Skocz do zawartości

Proszę o poradę


Pawelekgit

Recommended Posts

Witam serdecznie, jestem nowy na forum. Otóż od jakiegoś czasu poszukuję dla siebie jakiegoś sprzętu do słuchania muzyki. Zastanawiałem się nad zestawem Logitecha 5.1, ale każdy mówi że wzmacniacz plus kolumny będą grać lepiej, głośniej, czysciej i bass będzie głębszy. Mowa oczywiście o dobrych w miarę kolumnach a nie w cenie 200zł za nówkę sztukę. Głośno słuchać nie będę, nie mieszkam sam,aczkolwiek przy każdej okazji do tego napewno bym podkręcił głośność mocno do góry. Bardziej jednak zależy mi na jakości dźwięku. Chciałbym słyszeć ich jak najwięcej, chciałbym przy oglądaniu filmu słyszeć dŹwięki z otoczenia. Czy to da się połączyć? Uwielbiam głęboki bass. Miód dla moich uszu. Chciałbym najpierw zapytac sie was o taki zestaw czy to dobra promocja i czy warto by zainwestować w ten zestaw chociażby z myślą wykorzystania amplitunera kiedyś do kolumn. Podrzucam link 

https://www.mediamarkt.de/de/product/_pioneer-vsx-330k-2029870.html 

Czy to są dobre glosniczki i czy dobry amplituner? Z góry dziękuję za odpowiedzi. Ps mam pokój 5x6m

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pawelekgit napisał:

Otóż od jakiegoś czasu poszukuję dla siebie jakiegoś sprzętu do słuchania muzyki. Zastanawiałem się nad zestawem Logitecha 5.1, ale każdy mówi że wzmacniacz plus kolumny będą grać lepiej, głośniej, czysciej i bass będzie głębszy.

Każdy dobrze ci radzi. Co to w ogóle za pomysł, żeby do muzyki kupować zestaw 5.1? ;)

2 godziny temu, Pawelekgit napisał:

śno słuchać nie będę, nie mieszkam sam,aczkolwiek przy każdej okazji do tego napewno bym podkręcił głośność mocno do góry.

Cichy odsłuch nie oznacza, że sprzęt może być słaby. wręcz przeciwnie.

2 godziny temu, Pawelekgit napisał:

ardziej jednak zależy mi na jakości dźwięku. Chciałbym słyszeć ich jak najwięcej, chciałbym przy oglądaniu filmu słyszeć dŹwięki z otoczenia.

Za pomocą stereo efektu jaki daje zestaw 5.1 nie uzyskasz, ale też dużo będzie tych filmów nagranych ze ścieżką 5.1? Dobre stereo zapewnia zazwyczaj wystarczające nagłośnienie TV.

2 godziny temu, Pawelekgit napisał:

Chciałbym najpierw zapytac sie was o taki zestaw czy to dobra promocja i czy warto by zainwestować w ten zestaw chociażby z myślą wykorzystania amplitunera kiedyś do kolumn. Podrzucam link 

https://www.mediamarkt.de/de/product/_pioneer-vsx-330k-2029870.html 

Czy to są dobre glosniczki i czy dobry amplituner?

Nie. Patrz punkt 1. To słaby sprzęt i nie nada się do muzyki, a i do kina nie za bardzo.

 

Generalnie zapoznaj się z tymi dwoma wątkami, bo jeden z nich być może pozwoli ci odpowiedzieć sobie samemu na pytanie czy potrzebujesz kina czy stereo, a drugi pokaże jak napisać poprawnie pierwszy post, aby łatwiej było ci pomóc.

https://forum.audio.com.pl/topic/46150-pierwsze-posty-na-forum/

https://forum.audio.com.pl/topic/44480-upragnione-marzenie-kino-domowe/

 

Przepraszam za zdawkowe odpowiedzi, ale na razie nie wiemy o czym ma być dyskusja.

 

Edytowano przez jasny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jasny dobrze Ci radzi. Ja dodam, że dużo lepiej zagra wzmacniacz stereo plus dwie kolumny. Czyli klasyczne stereo. A jeszcze lepiej w takim samym budżecie zestaw używany.

Amplituner 5 kanałowy nie nadaje się do słuchania w stereo. Przepłacasz za dodatkowe kanały a dźwięk masz słabej jakości. Z byle jakiego napędu i byle jakich kolumn (głośniki, to część składowa kolumn, czyli zespołów głośnikowych) dobrego dźwięku nie uzyskasz. Może być mocny, ale będzie mało zróżnicowany, marnej jakości.

Przemyśl sprawę, jakie masz priorytety i odpowiedz na jak najwięcej pytań zawartych w linkach powyżej.

I na koniec. Bass, to jest w języku polskim coś innego niż myślisz https://pl.wikipedia.org/wiki/Bass

Na ten zakres pasma akustycznego mówimy niskie tony. I to jest prawidłowa nazwa. Ostatecznie bas, przez jedno "s".

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Nie znam się kompletnie. Ile musiałbym przeznaczyć na wzmacniacz plus 2 kolumny żeby grało to i głośno i dobrze jakościowo i miało głębokie niskie tony? Zestaw niekoniecznie musi być nowy,bo wiem że w tej samej kwocie co nowy,jestem w stanie kupić używany co najmniej o klasę lepszy. Ile jest znanych dobrych producentów takiego sprzętu? Znam tylko Yamahę, Denona i chyba Samsunga także niedużo.. Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkasz w Niemczech, bo strona niemiecka?

PS. Spróbuj napisać posta jak Cię prosił @jasny. Opisz wszystkie problemy Cię nurtujące, a ktoś na pewno pomoże. Temat jak piszemy pierwsze posty.

Samsung... hmmm... Wiesz @jasny jakoś nic nie kojarzę z audio... TV, odkurzacze, telefony to widziałem...

Edytowano przez 1Ender
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jakie masz oczekiwania. Bo tani nowy system którego nie będziesz się wstydził to już Pioneer A20/30 z Magnat Monitor Supreme 802.

Słuchałem także frontów od Quadral Quintas 500/5000/6500 podłączone do czystego stereo.

No panowie!! Kolumny grają zdecydowanie ponad to co kosztują za parę. Rzadko kto je sprzedaje w stereo dlatego wszyscy uważają za to kolumny tylko do kina.

Jeśli sprzęt używany to także w okolicach 2K da się coś znaleźć.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jako że temat jest w stereo to stereo poszukuję.

2. Kwota, hmmm myślę że minimum 2 tys złotych, przeznaczyłbym nawet 4 ale to chyba tylko na nowy sprzęt jeśli w tej cenie da sie kupić coś fajnego.

3. Jak wyżej. Nie napalam się na nowy sprzęt, ale chciałbym zapytać jak to jest z jego eksploatacją? Jeśli sobie stoi i nikt go nie dotyka to chyba wiele lat może sprzęt posłużyć,prawda? Wolałbym nowy ale jak mówię, chętnie kupię używany bo wiem, że będzie w tej cenie dużo lepszy. Może tutaj na forum od pewnych ludzi bym się pokusił najchętniej. Balbym się kupić np 10-letni sprzęt gdzies przez internet bo mógłbym się nadziać. Wiadomo jak to bywa.

4. Nie posiadam nic. Potrzebuję zarówno wzmacniacza jak i kolumn. Najlepiej podłogowych.

5. Pokój 5x6m wysokość chyba 2.6m. Przy dłuższej ścianie jest skos od sufitu do wysokości około 1.2m ściany. Skos zaczyna się na suficie około metr od właśnie tej sciany.

6. Generalnie chciałbym mieć możliwość słuchania muzyki w dobrej jakości. Teraz mam wieże może od 8 czy 9 lat LG FA162 więc pewnie przeskok będzie ogromny w jakości i ciężko mi powiedzieć czy będę rozbudowywać. Nie jestes ekspertem od muzyki. Po prostu lubię posłuchać. Jak każdy zresztą. Nie wiem nawet co da rozbudowanie zestawu. Poprawi się moc a jak z dźwiękiem? Co się dokupuje i co robiąc to ludzie uzyskują? 

7. Sprzęt będZie podłączony głównie pod komputer, chyba że da się pod tę wieżę ale czy to bedzie dobre połączenie? Oczekuję od sprzętu głębokich niskich tonów dobrej jakości. Żeby sprzęt nie szumiał i dawał piekny, czysty dźwięk.Chciałbym was zapytać jak to jest. Np oglądam film i dźwięk odtwarzam z stereo. Czy płacąc duże dosyć pieniądze za stereo nie będzie ono dawać dobrego dźwięku np idzie w filmie przechodzień czy ktoś w oddali uderza młotkiem w gwoździa. W kinie domowym to wszystko słychać. W stereo też? Jeśli nie to dlaczego? To w muzyce odtwarza wszystkie dźwięki a w filmach już nie? Proszę o objaśnienie z grubsza o co chodzi.

8. Akurat teraz jestem w Niemczech, ale nie śpieszy mi sie z zakupem,ze muszę mieć na już. Za miesiąc czy 3 też bedzie ok.

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję wam za poświęcany mi czas.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział może tak: kino domowe to odtwarzacz, amplituner i zestaw kolumn 5.1, ale też domowa salka kinowa. Więc jak ktoś potrzebuje kina, to musi na to przeznaczyć odpowiednie pomieszczenie i je tam zbudować. Tu zostawmy temat i wróćmy do stereo.

43 minuty temu, Pawelekgit napisał:

o się dokupuje i co robiąc to ludzie uzyskują? 

Rozbudować możesz np. o odtwarzacz CD, gramofon, DAC (który nie zawsze jest wymagany od razu, a poprawia zazwyczaj jakość dźwięku).

 

43 minuty temu, Pawelekgit napisał:

Kwota, hmmm myślę że minimum 2 tys złotych, przeznaczyłbym nawet 4 ale to chyba tylko na nowy sprzęt jeśli w tej cenie da sie kupić coś fajnego.

Przy twoich wymaganiach rozsądnie będzie prawdopodobnie kupić część sprzętu nowego, a część używanego. Niestety, ale nawet 4 tysiące to nie jest żadne szaleństwo, kiedy rozmawiamy o sprzęcie wyłącznie nowym.

43 minuty temu, Pawelekgit napisał:

t będZie podłączony głównie pod komputer, chyba że da się pod tę wieżę ale czy to bedzie dobre połączenie? Oczekuję od sprzętu głębokich niskich tonów dobrej jakości. Żeby sprzęt nie szumiał i dawał piekny, czysty dźwięk.

Co będzie źródłem? Komputer, ale co w nim zagra? Youtube, serwisy typu Spotify, radio internetowe czy pliki Flac / mp3@320? Co grało na zestawie LG?

To ważne, bo nie wiemy czy masz szafę płyt i potrzebujesz wzmacniacza i odtwarzacza CD czy też kierunek jest zupełnie inny.

Edytowano przez jasny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre sugestie przedstawione przez @jasnyego. Rzeczywiście źródło dźwięku to ważna sprawa i często obligująca dalszy wybór.

Ja w budżecie 2 czy 4 kzł i tak wolałbym sprzęt używany. Może właśnie nawet przy 4 kzł. Bo tu łatwiej kupić elementy nie dość, ze lepiej grające, to jeszcze bardziej zadbane. Bo zdaj sobie sprawę z tego, że coś co teraz ktoś sprzedaje jako używane, kosztowało kiedyś nierzadko 2, 3 razy więcej. A sprzęt dobrej klasy ponad 10 letni prawie na pewno pogra dłużej niż taki podstawowy, nowy.

Jasne, ze czasem coś może się zepsuć, albo trzeba będzie to poddać konserwacji. Ale jak się nowe zepsuje, to nie zawsze jest tak słodko z tym by Ci uznali naprawę jako gwarancyjną, że nie z Twojej winy i darmową.

Kilku kolegów na forum ma pewne sprzęty, zadbane. Można by się rozejrzeć i spróbować złożyć ciekawy zestaw. Być może trzeba będzie kupić coś nowego, jak na przykład odtwarzacz z funkcjami sieciowymi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Pawelekgit napisał:

2. Kwota, hmmm myślę że minimum 2 tys złotych, przeznaczyłbym nawet 4

Za dwa tysiące można skompletować używany wzmacniacz i kolumny, które będą całkiem ok i nie będzie trzeba się ich wstydzić. Za cztery tysiące można skompletować używany wzmacniacz i kolumny, którymi będzie można się już chwalić :)

10 godzin temu, Pawelekgit napisał:

Balbym się kupić np 10-letni sprzęt gdzies przez internet bo mógłbym się nadziać. Wiadomo jak to bywa.

Prawie zawsze da się taki sprzęt odświeżyć i przywrócić do życia. Stara elektronika (wzmacniacze, odtwarzacze itd.) jest zdecydowanie mniej zawodna niż ta sprzedawane dziś w sklepach za 2-3 tysiące.

8 godzin temu, Angel napisał:

Ale jak się nowe zepsuje, to nie zawsze jest tak słodko z tym by Ci uznali naprawę jako gwarancyjną, że nie z Twojej winy i darmową.

Dokładnie... wtedy i tak trzeba naprawiać za swoją kasę.

10 godzin temu, Pawelekgit napisał:

5. Pokój 5x6m wysokość chyba 2.6m.

Podłogowe kolumny spiszą się tu najlepiej. Na 30 metrach kwadratowych można już spokojnie używać kolumn 3-drożnych.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obu systemach czy wybierzesz zestaw nowy czy używany odczujesz znacząca różnice pomiędzy budżetem 2 i 4k.

Więc przemysł to dobrze i go po prostu określ. 

Ja że swojej strony mogę cię zaprosić na odsluch. Posłuchasz różnych nawet droższych systemów i będziesz wiedział czego szukasz. Możesz polować później na te same elementy używane. 

Jak wolisz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, S4Home napisał:

Przy obu systemach czy wybierzesz zestaw nowy czy używany odczujesz znacząca różnice pomiędzy budżetem 2 i 4k.

Zgadzam się w pełni. Do pewnego pułapu cenowego odczuwa się dużą różnicę jakości przy zmianie budżetu o tysiąc lub dwa. Później już niestety nie jest tak różowo i trzeba wykładać spore kwoty żeby zrobić krok do przodu w jakości dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, S4Home napisał:

Tu różnica jest spora. Przy 2000 zacznie to grać. Przy 4000 zostaniesz z systemem na dłużej. 

Jeśli mowa o sprzęcie używanym, bo nowy to raczej dopiero przy 4000zł zacznie grać, a zostałby na dłużej przy wyższej kwocie. ?

5 minut temu, Hoo-Lec napisał:

Oczywiście jak system będzie dobrze dobrany względem poszczególnych elementów jak również względem pokoju. Bo 4 tysiące łatwo porostu zmarnować , przy kupowaniu " w ciemno "

Również w pełni się zgadzam. Akustyka pokoju ma duże znaczenie, więc o nią też warto zadbać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...