skrócie powiem tak. Od strony dźwiękowej to bardzo podobne granie.Niewielkie różnice brzmieniowe na poziomie takim że w ślepym teście bym raczej poległ. Główna różnica była taka że NFB 1.32 ustawiał dźwięk tuż przed kolumnami a Wolf tuż za.

Źrodla pozorne -remis

Miałem wrażenie że Wolf ma trochę mniej basu ale lepiej kontrolowanego.

Wolf miał jakby taki bardziej przyjemny " fizjologiczny"? dźwięk...

wady tego przetwornika to przełączniki hebelkowe 

dokupienie dedykowanego zasilacza to kolejne 350 zł 

a konwertera usb-coax to też 350 zł

Ceny piszę z pamięci.

sam Dac z zasilaczem podstawowym to 780 zł 

Wedlug mnie przy tej cenie to bardzo dobry produkt

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wśród najtańszych DAC'ów warto zwrócić uwagę na produkty Fiio.

Za niecałe 120zł można np. kupić wielokrotnie polecany na naszym Forum model Fiio Tashian D03k

http://stereoikolorowo.blogspot.com/2013/03/dac-fiio-taishan-d03k.html

Warto dopłacić kilkadziesiąt złotych w stosunku do najtańszych na rynku produktów niewiadomego pochodzenia...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z DACkami wbrew pozorom jest bardzo skomplikowana sprawa. Pierwszy temat to łącza w cenie do 1000 zł często trzeba wybierać między USB a spdif czy toslinkiem jest oczywiście dacmagic który ma dobrze rozbudowany panel tylni, ale tu mamy do czynienia z drugim tematem: jakość dźwięku. Wiadomo że po zakupie urządzenia jest najczęściej WoW ale po porównaniu lub dłuższym odsłuchu może super wrażenie minąć. Ja tak miałem z fiio który wydawał się super za śmieszne pieniądze po czym okazało się że chromecast lepiej grał po minijack bez fiio niż właśnie za jego pośrednictwem (toslink). Oczywiście fiio ma swoje zastosowanie jako przejściówka do tv, ale do konkretniejszego systemu się nie sprawdza. Co do dacmagic na naszym forum już niejedna osoba się przekonała że to dobry dac ale dopiero po modach i zakupieniu odpowiedniego wzmacniacza. 

Ja jako osoba szukająca:) miałem i nadal mam szczęście używania starszego sprzętu jako DACka(MD kenwooda). W porównaniu do fiio jest spory przeskok jakości mimo gorszych parametrów. W urządzeniu typu MD mamy porządne zasilanie, płytka z układem jest sporych rozmiarów co pozwala nie upychac układów na małej powierzchni wszystko to wpływa na lepszą jakość dźwięku. Bardzo ciekawi mnie porównanie DATa w cenie 600 zł właśnie z dacmagic no ale to już nie na moją kieszeń obecnie;). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4/18/2017 o 10:32, S4Home napisał:

Obecnie jest bieda w tym budżecie.

W zasadzie tylko Cambridge dac 100 reprezentuje poziom. 

S4Home a słyszałeś dac Nostromo Wolf [oczywiscie ten w najnowszej wersji za 780 zł] , że tak ochoczo piszesz , że w zasadzie tylko CA dac magic 100 w tym budżecie reprezentuje poziom? Czyli z Twojej wypowiedzi można zrozumieć, że Nostromo Wolf to "bieda" ;) ?????

No nie róbmy sobie jaj bo niedoświadczeni nowi forumowicze mogą faktycznie pomyśleć że Dac Magic 100 to Święty Graal w tych ramach cenowych ...

Rozumiem , że Nostromo nie masz w sprzedaży ?  ;) 

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mordor12 - miałeś porównanie nostromo z dacmagic 100? Napisz, coś więcej. Nostromo jest trochę droższy, ale czy warto dopłacać te 200-250 zł? Napisz też model z projektu nostromo - bo mają kilka daców, którego słuchałeś.

Ja bezpośrednio nie miałem takich porównań - mam "kembridża"

Jeszcze powiedzcie, czy warto dokupić porządny zasilacz i dlaczego.

Ostatnie pytanie jaki kabelek drukarkowy USB dokupić do daca - zwykły niezwykły? Bedę potrzebować 3mb.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1Ender dziwi mnie trochę twoja wypowiedź o kablu USB do DAC udzielasz się na forum podpowiadasz użytkownikom forum na temat audio, po tych wpisach ludzie mogą dokonać zakupów i wydać ciężko zarobione PLN-y a tu pytanie o "kabel" od drukarki ?

Poszukaj proszę tematu założonego przez Simpson'a na temat przewoduów usb ciekawy wątek sam czekam na jego rozwój 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Hoo-Lec napisał:

1Ender dziwi mnie trochę twoja wypowiedź o kablu USB do DAC udzielasz się na forum podpowiadasz użytkownikom forum na temat audio, po tych wpisach ludzie mogą dokonać zakupów i wydać ciężko zarobione PLN-y a tu pytanie o "kabel" od drukarki ?

Poszukaj proszę tematu założonego przez Simpson'a na temat przewoduów usb ciekawy wątek sam czekam na jego rozwój 

Kabel ma być sprawny. Tylko tyle.

Nie zmieni nic w przekazie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hoo-Lec , @Fafniak, dla niektórych kabel to kabel - ma przewodzić prąd i tyle. Są tacy co nie słyszą różnicy nawet jak podłączą przewód od żelazka. Dla innych ma znaczenie, ponieważ słyszą różnicę. Każdy element toru gra. Dla mnie też ma znaczenie.

Proszę też Was napiszcie o swoich doświadczeniach odsłuchowych porównania dacmagic 100 do innych daców do 1000 zł. Czy wg Was, warto dopłacać do np. Nostromo (który model). Ewentualnie jakie jeszcze w tym budżecie.

Następnie, jakie macie doświadczenia z zasilaczami do daców? Czy słyszeliście różnice w jakości muzyki, po podłączeniu dobrego zasilacza? Czy może to tez nie ma znaczenia.

@Hoo-Lec, powiedz mi może żle się wyraziłem, jak nazwałbyś taki kabelek do daca? Bo dla mnie wtyczka jest identyczna jak do drukarki. I jeszcze prośba do Ciebie, jakbyś był tak uprzejmy i podrzucił linka do tematu @Simsona - wielkie dzięki. Może być na PW.

Edit: dziękuję, już znalazłem.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Także jestem zdania, że na pewnym poziomie należy używać prawidłowego nazewnictwa. Nie trzeba nawet laikowi długo szukać, aby przekonać się jaki to typ kabla. Nie żaden kabel do drukarki tylko kabel ze złączem USB typ A oraz złączem USB typ B  (w skrócie A-B). 

Co do wątku kablowego - może uda mi się na dniach wykonać test 4-5 kabelków, ale uzależnione jest to od dojścia docelowego DAC'a.

Zasilanie jest bardzo istotne. Tyczy się to chyba każdego sprzętu audio. Każdy elektronik to potwierdzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fafniak napisał:

Wolfa opisalem. Uwazam że to swietny dac. Nawet na firmowym/podstawowym zasilaniu.

@Fafniak, tak - czytałem porównywałeś z daciem za 3000zł. Szkoda tylko, że nie udało się zrobić takiego zestawienia z CA dacmagic 100.

@Simson dziękuję za podpowiedź AB - zapamiętam :) . W twoim wątku Usb kabel, wkleiłem dwa linki do sklepów. Kable Usb, które polecał @Angel.  Co do zasilacza daca, dopóki nie spróbuje, to się nie przekonam. Lubię tak empirycznie.

 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Obecnie jest bieda w tym budżecie.

W zasadzie tylko Cambridge dac 100 reprezentuje poziom. 

Tu nie do końca bym się zgodził, jest więcej ciekawych propozycji.

Podam kilka bardzo chwalonych DACkow

M2Tech HiFace DAC, SMSL M6, SMSL M8, Aune X1s, FOCUSRITE SCARLETT 6i6

Kwestia gustów ma znaczenie ale nie powiedział bym aby Dac Magic gromił konkurencje, jedna osoba porównała DA100 do X1s i poziom oferowały taki sam gdzie z opinii i testów "SCARLETT 6i6" uważany już jest za lepszy technicznie grający DAC

pozdrawiam :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nostromo widziałem owszem i słuchałem ale było to u znajomego na urodzinach. Wtedy praca jest na dalszym miejscu :) wiecie o co chodzi. 

Więc.nie wiem. Może tak racja jeśli ktoś to potwierdzi to doposzmy go do listy. 

Rdac słaby? No to tu się nie rozumiemy 

 testowałem go z wieloma innymi drizszymi dacami i wygrywał . Więc albo nie lubisz tego dźwięku co było by zrozumiałe albo go nie lubisz bo tak, co już mniej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By nie być gołosłownym załączę moją opinie po przesiadce, cały tekst był pisany 2 lutego 2017r na innym forum.

"Tym czasem trochę zdań o przejściu z D03k na Dac magic 100 :E

Używam nowy nabytek powyżej tygodnia, wcześniej rok czasu był nim Fiio. Przy 1 kontakcie pierwsze 15 minut nie należały do dobrych,
odpaliłem może 3 utwory w tym "Nero - Satisfy" słuchając na słuchawkach trochę surowy dźwięk taki mocno techniczny nie wiele basu scena nie urywa głowy jest podobnie do D03k.
Wypadało by zrobić kawy ochłonąć zabrać się na spokojnie by wychwycić jakieś różnicę przyszła pora by odpalić wzmacniacz i kolumny zaskoczenie przyszło od pierwszych chwil jest sporo inaczej, basu ilościowo bardzo podobnie lecz jest lepiej kontrolowany, sporo głębszy bardziej punktowy i odseparowany od reszty pasma zdecydowana poprawa w tym zakresie.

Średnica zyskała na większych wokalach więcej czarnego tła bardzo dobra głębia, świetna separacja instrumentów.

Wysokie tony bardzo rozdzielcze daje to ciekawe efekty "trójwymiarowości" ilościowo ciut więcej względem Fiio, sopran bardziej szczegółowy czysty nie jest tak zlepiony przy większej ilości dźwięków.

Scena dużo zyskała szerokości oraz głębi jak i stereofonia wokalistę słychać wyraźnie po środku sceny, nie ma takiej matowości dźwięku, więcej detali da radę usłyszeć oraz więcej oświetlenia przejrzystości.
Dodam jeszcze że dac magic bardziej uwypukla słabość nagrań więc polecam mieć w zapasie pliki flac czy używać tidala :E

Jestem bardzo mile zaskoczony z zakupu nie żałuję ani grosza bo różnice są duże, to inna klasa urządzeń."

 

 

Clipboard01.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, S4Home napisał:

 

Rdac słaby? No to tu się nie rozumiemy 

 testowałem go z wieloma innymi drizszymi dacami i wygrywał . Więc albo nie lubisz tego dźwięku co było by zrozumiałe albo go nie lubisz bo tak, co już mniej

Nie wiem czy to do mnie?

Jeżeli tak to może sprecyzuję. Nie lubię dźwięku który jest taki trochę wyprany z emocji. Dla mnie muzyka ma angażować  a przy tym dac-u ziewałem ;)

trochę jakbym koncert oglądał w News-ach TV

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arko55 wiem o czym piszesz. Miałem bardzo podobne wrażenia gdy pożyczyłem od sąsiada DacMagica 100 (w sumie to ja go do niego przekonałem). Poprawa ewidentna i nawet muszę przyznać, że bardzo podobnie ją interpretuję. Ale także istotne jest na jakiej klasie sprzęcie słuchasz muzyki. Może na takiej, że ten DAC jest dalej słabym ogniwem ? Jeśli tak to polecam na przesiadkę ...jak daleko idącą to można jeszcze ustalić. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...