Skocz do zawartości

Subwoofer w bloku?


vouxer

Recommended Posts

Witam,

Czy jest sens posiadania zestawu głośników 2.1 w bloku?

Przeprowadzam się do nowego mieszkania w bloku, nie znam sąsiadów, od których w tej sytuacji wiele może zależeć (zawsze mogą się trafić upierdliwi). Zastanawiam się nad kupnem zestawu głośników 2.1. Czy bas z subwoofer'a nie będzie przeszkadzał sąsiadom mieszkającym pode mną? Oczywiście jeśli będę słuchał muzyki odpowiednio cicho, przy minimalnym basie to z pewnością nic się nie stanie, ale czy jest wtedy sens zakupu zestawu z subwooferem? Czy może lepiej kupić zestaw 2.0? Być może demonizuję trochę subwoofery i ich "siła rażenia" wcale nie jest taka wielka, tego niestety nie wiem.

Dodam, że muzyki będę słuchał głównie wieczorami/w nocy.

Proszę o rady oraz wasze doświadczenia ze słuchaniem muzyki w blokach (na jaką głośność/bas możecie sobie pozwolić).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

Myślę, że obojętnie czy Twój sąsiad usłyszy "bas" z subwoofera czy kolumn o 23 z minutami -to i tak nie będzie Ci się kłaniał w pas, na dodatek zapuka do drzwi....

a tak na serio, sam używam zestawu 2.1 w bloku -z tym, że pod spodem nikt już nie mieszka :)

Kolumny monitory + sub Tanoy TS-300 - wybór padł dokładnie na ten model za jego zamkniętą konstrukcję. Wcześniej posiadałem inne subwoofery (wszystkie otwarte) i jak sobie przypominam "bas" słyszany był na klatce schodowej więc zapewne też u sąsiadów.

Po wymianie suba na konstrukcję zamkniętą wydaje się, że ujarzmiłem potwora i gra on w większości w pokoju w którym stoi. 

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, na podstawie tego co w poście napisałeś to jak dla mnie są tam 3 błędne założenia.

1) Po co kupować subwoofer do zestawu stereo i muzyki ? Skoro kupujesz zestaw wzmacniacz i kolumny to kup taki by grał dobrze bez suba. Zresztą nawet jak kolumny nie są zbyt obfite w basie( bo przykładowo kupiłeś w ciemno) to i tak wolałbym słuchać muzyki bez subwoofera. Oczywiście kwestia zakupu kolumn to nie tylko same kolumny i ich brzmienie, bo te muszą pasować do metrażu i zgrywać się ze wzmacniaczem.

2) Bas to bas-niskie pasmo, czy gra z kolumn takich, czy innych, czy z suba. Owszem mając suba siłą rzeczy to najniższe pasmo (czasem nieosiągalne dla gorszych kolumn) uwydatniasz, ale to jest niezbyt naturalnie.

3)Bas rozchodzi się we wszystkich kierunkach, nie tylko w dół, bo ma długą falę częstotliwości . Ja dopóki nie zszedłem dwa piętra niżej i nie zlokalizowałem reszty pasma akustycznego, nie wiedziałem który sąsiad gra, z jakiego pietra, pionu.

Jakiś sens suba widziałbym jedynie w opcji kolumny podstawkowe ( co też nie znaczy  że mają mało basu), a sub jako "dodatek do filmów. Ale raczej nie do muzyki...kup dobre, odpowiednie kolumny podstawkowe, czy podłogowe - zależy od metrażu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...