Skocz do zawartości

Zestaw stereo do 3000


skajdajwer

Recommended Posts

Witam

Na początek dodam , że nie jestem już jakimś zagorzałym audiofilem i raczej już nie będę , chciałbym posłuchać ciut lepszego dźwięku jak ten z telewizora :)

Swoje lata fascynacji audio już dawno minęły (25 lat temu trochę się interesowałem tym tematem , górował wtedy technics , kenwood) a sprzęt posunął się strasznie do przodu.

Proszę o pomoc i propozycje zakupu nowego sprzętu (chyba że macie zaufanego sprzedawcę używanego).

Szukam sprzętu pod który podłączę telewizor - muza głównie YouTube , także wymagania minimalne (słuch już nie ten)

Pokój to około 16 m2 w kwadracie , kolumny chciałbym stojące ustawione centralnie w odległości około 3 m od siebie , odległość odsłuchu około 3 m bez przeszkód.

Muza która głównie będzie odsłuchiwana to ostry rock . Mile widziane basy.

Myślę , że wzmacniacz i kolumny wystarczą.

 

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy!

Jaki budżet zakładasz na zakup tych kolumn i wzmacniacza? Bez tego ciężko coś będzie dobrać i doradzić :)

1 godzinę temu, skajdajwer napisał:

Szukam sprzętu pod który podłączę telewizor - muza głównie YouTube , także wymagania minimalne (słuch już nie ten)

Bez przesady z tym słuchem, na pewno nie jest tak źle ;) Myślę, że jakbyś podłączył wzmacniacz do jakiegoś źródła innego niż telewizor, to byś usłyszał różnicę i dlatego warto się zainteresować nad rozbudowaniem zestawu o jakiś odtwarzacz.

 

Pozdrawiamy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Audio Autonomy napisał:

Witamy!

Jaki budżet zakładasz na zakup tych kolumn i wzmacniacza? Bez tego ciężko coś będzie dobrać i doradzić :)

Bez przesady z tym słuchem, na pewno nie jest tak źle ;) Myślę, że jakbyś podłączył wzmacniacz do jakiegoś źródła innego niż telewizor, to byś usłyszał różnicę i dlatego warto się zainteresować nad rozbudowaniem zestawu o jakiś odtwarzacz.

 

Pozdrawiamy

ponad 20 lat w stolarni trochę posunęło słuch w niechcianym kierunku :)

ale nie o tym mowa , budżet jak w temacie 3000 +- max 500 na zestaw : wzmacniacz + kolumny

Wiem , że różnica będzie , niegdyś posiadałem w miarę sprzęt.

Edytowano przez skajdajwer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostry rock... ale czy jednocześnie oczekujesz równie energetycznej prezentacji?

Jezeli tak, to sugeruję ci posłuchanie Focal 807V w połączeniu z różnymi wzmacniaczami.

807V widziałem używane za 1800-2200 (jeżeli dobrze pamiętam oznaczenie kolumny i cenę)

w połączeniu z audiolabem to efekt w rodzaju ADHD ;)

może być fantastyczny a może być męczący po dłuższym czasie.

podobnie może być z NADem ale chyba delikatniej, niestety nie miałem okazji posłuchać ich jednocześnie.

Ale fajnie by było jakbyś określił jaki dźwięk ciebie interesuje.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Fafniak napisał:

Ale fajnie by było jakbyś określił jaki dźwięk ciebie interesuje.

Dokładnie, wtedy byłoby łatwiej coś dobrać do Twoich oczekiwań.

Focale proponowane przez Fafniaka mogą się spisać, jeżeli oczekujesz efekciarskiego grania, czyli sporo basu i wysokich, a średnica raczej wycofana. Jak to fajnie określił Fafniak - efekt ADHD :) W mocnym rocku może się to podobać i dać sporo radości z muzyki, ale nie są to kolumny o "zacięciu" audiofilskim, oddające wiernie to co zostało nagrane.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źródłem ma być laptop , czyli potrzebowałbym jeszcze przetwornika

telewizor chyba można podłączyć bezpośrednio pod wzmacniacz

 

Siedzę na allegro i szukam jakiegoś zestawu , są zestawy wzmacniacz + kolumny lub amplituner + kolumny

od czasu do czasu napewno obejrzałbym film z podłączonym stereo , dźwięk 5+1 mnie nie interesuje.

Duża jest różnica między jednym a drugim rodzajem zestawu?

 

Edytowano przez skajdajwer
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, skajdajwer napisał:

telewizor chyba można podłączyć bezpośrednio pod wzmacniacz

Raczej nie. Wyjścia w telewizorach są zwykle cyfrowe, a przeciętny wzmacniacz nie posiada takich wejść z kolei.

Czyli znów przetwornik, albo polowanie na wzmacniacz lub amplituner stereo z wejściem optycznym. Tu jednak oferta używanego sprzętu jest ograniczona.

Skoro źródłem ma być Youtube i komputer, czyli jak mniemam pliki mp3 lub flac, to może warto pomyśleć o sieciowym amplitunerze stereo? Np. Onkyo TX-8050, 8130, 8150, Yamaha R-N402D, 602 i parę innych?

Telewizor nie jest dobrym ani wygodnym źródłem dźwięku, a komputer nie jest wygodnym, choć po zastosowaniu przetwornika C-A i dobrych plików jakość będzie dobra.

3 godziny temu, skajdajwer napisał:

Siedzę na allegro i szukam jakiegoś zestawu , są zestawy wzmacniacz + kolumny lub amplituner + kolumny

[...]

Duża jest różnica między jednym a drugim rodzajem zestawu?

Różnica między wzmacniaczem, a amplitunerem stereo nie jest duża jeśli chodzi o dźwięk, ale przy podobnej cenie amplitunery zagrają zwykle słabiej od "czystych" wzmacniaczy. Przy amplitunerach 5.1 to już jest przepaść.

 

Możesz wybrać na przykład pomiędzy:

1. Wzmacniacz + dobry DAC, który załatwi sprawę podłączenia optycznie telewizora i komputera poprzez USB. Zaletą jest ogromna ilość wzmacniaczy na rynku nowych i używanych. Każdy znajdzie coś dla siebie w każdym przedziale cenowym. Wada to kiepska jakość dźwięku Youtube.

2. Amplituner sieciowy stereo typu np. Onkyo TX-8150. Posiada wbudowany DAC, ale tylko z wejściami optycznymi i coaxialnymi. Żeby podłączyć komputer musiałbyś i tak zastosować DAC, ale czy jest taka potrzeba, skoro możesz odtwarzać pliki mp3 i flac z USB lub poprzez DLNA i dysponujesz dodatkowo radiem internetowym oraz serwisami typu Deezer, Spotify? Wszystko w jednym urządzeniu i wszystko obsługiwane jednym pilotem.

 

Pomyśl, w jakim kierunku chciałbyś iść.

Edytowano przez jasny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jasny masz całkowitą słuszność. Dodam od siebie, jak z mojego doświadczenia ma się sprawa dac i TV + you tube. W moim systemie DacMagic 100 robi na tyle dobrą robotę, że da się to słuchać, jakość średnio - zadowalająca. Ale dopiero po wygrzaniu - u mnie był to okres około 2 miesięcy. Dac kupiłem nowy. Jednak najlepiej  mi się słucha płyt CD. W  TV nie było optyka, było natomiast gniazdo SPDIF.

Oczywiście nie namawiam do kupna ww daca. Wszystko należy rozważyć i to Autor tematu powinien zdecydować co jest dla niego najlepsze.

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i o to mi chodziło

"rozjaśniłeś" mi temat , teraz wiem , że pójdę w kierunku amplitunera stereo i to chyba tego "Yamaha R-N402D"

teraz poszukam jeszcze odpowiednich kolumn do tego , tak żeby zamknąć się do 3000 +- 200 pln

jakieś rady ?

dodam tylko , że wolałbym podłogowe i muszą być w miarę wąskie (jestem ograniczony wymiarami pokoju , altusy 300 nie wejdą)

co sądzicie o tych: TAGA HARMONY TAV-606F.3

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, skajdajwer napisał:

co sądzicie o tych: TAGA HARMONY TAV-606F.3

Te akurat, aż tak super wąskie nie są :) Ogólnie nie polecałbym ich, dźwięk plastikowy, ciągnący się i buczący bas. Wysokie to tylko monotonne i irytujące sss sss sss. W innym wątku polecałem koledze za niewiele większą kwotę kolumny podłogowe Dali 400. W porównaniu do TAV-606F.3, zagrają one dźwiękiem co najmniej o klasę lepszym. Po wprowadzeniu poprawek w zwrotnicy i wymienieniu chociażby elektrolitów na jakieś przyzwoite foliowce, będzie można cieszyć się takimi kolumnami przez długi czas. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rady że warto iść w RN602 która gra wyraźnie lepiej.

Wówczas zostaje Ci na kolumny Heco Victa lub Magnat Monitor supreme 802. A jak nieco dołożysz to nowa linia lepiej wykonana Tempus.

Tagi 606 nowych w stereo nie znajdziesz raczej bo są sprzedawane w kartonie 5 kolumn. Podobnie Quadrala 6500.

 

Pozostaje do dyspozycji.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@skajdajwer, czy sprzęt się posunął bardzo do przodu, tak jak myślisz, to niekoniecznie. Na pewno weszły nowe technologie, możliwość połączenia z internetem itp. Ale jeśli chodzi o jakość dźwięku czy solidność wykonania, to często wręcz się to uwsteczniło. Dziś jak wiesz sprzęt działa tylko niewiele dłużej niż okres gwarancji. Później jest różnie. A te stare wzmacniacze? Większość z nich do dzisiaj gra. Owszem i dziś można kupić nowy, dobry i solidny sprzęt audio, ale kosztuje on jednak sporo.

W budżecie który masz można kupić nowy i tak sobie grający zestaw. Na pewno nieźle. Ale można kupić tak samo albo lepiej grający, ale używany. Lub też używany w takim budżecie, który zagra dużo lepiej niż nowy w podobnej cenie.

Mnie by było szkoda pieniędzy na nowe urządzenia. I niepotrzebne gadżety. Wystarczą kolumny, wzmacniacz i DAC. No, chyba, że potrzebne Ci to wszystko, co znajdziesz w amplitunerze z funkcjami sieciowymi.

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Angel napisał:

W budżecie który masz można kupić nowy i tak sobie grający zestaw. Na pewno nieźle. Ale można kupić tak samo albo lepiej grający, ale używany. Lub też używany w takim budżecie, który zagra dużo lepiej niż nowy w podobnej cenie.

Mnie by było szkoda pieniędzy na nowe urządzenia. I niepotrzebne gadżety. Wystarczą kolumny, wzmacniacz i DAC. No, chyba, że potrzebne CI to wszystko, co znajdziesz w amplitunerze z funkcjami sieciowymi.

jakbym miał zaufanego sprzedawcę używanego sprzętu i kogoś kto mi doradzi (akurat po to się zalogowałem się na tym forum) w zakupie , pewnie wybrałbym używany i lepszy.

Niestety albo raczej stety życie pokierowało  tak , że trzeba było sprzedać stare (kiedyś nie takie stare - kupowane w baltonie ) technicsy i ...

Już nieraz zawiedziony na allegro , życie kieruje w stronę nowego

2 godziny temu, S4Home napisał:

Takie rady że warto iść w RN602 która gra wyraźnie lepiej.

Wówczas zostaje Ci na kolumny Heco Victa lub Magnat Monitor supreme 802. A jak nieco dołożysz to nowa linia lepiej wykonana Tempus.

Tagi 606 nowych w stereo nie znajdziesz raczej bo są sprzedawane w kartonie 5 kolumn. Podobnie Quadrala 6500.

jutro rozważę ten temat , takich porad oczekuję.

tagi co wyżej podałem były w zestawie z yamahą

sprzęt chcę zakupić na dniach (tydzień góra dwa), także każda porada się przyda

z góry dzięki

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz kolego. Jaki salon audio coś takiego proponuje? Radzę skorzystać. Rzeczywiście jeśli nie masz daleko, umów się na odsłuch. Sprawdź, może 2 maja masz wolne a salon będzie otwarty? Czy w jakiś weekend? Lepiej zrobić sobie taką wycieczkę krajoznawczo - odsłuchową, niż kupić w ciemno i dość szybko żałować. A stracisz może na odsprzedaży więcej, niż ten wyjazd będzie Cię kosztował. i faktycznie posłuchasz sprzętu tańszego i droższego. Jeśli stwierdzisz, że droższy jednak zauważalnie dla Ciebie lepiej gra, to się zastanowisz co dalej robić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...