Skocz do zawartości

Stabilizator gramofonowy


Recommended Posts

Witam, 

 Przymierzam się zakupu stabilizatora do swojego gramofonu Technics SL-Q3. Przejrzałem wiele ofert w sieci i spotkałem się z oznaczeniem w opisie: masa i Hz (50Hz lub 60Hz)

Może mi ktoś wyjaśnić o co chodzi z Hz w stabilizatorach? 

I jaki ciężar wybrać?

z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać 2 częstotliwości (50 i 60) oraz prędkość obrotową (33 i 45 obrotów), więc chyba można sobie dopowiedzieć o co chodzi. Jednak taka mała podziałka pod stroboskop nie jest zbyt pomocna - bo niewygodnie się sprawdza prędkość (po prostu jest za mała i nie jest czytelna).

Dużo lepszym wyjściem jest wydrukowanie sobie takiej pomocy - kartka jest większa i duuużo bardziej czytelna.

W każdym razie ja szybko z czegoś takiego zrezygnowałem (czyli z pomysłu by jakoś wykorzytać podziałkę), a jedynie korzystałem z "oczka wodnego" w takim docisku by sprawdzić wypoziomowanie gramofonu.

Co do masy docisku - to trzeba się zorientować czy gramofon jest z tych porządniejszych i z mocnym silnikiem, czy to po prostu niezbyt wyszukany model i jego silnik może nie pociągnąć zbyt dużego obciążenia. W Twoim przypadku szukaj czegoś od ok. 150 do 380g.

Ogólnie dociski są od stukilkudziesięciu gram aż pod kilogram. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, antram napisał:

Linki poniżej

50 Hz

60 Hz

Antram, jeżeli już masz kupować któryś z tych docisków to bierz ten na 50Hz, ale myślę, że tak jak pisał RoRo, ta podziałka jest za mała żeby wygodnie według niej ustawiać obroty. Po za tym, masz u siebie w gramofonie stroboskop do podświetlania podziałki na rancie talerza i ustawienia prędkości, więc myślę, że tym bardziej podziałka na docisku to tylko zbędny bajer :)

Sprawdź jak talerz w Twoim gramofonie startuje z obciążeniem ok 150, 300, 400 gram. Możesz układać na środku talerza np. woreczki z ryżem (każdy po 100g) i w ten sposób dobrać maksymalną wagę docisku przy której silnik jeszcze spokojnie rozpędza talerz gramofonu. Później przy finalnym wyborze docisku kierowałbym się już tylko ceną i wyglądem.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Dnia 23.04.2017 o 15:42, Audio Autonomy napisał:

Później przy finalnym wyborze docisku kierowałbym się już tylko ceną i wyglądem.

Po wyborze zakresu masy docisku - to nie tylko ceną, ale wykonaniem. Konstrukcje amatorskie czasami są do ... (kiepskie).

Pozdrawiam

PS. Jak widać Antram od miesiąca tutaj nic nie napisał :-(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...