Skocz do zawartości

Sony TA FB 940QS plus Jamo Classic 8 - konieczne zmiany!!!


Radziulas

Recommended Posts

Nie zawracałbym sobie głowy takimi wzmacniaczami Denon i Marantz jak napisałeś. wspomniał o tym kolega z branży, że to podstawowe wzmacniacze. A ja dodam, że słabe jakościowo. Mając niewielki budżet wybrałbym kolumny i wzmacniacz używane, bo za podobne pieniądze miałbym dużo lepszą jakość dźwięku. Tym bardziej, że nie masz możliwości odsłuchu. A najbardziej prawdopodobne jest, że kupisz i niedługo coś będziesz chciał wymienić, bo nie do końca Ci będzie pasowało. Na nowym stracisz na dzień dobry 20 - 50 %. A używane możesz odsprzedać bez większych strat. Lub nic nie stracisz. 

Jakie kupić kolumny i wzmacniacz, to jednak warto by znać Twój gust brzmieniowy. Jaki rodzaj dźwięku lubisz? Wiem, podobały Ci się B&W. Ale nie wiadomo jak byłoby przy dłuższym odsłuchu. Co do wysokich tonów tańszych serii, to kolega posiadający kiedyś DM 602 zazdrościł właśnie wysokich tonów, ich dźwięczności, powietrza ale i kultury brzmienia moim ówczesnym Sonus Faber Minuetto. Tak, że wszystko jest względne. 

Tani wzmacniacz z pilotem do 400 zł? Szukaj Fine Artsa z serii V (brzmienie dość przejrzyste, chłodniejsze) albo jakiegoś TEACa (ocieplony, pełniejszy) Ewentualnie Kenwooda ( coś pośredniego w brzmieniu).

Edytowano przez Angel
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

1. Jeśli chodzi o zestaw główny to na razie musi zostać jak jest. Jak będzie kasa w stylu 4-5 tysięcy zł wtedy nie pozostanie nic innego jak znaleźć dobry sklep w Szczecinie, umówić się, pojechać tam ze swoim wzmacniaczem i zobaczyć które z dostępnych tam kolumn zagrają z nim tak, żeby słychać było różnicę in plus w stosunku do Jamo. Nie zaszkodzi także posłuchać zestawów sklepowych - wzmak plus kolumny bo może się okazać, że zarówno wzmacniacz jak i kolumny pójdą do wymiany. 

2. Jak najbardziej dopuszczam zakup sprzętu używanego, mam wrażenie, że sprzęt audio ze  średniej półki 20 lat temu jest o niebo solidniej zbudowany od obecnego średnio-półkowego. A teraz żeby mieć to samo to już trzeba zapłacić dużo dużo więcej, zatem zadbany sprzęt używany to to w co celuje. Jest tylko jeden zonk. Co z tego że w sklepie posłucham wzmacniacza nowego A z kolumnami B skoro są to nowe konstrukcje i zbyt drogie. A używanych jeszcze nie ma a jak bywają to ich cena jest niewiele niższa. Można oczywiście szukać na na zasadzie analogii z poprzednią serią tej samej firmy ale wtedy czeka nas zdanie recenzenta typu: nowa seria kolumn firmy A jest zaskakująco odmienna brzmieniowo od tego do czego firma A przyzwyczaiła nas do tej pory...... no i jestem w... punkcie wyjścia.

3. Jeśli chodzi o sprzęt do sypialni, to chcę by to był miłyi ładnie brzmiący zestaw koniecznie sterowany pilotem. Ma grać przyzwoicie, szczególnie przy niskich poziomach głośności. Słowem - wieczór, cisza w domu i mały relaks muzyczny przed spaniem, a na bezsenne nocy Trójka na słuchawkach... Na niego nie chcę wydawać wiele, zatem zostaje Cedek Fonica i tuner Yamaha, a Unitrę trzeba zmienić na coś co gra ciepło, miękko i szczegółowo szczególnie jazz czy bosa novę i bluesa. I trudno - lubię gdy jest dużo góry na tle ładnego dołu, do tego ładna stereofonia i budowa sceny i jestem zadowolony.

Znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/marantz-pm4000-cd4000-stan-bdb-piloty-w-kompleci-i6815753022.html

http://allegro.pl/denon-pma-655r-znakomity-wzmacniacz-stereo-pilot-i6782722805.html

i coś co mnie kusi:

http://allegro.pl/wzmacacz-nad-c320-tuner-414-rds-pilot-i6812169804.html

http://allegro.pl/kenwood-ka-5090r-hi-end-wzmacniacz-stereo-pilot-i6813807126.html

 i kolumny:

http://allegro.pl/kolumny-b-w-dm-601-gwarancja-paragon-i6811217636.html#thumb/1

http://allegro.pl/kolumny-stereo-gale-4040-komis-audio-myslenice-i6817080407.html

 

Jak sądzicie na bazie Waszej wiedzy - czy któraś z tych kombinacji jest ok? Budżet na sypialnie to max 1500 zł 

Pozdrawiam

Radek

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pylon Pearl to budżetowa seria kolumn, tak samo Magnat Quantum seria 6 (nie najniższa ale to też nic specjalnego). To są kolumny podobnej lub trochę tylko wyższej klasy od tych co masz, Classic grają lepiej od nowych wytworów Jamo w stylu S606 itp. Jak chcesz zmaksymalizować przeskok to popatrz na sprawdzone używki, bo z nowych w cenie do 2,5 tys. to nie oszukujmy się, nie dostaniesz nic rewelacyjnego (poza kilkoma "podstawkowymi", które są kilkukrotnie tańsze od podłogowych odpowiedników tej samej klasy). Zrobiłbyś bardziej skok w bok, zmieniłbyś kolumny na nowe i efekt będzie w stylu, że gra podobnie albo tylko trochę lepiej i stwierdzisz że nie warto było tyle dopłacać. W cenie 2,5k czy nawet 1,5k to z używek miałbyś takie kolumny, które obecnie kosztowałyby 5-15 tys nowe. Wiadomo że prawie nowe kupisz powiedzmy za pół ceny ale już takie sprzed 10-20 lat nawet i za 10-20% realnej wartości "jakości dźwięku", a to już duży przeskok :)

Przykłady - Kef Reference 104/2, 103/4, Infinity Kappa 6.2, 7.2, może nawet 8.2 lub starsza seria z jedną cyferką na przodzie, albo jeszcze inne Reference, RS itd. Tannoy 613 lub 615 z serii Sixes (widziałem na Allegro) lub Tannoy 638 (też są na Allegro i to już wygląda na okazję - to tak jakbyś kupił sobie nowe XT8 albo jeszcze lepsze, subiektywnie dla mnie te stare serie grają lepiej), z trochę nowszych są jeszcze Tannoy R3 (nieco cieplejsze od tamtych). Z innych marek np Dynaudio Audience 70 / 72, Canton Ergo / RC-L. Z w miarę nowych chociażby Monitor Audio RS8 (na GS20 trochę mało) albo jakiś model Heco Celan już będzie nawet w ciemno dużo lepszą opcją od np nowych Magnatów. Jeśli podobały Ci się B&W to może też jakiś starszy model Paradigm Studio by Ci przypadł do gustu (żywa góra + firmowy bas/dynamika). To tak na szybko kilka modeli, bo opcji jest bardzo dużo. Jak masz możliwość odsłuchu to super, jak nie to w ciemno warto kupić tylko i wyłącznie "pewny", sprawdzony model, który w razie czego odsprzedasz bez większego problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogromne podziękowanie dla Ciebie DON. Wreszcie jakieś konkrety. Masz rację i zgadzam się z Tobą, nie mam możliwości odsłuchu, zatem pozostaje tylko taki zakup, który wyeliminuje ryzyko.

Wymieniłeś masę kolumn, niektóre są faktycznie na Alledrogo!!! inne nie. Teraz pytanie za 100 punktów, gdybyś był na moim miejscu co byś zrobił:

1. Zostawił TA FB 940QS i wymienił tylko Jamo Classic?

2. Sprzedał cały system i kupił nowy?A może tylko wzmacniacz?  Jakie modele pewnych wzmacniaczy używanych polecił byś do tych kolumn?

3.   Co ze sprzętem do sypialni, jaki niedrogi używany wzmacniacz z pilotem i jakie kolumny byś polecił. Budżet na to niewielki, maksymalnie jakieś 800 zł góra 1000 zł

Kuszą mnie te zestawy:

http://allegro.pl/marantz-pm4000-cd4000-stan-bdb-piloty-w-kompleci-i6815753022.html

http://allegro.pl/wzmacacz-nad-c320-tuner-414-rds-pilot-i6812169804.html

 

Co sądzisz? Pozdrawiam i dziekuję

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz masz więc wymień najpierw kolumny. Zobaczysz jak grają z tym co masz. Jeśli źle to zawsze będziesz w stanie wymienić wzmak. 

Co cię tak ciągnie do tych zestawów?

Potrzebujesz tuner? Model pm 4000 to jednak nie najwyższą półka i na przykład do wspomnianych przez Don kolumn to raczej słaby model. 

Nad nieco lepiej, tyle że bez tunera dostaniesz go taniej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4 Home - są dwie sprawy. Główny zestaw do muzyki gdzie już postanowione, wzmacniacz zostaje a kolumny wymienię.... Na jakie?> Nie wiem ale jeśli uzbieram budżet około 3500 zł to wtedy zacznę się zastanawiać. Chciałbym posłuchać jak moje Sony zagra z Infinity Kappa, z jakimiś Bowersami w tej cenie albo z Paradigm Monitor. Jak to zrobić nie wiem, ale może znajdę kogoś z mojej okolicy kto zgodził by się na odsłuch a ma takie kolumny. Choć to raczej mało prawdopodobne.

Druga sprawa to zestaw do sypialni. Tu chcę pozbyć się swego kawalerskiego sprzętu na rzecz czegoś co przyjemnie gra (ale bez szału). Najpierw chcę wymienić wzmacniacz - sprzedam moją Unitrę a w to miejsce chcę kupić fajnie brzmiący wzmacniacz o ciepłej barwie, grający przyzwoicie przy niskich poziomach wysterowania i na słuchawkach. Resztę zestawu zostawię na razie. Potem moje kolumny DIY na bazie kolumn z radia Zodiak (brzmią mocno tak sobie) albo kolumny od wieży MIDI Diora bo też takie mam,  wymienię na coś  lepszego. Albo zrobię to tak, że jamo z głównego zestawu pójdzie do salonu na fronty do KD, a Bowersy z  frontów KD  pójdą jako kolumny do sypialni, a kolumny Unitra Tonsil sprzedam.

Ciągnie mnie do zestawów, bo wtedy mam wzmacniacz i cedek albo tuner i wzmacniacz już wymienione i mogę sprzedać swoją Fonicę albo Yamahę, ale oczywiście rozumiem, że lepiej swoją kasę przeznaczyć na wzmacniacz - będzie wtedy siłą rzeczy lepszy.

Jaki to ma być wzmacniacz? I to jest pytanie !!! Budżet na sam wzmacniacz - 350-400 zł koniecznie z pilotem. Wiem, że za tę cenę to nie będzie audiofilskie cudo, a raczej coś przeciętnego ale jeśli będzie brzmiało lepiej od Unitry i miało pilota to już warto!!! Myślałem też o jakimś zestawie MIDI DENONA lub Yamaha Piono Craft.... ale tutaj budżet wypada słabo. Poza tym nie wiem jak te zestawy zagrają z diorą w w przyszłości z bowersami... 

Pozdrawiam

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w cenie do 400zł -i być może będzie grał z Jamo Classic, to musi współpracować z kolumnami 4omowymi. Zerknij np. na Yamahę AX-396/397, bo 496/497 raczej przekroczy Twój budżet lub (ponownie) na Soniaki - tym bardziej że spokojnie kupisz niedrogi tuner SONY z możliwością sterowania z pilota (albo po prostu kup amplituner).

Tylko musisz sprawdzić, czy w komplecie dostaniesz pilota, bo sprzedawcy często "zapominają" tego napisać. Zresztą jeśli będziesz miał "klocki" z różnych firm - to warto zainwestować w uniwersalnego pilota.

Przykładowy link do Yamahy AX-397

http://allegro.pl/yamaha-ax-397-pilot-i6820617610.html

AX-396 (bez pilota)

http://allegro.pl/wzmacniacz-yamaha-ax-396-i6820300293.html#thumb/6

A jeśli możesz lekko naciągnąć budżet - to jest pare egzemplarzy modelu 496

http://allegro.pl/yamaha-ax-496-ladny-stan-100-oryginal-i6812739619.html

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki RoRo, ale nie będzie grał z Jamo Classic  tylko z B&W a te są 8 ohm.

Na razie zostawiam cedeka Fonica i tuner yamaha. Zmieniam tylko wzmacniacz. wspomniałeś o pilotach uniwersalnych - czy chodzi Ci o takie drogie w stylu Logitech czy może są jakieś tańsze obsługujące sprzęt audio? Pytam bo pilota ma naprawdę co 20 oglądany przeze mnie wzmacniacz albo i co 30-sty. napisz proszę jaki pilot uniwersalny pasuje do sprzętu audio.

I jeszcze jedno pytanie: czy moja Unitra PW 7020 w zestawieniu ze wzmacniaczami używanymi jakie można kupić do 400 zł to złom, czy może porównywalne brzmienie? Inaczej, czy wydając 400 zł odczuję wyraźną różnicę i skok jakości?  Pomińmy kolumny unitra/tonsil - skupmy się na słuchawkach - mam Creative Arvena ? 

Pozdrawiam serdecznie.      

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Radziulas napisał:

Główny zestaw do muzyki gdzie już postanowione, wzmacniacz zostaje a kolumny wymienię.... Na jakie?> Nie wiem ale jeśli uzbieram budżet około 3500 zł to wtedy zacznę się zastanawiać. Chciałbym posłuchać jak moje Sony zagra z Infinity Kappa, z jakimiś Bowersami w tej cenie albo z Paradigm Monitor.

Paradigm Monitor to nie klasa Infinity Kappa czy podstawowych nawet Bowersów. Za 3,5 tys. możesz mieć już spokojnie modele Paradigm z serii Studio. Opcji jest sporo, najpierw musisz przesłuchać kilka lepszych zestawów żeby wiedzieć w jakim kierunku iść.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...