Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć
Przyszedł dla mnie czas na wymianę kabli zasilających. Szczerze powiedziawszy nie mam w tym temacie wiele do powiedzenia a i doświadczenia też praktycznie żadnego.
Wiem jedno, chcę wszystkie kable zasilające w moim systemie audio wymienić na lepsze od tych które posiadam obecnie, tj. zwykłe dostarczane przez producenta.
Będę potrzebował trzech kabli, nie muszą być długie z racji tego, że prawie wszystkie elementy (poza gramofonem) są ułożone w pionie jedno na drugim.
Z racji tego, że mam pozytywne doświadczenie z wykonania własnoręcznie kabla gramofonowego, chciałbym je wykorzystać i zrobić również samemu kabel zasilający.
Potrzebna mi jest tylko Wasza pomoc ;)

Zacznę od pytań, a mianowicie:
1. Jakie powinien mieć parametry techniczne dobry kabel zasilający?
2. Czy kabel zasilający do CD, wzmacniacza i tunera powinien mieć inne parametry techniczne lub właściwości?
3. Jakiej optymalnej długości powinny być kable zasilające?
4. Czy stosować dodatkowe ekranowanie kabla, poprzez zakup zewnętrznych oplotów, itp.?
5. Jakie parametry techniczne powinny mieć dobre wtyki do kabla zasilającego?
6. Na jaki inne cechy należy zwracać uwagę przy zakupie kabla lub wtyków?

Założenia w stosunku do kabla:
1. Budżet do około 200,00 zł (jednej sztuki łącznie z wtykami, cyną itp.),
2. Ma być lepszy od załączonego przez producenta (parametry techniczne),
3. Powinna być (choć niekoniecznie) poprawa w jakości dźwięku,
4. Ma nie pogorszyć dźwięku, który aktualnie prezentuje mój system audio,
5. Powinien być odpowiedni do sprzętu który posiadam lub przewyższać go potencjałem.

Będę wdzięczny za okazaną pomoc i konkretne odpowiedzi (chętnie z  propozycjami z rynku sprzedaży).
Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ kwota jest jaka jest (czyli 200zł na jeden kabel), to nie ma co szaleć z ambitnymi (czytaj: drogimi) wtykami.

Kabel do wzmacniacza i końcówki mocy zazwyczaj jest trochę grubszy (3 żyły po 2,5mm^2) od kabla (np. 3x 1,5mm^2) do pozostałych komponentów (CD, tuner, DAC, przedwzmacniacz).

Już gdzieś pisałem, że na początek można kupić Melodikę (jest w dwóch grubościach, po 33zł i 22zł za 1mb) czyli grubsza do wzmacniacza i cieńsza dla pozostałych elementów toru) i np. wtyki Balls. Jak się wyrobisz finansowo, to można już kupić lepsze wtyki w cenie poniżej 100zł

Przyjmuje się, że długość nie powinna być mniejsza niż 1.5m - a są dostępne testy w internecie, że jeszcze lepiej grają kable dwumetrowe.

Dodatkowego ekranowania nie ma co robić - najwyżej tzw. koszulkę materiałową (są dostępne o różnych przekrojach - zazwyczaj czarne).

Pozdrawiam

PS. Nie ma co kupować podróbek porządnych wtyków (np. Oyade), bo wydasz na komplet ok. 120zł a zagra jak zwykły Balls. Tym bardziej, że jak kiedyś kupisz lepsze wtyki to będziesz mógł je zamocować w zrobionym teraz kablu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast składania samych kabli, które nie specjalnie usuną śmieci płynące z sieci zasilającej, proponowałbym zbudowanie  (lub zakup gotowej) listwy z filtrem sieciowym, która znacznie skuteczniej poprawi jakość prądu zasilającego Twoje urządzenia. W internetach można znaleźć kilka gotowych (mniej lub bardziej udokumentowanych) projektów, np. filtr sieciowy Power Cleaner by Yoshi_80.

Co o tym myślą inni?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę, ze oba te elementy są ważne, czyli kable zasilające i listwy sieciowe. Było już wiele na ten temat na tym forum. Temat kabli i listew zasilających przewija się co jakiś czas.

Szkoda Marcin, że posiadasz tak skromne środki na ten cel. Jednak w obecnej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest w kwestii kabli zasilających jest, to co zaproponował RoRo. Weź tez pod uwagę to co napisał Kolega  Audio Autonomy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Dysponuję w swoim torze audio urządzeniem marki Tomanek model DC-Blocker DCB2. Jest do niego podłączony na razie wzmacniacz. Pierwotnie sprawdził się (Tomanek) w połączeniu z Marantz-em PM5004. Między innymi dlatego kupiłem go od znajomego audiofila. Jeszcze (sam nie wiem dlaczego, pewnie z powodu braku czasu) nie testowałem go w połączeniu ze źródłem. Ale nadchodzi długi weekend i sprawdzę jak się spisuje gdy podłączę gramofon i źródło cyfrowe.

A Wy mieliście jakiś kontakt lub macie doświadczenie w korzystaniu z tego urządzenia?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin posiadam i używam dwie listwy p. Tomanka. Pisałem o tym już w kilku miejscach na forum. Jestem z nich bardzo zadowolony. Zatem kwestię listwy masz z głowy, tym bardziej, że z tego co piszesz jest to listwa z DC-Blockerem, więc czegóż więcej potrzeba. Teraz kable. 

Propozycja Audiowita dotycząca kabli sieciowych jest też ciekawa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że jesteście zadowoleni z listew pana Tomanka. W takim razie można śmiało polecać jego urządzenia.

Co do samych kabli, to rozmawiałem ostatnio z panami z salonu Audiopunk na ten temat, i zaproponowali mi wypożyczenie na odsłuch po jednym kablu Melodiki i Supry, aby po odsłuchu zdecydować się na zakup kabla ciętego z metra. I chyba tak podejdę do sprawy, najpierw odsłuch, potem ewentualny zakup.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Cześć

Tak jak pisałem wcześniej w długi weekend postanowiłem przetestować kable zasilające. Nastawiłem się na test źródła czyli Marantza CD6004, i sprawdzałem różnicę w brzmieniu zwykłego kabla (od komputera) z kablem zasilającym Vovox Initio Power 1,8 m. Ku mojemu zaskoczeniu było słuchać różnicę w brzmieniu, co prawda bardzo subtelną, ale zawsze to jakaś poprawa. Oczywiście lepiej wypadł kabel Vovox. Poprawa była słyszalna przede wszystkim na skrajach pasma, tj. górnego i dolnego. Górne rejestry zabrzmiały łagodniej z większą szczegółowością a dolne były pod większą kontrolą. Więcej różnic nie usłyszałem. Byłem trzeźwy, zdrowy i wypoczęty. Testy przeprowadzałem przez dwa dni, aby nie mieć wątpliwości.

Z tego powodu zdecydowałem się na zakup w ciemno kabla ciętego z metra Melodika MDC3250 (1,5m). Teraz tylko wtyki. Mam ochotę kupić wtyki Supry (są w miarę tanie, około 95 zł za sztukę), ponieważ nie widzę nic lepszego od Ballsa i tańszego od Supry. Chyba, że jeszcze coś za 150 zł można fajnego kupić?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...