Skocz do zawartości

DAC – przetworniki z grupy najtańszych, do 1 tysiąca złotych


RoRo

Recommended Posts

@Up

Przed zakupem Dac magica słabym ogniwem był Fiio, brakowało dużo teraz jest całkiem inaczej bo mam modyfikowany dac magic który gra jeszcze lepiej, mój zestaw jest stosunkowo prosty - laptop>dac magic>wzmacniacz sony f570es>dynki excite X12

interkonekt miałem jakiś czas od mogami lecz nie pamiętam różnic względem tańszego, winą była też zmiana DACa bo poznawałem dopiero nowe granie.

Obecnie to wzmacniacz wypada wymienić da więcej korzyści niż dobrze zrobiony dac magic, tak przynajmniej uważam.

pozdrawiam

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.04.2017 o 23:28, Arko55 napisał:

Tu nie do końca bym się zgodził, jest więcej ciekawych propozycji.

Podam kilka bardzo chwalonych DACkow

M2Tech HiFace DAC, SMSL M6, SMSL M8, Aune X1s, FOCUSRITE SCARLETT 6i6

Kwestia gustów ma znaczenie ale nie powiedział bym aby Dac Magic gromił konkurencje, jedna osoba porównała DA100 do X1s i poziom oferowały taki sam gdzie z opinii i testów "SCARLETT 6i6" uważany już jest za lepszy technicznie grający DAC

pozdrawiam :)

 

Słuchałeś może tego M2Tech HiFace DAC ? Bardzo pochlebne recenzje i opinie zbiera.

Ja na razie mam kiepskie doświadczenia z DAC'ami, miałem na próbę kilka tańszych Chińczyków i większej różnicy nie słyszałem, co ciekawe wszystkie grały nieco gorzej od zintegrowanej karty Realteka. Dźwięk zawsze tracił nieco z płynności i gładkości. No chyba że dla kogoś "lepiej" oznacza jak mu mocniej cyka góra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, choć jeden to był jakiś SMSL za prawie 300zł, więc nie taki najgorszy szajs. Dziwne tylko, że przyjęło się mówić że zawsze DAC lepszy od zwykłej zintegrowanej karty, a to niekoniecznie musi być prawda. W niektórych wątkach poleca się nawet najtańsze DAC Fioo za ok stówkę (nie znam, nie słuchałem ale to raczej nie ma prawa być klasowym sprzętem :)), żeby tylko ominąć tą nieszczęsną wbudowaną kartę i żeby był jakikolwiek ten DAC.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo 90% integr niestety to dziadostwo. Fiio, zwykły Sound blastare czy aim sc8000 testowałem i każda grała lepiej od integry (u mnie Realtek ALC-892). Ponoć te nowsze lepiej grają, ale na forach komputerowych testowane nieraz wypadają gorzej od kart dźwiękowych. Fiio często polecane głównie ze względu na złącza pozwalające połączyć tv ze wzmacniaczem jakość dźwięku lepsza od gołego tv czy karty zintegrowanej, ale cudów nie ma to w końcu 100 zł. Aaaa i fiio ma zaletę jedna ważną- mobilność;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Sanwing napisał:

Bo 90% integr niestety to dziadostwo. Fiio, zwykły Sound blastare czy aim sc8000 testowałem i każda grała lepiej od integry (u mnie Realtek ALC-892). Ponoć te nowsze lepiej grają, ale na forach komputerowych testowane nieraz wypadają gorzej od kart dźwiękowych. Fiio często polecane głównie ze względu na złącza pozwalające połączyć tv ze wzmacniaczem jakość dźwięku lepsza od gołego tv czy karty zintegrowanej, ale cudów nie ma to w końcu 100 zł. Aaaa i fiio ma zaletę jedna ważną- mobilność;)

U mnie właśnie sprawdziłem - siedzi Realtek ALC-889A . Komp dość wiekowy, płyta główna do PC była dość droga, nigdy nie oszczędzam na tym elemencie, może ma jakieś lepsze kondensatory i tak wpływa na dźwięk ;)

Ta karta ma coś z analogowego, płynnego dźwięku, bez takiego cyfrowego nalotu. Jak na razie grała przyjemniej od każdego z tych chińskich DAC i od Creative X-Fi (ta to masakra, szkoda pisać).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Up 

Jeżeli szukasz bardziej analogowego grania o klasę czy nawet 2 wyższego od integry poczytaj sobie o MUSILAND Monitor 04 

Zbiera świetne opinie, byłem bardzo bliski jego zakupu  

M2tech DAC chciałem,również nabyć ale rzadko kiedy zdarza,się używany do,kupna raz licytacja poszła powyżej 600zł to opuściłem, jedna osoba porownywala tego daca do X1s i wg niej lepiej słuchało się właśnie na M2tech widocznie w tym "ciutćku" drżemie dobra jakość 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Poruszę jeszcze temat ze względu na naszych chińskich przyjaciół;) http://www.ebay.com/itm/WM8741-CS8416-PCM2706-XMOS-U8-Analog-Sound-Fiber-Coaxial-USB-DAC-Decoder-/272436101439?var=&hash=item3f6e75013f:m:mTlOOvVTQWM4DHYsfdB9TRQ ostatnio sporo szukam na temat DACków tanich i zaciekawiły mnie te chińskie składaki, nawet mimo doliczenia cła i wzmacniacza lepszego(co trzeba doliczać w przypadku wszystkich wzmacniaczy w tej cenie do tysiąca zł) cena wydaje się być oki, a jak z jakością? Czy ma ktoś doświadczenia z takimi DACkami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać ze jeden z forumowiczów (modyfikujący DAC Magic), mocno mnie zaciekawił tematem. Niestety moja wiedza jest minimalna :(

Natomiast te chińskie produkty rozbudzają wyobraźnię ;)

 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Witam.

Chciałbym zamieścić moje wrażenie z porównania głównie dwóch DAC.

DAC nr 1 - Odtwarzacz minidisc kewnood DM 5090 (cristal cs5334 24/48)

DAC nr 2 - DACMAGIC 100 zmodyfikowany przez forumowicza nightrunner dla kolegi Arko55 (któremu serdecznie dziękuję za podesłanie urządzenia) zasilacz standardowy

DAC nr 3- fiio d03k podłączony na dosłownie dwa utwory(pomijam go w porównaniu bo był po prostu słaby w porównaniu do obu powyższych)

Tor audio:

źródło- chromecast audio z TIDAL Hi FI 44.1/16 oraz PC(integra) pliki FLAC

przewód toslink- Cambridge Audio

DAC- nr 1 i nr 2

Interkonekt- aluphard da Vinci

wzmacniacz- thule audio spirit ia 100

kable- qed ruby anniversary + banany prolink

kolumny- Elac FS 137 JET( kolce + podstawki z granitu)

akustyka- średnia(sporo mebli, dywan, wiele kwiatów pokój 24 m kw)

Utwory:

tutaj pojawiło się wiele utworów elektro od kraftwerk, poprzez infected mushroom, kończąc na muzyce rozrywkowej typu: Alok, deadmau5 i innych;

dodatkowo muzyka filmowa Tron legacy, guardians of the galaxy, Lord of the rings;

muzyka rozrywkowa Bajm w szczególności utwór "u stóp szklanych gór", Budka Suflera(akustycznie), Michael Jackson(wiele utworów), i kilka mniej istotnych utworów.

 

Od czego by tu zacząć?;) Jako mało doświadczony audiolub nie czuję się do końca na siłach by postawić rzetelną, sprawiedliwą diagnozę i wybrać bezsprzecznie zwycięzce pojedynku. W miarę odsłuchiwania coraz większej ilości utworów i przespania się z problemem nadal jestem w kropce. Spróbuję jednak swoimi słowami napisać coś o dźwięku oraz moją małą sugestię co do opłacalności danej opcji.

DACMAGIC po modyfikacji przedstawia dźwięk bardzo szczegółowo idealnie odseparowuje instrumenty, przy małym ich natłoku wokal wydaje się być bardzo blisko przed kolumnami, po pojawieniu się większej ilości dodatkowych dźwięków wokal wydaje się lekko cofać. Wysokie tony są dźwięczne, kilka razy wydawały się być lekko za ostre(może to wina JET), ale nie przeciągało się to w takim stopniu by czuć dyskomfort(na moje głuche ucho;). Niskie tony to największa zaleta urządzenia bas zyskał na mocy, ale nie wystąpiło żadne zjawisko dudnienia czy przeciągnięcia kontrola rewelacja jeśli tylko w wytwórni nie było coś sch..... Scena prezentowała się okazale szeroka w obrębie kolumn i delikatnie obok nich, dźwięk był idealnie pozycjonowany dobiegał zarówno z kolumn jak i z obszarów obok nich i z centrum, głębia nie powalała, ale to może być wina akustyki i ograniczeń również reszty toru. 

Kenwood DM 5090 kenwooda zakupiłem z czystej ciekawości i chęci znalezienia niedrogiego DAC który przedstawił by muzykę lepiej od wspomnianego fiio co oczywiście się udało. Natomiast z zawodnikiem pokroju DACMAGIC jest sytuacja inna. Dźwięk z kenwooda jest równie szczegółowy co w DACMAGIC jednak instrumenty tworzą spójniejszą całość przez co nie są aż tak wyodrębnione(choć żaden dźwięk nie jest pomijany), wokale w 5090 są wysunięte w przód bardziej melodyjne niż w DACMAGIC i podczas całego utworu ma się wrażenie, że zostają w miejscu. Wysokie tony łagodniejsze, wydźwięk jak najbardziej poprawny. Niskie tony słabiej kontrolowane, wydają się być bardziej misiowate, ale w utworach Aloka potrafią uderzyć w punkt(po postawieniu kolumn na kolcach problem przeciągnięcia w 98% utworów nie występuje). Scena podobnie jak w DACMAGIC tyle, że całość jest bardziej całością DM 100 lepiej pokazuje każdy instrument z osobna, lepiej "rozbiera scenę". Efekt zanikania kolumn ciężko określić, przy zamkniętych oczach wieczorem muzyka płynie z całego frontu jeśli słucha się w dzień efekt jest mniejszy.

Co do plików z PC nie będę wiele się rozpisywał bo z niewiadomych dla mnie przyczyn dźwięk był dość słaby mimo pełnego pliku FLAC, może to wina integry w pc, ale kiepsko i bardzo cicho grała muzyka na ELAC(wszystko w systemie poustawiane jak powinno być)

Małe podsumowanie.

Oba przetworniki są godne polecenia każdy ma wady i zalety. DACMAGIC jest lepszy do ciemniejszych systemów, natomiast Kenwood lepiej sprawdza się tam gdzie szukamy muzykalności i spokoju w muzyce. Jeśli brac pod uwagę czynnik ekonomiczny tutaj niestety cena DACMAGIC100 jest jak na moje ucho za wysoka szczególnie, że przed modyfikacjami gra ponoć dużo gorzej według Arka i Nighta, dokupienie do niego zasilacza pewnie wniosło by kolejne plusy, ale cena za całość w okolicy 1000-1100 zł nie wiem czy jest na tyle opłacalna(dla mnie nie). DACMAGIC ma jeszcze zaletę w postaci złącza USB oraz odtwarzania plików 192/24, natomiast Kenwood zapewnia nam dodatkową zabawę w postaci mini dysków.

Tak jak napisałem wybór nie jest oczywisty i trzeba po prostu odsłuchać urządzenia i dobrać najlepiej pasujące do naszego toru audio i gustu muzycznego.

Jeszcze raz podziękowania dla Arka za podesłanie DAC(trochę zazdroszczę tak po koleżeńsku;).

Opinia tylko moja i oczywiście można się z nią nie zgadzać, proszę wziąć pod uwagę że na innym systemie mogą być całkiem inne wnioski.

Pozdrawiam Michał. 

 

IMG_20170609_120018.jpg

IMG_20170610_124549.jpg

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również chciałem podziękować koledze za poświęcony czas na takie testy, w tym momencie zaczyna mnie zastanawiać dlaczego dźwięk puszczony przez DACka wprost z komputera był tak słaby... czyżby podłączenie kablem toslink - jack 3.5mm (DAC - komputer) miało związek integrą/ płytą główną w kompie ?

Spodziewałem się również dźwięku lepszego ze strony modowanego Dac Magica 100, wydatek był kilka razy wyższy niż używany Kenwood :P

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do modów nie wiem do końca bo nie słuchałem DAC przed nimi, ale dwie osoby pisały mi że jest duży przeskok jakościowy do oryginału. Aro bo nie zauważyłem PC łączony był pełnym toslinkiem jest na integrze wyjście optyczne. Myślę że Integra jednak miała zły wpływ na dźwięk z kartą AIM brzmiało o wiele lepiej po rca.

Witam ponownie;)

Jako, że była okazja wysłania Arkowi chromecasta do porównania z laptopem nie pozostało mi nic innego jak słuchanie radia;) oraz nagranej przed wysłaniem płyty Beaty Kozidrak(głównie dla żony). Pisze tu o tym ze względu na dość ciekawe porównanie. Posiadam od dość dawna kable 2*rca-minijack i korzystając z chwili czasu podpiąłem telefon do dac puściłem tidal w jakości plików "wysoka" i słucham. Początek dość ciekawy utwory nabrały ogromnej masy w niskich rejestrach, wokal i góra lekko wycofane, scena hmmm słychać tylko wokal w środku, reszta dość ciężka w lokalizacji. Po kilku utworach miałem dość(chociaż nadal jestem zadziwiony jakie zejście mają te niewielki kolumny) wysunąłem więc do napędu nagrana ostatnio płytkę(mini dysk) i wow jest to co trzeba wokal dominuje wyraźnie reszta pasma pięknie brzmi, bas kultura, wysokie ładnie delikatnie cykają, scena na miejscu. 

Pisze o tym żeby zwrócić uwagę na istotę źródła podpiętego pod ten sam DAC, telefon przez minijack ogólnie tragedia. MD mimo, że również skompresowane nagrania do podobnej wartości co w tidal premium to jednak gra o niebo lepiej. Mam nadzieję że komuś takie info się przyda jako potwierdzenie oczywistości i w budżetowym stereo?

Pozdrawiam Michał.

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...

O widzę że sporo mnie ominęło. Ostatnio rzadko zaglądam na forum …

Bardzo byłem ciekawy tego porównania i muszę przyznać, że nie jestem zaskoczony wynikiem.

Kenwood to przedstawiciel poprzedniej epoki, która niestety już nie powróci. O takim zasilaniu jakie ma kenwood współczesne urządzenia w „przystępnych” cenach mogą jedynie pomarzyć :)

Dlatego w kwestii wydatku raczej powinno się porównać ile się zyskało dzięki zmodowaniu w stosunku do fabrycznego urządzenia i jaki był tego koszt.

Osobiście uważam, że fabryczny DAC Magic 100 nie jest wart aktualnej ceny 650 zł (już o kole od roweru i o tym, że kiedyś kosztował więcej nie wspomnę ;) ). Gdyby nie chęć zabawy i ciekawość ile można wycisnąć z tej konstrukcji, to z pewnością bym skorzystał z ustawowych 14 dni na zwrot. Mój poprzedni DAC E-MU 0204, był tańszy (480zł) i mimo to lepszy od fabrycznego DAC Magic 100.

 

Sanwing użycie PCta jako źródła nie jest wcale takie „łatwe”. Jeśli puściłeś muzę tak po prostu, to pewnie poszło to przez windowsowy mikser , a to wystarczy żeby zrobić wyraźny i słyszalny bałagan. PCta trzeba odpowiednio przygotować aby „dobrze zagrał” ...

 

S4Home na twoje jakże intrygujące pytanie odpowiem tak:

Modowanie to inwestycja, posiadająca najlepszy stosunek cena/uzyskana zmiana.

Poza tym modowanie daje duże możliwości dostrajania systemu do swoich upodobań.

Dodatkowo już nie raz przekonałem się jak duże rozbieżności mogą być pomiędzy poszczególnymi egzemplarzami urządzenia i dzięki modowaniu i indywidualnemu podejściu można wyciągnąć z każdego egzemplarza to co najlepsze.

A tu jest odpowiedz na twoje wcześniejsze pytanie:

https://forum.audio.com.pl/topic/46141-cambridge-audio-dacmagic-100-modyfikacja-daca/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Pytanie mam do was o dodatkowe zasilanie. Bo, że zasilanie jest bardzo ważne, to wiem. Natomiast...

Czy po zakupie dedykowanego zasilania do dac Nostromo, zasilacz wniesie wyraźną, namacalną poprawę w dźwięku? Czy raczej kosmetyczną? Ktoś to sprawdził? Pytałem o to wcześniej i nie uzyskałem jednoznacznej odpowiedzi. Chodzi mi tylko o daci od Nostromo i żadne inne. 

Pewnie za jakiś czas wypożyczę, taki dedykowany zasilacz i przekonam się... 

Ale... 

Może ktoś wcześniej odpowie? 

Pozdrawiam 

Edycja Jestem świeżo po rozmowie "Nostromo" trzeba będzie jednak posłuchać... 

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1Ender,

wypożycz zasilacz Tomanka i sprawdź, bo warto :-) Płacisz, ale wiesz za co..

W wielu modelach takich urządzeń zewnętrznych jak DAC czy pre gramofonowe wymiana zasilacza wnosi istotną poprawę. 

A zasilacz zrobi większą różnicę niż kabel, więc bez przesady z tą wojenką kablowo: to, że niektórzy uwielbiają wkładać kij w mrowisko nie znaczy, że nie wolno poruszać takich tematów.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...