Skocz do zawartości

KD, stereo czy soundbar ???


xalen

Recommended Posts

Witam wszystkich użytkowników.

Jakiś czas śledzę forum i postanowiłem podpytać Was o zdanie.

Sprawa wygląda następująco. Chciałbym do posiadanego TV dołożyć dźwięk (brzmi prozaicznie ale problem jest troszkę bardziej złożony) gdyż 40W w głośnikach to jednak za mało.

Wymiary pomieszczenia oraz umiejscowienie poszczególnych elementów w salonie znajdziecie na załączonych schematach - wielkość salonu około 29 m^2.

A teraz do meritum: nie jestem w stanie prowadzić dodatkowych kabli za plecy pomieszczenia, chciałbym uniknąć ich widoku - mieszkanie jest świeżo po remoncie. Jestem w stanie sporo kabli zmieścić pod i za stolikiem RTV, nad którym docelowo zawiśnie TV (chwilowo stoi na stoliku). Do tej pory spotkałem się z opiniami, że powyżej 15 m^2 należy wyposażyć się w KD bo Soundbar nie wystarczy. 

Cel: filmy, seriale, bajki dla dzieci, anime.

Kwota: do 5 tys zł. Zdaję sobie sprawę, że jakość wzrasta współmiernie do ceny ale nie jestem audiofilem i nie stać mnie na kwoty kilkudziesięciu tyś za zestawy audio - chcę świetny obraz z TV uraczyć bogatym dźwiękiem dla *laika*.

Nowy/ używany: bez znaczenia. Co prawda lubię mieć papierek gwarancyjny jednakowoż jestem w stanie z niego zrezygnować na korzyść jakościowo lepszych komponentów używanych.

Nie mamxswoich typów. Jeden z kolegów na forum podawał zestaw Soundbar z Subwoferem Focal Dimension Sub Cub3 lub Sub Air w granicach 3000 zł. Dadzą radę ? Czy lepszym pomysłem jest jednak KD ? A może stereo ? Muzyki w ogóle nie słucham. 

Z góry dzięki za przydatne informacje i w ogóle to witam Was bo to mój pierwszy post (kolejność odwrotna, no cóż...).

Doradzicie ?

download.pdf

plan.png

Edytowano przez xalen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Biorąc pod uwagę Twoje preferencje, na pewno najwygodniejszym rozwiązaniem, które dobrze sprawdzi się podczas oglądania telewizji, filmów czy bajek będzie dobry soundbar. W tym przypadku zdecydowanie polecam Focal Dimension Sub Air, czyli najbogatsza wersja z bezprzewodowym, mocnym subwooferem. Jest także opcja tańsza Focal Dimension Sub Cub3, jednak w tak dużym salonie raczej sugeruję opcję droższą. Niestety musisz się liczyć z dosyć dużymi kompromisami jakościowymi, największy problem będzie z odsłuchem muzyki. Wynika on z samej budowy sounbara oraz jego ograniczeń oraz wielkości salonu.

Moja propozycja to klasyczny, dobry system, oparty na dwóch kolumnach podłogowych i amplitunerze sieciowym. Jesli zależy Ci na niedużym urządzeniu w obudowie slim, spójrz na Onkyo TX-L20D. Natomiast jeśli jest miejsce na klasyczny segment, weź pod uwagę Pioneer SX-N30 DAB lub Yamaha R-N602. Pewną alternatywą jest także bardzo bogato wyposażony amplituner wielokanałowy Onkyo TX-NR656. W tym przypadku możesz używać systemów wirtualnych, tworzących dźwięk przestrzenny z dwóch kolumn.

Kwestia kolumn - na pewno warto spojrzeć na ofertę Monitor Audio, model MR6 lub Dali Spektor 6 będą optymalne. Bardzo dobrą opcją będą także kolumny Indiana Line Tesi 560 oraz Melodika BL40 MKII.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy i porównania poszczególnych rozwiązań w komfortowych warunkach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za nakreślenie tematu z wyjaśnieniem. Przejrzałem wszystkie produkty - mieszczę się w budżecie, mają również pochlebne opinie. Mam natomiast dalszą część pytań. Doczytałem gdzieś, że soundbar powinien stać pod telewizorem (mniej więcej, centralnie) ale np w moim przypadku 30 cm od końca soundbara jest wnęka (drzwi). Ktoś gdzieś napomknął, że SBry bardzo ładnie odbijają dzwięki od okalających je ścian, czy w tym przypadku część dzwięku nie będzie umykać w stronę korytarza zamiast zostawać w salonie ? Jeśli głupie pytanie, proszę wybaczyć, jestem laikiem jeśli natomiast będzie różnica to czy odczuwalna ?

Jeśli chodzi o klasyczny system to nie ukrywam, że zaciekawiła mnie propozycja Onkyo TX-NR656 natomiast wyjaśnisz "pewną alternatywę" ? Czy jest gorszy od Yamahy R-N602 lub Pioneera SX-N30 DAB ? Mam miejsce na klasyczny segment. Przyszłościowo zamierzam nabyć odtwarzacz Blu Ray Ultra HD, żeby wykorzystać HDR w telewizorze a widzę, że tylko ten wielokanałowy Onkyo TX-NR656 może uzywać systemów wirtualnych - czy mowa tutaj o uzyskaniu DTS:X oraz Dolby Atmos (lub ich namiastki) z dwóch kolumn ? I dalej, czy na takie kolumny u mnie w salonie jest miejsce ? Róg salonu przy telewizorze to przestrzeń raptem 60x40 cm a takie kolumny nie mogą (ponoć) stać w samych rogach.

I ostatnie pytanie, czy nawet taki laik jak ja - udając się na odsłuch, usłyszy różnicę w brzmieniu poszczególnych elementów ? 
Swoją drogą jestem mile zaskoczony niskimi cenami - mam nadzieję, że stosunek cena/jakość jest wystarczający.

PS. tak mi się przypomniało, czy przy ewentualnym nabyciu Onkyo TX-NR656 i dwóch kolumn będę miał później możliwość nabycia i podłączenia głośnika niskotonowego ?

Edytowano przez xalen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyższych Yamah ale soundbarów tak ? Onkyo 656 był raczej pod kątem DTS:X i Dolby Atmos aniżeli do "subwoofera" bo to miałeś na myśli, zgadza się ? W przypadku mojego salonu ciężko o dobre KD bo odpada prowadzenie kabli za plecy czy na boki (chodzi mi tylko o kable głośnikowe, bo zasilanie to żaden kłopot - za kanapą jest listwa na x wejść). Póki co najbardziej skłaniam się tak jak ujęliście na Focal Dimension Sub Air. Będę musiał tego posłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Soundbary działają przede wszystkim na zasadzie odbić od ścian, dlatego otwarte przejścia nie wpływają pozytywnie na dźwięk, a szczególnie na tworzoną aurę przestrzeni. Na pewno także lepszym rozwiązaniem dla soundbara byłby układ pomieszczenia symetryczny względem telewizora tzn. soundbar stojący po środku ściany na której stoi telewizor. W przypadku pewnych odstępstw będą na pewno pojawiały się pewne odstępstwa od równomiernego tworzenia przestrzeni. 

Bezpośrednio porównując amplituner kina domowego Onkyo TX-NR656 z amplitunerami sieciowymi typu Pioneer SX-N30DAB czy nawet Onkyo TX-8150, przy odsłuchu stereo będzie słychać przewagę urządzenia stereofonicznego. Proszę spojrzeć, że mamy dwa inaczej wyposażone amplitunery (dwa wzmacniacze vs 7 wzmacniaczy, wszystkie dekodery dźwięku przestrzennego, sekcja wejść i wyjść audio-video, kalibracja akustyki pomieszczenia itp.) w tej samej cenie. Natomiast do każdego z amplitunerów można w przyszłości podłączyć subwoofer. 

Ostatnia sprawa - postawienie kolumn - myślę że jest wystarczająco miejsca po bokach szafi tv, żeby prawidłowo ustawić kolumny, o to nie martwiłbym się.

Różnica w jakości dźwięku pomiędzy soundbarem a klasycznym systemem jest naprawdę duża, nawet osoba początkująca w kwestiach audio natychmiast rozróżni brzmienie obydwóch rozwiązań.

Zapraszam na odsłuchy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale po co Ci DTS X skoro nie będziesz miał więcej kolumn?

Dolby Atmos to kolumny w suficie, trzeba ciągnąc kable. I nie spotkałem się nigdy aby ktoś miał instalację z kolumnami w suficie bez tylnych. Swoją drogą to ciekawe czy amplituner prawidłowo by je wtedy rozpoznał by konfiguracji :)

Widzę, mam nadzieje że żle, że próbujesz być na "czasie". To co modne. Mimo że totalnie tego nie wykorzystasz.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DTS:X nie jest mi potrzebny. Zrozumiałem z poprzednich postów, że jestem w stanie wykrzesać takie systemy z dwóch kolumn stosując ten wzmacniacz onkyo TX-NR656 ale jak tak sobie pomyślę to ne jest mi za bardzo potrzebne. Wszystkie podane wyżej modele kolumn są w/g opinii bardzo dobrymi modelami - zastanawiam się jednak czy są na stanie jakieś białe egzemplarze ? Jeśli nie to pewnie będę celował w orzech / heban (żona krzyczy...). A teraz najważniejsze pytanie. Czy są jakiekolwiek różnice w tych amplitunerach tj między Yamaha R-N602 a Pioneer SX-N30 DAB ważne z perspektywy parametrów ? Czy tylko kwestia odsłuchu pozwoli mi zauważyć różnicę ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Onkyo 8150 to to samo co Pioneer sxn30dab. One grają równo, bardziej ciepło. Z delikatniejsza góra, wysuniętym środkiem i liniowym basem.

Z kolei Yamaha RN 602 jest jaśniejsza, ma delikatnie wycofany środek i nieco bardziej punktowy bas. 

Funkcyjne są bardzo podobne. 

Oba są stereo. Więc jeśli masz zamiar podłączać 2  kolumny to lepsza opcja. Jeśli do kina to gorsza. Heco music style 500 masz białe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 tysięcy to dość, żeby zmontować kino domowe na markowych aczkolwiek podstawowych komponentach. Zazwyczaj w tej cenie rekomendujemy Onkyo i Melodikę

https://sklep.rms.pl/zestaw-kolumn-glosnikow-do-kina-domowego-5-0-melodika-bl310-bl30-blc20-bl10

https://sklep.rms.pl/onkyo-tx-nr656-txnr656-amplituner-kina-domowego-7-2-z-dolby-atmos-i-dts-x 

 

Poczytaj tutaj opinie o kolumnach od innych użytkowników

http://www.audiostereo.pl/melodika_bl30_kolumny-podlogowe-809-5545-1.html 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie. Ceny akceptowalne i jakość w/g opinii OK. Tylko co do KD jest jeden problem, o którym pisałem na początku tematu. Chcę oszczędzić sobie prowadzenia kabli głośnikowych przez salon. Do frontowych i niskotonowego żaden problem ale do kolumn tylnich musiałbym prowadzić nowe kable głośnikowe (zasilanie akurat mam to nie problem). Mam wyprowadzone kable w narożniku pod sufitem ale są za krótkie, żeby je pociągnąć w dół a wydaje mi się, że przedłużanie kabli głośnikowych to samobójstwo jeśli chodzi o jakość takiego połączenia. Jeśli byłoby inaczej to mogłbym je sobie przedłużyć i miałbym gotowe rozwiązanie pod KD. Stąd dylemat. Jeśli chodzi o wzmacniacz to brałbym Onkyo ze względów przyszłościowych (własnie pod KD). Kolumny Heco Music Stye 500 białe są me gusta - odsłuchowo również, bo miałem okazje potestować. 

 

Więc jak to jest z tym przedłużaniem kabli głośnikowych ? Jeśli można pomyślę nad KD. Jeśli nie to Onkyo tx nr-656 + heco music style 500 ( chyba, że wybiorę sie na odsłuch Monitor Audio MR6 albo Melodika BL40 MKII ale wtedy kosztem uczuć żony :-) )

 

Pomysły ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Myślę, że przedłużenie kabli pod kolumny , de facto efektowe, nie będzie miało zbyt degradującego wpływu na dźwięk. Tym bardziej ,że kolumny te raczej służą do uzyskania tła w seansie filmowym i przestrzeni wokół słuchacza. Wiadomo ,że kable w całości są lepszym rozwiązaniem, jednak w tym wypadku koszt i nakład pracy wydaje się niewspółmierny do uzyskanych efektów.

Edytowano przez Iron
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Możesz.spokojnie zrobić to na szybko zlaczkach lub zalutowac. To kolumny efektowe. Bedzie to grało.

Jestem niemal przekonany że przy odsłuchu heco 500 wypadną lepiej od mr4. Czy od melodika też? Ciężko stwierdzić. Indywidualne gusta. Ja wiem co bym wybrał dla siebie.

Pamiętaj że mogę ci podesłać systemie na testy do domu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.04.2017 o 09:18, rms.pl napisał:

5 tysięcy to dość, żeby zmontować kino domowe na markowych aczkolwiek podstawowych komponentach. Zazwyczaj w tej cenie rekomendujemy Onkyo i Melodikę

https://sklep.rms.pl/zestaw-kolumn-glosnikow-do-kina-domowego-5-0-melodika-bl310-bl30-blc20-bl10

https://sklep.rms.pl/onkyo-tx-nr656-txnr656-amplituner-kina-domowego-7-2-z-dolby-atmos-i-dts-x 

 

Poczytaj tutaj opinie o kolumnach od innych użytkowników

http://www.audiostereo.pl/melodika_bl30_kolumny-podlogowe-809-5545-1.html 

A jak się ma zestaw kolumn Melodika BL310 do np zestawu Roth OLI RA3/RA1/C30/KH30 ? Na tym pułapie cenowym jakość będzie podobna ?

Tak myślę, że skoro nie słucham muzyki i jednak istnieje możliwość instalacji KD z późniejszym zakupem Blu Ray 4K UHD HDR i jestem w stanie przedłużyć kable głośnikowe z tyłu za sofą to zaczynam czytać testy i opinie zestawów kolumn 5.0 / 5.1 bo co do amplitunera to bardzo mocno korci mnie ten onkyo. Muszę poczytać i pojeździć po kilku miejscach na odsłuchy. Jak mi się spodoba (a zaczyna się podobać bardzo) to i budżet może zwiększę ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.04.2017 o 09:18, rms.pl napisał:

Hej, a jak się ma ustawienie frontów do mojego pomieszczenia ? Wyczytałem gdzieś w zasadach feng audio shui, że muszą stać w równej odległości od TV. U mnie ta odległość wynosi odoowiednio 20/30 cm oraz około 170/180 cm. Może tak być ? 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny najlepiej jest ustawić (w miarę możliwości) symetrycznie względem pomieszczenia i dużych przedmiotów stojących między nimi. Ustaw tak jak będziesz mógł i zobaczysz, a właściwie to usłyszysz, czy lewa i prawa strona gra tak samo. W razie potrzeby o te 5-10 cm poprzesuwasz kolumny i będzie zgodnie z "feng audio shui" :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.04.2017 o 15:41, xalen napisał:

A jak się ma zestaw kolumn Melodika BL310 do np zestawu Roth OLI RA3/RA1/C30/KH30 ? Na tym pułapie cenowym jakość będzie podobna ?

 

 

Zdecydowanie korzystniej wziąć Melodikę. Do tego masz głośniki BLS20 dedykowane do kina domowego jak wspomniał S4 Home, które jeszcze powiększą różnicę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...