Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz do B&W 604s3


Niedzwiedz_

Recommended Posts

Witam

Po Waszych poradach kupiłem Dali 450 i NAD 320 z których jestem bardzo zadowolony.

Ostatnio kolega kupił B&W 604s3 i nie wie jaki wzmacniacz kupić, jak na razie słuchał na Technics SU-7300K i na moim NADzie i stwierdziliśmy ze do tych kolumn potrzeba czegoś lepszego. Niskie męczące, słaby środek.

Słuchana muzyka to wszystko, oprócz klasycznej, jazzu, blusa.

Kwota na zakup - do 1500 zł sprzęt używany.

Mile widziane propozycję w woj. śląskim. Myślę nad zakupem HK 980 lub Denon PMA-1500 AR, czy to będzie dobry wybór, czy polecicie coś lepszego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 1500 zł na pewno coś lepszego i pasującego do kolumn.  B&W z tej serii s a znane z tego,  że  średnicę mają słabszą. Trzeba wzmacniacza dobrze prezentującego środek pasma.

A jakie źródło dźwięku ma kolega, jakie okablowanie?

Może sam pokaż co w Twojej okolicy znajdzie się dobrego? Wybierzemy najlepsze.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisał Angel. Znajdź oferty ze swojej okolicy. Dogadajcie się tak żeby można było piecyk wziąć do domu i posłuchać.

Z mojego bardzo skromnego doświadczenia, wynika że te kolumny to ciężki partner. Wiele wzmacniaczy zagra ale będzie to granie bez życia. 

W żadnym wypadku nie kupować w ciemno 

W tym zakresie cenowym rozważyłbym audiolaba 8000

Może Rotel 1520

ale w żadnym wypadku nic bez odsłuchu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Kolega NIedzwiedz pisał w moim imieniu wiec postaram sie blizej przedstawic moja prosbe o pomoc. Wiem, ze testowane wzmacniacze sa nieodpowiednie do tych kolumn ale to jedyne co mielismy. Jestem i tak pod wrazaniem ze taki stary Technics dał rade napedzic to granie. Zdecydowałem sie na zakup 604s3 bo jestem fanem basu ale przy tej klasie potrzebuje cos wiecej niz łupanie rodem z Altusa. Brakuje mi wyraznosci, lepszej jakosci i czystosci dzwieków. Muzyke słucham w wiekszosci z dekodera NC+ i programów typu viva, eska itp. Kolejnym źródłem jest iphon7 i wspaniały YT oraz do płyt CD stary odtwarzacz kina domowego Panasonic. Oklabowanie to standard ze sklepu RTV przewody 2,5 i RCA THOMPSONa bo tak jak wspominacie nie chce kupowac w ciemno. Z tego co szukałem na forach to ceny o jakich pisza uzytkowinicy sa poza moim zasiegiem wiec cos trzeba wymyslec w przystepnej cenie.

Jak juz wcześniej Niedźwiedź pisał zastanawiam sie nad zakupem Harman Kardon HK 980 lub Denon PMA 1500AE. Wpadł mi ostatnio w oko taki oto wynalazek i tez prosiłbym o opinie Onkyo TX-8270 bo nie chce mi sie srajfona podłączać kablami.

Przedstawiam zdjecia pokoju i ustawienia sprzętu oraz jak to gra mniej wiecej bo wiadomo ze YT nie odda tego prawdziwie

 IMG_0516.thumb.JPG.77e253d6a47f6ddeb3ef75e49bfdf8c9.JPGIMG_0517.thumb.JPG.9f62a1be50c4fbb8153e3410916ac68c.JPGIMG_0518.thumb.JPG.2ae86f25c76bddda7aded0c972599e21.JPGIMG_0519.thumb.JPG.6f2492ffde750ec5c9cea8fe2dbb1e43.JPGIMG_0520.thumb.JPG.f4e3893c241042a1ef598c7dea6e6abd.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co mi się rzuca w oczy to kolumny upchane - po rogach.

Czy kolega czytał coś o akustyce? Jak nie to zapoznaj się proszę z tematem.

http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

http://www.audiofanatyk.pl/podstawy-akustyki-i-rozmieszczania-glosnikow-stereo/

I jeszcze jak możesz zrób zdjęcia pozostałych ścian, najlepiej z góry.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny odsuń bardziej od ścian tylnych ok 50-60 cm, skręć je osiami do środka, tak aby głośniki patrzyły na środek kanapy na której słuchasz i posłuchaj czy jest lepiej. Przydałby się też dywan w miejscu odsłuchowym.

Czy podłoga to panele?

Edit: Prośba, koniecznie przeczytaj o akustyce. 70-80% akustyka reszta to sprzęt.

Pozdrawiam

PS. Bez dobrego ustawienia kolumn, nie będziesz mieć dobrego dźwięku i nawet najlepszy wzmacniacz i kolumny nie pomogą.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysunąłem je bliżej telewizora i moze złudne wrazenie ale jakby ciut lepiej. Skierowane sa centralnie w miejsce gdzie siedze odczucie wyjscia dzwieku wprost z TV. Odsunąłem od ściany tak jak napisane w podanym przez Ciebie artykule i jest coraz przyjemniej. Pytanie jak sie to ma do czytanych przeze mnie porad ze jesli wylot basu jest z przodu to mozna kolumny dosunac maksymalnie do sciany. Pokój jest mały i zalezy mi na przestrzeni zeby sie w nim poruszac a teraz wyglada to troche głupio ;). Jutro bede testowac to bardziej konkretnie bo zaraz sasiedzi na psy zadzwonia (mieszkam w bloku). 

Edytowano przez zbyszki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zbyszki, spróbuj najpierw założyć kolce. Podstawki z kamienia owszem mogą pomóc uzyskać bardziej precyzyjny dźwięk, ale mogą także ten dźwięk utwardzić, ochłodzić.

Lepiej zrobisz kupując do słuchania z YT czy telewizora jakiś choćby najtańszy (np. FiiO) DAC. A płyty CD na pewno nie zagrają dobrze puszczane przez odtwarzacz DVD. Kup choćby jakiś niedrogi odtwarzacz CD. Dobre a niedrogie i niedoceniane są odtwarzacze Kenwood i Fine Arts.

Wzmacniacz jak pisałem na pewno powinien być dobrej klasy. Audiolaby z serii 8000, to dobre wzmacniacze. Ale ja bym ich nie polecił chyba do B&W. Bo te jak pisałem cierpią trochę na deficyt średnicy. Jeśli budżet ok. 1500 zł jest aktualny, to poszukam czegoś koło weekendu. Wcześniej nie mam czasu. Jakby co, przypomnij się jeszcze, choćby na PW (wiadomości prywatne).

Kable też przydałyby się ciut lepsze. Wiem, nie masz kasy na fanaberie, ale można kupić ciekawsze za naprawdę niewielkie pieniądze. Jednak to na końcu.

Jak pisał @1Ender, akustyka, ustawienie kolumn, aranżacja pomieszczenia, to niemal połowa sukcesu. Zrób jak najwięcej z tego, co piszą w poradnikach. Czytałeś, mam nadzieję? Kolumny oprócz wysunięcia, rozstawiłbym nieco węziej. Bliskość bocznych ścian może być czasem bardziej szkodliwa, niż bliskość tylnej. Wówczas z kątem skręcenia kolumn jeszcze poeksperymentuj. Wysunięte kolumny być może głupio wyglądają dla laika. Dla mnie mądrze, bo świadczą o słuchaczu, że ważny jest dla niego dobry dźwięk. U mnie w 21 metrowym pokoju kolumny były odsunięte od ściany tylnej ok. metr a od bocznych ponad 130 cm. I dało się żyć, mieszkać. A był to również pokój główny, gościnny, telewizyjny itp. Teraz w 17 metrach (mam swój osobny pokój odsłuchowy), kolumny są odsunięte od ściany tylnej na 105 cm a od bocznych na 125 cm. Mierząc od centrum przedniej ścianki kolumn (tak się powinno mierzyć).

Jeśli wylot otworu b-r jest na przedniej ściance, to czasem da się przysunąć kolumny trochę bliżej ściany tylnej, niż te z tylnym wylotem. Ale jeśli ktoś twierdzi, że kolumny z przednim b-r można maksymalnie przysunąć do ściany, to jest zwykłym głąbem i nie ma pojęcia o podstawowych zasadach ustawiania kolumn w pomieszczeniu. Żadne kolumny nie zagrają dobrze w zbytniej bliskości ścian. Nawet te przystosowane do takiego grania. Mogą zagrać w sposób pełny, wyrównany, ale stracą wówczas np. dobrą przestrzenność, głębię sceny dźwiękowej, oddech.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobieżnie przeczytałem to co podlinkował Ender, ale chyba tamte rozważania dotyczą kolumn podstawowych (chyba że coś przeoczyłem).

Inna sprawa to że jak dodatkowo pod kolumnę damy jeszcze kolce i blok granitowy to dość znacznie zmieniamy położenie wysokotonowca.

 

co do samych kolców to sugeruje zakup podkładek z dość szeroką stopką. To tylko użytkowy walor nie wpływający na dźwięk ale ważny przy wszelkich pracach domowych :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem tak jak radziliście kolumny przyblizone do TV, od ściany odsunąłem po 40cm, bardziej skierowałem na miejsce w którym siedze. Zdecydowana poprawa, pierwszy raz tak długo siedziałem i słuchałem róznych utworów. Bardzo dziwne uczucie bo słowa spiewane przez "artystów" trafiały prosto na twarz tak jakby wychodziły centralnie z TV natomiast instrumenty ładnie rozdziolene na lewa i prawa strone. 

7 godzin temu, Angel napisał:

Lepiej zrobisz kupując do słuchania z YT czy telewizora jakiś choćby najtańszy (np. FiiO) DAC

Mam coś takiego ale służy mi do słuchawek, tu raczej sie nie sprawdza 

IMG_0527.thumb.JPG.5d51aabd9a09a8fe3c4cb326ea3adad8.JPG

7 godzin temu, Angel napisał:

Kable też przydałyby się ciut lepsze. Wiem, nie masz kasy na fanaberie, ale można kupić ciekawsze za naprawdę niewielkie pieniądze. Jednak to na końcu.

Fanaberie to raczej odpadają bo nie jestem az takim audiofilem ale jak trzeba wydać ok 200PLN za jakieś używane przewody to spoko luz nie zbiednieje :) 

53 minuty temu, Fafniak napisał:

co do samych kolców to sugeruje zakup podkładek z dość szeroką stopką

Do tej pory stały na takich stopkach 

IMG_0542.thumb.JPG.76bd227ce4a7ec47826ac07c9f5854c4.JPG

ale zainstalowałem juz kolce. Mieszkam sam wiec czesto nie bede musiał kolumn ruszać i podłoga za bardzo nie ucierpi

IMG_0541.thumb.JPG.fb2480ac7b97454d75042b0262d0c782.JPG

Musze dłuzej posłuchać bo jakiejs kolosalnej różnicy nie odczuwam 

Tak to ostatecznie wygląda 

IMG_0528.thumb.JPG.3717661d3d9b2ee30ea4200eea8f30ba.JPGIMG_0540.thumb.JPG.cfa3a239997e2a4e81a3649b86d94db8.JPG

Przypomne jeszcze pytanie co sądzicie o tych "kombajnach" bo nie ukrywam bardzo by mi cos takiego pasowało

http://www.euro.com.pl/amplitunery/onkyo-tx-8150-czarny.bhtml?gclid=Cj0KEQjwldzHBRCfg_aImKrf7N4BEiQABJTPKHGJ0qnHLhNVy0Q0vle8y3Ylngugu2gi-5S0XAE74BwaAuX98P8HAQ&gclsrc=aw.ds&dclid=COmww520stMCFdSNsgodHUUHqw

http://www.euro.com.pl/amplitunery/onkyo-tx-8270-s-srebrny.bhtml?gclid=Cj0KEQjwldzHBRCfg_aImKrf7N4BEiQABJTPKCeMcvxOuTYqM6qldBQy7a3FAdsRZC7xVqdXIvcbOXIaAq6a8P8HAQ&gclsrc=aw.ds&dclid=CM-P3MO0stMCFRmAsgodzhEO7w

Edytowano przez zbyszki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz napisać jak duży jest salon? Bo nie wiem czy coś mi umknęło, czy nie podałeś.

Pytałeś o coś w województwie śląskim. A daleko masz do Myślenic? Tam masz duży salon używanego sprzętu. Użytkownik "Pumpurek" na Allegro. Możesz umówić się na odsłuch, zastawić kolumny z różnymi wzmacniaczami, amplitunerami stereo. Później wybrany sprzęt możesz wypożyczyć za kaucją do domu. Wziąć ze sobą swój wzmacniacz i porównać z innymi. Najlepiej spakować komplet, chyba, że będzie na miejscu ten sam model B&W.

Edit:

Cytat : "Ustawcie kolumny i miejsce odsłuchu w postaci trójkąta równobocznego. Odległość pomiędzy centrami głośników będzie z reguły mieściła się w zakresie od około 1,8 do 2,5m. Mniejsze kolumny w małych pokojach czasami mogą być ustawione bliżej siebie. Z kolei w bardzo dużych pokojach właściwe może być nieco szersze rozstawienie. Bardzo mało prawdopodobne aby prawidłowo ustawione kolumny były bliżej niż 1,5 metra (nawet w małych pokojach) bądź dalej niż 3m (nawet w bardzo dużych pokojach). A odległość słuchacza od kolumn zazwyczaj dobrze będzie wybrać w przedziale 120%-150% odległości pomiędzy kolumnami. Oczywiście odległość słuchacza od obu kolumn powinna być taka sama."

No własnie ze zdjęcia oceniam odległość między kolumnami na około 3 m. Wydaje mi się że to trochę dużo, a piszesz, że pokój nie za duży...

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, 1Ender napisał:

 

Pytałeś o coś w województwie śląskim. A daleko masz do Myślenic? Tam masz duży salon używanego sprzętu. Użytkownik "Pumpurek" na Allegro. Możesz umówić się na odsłuch, zastawić kolumny z różnymi wzmacniaczami, amplitunerami stereo. Później wybrany sprzęt możesz wypożyczyć za kaucją do domu. Wziąć ze sobą swój wzmacniacz i porównać z innymi. Najlepiej spakować komplet, chyba, że będzie na miejscu ten sam model B&W.

 

I to chyba dobry pomysł.

Słyszałem ale tylko raz i niezbyt długo musical fidelity z bowersami.

Starszy model (cały czarny) - niestety nie pamiętam modelu, ale grało naprawdę miło.

Z rotelem będziesz miał dość precyzyjny dźwięk, ale czy niedostatek średnicy...? To już własne wrażenia wchodzą w grę i cięzko tu dyskutować.

Audiolab będzie trochę bardziej "miękki"

Bez własnych odsłuchów nie da rady.

Uważaj na efekt "WOW!" ;) bo może być bardzo bardzo zwodniczy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu święte słowa. Przy dużych niedostatkach akustyki nawet najlepszy sprzęt może zagrać dużo poniżej swoich możliwości.

Na pewno trzeba jeszcze popracować nad akustyką, ustrojeniem pomieszczenia pod tym względem.

Dobrze @zbyszki, że poprawiłeś ustawienie kolumn. Fakt, nawet w dużym salonie ich rozstaw nie powinien być mniejszy niż 3 metry. Nawet jak siedzisz dalej.

Co do "kombajnów', to ja nie mam dobrego zdania. Wolałbym dobry, klasyczny wzmacniacz stereo plus dodatki. Ale każdemu wolno robić po swojemu. Tylko nie oczekuj później świetnego dźwięku.

Panowie, co do podstaw, kolców czy nóżek, to niestety jest słyszalna zmiana. Tak na szybko może być uznana za niuans, ale jak się ma już ustalony i osłuchany system taka zmiana jest jak najbardziej słyszalna. A zmiana wysokości na pewno wpływa na dźwięk. Tylko, że większość kolumn podłogowych ma głośniki wysokotonowe poniżej poziomu uszu siedzącego słuchacza. Więc takie działania potencjalnie poprawiają warunki odsłuchowe. Zresztą czasem się przyjmuje, że kolumny powinny być na takiej wysokości, by połowa odległości pomiędzy głośnikami wysokotonowym i średniotonowym (średnio-niskotonowym) była na wysokości uszu siedzącego słuchacza. Tak, ze kolego @Fafniak chyba nie będzie tak źle?

MF z Bowersami, to częto dobra konfiguracja. Wypełnia i nasyca się zakres średniotonowy, którego trochę brakuje w B&W, jest nieco suchy. Może tylko nie za bardzo nadaje się ta konfiguracja do słuchania bardziej rytmicznej i  zadziornej muzyki. Jak np. rock,

Kable, @zbyszki, to niestety żadne fanaberie, tylko część systemu, także wpływająca na dźwięk, jego jakość, barwę. Im będziesz miał lepszy, bardziej rozdzielczy zestaw, tym bardziej zrozumiesz o czym piszę.

I na koniec.

Cytat

Słuchana muzyka to wszystko, oprócz klasycznej, jazzu, blusa.

No to praktycznie prawie nic dobrego nie zostaje do słuchania ;):D.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Angel zobacz na fragment kanapy i inne meble. Często gęsto w tych nowoczesnych produktach kanapa i oparcie są tak skonstruowane że człowiek chcąc sie oprzeć i zrelaksować, prawie leży. I jeżeli tak jest, to kolejne windowanie kolumny w górę zaczyna mieć już  czasem negatywne skutki.

Proponowanie granitowych klocków w sytuacji gdy widać gołe sciany ? Serio?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Fafniak tu się z Tobą zgodzę. Punkt siedzenia a punkt widzenia (słyszenia) jest istotny :) nie mniej nie wiem co tam zobaczyłeś, bo nasz kolega pomimo prośby nie zrobił zdjęć całego pokoju - rozjaśniło by to trochę sytuację akustyczną.

@Angel nie to żebym się czepiał czy mądrzył, ale czy w odległości rozstawienia kolumn nie wkradł się błąd? cytuję "Fakt, nawet w dużym salonie ich rozstaw nie powinien być mniejszy niż 3 metry." Z Twoich słów zrozumiałem, że najlepsza odległość  między kolumnami to 3m i więcej??

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno ze zdjec pokazuje trochę większy fragment kanapy. Przypomina mi taką z IKEI, bardzo wygodną ale z efektem jaki opisałem.

edytka...

choć ...przyznać muszę że bardzo lubię kłaść sie u siebie na gęstym dywanie i słuchać muzyki. Jest bardzo inaczej ale też ciekawie :)

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...